Ocena użytkowników:

Karta graficzna w laptopie:

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

  • jak wymienić

  • czy da się wymienić

  • w jakich laptopach

  • od czego to zależy

porady i opisy

 

Artykuł ten jest uściśleniem tematu wymiany karty graficznej w laptopie. Temat ten już wcześniej został ogólnikowo poruszony w tym artykule: Ile kosztuje wymiana układu BGA w laptopie, koszt karty graficznej, koszt mostka północnego itp.. Ze względu na dużą ilość zapytań na ten temat postanowiliśmy napisać osobny artykuł traktujący wyłącznie o wymianie karty graficznej i wszystkich szczegółach z tym tematem związanych. Zapraszamy do dalszej lektury!

 

Czy da się samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie?

Pytanie czy da się wymieć kartę graficzną w laptopie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najprościej napisać „to zależy” – bo w rzeczywiście tak jest. Zależy od dosyć sporej ilości czynników. Przede wszystkim karta graficzna w laptopie musi być montowana jako osobny moduł a w większości laptopów dostępnych na rynku karta graficzna wlutowana jest w płytę główną na stałe i nie ma mowy aby przeciętny użytkownik w domowych warunkach poradził sobie z wymianą takiej karty graficznej.

Zależy to też od konieczności dla jakiej wymieniamy kartę graficzną w laptopie. Dwie najczęstsze i chyba jedyne to albo chęć zmodernizowania karty na lepszy model albo po prostu wymiana jej na sprawną, gdy stara się zepsuje.

Kartę graficzną w laptopie można wymienić  samodzielnie gdy:

Laptop posiada złącze typu MXM. Umożliwia to wymianę karty na lepszy model.

MXM jest interfejsem ustandaryzowanym, co oznacza, że jeśli mamy w naszym laptopie kartę graficzną z tym interfejsem, najprawdopodobniej jest możliwość jej wymiany np. na wydajniejszy model. Jednak nie jest to jedyny warunek jaki musi być spełniony.

Karta graficzna ze złączem MXM.

Karta graficzna ze złączem MXM.

 

Jest jeszcze kilka innych warunków jakie muszą być spełnione. Są 4 typy złącz MXM pierwszej generacji oraz 2 typy złącz MXM drugiej generacji. Pierwsza i druga generacja nie są miedzy sobą kompatybilne. Natomiast wewnątrz danej generacji karty są ze sobą kompatybilne wstecz, lecz nie są kompatybilne w przód. Dla przykładu: Mamy laptopa ze złączem MXM pierwszej generacji, czwartego typu i chcemy w nim zamontować kartę również pierwszej generacji ale typu drugiego – karta zadziała. Natomiast nie zadziała gdy będziemy mieli złącze pierwszej generacji, pierwszego typu a zamontujemy kartę czwartego typu. Taka sama analogia funkcjonuje w złączu drugiej generacji.

Dodatkowo musimy zwrócić uwagę czy karta, którą chcemy zamontować ma odpowiedni rozstaw otworów montażowych na chłodzenie. Ważne też jest aby sprawdzić, czy karta fizycznie zmieści się do obudowy laptopa oracz czy jej elementy nie będą kolidować na przykład z radiatorem bądź innymi częściami laptopa (znane są przypadki, gdzie przy wymianie karty cewka zasilająca zahaczała o radiator co uniemożliwiało zamocowanie chłodzenia). Kolejną ważną rzeczą jest tak zwany VGA BIOS – mimo pozornej kompatybilności według standardu MXM, niektórzy producenci „brandują” swoje karty, to znaczy wgrywają w nich odpowiedni VGA BIOS, który umożliwia uruchomienie danej karty tylko w ich laptopie. Na przykład nie uruchomimy karty z laptop Acer w laptopie DELL itp.

Tak więc podsumowując, warunki jakie muszą być spełnione to:

  • Kompatybilność złącza (generacja, typ)
  • Pasujące wymiary karty
  • Pasujący rozstaw otworów montażowych na chłodzenie
  • Brak elementów uniemożliwiających założenie chłodzenia (np wystające cewki)
  • Kompatybilność programowa (VGA BIOS)

Dla ułatwienia dodamy tabelkę pokazującą generacje i typy złącz MXM i zależności między nimi:

MXM PIERWSZEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Ilość pinów Kompatybilność modułów Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Maksymalny rozmiar GPU
MXM-I 70mm 68mm 230 I I 18W 35 mm²
MXM-II 73mm 78mm 230 I, II II 35W 35 mm²
MXM-III (HE) 82mm 100mm 230(232) I, II, III, HE II, III, HE 75W 40 mm²
MXM-IV 82mm 117mm 230 I, II, III, IV I, II, III, IV

 

MXM DRUGIEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Kompatybilność modułu Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Szerokość szyny pamięci
MXM-A 82mm 70mm A A 55W 64-bit lub 128-bit
MXM-B 82mm 105mm A, B A, B 100W 256-bit

Kartę też można wymienić samodzielnie gdy laptop posiada osobne, dedykowane (nie MXM) złącze na kartę graficzną.

W tym przypadku pole do popisu jeśli chodzi o modernizację, jest niewielkie jeśli nie zerowe (ale to też zależne jest od modelu i producenta laptopa). Generalnie tematu tego nie da się ująć w tym artykule, gdyż nie ma dostępnych wielu informacji na temat zamienności kart graficznych na złączach innych niż MXM. Informacji na temat możliwości wymiany karty w takim przypadku radzimy szukać po forach internetowych. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wymienne karty nie będące w standardzie MXM mają nietypowe i nieregularne wymiary (w przeciwieństwie do MXM, gdzie wymiary są z góry określone przez unifikację standardu). Przykładowe karty z osobnym złączem nie będące w standardzie MXM:

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

W obu kartach widać inny typ złącza (wystarczy porównać ze złączem MXM aby zobaczyć różnicę). Dla łatwiejszego zrozumienia przedstawiamy poniższą ilustrację:

Porównanie typów złącz kart graficznych w laptopach.

Porównanie typów złącz kart graficznych w

Podsumowując: W tym przypadku da się wymienić kartę lecz tylko w przypadku konieczności, bo o modernizacji możemy raczej zapomnieć.

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

Gdy nasz laptop posiada złącze MXM lub dedykowane złącze karty graficznej, to zadanie mamy ułatwione. W zależności od modelu laptopa – wystarczy, że odkręcimy dolną pokrywę serwisową i już mamy dostęp do karty graficznej (np. Acer 7520G). W niektórych konstrukcjach (np. Compal FL90) trzeba się więcej napracować i rozebrać całego laptopa aby dostać się do gniazda MXM i karty graficznej.
Niemniej jednak do wymiany karty graficznej na MXM lub dedykowanym złączu wystarczy nam śrubokręt płaski i krzyżakowy oraz odrobina cierpliwości i zdolności manualnych. Dodatkowo możemy posiłkować się tzw. „Service Manualem” czyli instrukcją opisującą jak krok po kroku rozebrać laptopa. Jednak nie wszyscy producenci laptopów taką instrukcję udostępniają, jednak przed rozkręcaniem laptopa warto jej poszukać w Internecie.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Gdy nasz laptop nie posiada złącza MXM ani dedykowanego złącza karty graficznej – samodzielnie nie wymienimy karty graficznej, gdyż jest wlutowana w płytę główną laptopa. Jednak da się ją wymienić z pomocą serwisu laptopów, lecz tutaj też możliwości wymiany są ograniczone do jednego konkretnego modelu – czyli kartę graficzną wymieniamy na nową tylko wtedy gdy zepsuje się stara – możliwości modernizacji nie ma. Wymiana wlutowanej karty jest operacją skomplikowaną, wymagającą odpowiednich narzędzi i wiedzy. Dokładniej opisaliśmy to w naszym artykule: Wymiana karty graficznej w laptopie – Procedura

 

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Jak się wymienia kartę lutowaną do płyty głównej laptopa?

Oto film prezentujący wymianą karty graficznej lutowanej do płyty głównej. Wymiana ta została przeprowadzona w naszym serwisie laptopów:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj