Ocena użytkowników:

Chcesz wiedzieć, czy w Twoim laptopie da się wymienić kartę na lepszą?

Zobacz jak to sprawdzić w naszym artykule:

Czy da się wymienić kartę graficzną na lepszą w laptopie? Jak sprawdzić możliwość ulepszenia grafiki.

 

lutowanie bga nowy układ nvidia dc11W tym artykule przedstawimy jak wygląda profesjonalna wymiana uszkodzonej karty graficznej w laptopie. Potrzeba wymiany karty graficznej zachodzi najczęściej wskutek jej uszkodzenia, gdy niemożliwa jest naprawa innymi metodami. Wbrew pozorom, wymiana karty graficznej w laptopie jest procedurą zupełnie odmienną niż w przypadku komputerów stacjonarnych, ze względu na to, ze w ogromnej części laptopów karta graficzna jest na stałe wlutowana w płytę główną w postaci chipu BGA, a jej wymiana, czyli wylutowanie, wymaga specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia.

 

 

Czy mogę samodzielnie wymienić kartę?

Owszem są laptopy, w których wymiana karty graficznej jest zadaniem dużo prostszym – mowa tutaj o laptopach z kartą graficzną na osobnym złączu, najczęściej MXM. Wtedy procedura jej wymiany jest bliźniacza do wymiany w komputerach stacjonarnych i jest zadaniem wykonalnym bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzęty do lutowania BGA – wystarczy dysponować śrubokrętem.

Karta graficzna do laptopa na złącze MXM wygląda jak na zdjęciu poniżej. Wyraźnie widać, iż jest to osobny moduł, który wystarczy wetknąć w odpowiednie gniazdo:

wymiana karty graficznej w laptopie

Natomiast karta graficzna wlutowana w płytę w postaci chipu BGA wygląda najczęściej tak:

bga wymiana karty graficznejlutowanie bga wymiana karty graficznej

Widać tutaj, że karta graficzna w postaci chipu BGA posiada na spodzie kulki, które są spoiwem (cyna). Aby taką kartę zamontować w laptopie, należy ułożyć ją precyzyjnie na stykach w płycie głównej laptopa, a następnie doprowadzić do rozpływu kulek z cyny, tak aby połączyły się one ze stykami na płycie.

Właśnie to sprawia, że wymiana karty graficznej w laptopie jest zadaniem wymagającym profesjonalnych narzędzi, ogromnej precyzji oraz wiedzy. Przedstawimy w tym artykule jak wygląda wymiana karty graficznej w naszym serwisie laptopów.

 

 

Wymiana karty graficznej BGA w laptopie – opis procedury

Tak więc po wstępie, przedstawimy na żywym przykładzie w jaki sposób krok po kroku wygląda wymiana karty graficznej w laptopie na podstawie modelu laptopa firmy ASUS F3S. W tym konkretnym przypadku usterka układu graficznego polegała na tym, że po włączeniu laptopa, jego ekran był podzielony na 6 mniejszych części. Uszkodzenie karty graficznej objawiać się może też innymi sposobami takimi jak: kolorowe paski na ekranie, przekłamania w kolorach albo nawet zupełny brak obrazu.

Usterka ta jest dość często spotykana w przypadku układów graficznych firmy nVidia z serii 8 (GeForce 8400, 8600). Uszkodzony układ graficzny został zamieniony fabrycznie nowym , wyprodukowanym w roku 2011.

Tak wygląda pacjent. Po lewej stary układ graficzny G86-770 a po prawej jego zastępca, czyli G86-771 (771 oznacza poprawioną wersję):

lutowanie bga wymiana układu

 

KROK 1 – Demontaż starego układu graficznego

Tak więc, stary układ graficzny trzeba wymontować z płyty głównej laptopa. Jest on przylutowany w technologii BGA, użyjemy więc specjalistycznej stacji BGA, która umożliwi nam bezpieczny demontaż starego układu. Na poniższym zdjęciu widać płytę główną zamontowaną na stacji BGA, gotową do demontażu.

Widoczne na zdjęciu kawałki folii aluminiowej mają za zadanie chronić elementy, które znajdują się w zasięgu promiennika ciepła – czyli pamięć ram karty graficznej oraz wszelkie plastikowe gniazda.

lutowanie bga nvidia

Po odpowiednim nagrzaniu do temperatury rozpływu cyny, czyli ok. 220 C, układ jest gotowy do zdemontowania. Należy go podnieść za pomocą specjalnego chwytaka podciśnieniowego. Zdejmowanie układu BGA można zobaczyć na poniższym filmiku:

 

KROK 2 – Czyszczenie pól lutowniczych po zdemontowaniu układu

Po zdemontowaniu układu BGA należy oczyścić pola lutownicze na płycie głównej z resztek starej cyny. Wykonuje się to za pomocą lutownicy ze specjalnym grotem w kształcie łopatki. Na sam początek należy na pola lutownicze nanieść topnik w celu ułatwienia usuwania cyny:

lutowanie bga topnik

Następnie za pomocą wspomnianej lutownicy ze specjalnym grotem ściągamy starą cynę:

lutowanie bga czyszczenie pól lutowniczych

Ostatnim krokiem przy czyszczeniu ze starej cyny, jest całkowite jej usunięcie za pomocą taśmy miedzianej, potocznie zwanej plecionką. Odsysa ona spoiwo wykorzystując zjawisko adhezji (przyciągania powierchniowego):

lutowanie bga plecionka

Po oczyszczeniu ze starej cyny oraz wymyciu topnika oczyszczone pola lutownicze wyglądają tak:

lutowanie bga pola lutownicze

Teraz płyta główna laptopa jest gotowa do zamontowania nowej karty graficznej. W tym celu na oczyszczonych polach lutowniczych należy za pomocą pędzelka antystatycznego rozsmarować topnik, który polepszy topnienie cyny oraz jej łączenie z polami lutowniczymi:

lutowanie bga nakładanie topnika

 

KROK 3 – Montaż nowego układu graficznego.

Na tak przygotowane pola lutownicze możemy położyć nowy układ karty graficznej. Bardzo ważne jest, aby układ ułożyć precyzyjnie, tak aby jego styki idealnie pokrywały się z polami lutowniczymi na płycie głównej laptopa. Złe ułożenie grozi niepoprawnym wlutowaniem i w najgorszym przypadku uszkodzeniem układu.

Płytę z ułożonym układem możemy położyć na maszynie do lutowania BGA. Proces wlutowywania odbywa się identycznie jak proces rozlutowywania – czyli nagrzewanie aż do upłynnienia cyny:

lutowanie bga nvidia wlut

Po wlutowaniu mamy gotowy efekt w postaci zamontowanego nowego układu karty graficznej:

lutowanie bga nowy układ nvidia dc11

W tym momencie wymieniona karta graficzna już jest gotowa do użytku. Jednak profilaktycznie umieszczamy całą płytę główną w specjalnej komorze, w której jest ona przez 12 godzin przetrzymywana w temperaturze 60 C w celu tak zwanego „odleżenia”. Proces ten ma na celu odparowanie resztek wilgoci i środków czyszczących, które mogły dostać się w drobne szczeliny i przelotki w płycie głównej:

lutowanie bga wygrzewanie

To już wszystko. W tym momencie nowa karta graficzna jest w pełni gotowa do użytku w laptopie.

 

 

Powiązane z tym artykułem treści:

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj