Ocena użytkowników:

Twój laptop został zalany? Zobacz co robić w takiej sytuacji!

JAK NAJSZYBCIEJ wykonaj te 3 czynności a potem wróć do czytania:

  1. Odłącz zasilacz

  2. Odłącz baterię (jeśli bateria jest wbudowana to rozkręć laptopa i odepnij baterię, jeśli laptop jest na gwarancji i boisz się, że ją stracisz to wiedz, że praktycznie każdy serwis producenta odrzuca reklamację zalanych laptopów).

  3. Jeśli ciecz wlała się na klawiaturę, otwórz laptopa i połóż go do góry nogami tak aby nie wpływała dalej do środka

Nie włączaj laptopa dopóki nie zminimalizujesz skutków zalania! Jak to zrobić – dowiesz się z tego artykułu.

Szybka reakcja i odpowiednie działanie bardzo zwiększa szansę na uratowanie sprzętu i w wielu przypadkach bardzo prawdopodobne jest, że objedzie się bez konieczności oddawania laptopa do serwisu.

Mój laptop jest zalany, czy da się go jeszcze uratować?

Jeśli Twoja reakcja była odpowiednio szybka i udało Ci się odciąć zasilanie czyli odłączyć baterię oraz zasilacz od razu po zalaniu – masz duże szanse, że obejdzie się bez szwanku i czeka Cię tylko trochę roboty.

Bardzo duże znaczenie przy zalaniu laptopa ma właśnie czas i reakcja użytkownika. Gdyby po zalaniu laptop został wyłączony ale nie odłączono by od niego zasilacza oraz baterii, to prąd, który jest w obwodach nawet gdy laptop nie pracuje – powodowałby z biegiem czasu poważne uszkodzenia w elektronice płyty głównej.

Nawet jeśli zalanie było niewielkie i laptop dalej działał po zalaniu to i tak jedyną słuszną reakcją jest natychmiastowe odłączenie zasilania gdyż jak to się mówi – „kropla drąży skałę” i jeśli prędko nie pozbędziemy się cieczy z laptopa to prędzej czy później może ona znaleźć sobie drogę do wrażliwej elektroniki i w efekcie poczynić duże uszkodzenia.

Tak więc jeśli zalejesz laptopa to wiedz, że czas i prąd są Twoimi przeciwnikami. Poniżej kilka zdjęć z laptopów, w których nie zastosowano się do naszych wskazówek:

 

 

Zalałem laptopa ale on działa i nic nie musiałem robić

Taki scenariusz też jest jak najbardziej możliwy, sami nie raz słyszeliśmy relację naszych klientów, że zalali laptopa kilka miesięcy temu a dopiero teraz przestał działać. Tak więc jak widać – fakt, że po zalaniu laptop dalej działa, nie oznacza, że oszukaliśmy przeznaczenie ponieważ problem prędzej czy później i tak nas dopadnie.

 

Jak minimalizować uszkodzenia po zalaniu laptopa domowymi sposobami?

Gdy już sytuacja jest opanowana i odłączyłeś wszystkie źródła zasilania – nie włączaj laptopa dopóki nie dowiesz się co się dzieje w środku. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz rozebrać laptopa bo masz na niego jeszcze gwarancję – niestety w przypadku zalania praktycznie każdy serwis z miejsca odrzuca reklamację i za naprawę każe płacić ogromne kwoty. Chyba, że masz wykupione na laptopa dodatkowe ubezpieczenie, wtedy skontaktuj się ze swoim agentem ubezpieczeniowym i dowiedz się jak zlikwidować szkodę.

Jednak gdy nie masz ochoty rozkręcać laptopa, bo Ci się nie chce, bo się boisz, bo się nie znasz lub z jakiegokolwiek innego powodu to jak najszybciej zgłoś się z zalanym laptopem do serwisu, gdyż każda chwila bez reakcji ma bardzo duży wpływ na to, czy potem zalanego laptopa da się uratować.

W międzyczasie postaraj się zminimalizować ingerencje cieczy, czyli przewróć laptopa w kierunku odwrotnym od miejsca wlania cieczy (np. jeśli ciecz wlała się na klawiaturę, odwróć laptopa do góry nogami, żeby nie przedostawała się ona dalej i w takiej pozycji postaraj się dostarczyć laptopa do serwisu).

