Ocena użytkowników:

SUL6541-KopiowanieCzy opłaca się naprawiać laptopa?

 • Kiedy tak

 • Kiedy nie

 • Czym się kierować

Poradnik dla użytkowników

W tym artykule poruszymy kwestię, która niekiedy staje się sporym dylematem użytkownika, którego laptop właśnie postanowił wznieść bunt i zepsuł się jak to zwykle w życiu bywa – w najmniej odpowiednim momencie i miejscu, w środku sesji, w środku ważnego projektu, albo w środku grania czy oglądania filmu lub na prezentacji multimedialnej podczas wykładu – jakkolwiek by nie było, awaria laptopa oznacza dla jego właściciela najczęściej jedno – kolejny wydatek.

Teraz powstaje pytanie – czego będzie dotyczył ten wydatek – wizyty w serwisie laptopów, czy może wizyty w sklepie po nowe urządzenie? Właśnie na tym skupimy się w tym poradniku. Jak mówi stare porzekadło – „nowe nie znaczy lepsze” – i jak najbardziej znajduje to swoje odzwierciedlenie przy podejmowaniu decyzji o naprawie laptopa.

Jako serwis często słyszymy od naszych klientów „paaanie, to się nie opłaca, to ja wole sobie w Media Markt nowy na raty wziąć”. Oczywiście szanujemy ten wybór i nie krytykujemy, lecz często tak naprawdę nie opłaca się kupować nowego laptopa, a bardziej opłaca się zainwestować niekiedy nawet sporą sumę w naprawę starego. Może to brzmi zbyt tendencyjnie? Ależ nie! Postaramy się tutaj rzeczowo opisać dlaczego niekiedy naprawa starego laptopa opłaca się bardziej niż kupno nowego.

 

Dlaczego w ogóle naprawiać laptopa?

Oprócz oczywistego czynnika ekonomicznego istnieje jeszcze szereg innych powodów dla których opłaca się potrzymać przy życiu starego laptopa, niż inwestować w nowego. Niestety wielu właścicieli nie specjalnie zdaje sobie sprawę z istnienia tych powodów, lub dostrzegają tylko kilka z nich, a tak naprawdę, gdyby dogłębniej przeanalizować wszystkie za i przeciw – zaskakująco często można wyciągnąć wniosek, że naprawa laptopa którego już posiadamy ma bardzo duży sens.

Czynniki ekonomiczne:

Koszt zakupu nowego laptopa. Zastanówmy się ile kosztuje w sklepie najtańszy nowy laptop. Na pewno na taką inwestycję trzeba przeznaczyć kwoty zaczynające się od 1000 zł. wzwyż i to polując na super promocje w marketach (normalne ceny to około 1300-1500 zł.), lecz za taką cenę jedyne co uda nam się zakupić, to laptop o ubogich parametrach technicznych wykonany z niskiej jakości materiałów, bardzo często bez systemu operacyjnego. Dobry, wydajny i funkcjonalny laptop to koszt od 2000 zł. wzwyż.

Koszt naprawy naszego laptopa. Tak więc jeśli już nadejdzie moment gdy laptop odmówi posłuszeństwa, zapytajmy w serwisie laptopów o wycenę naprawy naszego sprzętu. Jako iż sami jesteśmy serwisem laptopów, z doświadczenia wiemy, że najdroższe naprawy dotyczą najczęściej wymiany układów BGA kart graficznych w laptopach a w naprawdę skrajnych przypadkach wymiany płyty głównej na nową, a i tak mimo wszystko koszty naprawy takiego laptopa  i tak są nieporównywalnie niższe w odniesieniu do ceny nowego sprzętu.

Posiłkując się przykładem najdroższej naprawy  czyli wymiany płyty głównej na nową, w 2-3 letnim laptopie (najczęściej po takim czasie w laptopie zaczynają się pojawiać usterki)  najwyższy koszt może oscylować w granicach 600-800 zł, natomiast podane też jako przykład naprawy – wymiany układów BGA kart graficznych to koszty przeważnie od 250 zł. do 500 zł – jak widać w porównaniu do minimalnej ceny nowego laptopa, naprawa starego to tylko około 1/3 takiego wydatku.

Wydajność nowego laptopa często nie dorównuje naszemu laptopowi. Zwróćmy uwagę na to, że jeśli posiadając laptopa, którego 2-3 lata temu zakupiliśmy za kilka tysięcy złotych, jako bardzo wydajny i użyteczny sprzęt, jego wydajność wcale przez te lata nie spadła, a wręcz przeciwnie – nadal jest na wysokim poziomie nieraz przewyższając nowe laptopy aktualnie stojące na półkach sklepowych.

Tak więc wydając nawet kilkaset złotych na naprawę naszego laptopa, bilans cena/wydajność przemawia za dokonaniem naprawy zamiast kupna nowego sprzętu. Oczywiście twierdzenie to tyczy się głównie laptopów naprawdę wydajnych – z dedykowaną kartą graficzną i mocnym procesorem, w przypadku gdy aktualnie posiadany przez nas laptop jest naprawdę starą i słabą jednostką, warto jednak rozważyć zakup nowego, nawet z tych niższych przedziałów cenowych.

Czynniki praktyczne:

Przyzwyczajenie do naszego laptopa. Użytkując naszego laptopa przez kilka lat mimo wszystko przyzwyczajamy się do niego. Może nam odpowiadać jego wygląd, waga, wytrzymałość, znamy na pamięć rozkład jego przycisków funkcyjnych, mamy ściśle spersonalizowany pod nasze wymagania system operacyjny, posiadamy na nim masę danych, które trzeba by było przenosić do nowego laptopa.

Chcę mieć wszystko po staremu i móc pracować dalej. Czyli po prostu, gdy nastąpi awaria laptopa, często po prostu chcemy aby nadal wszystko działało tak jak do tej pory, tak więc często jednym z decydujących czynników jest tak na prawdę nie ekonomiczna opłacalność naprawy, a czysto praktyczna – nie chcemy zmieniać czegoś, co już znamy i co jest sprawdzone, co znamy dobrze i wiemy „co gdzie i jak”.

Co najczęściej psuje się w laptopach?

Tutaj postaramy się powiedzieć, co najczęściej odmawia posłuszeństwa w laptopach. Usterki podzielimy na dwie kategorie – usterki samoistne (czyli te które wystąpiły bez niczyjej ingerencji) oraz usterki wywołane z winy użytkownika (te, do których użytkownik sam nieświadomie, lub świadomie się przyczynił).

Zaskakujące jest w tym zestawieniu to, że tak naprawdę duża część usterek które wystąpiły samoistnie, jest łatwa i niedroga w naprawie, najczęściej najdroższe naprawy, to te wywołane z winy użytkownika – mało tego – uszkodzenia wywołanie wskutek świadomego działania!

Usterki samoistne:

Układy BGA (karta graficzna, mostek północny/południowy) 45%
Układ zasilania płyty głównej 23%
Inne usterki płyt głównych 11%
Usterki mechaniczne 7%
Awarie BIOS 2%
Dyski twarde 9%
Matryca/taśma matrycy 3%

 1. Układy BGA (grafika itp.) – są to uszkodzenia układów scalonych montowanych w technologii BGA. W laptopach najczęściej takimi układami są karty graficzne oraz mostku północne i południowe. Jest to najczęściej spotykana usterka w laptopach i w przypadku jej wystąpienia układ BGA należy wymienić na nowy.
 2. Układ zasilania płyty głównej – najczęściej są to usterki dotyczące przetwornic zasilających poszczególne sekcje płyty głównej laptopa, oraz układ ładowania baterii jak i sama bateria. Naprawa takich usterek wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy elektronicznej oraz odpowiednich narzędzi.
 3. Inne usterki płyt głównych – są to inne usterki, których rozmaitość i liczba jest tak duża, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednak często są to usterki układu KBC, usterki zasilania inwertera (brak podświetlenia ekranu), usterki układu dźwiękowego oraz wiele innych.
 4. Usterki mechaniczne – wszelkiego rodzaju uszkodzenia obudowy wynikające z normalnej eksploatacji. Najczęściej są to pękające zawiasy matrycy oraz uszkodzenia plastików dolnej części obudowy.
 5. Awarie BIOS – usterki wsadów kości systemu BIOS oraz uszkodzenia kości samych w sobie. W tym przypadku konieczne jest ponowne zaprogramowanie kości z programatora BIOS lub wymiana jej na nową w przypadku całkowitego uszkodzenia.
 6. Dyski twarde – wszelkiego rodzaju awarie dysków od bad sectorów aż po całkowite uszkodzenie dysku powodujące bezpowrotną utratę danych. W tym wypadku najczęściej kończy się na wymianie dysku na nowy.
 7. Matryca/taśma matrycy – usterki matrycy lub jej taśmy objawiają się często różnymi przekłamaniami w obrazie najczęściej przy poruszaniu matrycą (kolorowe pionowe lub poziome paski, widoczne granice przejść tonalnych)

 

Usterki wywołane z winy użytkownika:

Stłuczenie matrycy 25%
Zalanie cieczą 35%
Samodzielna próba naprawy 30%
Upadek laptopa 20%

 1. Stłuczenie matrycy – chyba tutaj nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć – po prostu czasem zdarza się, że matryca zostanie uszkodzona z winy użytkownika, czy to poprzez uderzenie w nią, czy też poprzez przytrzaśnięcie np. myszki czy innego twardego przedmiotu – w każdym razie taka matryca nadaje się tylko do wymiany.
 2. Zalanie cieczą – w tym przypadku naprawa usterki może kosztować nawet wymianę płyty głównej, gdyż zalanie jest usterką bardzo nieregularną. Chodzi o to, że ciecz może zalać na przykład tylko samą klawiaturę, wtedy koszty naprawy są naprawdę niskie, lecz gdy dostanie się ona głębiej do płyty głównej, może dojść do rozległych uszkodzeń (zwarcia, korozja). Dużo też zależy od rodzaju cieczy jaką laptop został zalany – różne składniki chemiczne zawarte w napojach itp. mogą mieć bardzo zróżnicowany wpływ na postęp usterki (najczęściej korozji). Im dłużej zwlekamy z naprawą laptopa po zalaniu, tym mniejsze szanse na jego naprawę.
 3. Samodzielna próba naprawy – w tym przypadku, chcąc zaoszczędzić na wizycie w serwisie, właściciele laptopa często poszukują porad w sieci i wśród znajomych co najczęściej kończy się wyrządzeniem jeszcze większych uszkodzeń niż wywołała pierwotna usterka. Niestety w dużej części takich przypadków naprawa sprowadza się do najdroższego wariantu – czyli wymiany płyty głównej.
 4. Zrzucenie laptopa (upadek) – pod tą kategorią usterki kryją się różnorakie uszkodzenia, gdyż w skutek upadku mogą ucierpieć pojedyncze podzespoły takie jak: matryca, obudowa, dysk twardy, płyta główna – lecz równie dobrze mogę one zostać uszkodzone jednocześnie – wtedy taka naprawa staje się już nieopłacalna. Rzecz, nie należy od razu skreślać laptopa po upadku, najpierw należy wykonać ekspertyzę dopiero potem podejmować decyzję o naprawie.

 

 

Jeśli naprawię jedno a zepsuje się drugie? Czyli opłacalność naprawy.

To pytanie jest jak najbardziej słuszne ponieważ należy brać pod uwagę fakt, że najczęściej psuje się sprzęt kilkuletni i nieco już wyeksploatowany, tak więc może to rodzić wątpliwości czy opłacalna jest inwestycja w jedną naprawę, podczas gdy istnieje ryzyko, że za chwile może zepsuć się coś innego na naprawę czego znowu trzeba będzie wydać pieniądze.

Opłacalność naprawy laptopa najłatwiej jest określić na podstawie ogólnej awaryjności zastosowanych w nim podzespołów oraz na podstawie stopnia jego wyeksploatowania mechanicznego i porównując cenę naprawy z ceną nowego laptopa o tych samych parametrach (co zostało już opisane na początku poradnika) a także szukając serwisu laptopów, który będzie nam w stanie udzielić jak najdłuższej gwarancji na wykonaną naprawę.

 

1. Rozpoznanie posiadanej płyty głównej i jej wytrzymałości.

Tutaj przede wszystkim pod uwagę musimy wziąć konstrukcje płyty głównej laptopa, to znaczy zastosowane w niej układy BGA (statystki wskazują, że to układu BGA są najczęściej psującymi się podzespołami w laptopach). Koniecznie należy w tym miejscu wspomnieć o awaryjności układów BGA firmy nVidia (więcej o tym przeczytasz TUTAJ), które posiadają wadę fabryczną (wszystkie wyprodukowane przed 2009 rokiem).

Klasyczna konstrukcja płyty głównej laptopa opiera się o 3 układy BGA – Mostek północny, mostek południowy oraz karta graficzna:

Typowa konstrukcja płyty głównej laptopa na przykładzie HP Pavilion DV9000

 

 Najłatwiej zacząć od rozpoznania czy posiadamy procesor firmy INTEL czy też firmy AMD.

Jeśli posiadamy procesor INTEL oraz **dedykowaną kartę graficzną:

Naprawa wysoce opłacalna!

Naprawa usterki płyty głównej laptopa jest w dużym stopniu opłacalna, gdyż laptopy oparte o platformę INTEL wykazują się niskim współczynnikiem awaryjności, jedyną piętą achillesową tych konstrukcji są często stosowane z nimi w parze wspomniane wcześniej wadliwe układy graficzne firmy nVidia (seria GeForce 7400, 7600, 8400, 8600, 9300, 9600), jednak nawet w przypadku uszkodzenia układu graficznego naprawa jest wciąż opłacalna, gdyż wymieniając układ na nowy pozbawiony wady fabrycznej mamy praktycznie bezawaryjną platformę, która z powodzeniem będzie nam służyć jeszcze przez długi czas.

Jeśli posiadamy procesor INTEL oraz *zintegrowaną kartę graficzną:

Naprawa wysoce opłacalna!

Naprawa jest w dużym stopniu opłacalna gdyż procesory oraz zintegrowane karty graficzne INTEL wykazują niski współczynnik awaryjności. Można powiedzieć, że w konstrukcjach laptopów opartych o procesor INTEL oraz zintegrowaną kartę graficzną także firmy INTEL – te dwa podzespoły (procesor i karta graficzna) praktycznie w ogóle nie ulegają awarii a najczęstszym mankamentem laptopów o takiej konfiguracji sprzętowej są elementy zasilania płyty głównej, których naprawa najczęściej nie przekracza 200 zł.

Jeśli posiadamy procesor firmy AMD i *zintegrowana kartę graficzną:

Naprawa wysoce opłacalna!

Naprawa jest w dużym stopniu opłacalna gdy posiadamy procesor AMD oraz zintegrowaną kartę graficzną (np. GeForce 6100, 6150, 7000, 7100, 8200 lub Ati Radeon HD 3200) gdyż te konstrukcje podobnie jak wyżej opisane konstrukcje firmy INTEL charakteryzują się niską awaryjnością i tak samo jak w platformie INTEL, tutaj także jedynym słabym punktem są wadliwe układy BGA firmy nVidia, które w tych konstrukcjach występują pojedynczo (nie licząc mostku południowego, który akurat jest praktycznie bezawaryjny) – więc wymiana jednego układu praktycznie eliminuje problem awaryjności płyty głównej laptopa.

Jeśli posiadamy płytę główną opartą o procesor firmy AMD oraz **dedykowaną kartę graficzną nVidia.

Naprawa średnio opłacalna!

W tym przypadku zalecamy zastanowić się nad opłacalnością naprawy, gdyż w przypadku posiadania procesora firmy AMD oraz dedykowanej karty graficznej (to znaczy wydajnej karty z własną pamięcią np. GeForce 7200, 7300, 7400, 7600, 8400, 8600, 9300) tak naprawdę posiadamy dwa wadliwe układy BGA firmy nVidia. Dlaczego?

Dlatego, że ogromna części laptopów opartych o procesor AMD i dedykowaną kartę graficzną nVidia, zawiera także mostek północny nVidia, który też należy do wadliwych. Stąd prosty wniosek, że jeśli najpierw awarii ulegnie układ BGA karty  graficznej, to nawet po jego wymianie, w niedługim czasie awarii może ulec układ BGA mostka północnego co także spowoduje unieruchomienie laptopa. Koszt wymiany mostka nierzadko jest zbliżony do kosztów wymiany karty graficznej – dlatego też opłacalność naprawy takiego laptopa drastycznie spada, jednak gdy wymienimy dwa wadliwe układy, także otrzymujemy już laptopa pozbawionego wad, który powinien posłużyć jeszcze długi czas, tak więc tutaj główną barierą są koszta – ale ostateczną decyzję i tak zawsze podejmuje klient.

* – Zintegrowana karta graficzna to karta która jest w laptopie połączona najczęściej z mostkiem północnym jako jeden układ BGA.

** – Dedykowana karta graficzna to karta która jest w laptopie montowana jako osobny układ scalony BGA a niekiedy jako osobny moduł na dedykowanej płytce elektronicznej (moduł MXM).

 

 2. Ocena poziomu wyeksploatowania laptopa.

Następnym kryterium, którym należało by się kierować przy ocenie opłacalności naprawy laptopa jest jego poziom eksploatacji, czyli mówiąc najogólniej fizyczne zużycie obudowy, oraz wygląd laptopa (zadrapania itp.).  Jeśli nawet nasz laptop nie jest zbyt atrakcyjny wizualnie, ma luźne lub połamane zawiasy, popękane plastiki, uszkodzoną klawiaturę lub inne uszkodzenia obudowy, to wbrew pozorom koszty usunięcia takich mankamentów są niskie.

Najczęściej spotykane uszkodzenia zewnętrze na które należało by zwrócić uwagę przy ocenie poziomu wyeksploatowania:

 1. Ogólny Wizualny stan obudowy
 2. Pęknięcia plastików
 3. Pęknięcia zawiasów/luzy na zawiasach
 4. Uszkodzenia matrycy (plamy, rysy, wypalone piksele)
 5. Uszkodzenia klawiatury (brak klawiszy, zdarte litery)
 6. Uszkodzenia touhpada

Tak naprawdę ocena poziomu wyeksploatowania to sprawa mocno indywidualna, gdyż wielu osobom nie przeszkadzają wcale rysy na obudowie a nawet pęknięte zawiasy czy rysy na matrycy – po prostu ważne jest aby laptop był sprawny technicznie i dało się na nim w miarę normalnie pracować. Więc w tym podpunkcie nie będziemy nic sugerować pozostawiając decyzję użytkownikom.

 

3.Koszt naprawy kontra koszt nowego laptopa o tych samych parametrach co nasz.

Ogólnie kwestia ta została już mniej więcej wyjaśniona na początku tego poradnika w podpunkcie „Czynniki ekonomiczne” to dla jasności i spójności podsumujemy ją jeszcze w tym miejscu.

Tak więc należy na sam początek poznać koszty naprawy naszego laptopa. Potem poszukajmy w ofertach sklepów komputerowych nowego laptopa o tych samych parametrach wydajnościowych co nasz i sprawdźmy jego cenę. Potem porównajmy ją do ceny naprawy naszego laptopa.

Generalnie wniosek jest prosty – jeśli naprawa jest sporo tańsza niż nowy laptop o zbliżonych parametrach, oczywistym jest, że bardziej opłaca się naprawiać naszego laptopa  niż decydować się na kupno nowego. Oczywiście należy także wziąć pod uwagę wymienione wyżej kryteria (trwałość płyty głównej oraz ogólny poziom wyeksploatowania) aby móc stworzyć ogólną ocenę opłacalności naprawy.

 

4. Rzetelność serwisu laptopów wykonującego naprawę – gwarancja na naprawę.

Gdy zdecydujemy się oddać naszego laptopa do naprawy, należy dużą uwagę przywiązać do serwisu, który będzie wykonywał naprawę. Głównym kryterium świadczącym często o jakości wykonywanej usługi jest okres gwarancyjny jaki dany serwis udziela na naprawę laptopa.

Większość rzetelnych serwisów udziela standardowo 12-miesięcznej gwarancji, gdyż wykonując naprawę najczęściej do jej przeprowadzenia wykorzystuje tylko i wyłącznie nowe podzespoły.

Oczywiście może zaistnieć sytuacja, gdzie okres gwarancyjny będzie krótszy – na przykład przy naprawie z wykorzystaniem używanych części, lecz serwis uczciwie podchodzący do naprawy powinien poinformować klienta o takiej sytuacji i o krótszym okresie gwarancyjnym jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności.

 

Jak ocenić opłacalność naprawy mojego laptopa?

1. Sprawdź specyfikację sprzętową Twojego laptopa.

Na tabliczce znamionowej laptopa, która znajduje się na jego odwrocie, powinieneś znaleźć dokładny model laptopa. Pamiętaj, że często oznaczenia znajdujące się na obudowie laptopa są tylko ogólnym oznaczeniem szerokiej gamy laptopów w danej rodzinie. Na przykład HP Pavilion dv6000 nie jest jego dokładnym oznaczeniem na podstawie którego znajdziesz dokładną specyfikację sprzętową. Musisz wpisać w wyszukiwarkę jego dokładne oznaczenie, dopiero wtedy zostaniesz naprowadzony na konkretne parametry akurat Twojego laptopa.

Na przykład tak wygląda dokładne oznaczenie w laptopie HP Pavilion DV 6000:

Dokładny model laptopa znajduje się na białej etykiecie pod spodem.

 

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku innych producentów laptopów – tam też w ogromnej części dokładne oznaczenie modelu znajdziesz właśnie pod spodem laptopa.

2. Porównaj swojego laptopa do podanych wcześniej wytycznych.

Gdy już znajdziesz dokładną specyfikację sprzętową Twojego laptopa, zanotuj kluczowe dla oceny opłacalności parametry takie jak:

 • Producent procesora (AMD czy INTEL)
 • Rodzaj karty graficznej (zintegrowana czy *dedykowana z własną pamięcią)

Z tych dwóch wytycznych może wyniknąć kilka zestawień które są pierwszym kryterium oceny opłacalności naprawy:

 • Procesor INTEL + Dedykowana karta graficzna – naprawa bardzo opłacalna
 • Procesor INTEL + Zintegrowana karta graficzna – naprawa bardzo opłacalna
 • Procesor AMD + Dedykowana karta graficzna – naprawa średnio opłacalna
 • Procesor AMD + Zintegrowana karta graficzna – naprawa bardzo opłacalna

Oceń poziom wyeksploatowania Twojego laptopa.

Sprawdź na ile odpowiada Ci aktualny stan wizualny Twojego laptopa oraz indywidualnie oceń, czy posiada on jakiekolwiek mankamenty w postaci popękanych plastików, zawiasów, uszkodzonej matrycy itp. W tym miejscu wnioski musisz wyciągnąć sam, gdyż ocena stanu wyeksploatowania laptopa to rzecz bardzo subiektywna i każdy postrzega ją inaczej.

 Porównaj cenę naprawy do ceny nowego laptopa o tych samych parametrach co Twój.

Przeprowadź wywiad po serwisach laptopów i porównaj cenę naprawy Twojego laptopa do ceny nowego laptopa o takich samych lub zbliżonych do Twojego parametrach. Pamiętaj, że dużą rolę odgrywa także okres gwarancyjny – rzetelna naprawa powinna być objęta 12-miesięcznym okresem gwarancyjnym, chyba że serwis wcześniej poinformuje o krótszym okresie a Ty wyrazisz na to zgodę.

** – Dedykowana karta graficzna to karta która jest w laptopie montowana jako osobny układ scalony BGA a niekiedy jako osobny moduł na dedykowanej płytce elektronicznej.

Podsumowanie i wnioski.

Spośród czterech wymienionych tutaj wariantów opłacalności napraw aż 3 z nich wykazują duży współczynnik opłacalności naprawy laptopa tak więc z technicznego punktu widzenia w 75% przypadków naprawa laptopa jest jak najbardziej opłacalna.

Poza czynnikami technicznymi oczywiście wpływ na opłacalność mają także czynniki ekonomiczne oraz praktyczne – lecz w tym przypadku nie możemy być dobrym doradcą, gdyż sporządzenie bilansu miedzy czynnikami ekonomiczno-praktycznymi jest już indywidualnym zadaniem dla każdego właściciela laptopa – każdy inaczej ocenia wartość praktyczną, ekonomiczną, sentymentalną, każdy ma inne przyzwyczajenia do swojego sprzętu – tak naprawdę można by tutaj wymieniać jeszcze długo, ale generalnie można się domyśleć o co w tym podpunkcie chodzi.

Głównym wnioskiem płynącym z tego poradnika jest to, że nowe nie zawsze oznacza lepsze – czasem stary z pozoru i już wysłużony laptop, po zainwestowaniu w niego stosunkowo niewielkiej sumy na naprawę potrafi odwzajemnić to kolejnymi kilkoma dobrymi latami współpracy.

Co nie zostało napisane w poradniku, a co też coraz częściej można zauważyć, to jakość aktualnie produkowanych laptopów trafiających na półki sklepowe. Co najlepsze sprawa ta nie dotyczy jedynie laptopów a wszelkiego sprzętu używkowego od odtwarzaczy MP3, poprzez laptopy na samochodach kończąc. Rynek zalewany jest produktami kuszącymi wyborowymi parametrami w atrakcyjnych cenach – lecz nie ma co ukrywać, ta wydajność i cena musi zostać czymś zrekompensowana i najczęściej jest to po prostu jakość wyrobu końcowego a jego jakość przekłada się na jego żywotność.

Prostym przykładem w dziedzinie laptopów są stare laptopy IBM z serii T3x, T4x, które od momentu zakupu nawet 5-6 lat temu, bezawaryjnie służą swoim właścicielom po dziś dzień a nieraz zdarza się, że pracują one w ciężkich warunkach terenowych (np. często używane są przez firmy telekomunikacyjne itp.) i z dużą pewnością można się tutaj pokusić o wniosek, że swoją żywotnością przebiją jeszcze niejednego laptopa, który aktualnie leży na półkach sklepowych i kusi atrakcyjną ceną. Oczywiście u innych producentów też można znaleźć równie trwałe konstrukcje sprzed lat („sprzed lat” może brzmieć nieco na wyrost, lecz 5-6 lat w świecie laptopów to niemal epoka ;) ).

Jednak ostateczny wniosek i decyzję zawsze musisz podjąć Ty, my jedynie staramy się w sposób przystępny przedstawić Ci obiektywny punkt widzenia na kwestię naprawy laptopów – w razie wątpliwości i pytań możesz śmiało pytać nas – służymy pomocą!

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj