Ocena użytkowników:

Toshiba-Satellite-L850

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D

Brak obrazu
Czarny ekran
Nie chce się włączyć

Skuteczna naprawa

 

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – znane problemy z laptopem.

Laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D to odpowiedź firmy TOSHIBA na zapotrzebowanie klienteli poszukującej uniwersalności, czyli połączenia wysokiej wydajności z funkcjonalnością i ładnym wyglądem. TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D spełnia wszystkie te wymagania a to za sprawą zastosowania w nim wydajnego procesora firmy Intel z serii Core i3/i5/i7 oraz bardzo wydajnej jak na sprzęt mobilny karty graficznej – Radeon Mobility HD 7670, która pozwoli zaznać rozrywki nawet bardzo wymagającym graczom. Oczywiście laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D doskonale sprawdzi się też jako sprzęt do użytku biurowego i podstawowych czynności takich jak przeglądanie Internetu, muzyka, filmy, dodatkowo 17-calowy ekran z podświetleniem LED zapewnia czytelny obraz o doskonałych kolorach.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej Radeon Mobility HD 7670, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia.

Objawy uszkodzenia karty graficznej to między innymi:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

 

Toshiba-Satellite-L850

Laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. Jednostka bardzo wydajna, ładna i solidna. Gdyby nie awaryjna karta graficzna, laptop ten byłby bliski ideału.


Artykuł dotyczy laptopów z serii TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D:

L850D-114, L850-1L1, L850D-12Q, L850-1K3, L850-1LE, L850-1H4, L855-15U, L850-153

 

 

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna Radeon Mobility HD 7670 – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika. Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje). Poza tym laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów. Poniżej procentowy rozkład najczęstszych usterek w tych laptopach:
Karta graficzna Radeon Mobility HD 7670 71%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 29%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. -Uszkodzonego gniazda zasilania – jest ono wlutowane w płytę główną laptopa tak więc do jego wymiany konieczne jest posiadanie stacji lutowniczej najlepiej na gorące powietrze oraz odpowiednich umiejętności i wiedzy.
W przypadku uszkodzonej pamięci RAM, możesz ją wymienić samodzielnie – wystarczy tylko trochę zręczności oraz podstawowe narzędzia i rzecz jasna – nowe części na podmianę. W przypadku awarii karty graficznej lub gniazda zasilania musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie.)
W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule „Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

-Uszkodzenie Karty graficznej Radeon Mobility HD 7670.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak wyglądają układy BGA (jest to karta graficzna laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D):

216-0833000 l850

Układ BGA 216-0833000. Jest to karta graficzna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. Model karty Radeon Mobility HD 7670

ATI 216-0810028-bga-chip l850

Układ BGA ATI 216-0810028. Jest to karta graficzna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D.

Tak wygląda płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D w całej swojej okazałości, z widocznym na niej układem graficznym:

H000050770 Intel + Radeon 7670 PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB REV: 1.1

Płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. W czerwonej ramce zaznaczono układ BGA karty graficznej Radeon Mobility HD 7670.

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA kart graficznych:

Płyta główna do TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D:

H000050770 Intel + Radeon 7670
PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB
REV: 1.1
GPU: 216-0810028

H000052750 Intel + Radeon 7670
PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB
REV: 2.1
GPU: 216-0833000

Układy GPU karty graficznej: 216-0833000, 216-0810028

 

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane „zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji „Przyczyny problemów”.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – naprawa karty graficznej.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

-Wymiana układu karty graficznej Radeon Mobility HD 7670 na fabrycznie nowy

Jak wymienić i kartę graficzną na nową?

Karta graficzna w laptopach z serii TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopachTOSHIBA SATELLITE L850 / L850D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy laptopa DELL 15R, lecz w laptopach TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D procedura ta wygląda identycznie.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj