Ocena użytkowników:

atidmagsys

Błąd pliku atikmdag.sys

  • niebieski ekran

  • bluescreen

  • błąd sterownika

  • artefakty

przyczyny i rozwiązania

Skąd się bierze problem z atikmdag.sys

Problem z niebieskim ekranem wywołanym plikiem atikmdag.sys najczęściej ma swoją przyczynę w błędnym przetwarzaniu sterownika graficznego. Za taki stan rzeczy odpowiadać może co najmniej kilka przyczyn:

Główna i najczęstsza przyczyna problemów z atikmdag.sys:

  • Problem sprzętowy z kartą graficzną.

  • Uszkodzenie pliku sterownika graficznego.

Problem sprzętowy z kartą graficzną – Jest to najczęstsza przyczyna niebieskiego ekranu związanego z plikiem atikmdag.sys. Zwiastuje często nadchodzące poważne problemy z kartą graficzną a w konsekwencji jej awarie, która najczęściej kończy się wymianą karty graficznej, problem ten dotyczy kart ATI i jak wskazują statystyki, karty graficzne ATI coraz częściej ulegają awarii. Statystyki poczytać można w naszym artykule: Lista wadliwych układów BGA ATI oraz lista wadliwych układów BGA nVidia – zestawienie 2014.

Uszkodzenie pliku sterownika graficznego – uszkodzenie sterownika graficznego również może powodować niebieski ekran wywołany plikiem atikmdag.sys. W tym wypadku ciężko określić bliższą przyczynę uszkodzenia sterownika, ale najczęściej pomaga jego odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nowej wersji.

 

Jak skutecznie naprawić problem z atikmdag.sys?

Jako że problem z plikiem atikmdag.sys powodowany może być przez co najmniej 2 czynniki przedstawimy 2 najskuteczniejsze rozwiązania tychże problemów. Poniżej przedstawiamy rozwiązania sprawdzające się w większości przypadków. Zaznaczyć należy, że coraz więcej przypadków w których występuje problem z atikmdag.sys spowodowany jest uszkodzeniem układu graficznego. Sytuacja ta ma miejsce najczęściej w mobilnych układach graficznych w komputerach przenośnych.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy

  • Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych

 

Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych – jest to pierwsza z czynności jakie należy podjąć w przypadku problemy z plikiem atikmdag.sys. System operacyjny należy uruchomić w trybie awaryjnym (w tym trybie nie ładują się dedykowane sterowniki więc nie powinien wystąpić problem z atikmdag.sys któy jest jednym ze składników sterownika dedykowanego). Następnie z poziomu panelu sterowania odinstalować wszystkie elementy związane ze sterownikami ATI (Catalyst, Catalyst Control Center itp.). Jeśli w menu odinstalowywania nie ma tych pozycji, sterownik należy usunąć z poziomu menadżera urządzeń klikając prawym przyciskiem myszy na pozycji karty graficznej i wybierając opcje odinstaluj.
Następnie pobieramy najnowsze sterowniki ze strony producenta karty graficznej (link do sterowników ATI) i uruchamiamy komputer w trybie normalnym (jeśli sterowniki odinstalowały się poprawnie, nie powinien pokazać się ponownie niebieski ekran związany z atikmdag.sys). Instalujemy pobrane sterwniki i jeśli instalacja zakończy się powodzeniem oraz komputer uruchomi się ponownie bez pokazania niebieskiego ekranu, a w menadżerze urządzeń w pozycji karta graficzna będzie podany model naszej karty graficznej bez żadnych wykrzykników – problem został rozwiązany.

 

Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy – jeśli instalacja nowych sterowników nie rozwiązuje problemów z niebieskim ekranem i plikiem atikmdag.sys najprawdopodobniej mamy do czynienia z fizycznym uszkodzeniem układu karty graficznej. Przyczyną problemów jest to, że uszkodzony układ nie potrafi poprawnie przetworzyć instrukcji sterownika dedykowanego i z tego powodu pojawia się niebieski ekran komunikujący problem z plikiem atikmdag.sys. Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wymiana układu karty graficznej na nowy. Jednak w większości laptopów układ karty graficznej jest na stałe wlutowany w płytę główną i do jego wymiany niezbędna będzie pomoc specjalistycznego serwisu laptopów.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach  jest w większości w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych BGA w laptopach przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

Inne informacje na temat atikdmag.sys

Plik atikmdag.sys jest jednym z elementów składowych sterownika kart graficznych firmy AMD/ATI. Jest on niezbędny do poprawnego funkcjonowania kart graficznych z rodziny Radeon. Awaria tego pliku może powodować niestabilne zachowanie systemu operacyjnego, ale także awaria sprzętowa karty graficznej może powodować te same objawy. Większość zagadnień związanych z tym tematem została omówiona w powyższej części artykułu.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj