Ocena użytkowników:

 

Dziś na warsztat trafia Lenovo Z51-70. Generalnie bardzo fajna maszyna – dobrej jakości matryca o rozdzielczości Full HD, wydajny procesor, przyzwoita grafika, ładna obudowa – ogólnie dużo plusów. Jednak jak domyślacie się po tytule artykułu – jest też jeden poważny minus – wspomniana grafika. O ile AMD Radeon R9 M375 sam w sobie jest przyzwoitą kartą – zapewnia względnie dobrą wydajność, to jeśli chodzi o jej żywotność – tutaj bywa kiepsko. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia do naszego serwisu trafiło kilka sztuk Lenovo Z51-70 z tym samym problemem – nie działa AMD Radeon R9 M375. Dzisiaj opiszemy jak można sobie z tym poradzić.

 

Lenovo Z51-70 z problematyczną kartą grafiki AMD Radeon R9 M375

 

Lenovo Z51-70 problem z grafiką, artefakty, uszkodzony Radeon – OBJAWY

Przebieg tej usterki objawia się na kilka sposobów. Prawdopodobnie sam zauważysz, że coś jest nie tak gdy laptop zacznie się dziwnie zachowywać, jednak my zauważyliśmy, że najczęstsze problemy z jakimi te Lenovo do nas trafiają gdy mają problem z Radeonem R9 M375 to:

  • Niebieskie ekrany przy uruchamianiu Windows (tzw. bluescreeny)
  • Zawieszanie się laptopa gdy uruchamia się system lub gdy włączymy jakąś grę lub aplikację 3D
  • Brak karty Radeon R9 M375 w menadżerze urządzeń
  • Wykrzyknik przy karcie Radeon R9 M375 w menadżerze udządzeń
  • Artefakty w grach lub aplikacjach 3D
  • Komputer zaczyna działać normalnie gdy w BIOSie wyłączymy dedykowaną kartę Radeon R9 M375 (zmiana ze Switchable na UMA)

Jeśli w swoim Lenovo Z51-70 zauważyłeś któryś z powyższych objawów to niestety, ale jest wielce prawdopodobne, że właśnie Twój Radeon dokonał żywota. W dalszej części artykuł przeczytasz co można z tym zrobić.

 

Lenovo Z51-70 problem z grafiką, artefakty, uszkodzony Radeon – PRZYCZYNY

Przyczyna to po prostu uszkodzenie chipu graficznego karty Radeonem R9 M375. Chip ten jak zresztą wiele innych z rodziny Radeon ulega po kilku latach awarii. Można to nazywać wadą fabryczną, można to nazywać planowanym postarzaniem produktu (jedno jest pewne –  nie jest to przypadek) – fakt jest taki, że te karty mają względnie krótką żywotność i niestety nie ma na to lekarstwa, można ewentualnie wydłużyć życie układu poprzez regularną konserwację układu chłodzenia czy ograniczenie jego użycia, jednak prędzej czy później awaria wystąpi. Trochę światła powinien rzucić nasz artykuł: Naprawa laptopów a awaryjność układów BGA. Artykuł ten co prawda napisany jest na przykładzie karty GeForce, jednak istota problemu jest taka sama w kartach Radeon.

Układ BGA 216-0866000 czyliAMD Radeon R9 M375. Awaria tego chipu pozbawia nas możliwości korzystania z Radeona.

 

Lenovo Z51-70 problem z grafiką, artefakty, uszkodzony Radeon – NAPRAWA

Naprawa polega po prostu na wymienia układu BGA karty graficznej AMD Radeon R9 M375 na nowy. Niestety nie jest to takie proste jak w komputerach stacjonarnych – w większości laptopów karty graficzne przylutowane są do płyty głównej i ich wymiana to operacja złożona i czasochłonna.

 

Jeden z etapów wymiany karty graficznej w laptopie.

 

Operacja do najprostszych nie należy, po pierwsze dlatego, że jest to układ lutowany w technologii BGA czyli lutowany powierzchniowo do płyty głównej a do wymiany takiego układu trzeba mieć już specjalistyczne narzędzi i umiejętności (tutaj artykuł o wymianie układu BGA: Wymiana karty graficznej w laptopie – Procedura) a po drugie, Lenovo jest wyjątkowo złośliwym producentem (IBM zresztą też był) gdyż oprócz tego, że układ jest przylutowany do płyty za pomocą cyny to w laptopach Lenovo dodatkowo jest zaklejony czarnym klejem, który jest twardy, mocny i nie da się go usunąć inaczej niż mechanicznie. Dla zainteresowanych tematem kleju – nasz artykuł: Czarny klej pod układami BGA w Lenovo i IBM. Czarna wizja serwisanta laptopów.

 

Dlaczego ten klej to takie przekleństwo? Dlatego, że czasami przy próbie zdjęcia układu zalanego tym klejem – można oderwać kawałek laminatu lub nawet pola lutownicze a wtedy powodzenie dalszej naprawy stoi pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście większość takich naprawa się udaje i laptop dalej działa z pełną wydajnością, jednak warto uprzedzić o potencjalnych konsekwencjach tak aby nie było rozczarowania gdy coś pójdzie nie tak ;)

Mimo wszystko, nawet gdy wymiana się nie uda to laptop nie jest spisany na straty gdyż dalej można pracować na karcie zintegrowanej Intel HD. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale ostatecznie lepsze to niż całkiem martwy laptop.

Dla zainteresowanych – tak wygląda przykładowa wymiana karty graficznej w laptopie przeprowadzona przez nasz serwis:

 

Pytanie o naprawę

Za pomocą poniższego formularza skontaktujesz się z naszymi serwisantami, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu:

     

     

    [0]
    0.00 zł Zobacz

    Formularz zamówienia

    NazwaCena
    Anuluj