Aby jakkolwiek pomóc w ratowaniu laptopa zanim oddasz go do serwisu, ułóż go takiej pozycji, aby ciecz nie dostawała się do środka. Najlepiej dodatkowo położyć laptopa na jakichś podpórkach, aby stworzyć dystans między powierzchnią a laptopem – ułatwi to odparowywanie cieczy.

 

Ale jeśli jednak zabierasz się za rozkręcanie laptopa i czyszczenie go po zalaniu to będą ci potrzebne:

  • Woda destylowana – koniecznie destylowana, woda kranowa czy mineralna nie jest dobrym pomysłem.
  • Waciki do uszu
  • Czysta szczoteczka do zębów (nie zawsze jest potrzebna, ale dobrze mieć)
  • Chłonne chusteczki papierowe.
  • Suszarkę do włosów (nie zawsze jest konieczna, ale dobrze mieć pod ręką).
  • Zestaw śrubokrętów i coś do podważania obudowy (np kostkę do gry na gitarze albo starą kartę kredytową).
  • Cierpliwość i opanowanie ;)

Dużym ułatwieniem w takich momentach przy rozkręcaniu laptopa jest korzystanie z tzw. “Service Manual” czyli instrukcji producenckich opisujących jak krok po kroku rozkręcić laptopa oraz często zawierające też opisy rozwiązania najczęstszych problemów. Informacje o tym znajdziesz we fragmencie naszego innego artykułu , jak ułatwić sobie rozkręcanie laptopa.

Jeszcze krótka uwaga: często w internecie można przeczytać porady, aby po zalaniu czyścić elektronikę izopropanolem (alkohol) – owszem można, jednak dużo łatwiej jest wodą destylowaną, a dlaczego? Otóż zastanówmy się czym najczęściej można zalać laptopa, w 90% przypadków będzie to:

  • Woda
  • Piwo
  • Kawa
  • Herbata
  • Słodki napój (Cola, soki itp.)
  • Drink
  • Wódka

Oprócz czystej wody, cechą wspólną tych wszystkich cieczy jest to, że są na bazie wody oraz obecny jest w nich cukier (no chyba, że ktoś nie słodzi kawy czy herbaty) i inne dodatki które w tych cieczach są rozpuszczone tak więc logicznym jest, że wszelkie osady, które pozostaną po zalaniu najlepiej rozpuszczą się w wodzie, ale należy pamiętać – w wodzie destylowanej!

 

 

Jak czyścić laptopa po zalaniu?

Ta część artykułu ma sens dla użytkowników, którzy zareagowali od razu po zalaniu. Natomiast jeśli zalałeś laptopa i tak zalanego odłożyłeś na bok bez żadnej interwencji, to możesz pominąć tą część i przejść do dalszej, gdzie opisujemy naprawę laptopów o znacznym postępie korozji.

Ale gdy przygotowałeś sobie narzędzia do czyszczenia i jesteś gotowy do naprawy laptopa po zalaniu, udzielimy Ci kilku wskazówek, jak postępować z zalanym laptopem i jak wyczyścić go od środka tak, aby straty były jak najmniejsze (choć nie gwarantujemy, że takie czyszczenie w każdym przypadku pomoże – niekiedy może być konieczna pomoc serwisu).

Jeśli już laptop jest rozkręcony i mamy dostęp do jego wnętrzności, wykonujemy skrupulatny i dokładny przegląd wzrokowy i szukamy śladów cieczy w każdym możliwym miejscu:

 

 

Gdy już uda nam się określić rozległość zalania, to w zależności od tego czym laptop był zalany i czy został jakiś osad po cieczy – dokonujemy czyszczenia. Jeśli była to czysta woda, to najlepiej wchłonąć ją chusteczką, jeśli mamy ślady cieczy w miejscach „wyboistych”  z dużą ilością styków, dobrze będzie użyć szczoteczki lub wacika – to już trzeba będzie ocenić samemu:

 

 

Jeśli na laptopa wylał się jakiś słodki napój lub kawa i pomimo wchłonięcia cieczy chusteczką lub wacikami, pozostały jakieś osady – tutaj z pomocą przyjdzie nam woda destylowana za pomocą której z łatwością rozpuścimy trudny do usunięcia osad. W tym celu namaczamy wacik do uszu w wodzie destylowanej i delikatnymi ruchami czyścimy osad, lub jeśli osad jest w bardziej rozległy lub jest w bardziej trudno dostępnych miejscach, możemy sobie pomóc szczoteczką:

 

UWAGA! BĄDŹ DELIKATNY!

Czyść wszystko bardzo delikatnie i z wyczuciem, gdyż niekiedy elementy na płycie głównej laptopa są tak drobne, że łatwo je „zmieść” przy czyszczeniu szczoteczką. Najlepiej wykonaj przed czyszczeniem zdjęcie zalanego miejsca aby w razie „zmiecenia” jakiegoś elementu, wiedzieć gdzie było jego miejsce

 

 

Gdy udało Ci się wyczyścić wszystkie zalanie miejsca i w zasięgu wzroku nie ma już żadnych śladów cieczy, dobrze będzie profilaktycznie użyć suszarki do włosów. Połóż zalane podzespoły na stole i skieruj w kierunku zalanych miejsc strumień ciepłego powietrza z suszarki, ale z umiarem! Najlepiej nie ustawiać maksymalnej mocy i dmuchać z odległości 20-30 cm.

 

Przy suszeniu suszarką pamiętaj aby nie przesadzić z temperaturą!

 

WAŻNE! Nie susz suszarką obudowy ani ekranu ani innych plastików!

Niektóre suszarki mogą okazać się za mocne i susząc nią plastikowe elementy lub ekran, mogą one ulec po prostu deformacji lub uszkodzeniu.

 

 

Tak wyglądają klawiatury, które zostało potraktowane zbyt dużą temperaturą z suszarki, ktoś chciał dobrze, ale nie wyszło najlepiej:

 

 

 

Gdy uznasz już, że wszystko jest wysuszone i wyczyszczone to zanim poskładasz laptopa i będziesz próbować go uruchomić – wszystkie podzespoły zostaw na dobę w suchymi ciepłym miejscu (np. obok grzejnika) aby dać odparować resztkom cieczy, które mogą być np. pod układami scalonymi.

 

 

 

WAŻNA ZASADA PRZY SKŁADANIU LAPTOPA!

BATERIĘ PODŁĄCZ NA SAMYM KOŃCU GDY JUŻ ZŁOŻYSZ/PODŁĄCZYSZ WSZYSTKO!

Składanie (rozkładanie zresztą też) powinno odbywać się bez podłączonego źródła zasilania. Gdy tego nie dopilnujesz – każda śrubka, która spadnie na płytę główną, każde dotknięcie obwodów śrubokrętem, nawet podłączanie tasiemek – może spowodować zwarcie w płycie głównej a chyba mamy już dosyć problemów z powodu zalanego laptopa i więcej nam nie potrzeba ;)

 

 

 

Laptop po zalaniu wciąż nie działa, co zrobić?

Jeśli zostały wykonane wszystkie czynności z powyższego akapitu a zalany laptop wciąż nie chce się uruchomić albo nie działa tak jak trzeba – to niestety wielce prawdopodobne, że konieczna będzie tutaj pomoc serwisu laptopów.

Jednak zanim zgłosimy laptopa po zalaniu do serwisu, postarajmy się określić z jakim dokładnie zakresem uszkodzeń mamy do czynienia wtedy będziemy wiedzieć „na czym stoimy” gdyż laptop „może nie działać” na kilka sposobów, czyli na przykład:

  1. Nie uruchamia się w ogóle, nie reaguje na włącznik,  po podłączeniu zasilacza nie świecą się żadne diody – martwy
  2. Nie uruchamia się, nie reaguje na włącznik, ale po podłączeniu zasilacza zapalają się jakieś diody
  3. Uruchamia się, ale nie daje obrazu
  4. Uruchamia się, ale po chwili się wyłącza
  5. Uruchamia się, ale nie do końca działa prawidłowo, są pewne problemy
  6. Uruchamia się, ale nie działa klawiatura albo nie działają niektóre klawisze

Kolejność objawów nie jest przypadkowa, lecz jest posortowana od tych „najcięższych” na samej górze – czyli wróżących spory problem, do tych najlżejszych na samym dole, które prawdopodobne będą łatwe w naprawie nie nie narażą nas na szczególnie duże koszta, choć na to też nie ma reguły – niekiedy może się okazać, że banalna usterka po zalaniu będzie kosztować w naprawie kilkaset złotych a to z powodu drogich podzespołów – no ale takie sytuacje mają miejsce w laptopach z bardzo wysokiej półki, których jest wiele mniej na rynku niż tak zwanych „średniaków”, których koszt naprawy nie jest już tak przerażający.

 

 

Też nie zawsze regułą jest to, że zupełna „martwica” laptopa oznacza duże koszty naprawy albo zezłomowanie laptopa – trafiają się czasami przypadki, gdzie zupełnie martwy laptop po zalaniu daje się naprawić naprawdę niskim kosztem bez większego nakładu pracy i materiału, bo na przykład zalanie uszkodziło tylko malutki rezystor, który odpowiadał za zasilanie głównej przetwornicy płyty głównej.

 

 

Jednak zawsze w przypadku zalanego laptopa trzeba mieć na uwadze to, że zalanie laptopa jest usterką nieprzewidywalną, gdyż każde zalanie jest inne a zasadnicze różnice między każdym zalaniem to: rodzaj cieczy, ilość cieczy, miejsce zalania, reakcja użytkownika, czas reakcji użytkownika.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie są szanse naprawy twojego zalanego laptopa zgłoś się do naszego serwisu a postaramy się oszacować przybliżone koszty naprawy.

 

 

Jakiś czas temu zalałem laptopa, ale dopiero teraz się nim zainteresowałem – jakie mam szanse?

Nadzieję zawsze warto mieć :) Jeśli jednak zalałeś laptopa i nie postąpiłeś po zalaniu zgodnie z zaleceniami (odłączenie zasilacza i baterii oraz suszenie) to szanse mogą (ale nie muszą) drastycznie zmaleć.

Jednak nie takie cuda robiliśmy. Jak wcześniej zostało wspomniane – na zalania laptopów nie ma reguły i każde jest inne z tego też powodu czasami okazuje się, ze najbardziej z pozoru beznadziejny przypadek da się uratować, o czym świadczą zdjęcia z napraw zalanych laptopów, które inne serwisy skreśliły na starcie a nam jednak udało się je odratować:

 

Jak widać – da się naprawić „zalańca” nawet w najbardziej beznadziejnym stanie, jednak też należy zachować rozsądek i nie próbować naprawiać za wszelką cenę i to nie ze względów finansowych a ze względów bezpieczeństwa bowiem czasami może się okazać, że zalanie spowodowało „przeżarcie” się warstw laminatu płyty głównej gdzie dochodzi do kontaktu głównych linii zasilających z masą (w prostych słowach plus łączy się z minusem i mamy zwarcie) efektem czego może być iskrzenie a przy odrobinie nieszczęścia może to doprowadzić nawet do pożaru a o dalszych konsekwencjach takiego zjawiska chyba nie trzeba już opowiadać.

 

Skutek obfitego zalania laptopa – dosłownie „wyżarty” fragment laminatu płyty głównej przy gnieździe baterii. Niestety dla takich przypadków praktycznie nie ma już ratunku.

 

Galeria zdjęć laptopów po zalaniu

Dla urozmaicenia artykułu przedstawiamy galerię ze zdjęciami z naszego serwisu przedstawiającymi różne skutki zalania laptopów:

 

Galeria filmów z czyszczeniem laptopów po zalaniu

Kolejne urozmaicenie to galeria filmów przedstawiająca skutki zalania laptopów oraz ich naprawę po zalaniu w naszym serwisie:

Resztę naszych materiałów wideo dotyczących naprawy laptopów po zalaniu znajdziesz na YouTube:

Nasz kanał na YouTube

Kliknij i zobacz nasz kanał na YouTube

 

Podsumowanie

Jak można wywnioskować z powyższego artykułu – najgorzej jest nie robić nic. Natomiast nasza szybka reakcja i odpowiednie działanie bardzo zwiększa szansę na uratowanie sprzętu i w wielu przypadkach bardzo prawdopodobne jest, że objedzie się bez konieczności oddawania laptopa do serwisu.

Jednak zdajemy sobie również sprawę z faktu, że nie każdy umie, chce lub może rozkręcić samodzielnie laptopa i próbować czyścić zalanie – takie osoby od razu zapraszamy do kontaktu z nami gdyż każda chwila zwłoki jest na niekorzyść sprzętu i zmniejsza szanse jego uratowania.

Jesteśmy w stanie pomóc z laptopami praktycznie każdej firmy: Apple, Acer, Asus, Belinea, BenQ, Compal, Compaq-Presario, DELL, eMachines, Fujitsu-Siemens, Gateway, HP, IBM,  iMac, Lenovo, MacBook, Medion, MSI, Packard-Bell, Sony Vaio, SAMSUNG, TOSHIBA.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okazał się pomocny. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z nami.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj