Jak wymienić kartę graficzną w laptopie – jak wymienić, czy da się wymienić?

Jesteś tutaj:>>Jak wymienić kartę graficzną w laptopie – jak wymienić, czy da się wymienić?

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie – jak wymienić, czy da się wymienić?

Ten wpis posiada: 104 komentarze
Ocena użytkowników:
[Głosów:92    Średnia:4.4/5]

Karta graficzna w laptopie:

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

  • jak wymienić

  • czy da się wymienić

  • w jakich laptopach

  • od czego to zależy

porady i opisy

 

Artykuł ten jest uściśleniem tematu wymiany karty graficznej w laptopie. Temat ten już wcześniej został ogólnikowo poruszony w tym artykule: Ile kosztuje wymiana układu BGA w laptopie, koszt karty graficznej, koszt mostka północnego itp.. Ze względu na dużą ilość zapytań na ten temat postanowiliśmy napisać osobny artykuł traktujący wyłącznie o wymianie karty graficznej i wszystkich szczegółach z tym tematem związanych. Zapraszamy do dalszej lektury!

 

Czy da się samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie?

Pytanie czy da się wymieć kartę graficzną w laptopie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najprościej napisać “to zależy” – bo w rzeczywiście tak jest. Zależy od dosyć sporej ilości czynników. Przede wszystkim karta graficzna w laptopie musi być montowana jako osobny moduł a w większości laptopów dostępnych na rynku karta graficzna wlutowana jest w płytę główną na stałe i nie ma mowy aby przeciętny użytkownik w domowych warunkach poradził sobie z wymianą takiej karty graficznej.

Zależy to też od konieczności dla jakiej wymieniamy kartę graficzną w laptopie. Dwie najczęstsze i chyba jedyne to albo chęć zmodernizowania karty na lepszy model albo po prostu wymiana jej na sprawną, gdy stara się zepsuje.

Kartę graficzną w laptopie można wymienić  samodzielnie gdy:

Laptop posiada złącze typu MXM. Umożliwia to wymianę karty na lepszy model.

MXM jest interfejsem ustandaryzowanym, co oznacza, że jeśli mamy w naszym laptopie kartę graficzną z tym interfejsem, najprawdopodobniej jest możliwość jej wymiany np. na wydajniejszy model. Jednak nie jest to jedyny warunek jaki musi być spełniony.

Karta graficzna ze złączem MXM.

Karta graficzna ze złączem MXM.

 

Jest jeszcze kilka innych warunków jakie muszą być spełnione. Są 4 typy złącz MXM pierwszej generacji oraz 2 typy złącz MXM drugiej generacji. Pierwsza i druga generacja nie są miedzy sobą kompatybilne. Natomiast wewnątrz danej generacji karty są ze sobą kompatybilne wstecz, lecz nie są kompatybilne w przód. Dla przykładu: Mamy laptopa ze złączem MXM pierwszej generacji, czwartego typu i chcemy w nim zamontować kartę również pierwszej generacji ale typu drugiego – karta zadziała. Natomiast nie zadziała gdy będziemy mieli złącze pierwszej generacji, pierwszego typu a zamontujemy kartę czwartego typu. Taka sama analogia funkcjonuje w złączu drugiej generacji.

Dodatkowo musimy zwrócić uwagę czy karta, którą chcemy zamontować ma odpowiedni rozstaw otworów montażowych na chłodzenie. Ważne też jest aby sprawdzić, czy karta fizycznie zmieści się do obudowy laptopa oracz czy jej elementy nie będą kolidować na przykład z radiatorem bądź innymi częściami laptopa (znane są przypadki, gdzie przy wymianie karty cewka zasilająca zahaczała o radiator co uniemożliwiało zamocowanie chłodzenia). Kolejną ważną rzeczą jest tak zwany VGA BIOS – mimo pozornej kompatybilności według standardu MXM, niektórzy producenci “brandują” swoje karty, to znaczy wgrywają w nich odpowiedni VGA BIOS, który umożliwia uruchomienie danej karty tylko w ich laptopie. Na przykład nie uruchomimy karty z laptop Acer w laptopie DELL itp.

Tak więc podsumowując, warunki jakie muszą być spełnione to:

  • Kompatybilność złącza (generacja, typ)
  • Pasujące wymiary karty
  • Pasujący rozstaw otworów montażowych na chłodzenie
  • Brak elementów uniemożliwiających założenie chłodzenia (np wystające cewki)
  • Kompatybilność programowa (VGA BIOS)

Dla ułatwienia dodamy tabelkę pokazującą generacje i typy złącz MXM i zależności między nimi:

MXM PIERWSZEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Ilość pinów Kompatybilność modułów Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Maksymalny rozmiar GPU
MXM-I 70mm 68mm 230 I I 18W 35 mm²
MXM-II 73mm 78mm 230 I, II II 35W 35 mm²
MXM-III (HE) 82mm 100mm 230(232) I, II, III, HE II, III, HE 75W 40 mm²
MXM-IV 82mm 117mm 230 I, II, III, IV I, II, III, IV

 

MXM DRUGIEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Kompatybilność modułu Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Szerokość szyny pamięci
MXM-A 82mm 70mm A A 55W 64-bit lub 128-bit
MXM-B 82mm 105mm A, B A, B 100W 256-bit

Kartę też można wymienić samodzielnie gdy laptop posiada osobne, dedykowane (nie MXM) złącze na kartę graficzną.

W tym przypadku pole do popisu jeśli chodzi o modernizację, jest niewielkie jeśli nie zerowe (ale to też zależne jest od modelu i producenta laptopa). Generalnie tematu tego nie da się ująć w tym artykule, gdyż nie ma dostępnych wielu informacji na temat zamienności kart graficznych na złączach innych niż MXM. Informacji na temat możliwości wymiany karty w takim przypadku radzimy szukać po forach internetowych. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wymienne karty nie będące w standardzie MXM mają nietypowe i nieregularne wymiary (w przeciwieństwie do MXM, gdzie wymiary są z góry określone przez unifikację standardu). Przykładowe karty z osobnym złączem nie będące w standardzie MXM:

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

W obu kartach widać inny typ złącza (wystarczy porównać ze złączem MXM aby zobaczyć różnicę). Dla łatwiejszego zrozumienia przedstawiamy poniższą ilustrację:

Porównanie typów złącz kart graficznych w laptopach.

Porównanie typów złącz kart graficznych w

Podsumowując: W tym przypadku da się wymienić kartę lecz tylko w przypadku konieczności, bo o modernizacji możemy raczej zapomnieć.

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

Gdy nasz laptop posiada złącze MXM lub dedykowane złącze karty graficznej, to zadanie mamy ułatwione. W zależności od modelu laptopa – wystarczy, że odkręcimy dolną pokrywę serwisową i już mamy dostęp do karty graficznej (np. Acer 7520G). W niektórych konstrukcjach (np. Compal FL90) trzeba się więcej napracować i rozebrać całego laptopa aby dostać się do gniazda MXM i karty graficznej.
Niemniej jednak do wymiany karty graficznej na MXM lub dedykowanym złączu wystarczy nam śrubokręt płaski i krzyżakowy oraz odrobina cierpliwości i zdolności manualnych. Dodatkowo możemy posiłkować się tzw. “Service Manualem” czyli instrukcją opisującą jak krok po kroku rozebrać laptopa. Jednak nie wszyscy producenci laptopów taką instrukcję udostępniają, jednak przed rozkręcaniem laptopa warto jej poszukać w Internecie.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Gdy nasz laptop nie posiada złącza MXM ani dedykowanego złącza karty graficznej – samodzielnie nie wymienimy karty graficznej, gdyż jest wlutowana w płytę główną laptopa. Jednak da się ją wymienić z pomocą serwisu laptopów, lecz tutaj też możliwości wymiany są ograniczone do jednego konkretnego modelu – czyli kartę graficzną wymieniamy na nową tylko wtedy gdy zepsuje się stara – możliwości modernizacji nie ma. Wymiana wlutowanej karty jest operacją skomplikowaną, wymagającą odpowiednich narzędzi i wiedzy. Dokładniej opisaliśmy to w naszym artykule: Wymiana karty graficznej w laptopie – Procedura

 

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Jak się wymienia kartę lutowaną do płyty głównej laptopa?

Oto film prezentujący wymianą karty graficznej lutowanej do płyty głównej. Wymiana ta została przeprowadzona w naszym serwisie laptopów:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

104

avatar
44 Comment threads
60 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
46 Comment authors
RyszardziksdeNataliaColsDamianAdrian Recent comment authors
najnowszy najstarszy brak
Ryszardziksde
Gość
Ryszardziksde

asus x550lc czy mozna wymienic GPU i CPU na lepsze?

Natalia
Gość
Natalia

Witam, czy w laptopie Dell Inspiron 5567 będzie możliwość wymienienia kart graficznej na lepszą?

Cols
Gość
Cols

Witam. Czy w tym laptopie możliwa jest wymiana komponentów na lepsze? Acer Nitro 5 i5-8300H/8G/120/Win10 GTX1050Ti FHD. Pozdrawiam

Damian
Gość
Damian

WItam. Czy w laptopie Asus A55VD jest możliwość wymiany ?

Adrian
Gość
Adrian

Mnie ciekawi czy można w laptopie Medion Erazer X7831 wymienić dedykowaną kartę graficzną GTX 880M na GTX 1050Ti?

Łukasz
Gość
Łukasz
sławek
Gość
sławek

dzień dobry czy mogę wymienić kartę graficzną w laptopie lenovo b50-80

Michał
Gość
Michał
Kuba
Gość
Kuba

Mam pytanie. Czy w tym laptopie da sie wymienić karte graficzną: https://www.x-kom.pl/p/409439-notebook-laptop-156-asus-fx503vd-e4082-i5-7300hq-8gb-256ssd1tb-gtx1050.html

pozdrawiam

Kamil
Gość
Kamil

mam pytanie czy w tym laptopie dell latitude e6520 mozna dolozyc karte graficzna iz on posiada karte zintegrowana intel hd 3000

Maciej
Gość
Maciej

Cześć, czy w tym laptopie moge dolozyc karte graficzna ? :D HP 250
https://www.x-kom.pl/p/220549-notebook-laptop-156-hp-250-n2840-4gb-500-dvd-rw-win81b.html

Tomek
Gość
Tomek

Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie DELL inspiron 5577 ?

Sebastiam
Gość
Sebastiam

Dell inspiron n5050
Jest możliwa wymiany karty graficznej na lepszą ( moja aktualna karta to intel HD 3000 )

Łukasz
Gość
Łukasz

Alienware m17xr3
Jak wygląda sytuacja z wymianą karty graficznej w tym laptopie

Adam
Gość
Adam

Czy w laptopie Inspiron 5570-2999 15,6” FHD i7-8550U 16GB 256GB+2TB AMD 530_ Można wymienić kartę graficzną na mocniejszą … spełniającą wymogi lepszych gier?

Filip
Gość
Filip

czy mogę wymienic karte graficzną w laptopie emahines g640 ? I czy to się w ogóle opłaca

Konrad
Gość
Konrad

czy można wymienić kartę grafoczną w lenovo g780?

Sebastian
Gość
Sebastian

Czy wymiana jest możliwe w Toshiba Satellite l750 ?

Matesz
Gość
Matesz

czy można wymienić na inną kartę graficzną w lenovo idepad 320

Sebastian
Gość
Sebastian

LENOVO “ideapad’ 100
Jest możliwość wymienienia karty graficznej na lepszą w tym laptopie ?

Bartłomiej
Gość
Bartłomiej

ASUS R752LB-TY126T-12

Jak wyglądają możliwości wymiany grafiki w tym laptopie?

Przemek
Gość
Przemek

Padła karta graficzna w toshiba satellite l870-17c da się wymienić? Poproszę dane kontaktowe i opcje dostawy

Andrzej
Gość
Andrzej

Posiadam taki laptop https://support.hp.com/pl-pl/document/c04608316

Intel Pentium N3540 z kartą graficzną Intel HD Graphics (2,16 GHz, 2 MB pamięci podręcznej, 4 rdzenie)
Karta graficzna NVIDIA GeForce 820M (1 GB pamięci dedykowanej DDR3)

Coś tu można z grafika albo procesorem podziałać czy nowy najlepiej?

Mariusz
Gość
Mariusz

witam
obecnie Aspire F5 573G-79YT z GF 940MX / 2GB RAM, potrzebuje min 4GB, podejdzie coś ?
Dziękuje za odpowiedż

Maya
Gość
Maya

Mam starego już laptopa acer aspire 6020g z grafiką 512 Mb nvida jeśli pamiętam to 9300(naklejka odpadła),procesor to i core duo 5900 czy da się wymienić w nim kartę graficzną i np. procesor oraz zwiększyć pamieć?Ma 2 x2Gb wbudowane no i twardy dysk na pojemniejszy(ma 320Gb).I czy w ogóle warto coś z nim robić tj inwestować w niego czy raczej kupić za te pieniądze nowego laptopa?.

Piotr
Gość
Piotr

Witam, mam laptopa Dell Inspiron 15 z kartą graficzną nvidia geforce oraz procesorem Intel Core i3. Mam pytanie, czy można w nim wymienić kartę graficzną na lepszą ?

Konrad
Gość
Konrad

witam, czy w laptopie Dell Inspiron 17 5770 17,3 ze zintegrowaną kartą Intel® HD Graphics 620 można dołożyc kartę dedykowaną??

Antoni
Gość
Antoni

Czy w laptopie Lenovo Ideapad y700 jest możliwość wymiany karty graficznej na lepszą?

Jakub
Gość
Jakub

Witam, czy w laptopie Dell Studio 1537 jest możliwość wymiany karty na lepszą ?

Dominik
Gość
Dominik

Witam, czy w laptopie Lenovo G580 jest taka możliwość na wymianę na kartę GeForce GT 710 1GB DDR3 (64 bit)? Teraz posiada intel core i3 i intel hd graphics 3000.

Stamford
Gość
Stamford

Witam, czy w laptopie MSI Gp60 z kartą graficzną GeForce GT 540M oraz procesorem i5 4200 2,5GB.

Bulbazaur
Gość
Bulbazaur

Czy w laptopie HP Envy dv7 Notebook z procesorem Intel Core i7 można wymienić kartę graficzną na nową?

Marek
Gość
Marek

Witam!

Czy w laptoppie lenovo ideapad Y510P z procesorem intel i7 4700MQ CPU i kartą graficzną NVIDIA GeForce GT 755M można zmienić karte graficzną???

Gość
Gość
Gość

Dzień dobry

Czy można w laptopie Asus X53SD z procesorem intel i3-2350M 2.3 GHz oraz grafiką Geforce 610M, można wymienić grafikę na lepszą?

Marcin
Gość
Marcin

Witam,

czy można wymienić kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 560M z 1,5 gb w laptopie Medion Erazer x 6817 na lepszą np z 2gb pamęci?

Norbert
Gość
Norbert

Witam, czy można by wymienić kartę graficzną na lepszą w laptopie lenovo y700?

Robert
Gość
Robert

Czy da się wymienić kartę graficzną na lepszą w Laptopie Lenovo Z70-80

Ada
Gość
Ada

witam mam laptop lenovo ideapad y510 z kartą graficzną geforce gt 750m czy w tym laptopie można by było wymienić na nowszą kartę graficzna? na taki o na przykład. GTX 1080 :D

Jakub
Gość
Jakub

Witam, mam HP pavilion dm 1, orientuje się ktoś jak tam jest z tą kartą?

Przemysław
Gość
Przemysław

Witam,
posiadam laptopa Toshiba Satelite L855.
Wyposażona jest ona w kartę graficzną amd radeon hd 7600m.
Problem pojawia się gdy włączam laptopa bez ładowarki. Na ekranie pojawiają się migające cienkie poziome różowe pasy, które biegną z dołu do góry. Po podłączeniu monitora zewnętrznego problem nie występuje. Czy konieczna jest wymiana matrycy czy karty graficznej? Czy istnieje możliwość wymiany tej karty graficznej na lepszy model. Czy karta graficzna, którą teraz posiadam obsługuje rozdzielczość powyżej 1080p?

Pozdrawiam
Przemysław

Krzysztof
Gość

Ogólnie zauważyłem że nie oplaca sie wymiana karty aktualnie taniej jest kupić używaną płytę główną z sprawna grafiką co prawda istnieje ryzyko iż bedzie po jakimś czasie w tym samym stanie ale po wymianie GPU też nie jesteśmy pewni że nam przetrwa latami

Arek
Gość
Arek

Polecam, odebrałem laptop hp pavilion dv9930us po wymianie układu na nowy, działa (mam nadzieję że będzie działał długo

Lebel
Gość
Lebel

Witam , mi siadla grafika w laptopie Acer Aspire 5720ZG (Nvidia GeForce 8400M GS, tak wiem baaardzo wadliwa) i nie wiem jaka wybrać , chce kupić nowke Nvidia GeForce 8600M GS w poprawionej wersji , ale czy wejdzie ? Niby defykowana ale spytać mozna.

jola
Gość
jola

witam mam uszkodzonego laptopa compag nc 6000 podejrzewam wlasnie karte graficzna nie dziala ekran wprawdzie bylam w serwisie powiedzieli to samo chcialabym albo naprawic i ile by to kosztowalo lub mam mozliwosc odsprzedac ale nie mam pojecia za ile bardzo prosze o jakas podpowiedz z gory dziekuje pozdrawiam

Zniżki na naprawy!

WIOSENNA PROMOCJA!
Naprawa laptopów do 35% taniej!
Szczegóły promocji.PROMOCJA DO KOŃCA CZERWCA 2018!