Ocena użytkowników:

Acer Nitro 5 – Nie uruchamia się


Za brak uruchamiania się tego modelu laptopa, może odpowiadać kilka usterek ale jedna z nich występuje co raz częściej – jest to uszkodzenia mostu PCH czyli układu BGA który lutowany jest do płyty głównej i wykonuje szereg operacji jak chociażby odpowiada za działanie USB czy odczyt danych z dysku twardego. Poniżej ilustracja ukazująca za co odpowiada ten układ.


Działanie mostu PCH

 

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia mostu PCH?


Najczęstszą przyczyną uszkodzenia mostu PCH jest uszkodzony port USB lub taśma matrycy – jeżeli widzisz, że coś jest nie tak z twoim portem USB natychmiast udaj się do serwisu bo koszt naprawy jest dosyć spory i w przypadku uszkodzenia tej części, może zniknąć z portfela nie 200 złotych jak w przypadku wymiany gniazda USB a nawet 700 czy 900 złotych, zależnie od modelu laptopa i kosztu części. Jednak, zauważyliśmy, że mosty PCH potrafią się uszkodzić samoistnie bez ingerencji zewnętrznej. Jak wygląda mostek, można zobaczyć na poniższym zdjęciu. Akurat jest to najczęściej ostatnio wymieniany most w laptopach Acer Nitro 5. 


Most PCH oryginalnie wlutowany do płyty głównej 

Jak wygląda proces naprawy? 


Na początek trzeba zdjąć stary most z płyty głównej, następnie oczyścić pola lutownicze i wlutować nowy most PCH, jednak na tym naprawa się nie kończy.

Następnie, należy zgrać wsad zawarty w kości BIOS i wyczyścić region intel ME właśnie dla nowego mostu, następnie zaprogramować kość i wlutować do płyty głównej. 

W przypadku gdy zostawimy region nieruszony w kości BIOS laptop za, każdym razem będzie startował ponad 30 sekund od momentu wciśnięcia przycisku włączenia do momentu wyświetlenia logo, wentylatory mogą chodzić na pełnych obrotach a system, może się wyłączać co równe 30 minut w najgorszym przypadku, możemy uszkodzić nowy most PCH. 

Dopiero po tych zabiegach, można poskładać laptopa w całość i sprawdzić czy wszystko działa.


Laminat płyty głównej po zdjęciu mostu PCH SRJAU 

 

Laminat widoczny pod mikroskopem

 


Procedurę programowania wsadu BIOS, można zobaczyć u nas na profilu Facebook – KLIK 

Wymianę mostu PCH, można obejrzeć  u nas na TIKTOKU-KLIK


A zatem, gdzie naprawić usterkę?


Naprawę trzeba wykonać w serwisie który naprawdę posiada doświadczenie i umiejętności w tak skomplikowanych naprawach, w sumie wymiana układu BGA jest najtrudniejszą naprawą obecnie do wykonania w laptopach jednak dla nas to, żaden problem, praktycznie 100 procent usterek związanych właśnie z mostem PCH udało się nam naprawić.

W naszym serwisie diagnoza jest kompletnie DARMOWA po jej wykonaniu uzyskasz informację o kosztach naprawy jak i szczegółach telefonicznie a dopiero po zgodzie naprawa zostanie wykonana – dodatkowo zapewniamy przyjazd kuriera w całej Polsce jak i korzystamy z paczkomatów firmy Inpost! Sam wybierasz podczas zgłoszenia naprawy w jaki sposób chcesz dostarczyć do nas swój sprzęt. Klikając w przycisk poniżej „zamów naprawę” zostaniesz przeniesiony bez pośrednio do formularza zgłoszenia naprawy.


Klikając w jedną z ikon poniżej znajdziesz więcej informacji, zdjęć i filmów właśnie z naprawy Twojego sprzętu!

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt z nami jest szybki jak nigdy i to Ty wybierasz jak chcesz i w jaki sposób z nami porozmawiać!

 

 

 

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj