Ocena użytkowników:

wymana-karty-graficznejWymiana układu BGA karty graficznej, mostka północnego, mostka południowego.

Jak, za ile?

 

 

 

W tym artykule przedstawimy ceny wymiany układów BGA kart graficznych, mostków północnych, mostków południowych. Są to kluczowe elementy laptopa, które nierzadko ulegają awarii i niejednokrotnie w serwisie możemy usłyszeć taką właśnie diagnozę.

Wytrwalsi użytkownicy szukają w internecie na własną rękę ceny wymiany układów BGA, kart graficznych itp, jednak ceny są często bardzo rozmyte i niejasne a warunki wielu ofert na tyle zróżnicowane, że można się w tym pogubić. Przedstawimy w tym artykule od czego zależy cena wymiany układu BGA i jakie zależności rządzą tą z pozoru prostą materią a jednak dość złożoną, jeśli rozebrać by ją na czynniki pierwsze.

Od początku – co to jest układ BGA?

Układ BGA to rodzaj układu scalonego w obudowie typu BGA (Ball Grid Array). Jest to specyficzny typ obudowy, gdzie wyprowadzenia znajdują się na spodzie takiego układu a nie tak jak w większość układów scalonych – po jego bokach. Wyprowadzenia w układzie BGA są przytwierdzane do urządzenia (w tym przypadku płyty głównej laptopa) za pomocą kulek z cyny, których rozpływ musi być wykonany za pomocą specjalnej stacji lutowniczej BGA. Więcej na ten temat w naszej badzie wiedzy – Co to jest układ BGA?.

hp pavilion dv6000 9000 naprawa bga

Tak wygląda układ BGA zdemontowany z płyty głównej laptopa.

wymiana układu BGA na nowy w laptopie

Tak wygląda przekrój konstrukcji konstrukcji z użyciem układu BGA.

Często nasi klienci dzwoniąc do nas mówią, że mają uszkodzony układ BGA bo tak usłyszeli w lokalnym serwisie i pytają nas o cenę, gdyż wydaje im się, że układ BGA to konkretna, jedna jedyna część i jej cena jest stała. Jednak układ BGA to nie jest jakiś konkretny model lecz jedynie rodzaj układu, typ. Tak samo jak samochód nie określa konkretnego pojazdu, bo przecież są różne typy oraz marki.

Układami BGA może zatem być za równo kartą graficzną, mostkiem północnym jak i mostkiem południowym a może także być wszystkim na raz (istnieją tak zwane konstrukcje hybrydowe).

Wymiana karty graficznej w laptopie – cena, koszty.

Wymiana karty graficznej w laptopie jest najczęściej niemożliwa dla przeciętnego użytkownika w domowych warunkach, z racji tego, że jest ona w większości przypadków wlutowana w płytę główną laptopa. Zależy też czy chcemy kartę graficzną wymienić z powodów technicznych (bo uległa awarii) czy też chcemy ją ulepszyć.

Tak więc niestety nie na możliwości ulepszenia karty, która jest na stałe wlutowana w płytę główną, możemy ją jedynie zastąpić tym samym, sprawnym modelem.

Natomiast są też karty montowane na gniazdach MXM, to znaczy podobnie jak w komputerach stacjonarnych – możemy taką kartę wyjąć i w jej miejsce włożyć nową – samodzielnie. Dość często tego typu karty można także zastępować mocniejszymi (po upewnieniu się, czy będą kompatybilne z naszym laptopem).

mxm-modul-karta-graficzna-laptop

Moduł karty graficznej typu MXM.

plyta-glowna-gpu

Karta graficzna wlutowana w płytę główną laptopa.

Jaka jest cena wymiany karty graficznej w laptopie i od czego zależy?

Ważną rzeczą jest gwarancja udzielana na taką naprawę. Rzetelny serwis powinien udzielić nawet 12-miesięcznej gwarancji. Należy na to zwrócić uwagę szukając serwisu który wykona dla nas naprawę!

Wymiana karty graficznej lutowanej do płyty głównej:

Jeśli mówimy o wymianie kart, która na stałe lutowana jest do płyty głównej laptopa jako układ BGA, należy ją wymieniać w serwisie laptopów, który dysponuje narzędziami do lutowania układów BGA. Koszt lutowania takiej karty graficznej zależny jest od serwisu, niemniej jednak waha się on w przedziale od 150 do 250 zł – jest to wiarygodna i uczciwa cena jak za tego typu usługę.

Jednak należy pamiętać, że jest to cena samej usługi (lutowania BGA), do tego należy jeszcze doliczyć koszt samego układu BGA a ten często jest najbardziej dynamicznym elementem kosztu całkowitego, bowiem oscyluje w przedziale od kilkudziesięciu złotych (60, 90) do nawet 350 zł. Zasady wyceny układów BGA wbrew temu co podpowiada logika, często nie zależą od jego wydajności a od jego dostępności na rynku, popytu i jeszcze kulki innych czynników, których nie zna nikt oprócz eksporterów z krajów azjatyckich.

Wymiana karty graficznej montowanej w gnieździe MXM:

W tym przypadku nie musimy się martwić o koszty robocizny, gdyż jeśli dysponujemy żyłką majsterkowicza, z wymianą taką możemy poradzić sobie sami. Często wystarczy tylko śrubokręt krzyżakowy i odrobina chęci oraz zdolności manualnych. Karty montowane w gnieździe MXM to takie, które po prostu można wymieniać tak jak w komputerze stacjonarnym – wyjmujemy starą, wsadzamy nową i karta wymieniona. Karty te też można modernizować, czyli słabsze zastępować mocniejszymi. Lecz tutaj kilka zależności:

 • Karta musi być zgodna ze standardem MXM jaki obsługuje nasz laptop (są na chwilę obecną 3 standardy)
 • Karta musi być dopasowana do rozmiarem do chłodzenia (niekiedy chłodzenie nie pasuje do innych kart)
 • Karta musi być kompatybilna programowo – niekiedy mimo spełnienia powyższych warunków, karty posiadają tzw. VGA BIOS dedykowany (głównie karty dedykowane dla jednego producenta lapotpów), który może powodować problemy z jej poprawnym działaniem.

Dodatkowo należy także wspomnieć, że nowe to nie zawsze lepsze. Dokładniej mówiąc, często jest problem ze znalezieniem fabrycznie nowej karty na złącze MXM (szczególnie starszych modeli) a kupując używaną, należy pamiętać, że mogą z nią wystąpić problemy, gdyż ogromna część takich kart ulega awarii po kilku latach użytkowania – szczególnie te mocniejsze karty, pracujące w podwyższonych temperaturach. Awarie te dotyczą głównie układów BGA. Tak więc wciąż lepiej jest wymienić układ BGA na naszej obecnej karcie MXM niż kupować drugą, sprawną – ponieważ nie wiadomo jak długo pozostanie sprawna.

mxm-karta-ge-geforce

Mimo że jest to karta typu MXM to też posiada układ BGA taki sam jak te lutowane bezpośrednio do płyt głównych laptopów.

Najczęstsze objawy uszkodzenia karty graficznej w laptopie to:

 • Brak obrazu
 • Artefakty na ekranie (obraz z przekłamaniami)
 • Ekran podzielony na kilka części
 • Nie da się zainstalować sterowników graficznych
 • Laptop zawiesza się lub wyrzuca niebieski ekran po włączeniu gry

Wymiana mostka północnego w laptopie – cena, koszty.

Mostek północny w laptopie to także układ typu BGA tak więc cena jego wymiany (samej robocizny, czyli lutowania BGA) nie będzie się różnić od ceny wymiany karty graficznej. Natomiast znacznie różni się tutaj rozpiętość cenowa w kwestii samego układu BGA mostka północnego.

Mostek północny w laptopie może służyć prostym zadaniom – najczęściej jest to zarządzanie pamięcią RAM i magistralą karty graficznej. Nowoczesne rozwiązania odchodzą już od kontroli pamięci przez mostek północny i funkcję tą przejmują procesory główne. Mostki północne także często posiadają w sobie zintegrowaną kartę graficzną (spotykane w laptopach niższej klasy lub laptopach ultramobilnych).

Są też wspomniane wcześniej konstrukcje hybrydowe – czyli wszystko w jednym, gdzie jeden układ BGA pełni funkcję mostka północnego, karty graficznej i mostka południowego (o mostku południowym w dalszej części artykułu). Jednak i tak przywykło się je nazywać mostkami północnymi. Są to jedne z droższych konstrukcji w dziedzinie mostków. Najpopularniejszym takim mostkiem jest na chwilę obecną nVidia MCP67MV-A2 stosowany powszechnie w laptopach Acer oraz HP i w niektórych modelach ASUSa.

MCP67MVA2

Układ mostka hybrydowego MCP67MV-A2 łączący w sobie funkcje karty graficznej, mostka północnego oraz mostka południowego.

Jaka jest cena wymiany mostka północnego w laptopie i od czego zależy?

Cena wymiany powinna być stała i oscylować w granicach od 150 do 250 zł.
Natomiast koszt samego mostka północnego to rzecz bardzo rozległą, ceny mogą wahać się od 90 zł do nawet 350 – zależnie od konkretnego modelu mostka.

Ważną rzeczą jest gwarancja udzielana na taką naprawę. Rzetelny serwis powinien udzielić nawet 12-miesięcznej gwarancji. Należy na to zwrócić uwagę szukając serwisu który wykona dla nas naprawę!

Najczęstsze objawy uszkodzenia mostka północnego w laptopie to:

 • Brak obrazu
 • Migająca dioda CAP-LOCK i NUM-LOCK (w przypadku laptopów HP)
 • Piski z głośnika 5,6,7 lub 8 razy (w przypadku laptopów DELL)
 • Uruchamianie się na sekundę laptopa i wyłącznie (w przypadku laptopów HP Pavilion z mostkiem hybrydowym)
 • Problemy z obsługą USB, problemy z napędem, znikająca kamerka (w przypadku laptopów z mostkiem hybrydowym)

Wymiana mostka południowego w laptopie – cena, koszty.

Mostek południowy to element odpowiadający za kontrolę urządzeń peryferyjnych. To znaczy – za wszystkie porty USB, za obsługę interfejsów miniPCIexpress (na tym interfejsie pracuje np. karta sieciowa), obsługę dysków twardych, napędu optycznego oraz za kilka drobniejszych spraw, lecz też istotnych dla funkcjonowania laptopa.

Mostki południowe to jednak elementy względnie rzadko ulegające awarii – można rzec, że są najmniej zawodnym elementem wśród wszystkich podzespołów stosowanych na płycie głównej laptopa. Jeśli już dochodzi do jego uszkodzenia, to najczęściej z winy użytkownika lub czynników zewnętrznych (podpięcie uszkodzonego urządzenia pod USB i wywołanie zwarcia, przepięcie w instalacji sieciowej podczas burzy). Samoistne awarie mostka południowego owszem także się zdarzają, lecz w bardzo małym stopniu.

Jaka jest cena wymiany mostka północnego w laptopie i od czego zależy?

Mostek południowy też jest układem typu BGA, więc jak w dwóch powyższych przypadkach, cena za robociznę (lutowanie BGA) powinna być niezmienna – od 150 do 250 zł.

Mostki południowe są też tanimi elementami, często opłaca się nawet wlutować używany mostek, gdyż jak wcześniej zostało wspomniane – są one bardzo mało awaryjne. Koszt mostka południowego to od 50 do 200 zł. lecz górna granica jest mało kiedy osiągana. Średnio koszt mostka to około 100 zł do najpopularniejszych laptopów, które są w sprzedaży dla klienta indywidualnego.

Ważną rzeczą jest gwarancja udzielana na taką naprawę. Rzetelny serwis powinien udzielić nawet 12-miesięcznej gwarancji. Należy na to zwrócić uwagę szukając serwisu który wykona dla nas naprawę!

mostek-poludniowy-intel

Typowy mostek południowy firmy Intel.

mostek-poludniowy-spalony

Spalony mostek południowy z winy użytkownika.

 

Najczęstsze objawy uszkodzenia mostka południowego w laptopie to:

 • Problemy z obsługą USB
 • Problemy z obsługą napędów, dysków twardych
 • Problemy z obsługą sieci

 

 Jak wymienić kartę graficzną, mostek północny i mostek południowy?

Żeby za dużo się nie rozpisywać, przedstawimy wideo prezentację z wymiany karty graficznej i mostka hybrydowego przeprowadzone w naszym serwisie laptopów. Ogólnie rzecz ujmując, nie ważne czy mamy do czynienia z mostkiem północnym, południowym czy kartą graficzną – wszystko to są układy typu BGA i wymiana każdego z nich wygląda identycznie.

Wymiana karty graficznej na nową w laptopie DELL Inspiron 17R:

Wymiana mostka hybrydowego MCP67MV-A2 w laptopie HP Pavilion DV6000:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj