Ocena użytkowników:

 

Słowo wstępu

Ten artykuł poruszy temat, który jak zauważyliśmy, dla wielu osób jest bardzo niejasny. Często w laptopach spotykamy się z określeniem kart grafiki jako zintegrowana oraz dedykowana a co to tak właściwie oznacza?

Na „chłopski rozum” karta graficzna  zintegrowana to taka, która jest integralną częścią czegoś- np. zintegrowana może być z chipsetem. Mów się też, że karta może być zintegrowana na płycie głównej bądź z płytą główną, przyjęło się uważać, że karty zintegrowanej nie da się wymienić w laptopie na lepszą – i słusznie, ale w dalszej części artykułu wyjaśnimy dlaczego.

Natomiast co do karty dedykowanej, utarła się myśl, że karta graficzna dedykowana to taka, która jest lepsza od tej zintegrowanej, że jest wydajniejsza, ma więcej pamięci, więcej możliwości no i skoro nie nazywa się zintegrowana to chyba rzeczywiście nie jest z niczym zintegrowana i powinno się ją dać wymienić na lepszą – co o pierwszej części racja, karty dedykowane zazwyczaj są lepsze od zintegrowanych ale co do możliwości ich wymiany – tutaj bywa bardzo różnie i dalsza część artykułu rozwieje Wasze wątpliwości.

 

 

Różnice techniczne między kartą zintegrowaną a dedykowaną

Różnice techniczną są duże i jednocześnie niewielkie – wszystko zależy pod jakim kątem te różnice będziemy rozpatrywać. Jako, że ten artykuł ma w prosty sposób naświetlić czym się różną oba typy kart, uprościmy to do maksimum.

Tak więc po względem funkcjonalności różnice są niewielkie – każda z kart, zintegrowana i dedykowana odpowiada głównie za wyświetlanie tego co widzimy na ekranie laptopa, w większości przypadków jest to pulpit, dokumenty, strony internetowe i inne czynności które możemy zaliczyć do prostych zadań biurowych bądź domowych – na tej płaszczyźnie nie ma absolutnie żadnej różnicy między dwoma typami kart. Kolory będą takie same, ostrość obrazu też, ogólna jakość treści na ekranie nie różni się niczym między kartą zintegrowaną a dedykowaną.

Celowo pomijam w tym uproszczeniu rzeczy takie jak dodatkowe zestawy wyjść obrazu, sprzętowe kodeki i inne ulepszacze, które posiadają zazwyczaj karty dedykowane, gdyż artykuł ma tłumaczyć zagadnienie osobom niewtajemniczonym a wtajemniczeni doskonale wiedzą na czym zagadnienie polega :)

Różnica między kartami zaczyna się dopiero jeśli idzie o wydajność. Zapewne większość z Was słyszała że do grania na laptopie potrzeba jest dobra karta graficzna, żeby gra działała płynnie. W tym momencie zaczyna się zasadnicza i w sumie największa różnica między kartą graficzną zintegrowaną a dedykowaną. Zapraszam do kolejnego akapitu.

 

Różnice w wydajności między grafiką zintegrowaną a dedykowaną

Ideą kart graficznych zintegrowanych jest najczęściej obniżenie kosztu produkcji całego laptopa, gdyż można ją wcisnąć np. w chipset (mostek północny) lub procesor dzięki czemu w jednym układzie scalonym mamy tak naprawdę dwa urządzenia więc nie trzeba produkować drugiego chipu specjalnie dla karty graficznej – oszczędność dla producenta jest tutaj oczywista. Oczywiście w parze z obniżeniem kosztu produkcji idzie znacznie niższa wydajność kart graficznych zintegrowanych, lecz drugą ideą dla której produkuje się zintegrowane grafiki jest kierowanie ich najczęściej do mało wymagającego klienta, który nie gra na komputerze oraz do biur i instytucji, gdzie przecież w większości jest wykonywana „praca papierkowa” więc do tego też nie jest potrzeba karta grafiki o wysokiej wydajności. Trzecim ważnym aspektem jest energooszczędność – z racji podstawowej wydajności karta taka pobiera niewielkie ilości prądu co jest szczególnie istotne dla laptopów, które często użytkowane są na samej baterii.

Natomiast karta graficzna dedykowana nie jest zintegrowana ani z chipsetem, ani z procesorem – jest niezależną jednostką obliczeniową z własną pamięcią, jednak tutaj mała pauza: wiele osób właśnie w tym momencie błędnie pojmuje kwestię karty dedykowanej – myśląc, że jeśli jest dedykowana, to z powodzeniem można ją samodzielnie wymienić na lepszą, tak jak w zwykłym pececie, otóż nie, a dlaczego? Bo to zależy ;) Ale o tym w kolejnym akapicie. Wróćmy jednak do głównych cech grafiki dedykowanej. Jako że jest niezależna – cała moc obliczeniowa i pamięć jaką dysponuje może zostać spożytkowana tylko i wyłącznie na generowanie obrazu 3D czyli np gry, więc dla przeciętnego Kowalskiego grafika dedykowana będzie znacznie lepsza do gier a np. dla grafika komputerowego – wspomagać będzie jego pracę i przejmować część obliczeń związanych z jego projektami (np. dzięki technologii CUDA w kartach nVidia). Niech Was jednak nie zmyli to, że mając grafikę dedykowaną będziecie będziecie bez ograniczeń cieszyć się grami – są grafiki lepsze, są grafiki gorsze a mnogość modeli na rynku jest tak obfita, że w tym akapicie nie będziemy poruszać tematu wyboru karty, zapraszam do kolejnych rozdziałów :)

 

Sposób montażu karty dedykowanej i zintegrowanej

No i tutaj dochodzimy do tematu najczęściej poruszanego w komentarzach na naszej stronie, mianowicie „czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie?” (tutaj wątek, w którym najczęściej padają te pytania).

Jak wcześniej wspominaliśmy – wiele osób mylnie rozumie pojęcia zintegrowanej i dedykowanej karty, co prowadzi wielu użytkowników do błędnej dedukcji, że jeśli karta jest dedykowana, to w każdej chwili można ją wymienić na lepszą. Wyjaśniamy jak poprawnie rozumieć i odróżniać te pojęcia:

Z punktu widzenia terminologii:

  • karta zintegrowana to taka, która fizycznie złączona jest z jakimś innym elementem np. chipsetem czy procesorem i jest od niego zależna
  • karta dedykowana to taka, która jest osobną jednostką i nie jest połączona ani z procesorem ani z chpstetem

„Na chłopski rozum”:

  • karta zintegrowana jest niewymienialna, nie da się jej zmodernizować na lepszy model
  • karta dedykowana czasami jest wymienialna czasami nie jest gdyż niekiedy jest zintegrowana (przylutowana) z płytą główną (ale nie jest zintegrowana ani w procesorze ani w chipsecie) a czasami jest na osobnym, wypinanym module, który można zamienić innym, wydajniejszym.

Domyślamy się, że brzmi to trochę jak „mało maślane” ale wszystko nabierze sensu po przedstawieniu poniższych ilustracji porównujących oba typy kart graficznych i sposób ich montażu:

Dla całkowitego rozwiania wątpliwości, jeszcze jeden przykład:

Porównujemy tutaj dwie identyczne płyty główne do tego samego modelu laptopa, jednak płyta po lewej ma dedykowaną grafikę a płyta po prawej ma grafikę zintegrowaną w chipsecie:

 

Czy kartę graficzną w laptopie da się wymienić?

Odpowiedź na to pytanie znowu brzmi: „to zależy”. Mówiąc bardzo ogólnie można stwierdzić, że każdą kartę graficzną w laptopie da się wymienić. Jednak powyższe akapity chyba rozwiały większość wątpliwości związanych z tą kwestią, jednak podsumowując można to opisać w takich słowach:

  • Samodzielnie możesz wymieniać i modernizować karty graficzne, które posiadają osobne złącze na płycie głównej, które działa podobnie jak w komputerach stacjonarnych – czyli odkręcasz śrubki mocujące kartę, wyjmujesz ją z gniazda a w jej miejsce wkładasz inną. Jednak tutaj też są schody – w laptopach kompatybilność kart między sobą jest bardzo wąska, więc tutaj i tak musisz uważać na wiele czynników, które opisaliśmy w tym artykule.

 

  • Samodzielnie nie możesz wymienić karty i będzie Ci potrzebny serwis gdy grafika jest wlutowana w płytę główną laptopa. Jednak tutaj pojęcie wymiany wchodzi w grę jedynie gdy Twoja obecna karta odmówi posłuszeństwa, wtedy owszem, serwis laptopów może ją wylutować i w jej miejscu przylutować nową, jednak z racji ograniczeń modernizacji jakie posiadają laptopy z lutowanymi kartami, będzie musiał być to ten sam model karty lecz po prostu nowy i sprawny.

 

Jaką kartę graficzną wybrać? Zintegrowaną czy dedykowaną?

Postaramy się odpowiedzieć jak najprościej: to zależy od potrzeb.

Karta graficzna zintegrowana będzie dobra dla osób nie wymagających od laptopa zbyt wiele i używających go do podstawowych zadań takich jak przeglądanie Internetu, pisanie dokumentów, wystawianie faktur , czasem obejrzenie jakiegoś filmu czy posłuchanie muzyki. Segment bardziej rozrywkowy czyli nowoczesne gry nie są dobrym pomysłem przy zintegrowanej karcie graficznej.

Karta graficzna dedykowana będzie dobra dla osób używających swojego komputera do celów multimedialnych, dużym naciskiem na gry komputerowe lecz tutaj zanim zdecydujemy się kupić jakiegokolwiek laptopa byle by miał kartę dedykowaną radzimy najpierw rozeznać się w modelach i parametrach tych kart, gdyż jest między nimi spore zróżnicowanie w wydajności więc aby nie być rozczarowanym po zakupie dobrze będzie rozpoznać temat przez zakupem laptopa.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił temat różnic między kartami graficznymi w laptopach. Jeśli jednak wciąż masz jakieś wątpliwości lub chcesz o coś zapytać, zapraszamy do kontaktu z nami. Pozdrawiamy!

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj