Ocena użytkowników:

Czy da się wymienić kartę grafiki w laptopie na lepszą?

Informacja od autora: Ten krótki artykuł powstał pod wpływem wyczerpania słów i ich synonimów na ciągłe odpisywanie w komentarzach pod innym naszym artykułem, czy da się wymienić w laptopie kartę grafiki na lepszą ;) Opiszę tutaj w skrócie jak sprawdzić czy da się wymienić kartę grafiki na lepszą w naszym laptopie.

To pytanie zadaje sobie chyba każdy posiadacz laptopa, kiedy w grach zaczyna brakować wydajności. Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że za wydajność komputera w grach odpowiada w głównej mierze karta graficzna.

Gdy zaczyna brakować płynności i gry zaczynają „klatkować” zaczynamy się zastanawiać, czy da się wymienić w naszym laptopie kartę graficzną na jakąś lepszą. Bo skoro w zwykłych stacjonarnych pecetach się da, to analogicznie w laptopie też powinno się dać.

 

Jak sprawdzić czy da się wymienić?

Pomoże Ci niezawodny wujek Google grafika. W wyszukiwarkę wpisz: „twój model laptopa + motherboard” (mohterboard to po angielsku „płyta główna” – lepiej pisać angielską nazwę, gdyż znajdziemy więcej trafnych wyników) czyli załóżmy, że masz laptopa Dell Inspiron N7010 to wpiszemy:

„Dell Inspiron N7010 motherboard” i powinny nam się ukazać wyniki takie jak ten:

czy_da_sie_wymienic_grafike_w_laptopie_lutowana

Wyniki wyszukiwania pomogą Ci się zorientować, czy możesz ulepszyć grafikę w swoim laptopie.

Co mówi nam ten wynik?

Mówi a raczej pokazuje, że karta graficzna w laptopie Dell Inspirion N7010 jest przylutowana do płyty głównej i nie da się jej zmienić na lepszą. Można jedynie wymienić ją na nowa, ale identyczny model np. gdyby uległa awarii.

nieulepszalna_karta_graficzna

Karta graficzna wlutowana do płyty głównej. Widać, że jest ona układem, który „leży” bezpośrednio na płycie głównej, Takich kart nie da się modernizować na lepsze.

W jakich laptopach powinno się dać wymienić?

Są też takie laptopy, gdzie karta graficzna nie jest przylutowana do płyty głównej, więc teoretycznie wymiana powinna być możliwa. Załóżmy więc, że mamy laptopa „Acer Aspire 7735G” więc w google wpiszemy: „Acer Aspire 7735G motherboard” i ukażą nam się takie wyniki:

czy_da_sie_wymienic_grafike_w_laptopie_MXM

Płyta główna ze złączem MXM gdzie teoretycznie istnieje możliwość ulepszenia karty graficznej. W czerwonej ramce obok zaznaczono miniaturkę z kartą grafiki, która powinna do tej płyty pasować.

Co mówi nam ten wynik?

Że grafika w laptopie Acer Aspire 7735G jest na osobnym złączu, w tym przypadku jest to złącze MXM tak więc istnieje szansa modernizacji grafiki w laptopie posiadającym takie złącze. Jednak nie jest tak bajecznie łatwo!

acer-aspire_karta-mxm

Wymienialna karta graficzna do laptopa Acer Aspire.

To, że karta grafiki ma osobne złącze i mogło by się wydawać, że sprawa jest prosta jak w pececie – wyjmuję starą kartę, władam nową i po sprawie, jest tylko pozorem. W praktyce jest wiele ograniczeń. Przede wszystkim karta musi mieć takie same wymiary i rozstaw otworów montażowych, musi mieć taki sam współczynnik wydzielania ciepła – jeśli zamontujesz za mocną kartę, chłodzenie może nie wyrobić, karta musi być zgodna programowo z płytą główną (np. nie zawsze zamontujesz kartę z laptopa Acer do laptopa Dell itd.).

Więc zanim w przypływie entuzjazmu zamówisz sobie nową grafikę do laptopa, upewnij się czy będzie pasować, może pomóc Ci w tym nasz artykuł tłumaczący te zagadnienia.

 

Skoro da się wylutować starą grafikę i wstawić nową, to nie można wstawić lepszej?

W sumie to pytanie ma dużo sensu, jednak gdy poznamy technikalia płyt głównych, na których grafika jest lutowana to dojdziemy do wniosku, że jednak nie ma to sensu.

W najprostszych słowach chodzi o to, że takie płyty główne są już w procesie fabrycznym przygotowane do montażu określonego modelu karty graficznej, czyli mają zamontowane dla niej zasilanie odpowiedniej mocy, odpowiednią ilość pamięci graficznej, BIOS płyty głównej jest zaprogramowany pod obsługę danego modelu grafiki a także kilka pomniejszych elementów elektronicznych jest pod daną grafikę dostosowanych.

O ile automatowi w fabryce nie robi większej różnicy czy przylutuje więcej czy mnie elementów, ponieważ robi to niekiedy z prędkością kilkuset elementów na minutę o tyle serwisant jeśli miałby dostosować płytę główną pod inny model grafiki, musiałby nad tym spędzić kilka-kilkanaście godzin i zamontować dodatkowe elementy, których łączna cena detaliczna jest wiele wyższa niż cena hurtowa dla fabryki. Połączenie ceny robocizny oraz ceny części da sumę, która niekiedy może przekroczyć wartość płyty głównej a do tego wzrost wydajności wcale nie musi być szokujący.

Czyli teoretycznie da się, ale w praktyce nie ma sensu.

 

Czy wymiana grafiki na lepszą się w ogóle opłaca?

Jak to się mówi – to zależy. Ale jednak dość często bywa, że wymiana grafiki w laptopie jeśli nawet jest możliwa – to niekiedy nakład finansowy na nową kartę jest nieproporcjonalny do wzrostu wydajności.

Zanim kupisz sobie lepszą grafikę, sprawdź ile rzeczywiście da Ci to przyrostu mocy, bo niekiedy za nową kartę trzeba zapłacić 500 zł. a zyskać możesz raptem 5 klatek na sekundę więcej, więc wychodzi 100 zł. za jedną klatkę na sekundę – raczej mało opłacalny interes ;)

W ustaleniu wydajności grafiki pomoże Ci całkiem przyzwoity i czytelny ranking wydajności kart graficznych na stronie notebookcheck.pl.

Artykuły uzupełniające

Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę o zagadnieniach omawianych tutaj, zobacz także:

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj