atikmdag.sys i niebieski ekran bluescreen – przyczyny oraz naprawa

Jesteś tutaj:>>atikmdag.sys i niebieski ekran bluescreen – przyczyny oraz naprawa

atikmdag.sys i niebieski ekran bluescreen – przyczyny oraz naprawa

Ten wpis posiada: 6 komentarzy
Ocena użytkowników:
[Głosów:17    Średnia:3.7/5]

atidmagsys

Błąd pliku atikmdag.sys

  • niebieski ekran

  • bluescreen

  • błąd sterownika

  • artefakty

przyczyny i rozwiązania

Skąd się bierze problem z atikmdag.sys

Problem z niebieskim ekranem wywołanym plikiem atikmdag.sys najczęściej ma swoją przyczynę w błędnym przetwarzaniu sterownika graficznego. Za taki stan rzeczy odpowiadać może co najmniej kilka przyczyn:

Główna i najczęstsza przyczyna problemów z atikmdag.sys:

  • Problem sprzętowy z kartą graficzną.

  • Uszkodzenie pliku sterownika graficznego.

Problem sprzętowy z kartą graficzną – Jest to najczęstsza przyczyna niebieskiego ekranu związanego z plikiem atikmdag.sys. Zwiastuje często nadchodzące poważne problemy z kartą graficzną a w konsekwencji jej awarie, która najczęściej kończy się wymianą karty graficznej, problem ten dotyczy kart ATI i jak wskazują statystyki, karty graficzne ATI coraz częściej ulegają awarii. Statystyki poczytać można w naszym artykule: Lista wadliwych układów BGA ATI oraz lista wadliwych układów BGA nVidia – zestawienie 2014.

Uszkodzenie pliku sterownika graficznego – uszkodzenie sterownika graficznego również może powodować niebieski ekran wywołany plikiem atikmdag.sys. W tym wypadku ciężko określić bliższą przyczynę uszkodzenia sterownika, ale najczęściej pomaga jego odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nowej wersji.

 

Jak skutecznie naprawić problem z atikmdag.sys?

Jako że problem z plikiem atikmdag.sys powodowany może być przez co najmniej 2 czynniki przedstawimy 2 najskuteczniejsze rozwiązania tychże problemów. Poniżej przedstawiamy rozwiązania sprawdzające się w większości przypadków. Zaznaczyć należy, że coraz więcej przypadków w których występuje problem z atikmdag.sys spowodowany jest uszkodzeniem układu graficznego. Sytuacja ta ma miejsce najczęściej w mobilnych układach graficznych w komputerach przenośnych.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy

  • Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych

 

Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych – jest to pierwsza z czynności jakie należy podjąć w przypadku problemy z plikiem atikmdag.sys. System operacyjny należy uruchomić w trybie awaryjnym (w tym trybie nie ładują się dedykowane sterowniki więc nie powinien wystąpić problem z atikmdag.sys któy jest jednym ze składników sterownika dedykowanego). Następnie z poziomu panelu sterowania odinstalować wszystkie elementy związane ze sterownikami ATI (Catalyst, Catalyst Control Center itp.). Jeśli w menu odinstalowywania nie ma tych pozycji, sterownik należy usunąć z poziomu menadżera urządzeń klikając prawym przyciskiem myszy na pozycji karty graficznej i wybierając opcje odinstaluj.
Następnie pobieramy najnowsze sterowniki ze strony producenta karty graficznej (link do sterowników ATI) i uruchamiamy komputer w trybie normalnym (jeśli sterowniki odinstalowały się poprawnie, nie powinien pokazać się ponownie niebieski ekran związany z atikmdag.sys). Instalujemy pobrane sterwniki i jeśli instalacja zakończy się powodzeniem oraz komputer uruchomi się ponownie bez pokazania niebieskiego ekranu, a w menadżerze urządzeń w pozycji karta graficzna będzie podany model naszej karty graficznej bez żadnych wykrzykników – problem został rozwiązany.

 

Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy – jeśli instalacja nowych sterowników nie rozwiązuje problemów z niebieskim ekranem i plikiem atikmdag.sys najprawdopodobniej mamy do czynienia z fizycznym uszkodzeniem układu karty graficznej. Przyczyną problemów jest to, że uszkodzony układ nie potrafi poprawnie przetworzyć instrukcji sterownika dedykowanego i z tego powodu pojawia się niebieski ekran komunikujący problem z plikiem atikmdag.sys. Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wymiana układu karty graficznej na nowy. Jednak w większości laptopów układ karty graficznej jest na stałe wlutowany w płytę główną i do jego wymiany niezbędna będzie pomoc specjalistycznego serwisu laptopów.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach  jest w większości w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych BGA w laptopach przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

Inne informacje na temat atikdmag.sys

Plik atikmdag.sys jest jednym z elementów składowych sterownika kart graficznych firmy AMD/ATI. Jest on niezbędny do poprawnego funkcjonowania kart graficznych z rodziny Radeon. Awaria tego pliku może powodować niestabilne zachowanie systemu operacyjnego, ale także awaria sprzętowa karty graficznej może powodować te same objawy. Większość zagadnień związanych z tym tematem została omówiona w powyższej części artykułu.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

6 Komentarze w "atikmdag.sys i niebieski ekran bluescreen – przyczyny oraz naprawa"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | brak
Andrzej
Gość
Witam serdecznie. U mnie jest podobny problem to znaczy. Pewnego czasu nagle podczas przeglądania YT laptop sie zawiesił, przy wskaźniku myszy pojawila sie jakby pomniejscona strona, jakby literki , to chyba mało wazne i reset komputera, niekoneicznie od razu blu screen tylko sam reset. Komputer sie uruchomil lecz na ekranie czarno.Po podlaczeniu do zewnętrznego monitora obraz był. Nie wiem czy to coś dało czy po prostu zbieg okolicznosci ale odkreciłem pokrywe, przeczyscilem ram kilka razy wlaczylem i zaskoczył normalnie. Pochodził z 3 dni i znowu zawieszenie, te dziwne literki przy wskazniku i reset, to samo. wreszcie znowu zalapał na tydzien i kolejny raz. Oczywiscie za ktoryms razem blu screen był i w plikach dmp tez znajduje sie wzmianka o atikmag.sys ale jest kilka dmp takze od ramu lecz podejrzewam ze ram jest sprawny tylko niepotrzebne wyjecie go podczas pracy pewnie spowodowalo takze blad. Tak jak wspomnialem po tygodniu znowu i neistety tym razem tylko naq ekranie informacje od biosu i potem czarny ekran z migajaca biala kreska w lewym gornym rogu….. bylo tak pzrez 3 dni az jakims cudem zaladowalem plyte do naprawy windows i komputer zaskoczl ponownie. Po tym zabiegu zainstalowalem najnowsze sterowniki jakie komputer sobie sam znalazł pzrez… Czytaj więcej »
Marta
Gość

Oddałam laptop do warszatu i przez tydzień ponad był spokój a teraz znowu to się dzieje i wzieli za “naprawe” 300 złotych a problem nadal występuje i mówią że trzeba teraz płyte wyminić na nową i będzie to 1000 zł ponad kosztować. Laptop to tossiba c850. Coś ta się z tym zrobić?

jana
Gość

Mam ten sam problem i powiem, że jak się laptop trochę nagrzeje to znaczy pochodzi z godzinkę to czasami daje się go normalnie uruchomić a na zimno nie wstanie ani razu i cały czas ten niebieski ekran.

wpDiscuz