Ocena użytkowników:
[Głosów:24    Średnia:3.1/5]

zalany laptopCzasem może nam się zdarzyć przykry incydent podczas spożywania posiłków lub picia napojów przy naszym laptopie.  Czasem też może się to stać z przyczyn niezależnych od nas, w każdym bądź razie zalanie laptopa nie musi być koniecznie fatalne w skutkach, jeśli tuż po jego zalaniu podejmiemy odpowiednie kroki, które pozwolą zminimalizować szkody w zalanym laptopie. Każda czynność i każda minuta jest w takim przypadku ważna, bowiem do tego co zrobimy i jak szybko to zrobimy, zależą szanse na przywrócenie zalanego laptopa do życia.

Zalany laptop – jak postępować?

UWAGA! Nowa wersja artykułu!

Z przyjemnością informujemy, że powstała nowa, bardziej szczegółowa i lepsza wersja  artykułu o zalanych laptopach i ich naprawie.

Nową wersję artykułu można przeczytać pod tym adresem.

Pierwsza podstawowa i najważniejsza rzecz po zalaniu laptopa, którą powinniśmy wykonać natychmiast – odłączyć wszystkie możliwe źródła prądu – czyli najczęściej zasilacz i baterię. Odłączamy wszystko nawet gdy laptop jeszcze pracuje.

Otwieramy pokrywę laptopa najszerzej jak się da i kładziemy go do góry nogami klawiaturą do dołu. Jeśli nasz  zalany laptop otwiera się na tyle, że jesteśmy w stanie po położyć całego płasko nie powinniśmy mieć większych problemów. Jeśli zaś otwiera się tylko do pewnego kąta, połóżmy go klawiaturą do dołu np. na krawędzi stołu u upewnijmy się czy w takiej pozycji nie spadnie.

laptop po zalaniu

Można także położyć laptopa w pozycji w której będzie tworzył trójkąt, jednak wtedy istnieje ryzyko, że ciesz spływająca pod kątem jednak dostanie się do środka laptopa. Położenie “na płasko” nie dopuszcza do wlania się jakiejkolwiek cieczy.

Pozostawiamy zalanego laptopa w takiej pozycji na co najmniej dobę, najlepiej w ciepłym miejscu, koło grzejnika itp. Pozycja klawiaturą do dołu zapobiegnie dostaniu się wylanego płynu do wnętrza laptopa a umiejscowienie go w ciepłym miejscu pozwoli na szybsze odparowanie wylanej cieczy.

Po co najmniej dobie osuszania najlepiej takiego laptopa zanieść do serwisu, który oceni szkody i dokona naprawi. Jeśli postąpiliśmy zgodnie z powyższymi wskazówkami, ryzyko poważnego uszkodzenia jest minimalne i prawdopodobnie uszkodzeniu ulegnie jedynie klawiatura.

Pamiętać należy, że każda chwila zwłoki w przypadku zalanego laptopa, działa na jego niekorzyść, bowiem jeśli jakieś płyny dostały się do płyty głównej to zacznie ona korodować, a im większa wda się korozja, tym mniejsze prawdopodobieństwo uratowania laptopa po zalaniu.

Zwrócić uwagę trzeba też na to, czym laptop został zalany, bowiem każdy rodzaj płynu ma inny wpływ na korozję. Jeśli nasz laptop został zalany czymś słonym bądź kwaśnym lub napojem słodzonym typu Coca-Cola powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu, bowiem płyny takie powodują największe szkody gdy już dojdzie do korozji. Zalanie wodą czy piwem również jest groźne, lecz nie powoduje tak szybkiej korozji.

Pamiętaj! Im szybciej zareagujesz, tym zalanie laptopa będzie mniej szkodliwe i odczuwalne w skutkach!

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj