Ocena użytkowników:

Dell-XPS-M1530-naprawa-serwis

LAPTOP DELL XPS M1530

  • brak obrazu

  • czarny ekran

  • nie chce się włączyć

  • artefakty

najlepsze rozwiązania

Jak skutecznie naprawić te usterki?

Naprawę tych usterek możemy podzielić na dwa rodzaje – skuteczną i nieskuteczną. Oczywiście chcemy naszego laptopa DELL XPS 1530M naprawić skutecznie, tak więc przedstawimy skuteczną metodę naprawy. Jednak możemy też czasami trafić na ofertę nieskutecznej metody – o tym też napiszemy.

Tak mogą objawiać się niektóre problemy:

xps-m-1530-gpu-artefakty

Jeden z objawów uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530 – pasy i podzielony ekran.

xps-1530-gpu-problem

Poszatkowany i poszarpany obraz to też często spotykany objaw uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530.

Dell-XPS-M1530-zepsuta-grafika

Matowiejący, słabo podświetlony ekran,często podzielony. Kolejny objaw uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej GeForce 8400M/8600M GS lub GeFroce 8600M GT na fabrycznie nowy

 Niezalecane i amatorskie metody naprawy:

  • Wygrzewanie karty graficznej (na przykład oparalką, suszarką itp.)

  • Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej

  • Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach z serii DELL XPS M1530 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach DELL XPS M1530 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

UWAŻAJ!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy:
Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

 

Skąd się biorą te usterki

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Główna przyczyna usterek:

  • Uszkodzenie układu BGA Karty graficznej GeForce 8400/8600M GS lub GeForce 8600M GT.

Tak wyglądają układy BGA karty graficznej (jest to karta graficzna laptopa DELL XPS M1530):

Układ BGA G84-600-A2. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT do laptopa DELL XPS M1530.

Układ BGA G84-600-A2. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT do laptopa DELL XPS M1530.

Układ graficzny G84-600-A2 wewnątrz laptopa DELL XPS M1530. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT.

Układ graficzny G84-600-A2 wewnątrz laptopa DELL XPS M1530. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT.

g-86-730-a2-dell-xps-m1530

Układ G86-730-A2. Jest to karta graficzna GeFroce 8400M GS do laptopa DELL XPS M1530.

Tak wygląda płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 w całej swojej okazałości
z widocznym na niej układem graficznym:

xps-1530-dell-plyta-glowna-g86-730-DH3 MB 07212-2M 48.4W101.02M

Płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 z układem graficznym G84-600-A2.

DH3 MB 07212-2M 48.4W101.02M-xps-1530-dell-plyta-glowna

Płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 z układem graficznym G86-730-A2.

 

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA:

Płyta główna do DELL XPS M1530:

DH3 MB
07212-2M
48.4W101.02M
REV:A01
PWB P/N:RU479

Układy GPU w DELL XPS 1530:  G84-600-A2 – GeForce 8600M GT, G86-730-A2 – GeForce 8400M GS, G86-770-A2 – GeForce 8600M GS

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane „zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej.

 

Inne informacje na temat tego modelu laptopa

Laptop DELL XPS M1530 jest konstrukcją niebanalną. Głownie z powodu designu, który został wyniesiony na wysoki poziom, stawiając poprzeczkę konkurencji. Do produkcji obudowy użyto dużej ilości aluminium i stopów magnezowych, co spotykane jest w ekskluzywnych seriach laptopów. Jednak przez swój design, DELL XPS M1530 łączy w sobie i ekskluzywność i sportowe zacięcie, co może sugerować, że laptop ten jest bardzo wydajnym sprzętem. I faktycznie tak jest, gdyż posiada on mocny dwurdzeniowy procesor INTEL oraz wydajną kartę graficzną z serii GeForce 8600M GT lub GeForce 8400M GS – taki zestaw będzie uniwersalny za równo do codziennego domowego użytku jak i w wymagających grach trójwymiarowych.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej nVidia GeForce, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia. Ten artykuł szczegółowo to opisuje.

Co najczęściej psuje się w laptopach DELL XPS M1530:

Karta graficzna GeForce 8400M/8600M GS lub GeFroce 8600M GT – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika. Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.).

Pękanie mocowania chłodzenia. – Zdarza się, że w laptopach DELL XPS M1530 dochodzi do pęknięcia i oderwania się gwintu trzymającego chłodzenia karty graficznej, co często prowadzi do zjawisk takich jak przegrzewanie a co za tym idzie – samoistne wyłączanie się laptopa.

Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy DELL XPS M1530 nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje) albo pęknięcia mocowania chłodzenia karty graficznej. Poza tym laptop DELL XPS M1530 jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie DELL XPS M1530:

Karta graficzna GeForce 71%
Pękające mocowanie chłodzenia 19%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 10%

Czy naprawa laptopa DELL XPS M1530 się opłaca?

W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule „Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj