Ocena użytkowników:
[Głosów:10    Średnia:5/5]

zimne lutyWymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie

Kiedy, jak i gdzie?

Poradnik

 

Wymiana układu graficznego BGA na nowy – co to jest układ BGA?

Laptop to urządzenie bardzo skomplikowane a na przestrzeni ostatnich kilku lat ich rozwój i postęp miniaturyzacji doprowadziły do konieczności upakowania wielu różnych elementów w na bardzo małej przestrzeni i tak powstały układy scalone – jak sama nazwa mówi scalają one wiele komponentów w jeden.

Układy scalone to dziś fundamentalne elementy tworzące złożoną i zawiłą całość jaką jest laptop. Natomiast układy scalone mogą być montowane na wiele sposobów i tak na przykład wyróżniamy układy montowane w technologii SMD, w technologii QFN a także w najpopularniejszej technologii – BGA.

Układ BGA to taki układ który posiada pod spodem setki a niekiedy nawet tysiące małych kuleczek. Kuleczki te to spoiwo łączące układ BGA z podłożem do którego jest mocowany – w tym przypadku do płyty głównej laptopa. Poniższa ilustracja powinna naświetlić o co chodzi:

wymiana układu BGA na nowy w laptopie

Tak wygląda przekrój konstrukcji opartej na układzie BGA.

wymiana układu BGA na nowy.

Tak wygląda układ BGA zamontowany na płycie głównej.

wymiana układu BGA na nowy

Tak wygląda układ BGA po zdjęciu z płyty głównej. Widać kuleczki na płycie jak i na zdjętym układzie.

Tak więc układ BGA to to układ scalony montowany za pomocą małych kuleczek łączących go z podłożem czyli płytą główną. Ale to jeszcze nie koniec tej jakże zawiłej nomenklatury. Układ BGA może być równie dobrze mostkiem północnym, kartą graficzną jak i procesorem. Tą hierarchię najłatwiej przedstawić w ten sposób:

wymiana układu bga na nowy

Tak najprościej wytłumaczyć dlaczego układ scalony to układ BGA, a układ BGA to karta graficzna.

Wymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie – jak wymienić układ BGA

Wymiana układu graficznego BGA na nowy to czynność bardzo skomplikowana. Czy da się wymienić układ BGA w domu? Zdecydowanie nie, gdyż trzeba dysponować minimum podgrzewaczem oraz stacją lutowniczą na gorące powietrze a to i tak jest bardzo ograniczony zestaw narzędzi, gdyż najlepiej dysponować jest specjalną stacją lutowniczą to montażu i demontażu układów graficznych BGA.

Stacje na gorące powietrze (HOT-AIR)

Specjalna stacja lutownicza do montażu i demontażu układu BGA.

Jak wygląda właściwa wymiana układu graficznego BGA na nowy?

Wymianę układu graficznego BGA w laptopie można by opisać w kilku krokach, które należy wykonać w określonej kolejności:

 • Wymontowanie płyty głównej z laptopa

 • Montaż płyty głównej na stacji lutowniczej do układów BGA

 • Wylutowanie układu graficznego BGA z płyty głównej laptopa

 • Wyczyszczenie pól lutowniczych na płycie głównej

 • Naniesienie topnika w celu ułatwienia wlutowania

 • Wlutowanie nowego układu BGA

 • Zamontowanie płyty głównej w laptopie i przetestowanie

 

Opis wymiany układu graficznego BGA w laptopie wraz z ilustracjami można też zobaczyć w naszym innym artykule: Wymiana ukłądu BGA – opis krok po kroku.

Poniżej przedstawiamy filmy z naszego serwisu laptopów opisujące co to dokładnie jest wymiana układu graficznego BGA na nowy oraz w jakich przypadkach powinno się to robić:


Wymiana układu graficznego BGA w laptopie na przykładzie laptopów DELL Inspiron 15R i 15R oraz N5010,N5110 M5010, M5110, N7010, N7110:
 

Wymiana układu graficznego BGA w laptopie na przykładzie laptopa HP Pavilion DV6000/DV9000:
 

Wymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie – kiedy jest potrzebna?

Wymiana układu graficznego BGA w laptopie na nowy, generalnie potrzebna jest gdy układ ten ulegnie uszkodzeniu. Najłatwiej jest to poznać po tym, że laptop ma problemy z poprawnym wyświetlaniem obrazu, najczęstsze objawy to:

 • Całkowity brak obrazu, laptop pozornie pracuje

 • Kreski, kropki, paski i inne artefakty na ekranie

 • Piszczenie z głośnika (7 lub 8 razy, 1 długi 2 krótkie – zależnie od modelu laptopa)

 • Miganie diody CAPS-LOCK – pojedynczo lub 4 razy

 • Zawieszanie się laptopa po zainstalowaniu sterowników graficznych

Oczywiście objawów może być znacznie więcej, lecz tej powyżej wymienione są najczęściej spotykane i w ponad 90% przypadków oznaczają właśnie uszkodzenie układu graficznego BGA w laptopie.

UWAŻAJ NA NIEUCZCIWE SERWISY! Wymiana wymianie nie równa!

Poprzez stwierdzenie wymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie, na myśl nasuwa się rzecz oczywista – stary układ wymontowujemy i na jego miejsce wstawiamy fabrycznie nowy. Dla większości klientów jak i rzetelnych serwisów jest to rzecz oczywista.

O ile ci pierwsi zawsze oczekują, że będą uczciwie potraktowani, to ci drudzy, czyli serwisy dość często bardzo rozszerzają i naciągają pojęcie nowości danej części.

Wiele razy w naszym serwisie mieliśmy do czynienia z klientami innych serwisów. Byli oni informowani, że w ich laptopach układ BGA karty graficznej wymieniono na nowy, udzielono na to 1 lub 3 w najlepszym przypadku 6 miesięcy gwarancji. Jak się potem okazywało, wiele serwisów ma bardzo specyficzną wizję określenia “nowy”:

WEDŁUG NIEKTÓRYCH SERWISÓW NOWY UKŁAD GRAFICZNY BGA OZNACZA: wymontowanie starego układu a na jego miejsce wstawienie innego, też wymontowanego z innego laptopa. Z jednej strony patrząc faktycznie, jest to nowy układ – ale jedynie nowy w laptopie, gdyż wcześniej go nigdy tam nie było, tak samo można by zamontować nasz uszkodzony do innego laptopa i twierdzić, że jest nowy – bo przecież wcześniej go tam nie było. TAK NAPRAWĘ JEST TO ZWYKŁE OSZUSTWO.

PRAWIDŁOWA I RZETELNA WYMIANA UKŁADU GRAFICZNEGO BGA NA NOWY: tutaj nie ma nic skomplikowanego oprócz same procedury wymiany ;) Po prostu wymontowujemy stary układ i w jego miejsce wstawiamy fabrycznie nowy. Wtedy laptop posłuży nam jeszcze długi czas.

Wymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie – cena

Cena wymiany układu BGA karty graficznej przeważnie jest podobna jeśli chodzi o koszt samej robocizny czyli lutowania BGA (lutowanie BGA – patrz filmy powyżej). Natomiast zróżnicowana może być cena samego układu BGA karty graficznej, która wahać może się od 100 do nawet 350 zł.

Zakładając, że średnia cena robocizny, czyli lutowania układu BGA to 150-200 zł a do tego układ za 250 zł tak więc sumarycznie mamy 400-450 zł i jest to średnia cena wymiany układu BGA karty graficznej w laptopie. Przy takiej cenie należy także domagać się 12-miesięcznej gwarancjo od wykonawcy. Są to ceny z lat 2010 do 2014. Jeśli ktoś pod oferuje nam wymianę układu BGA karty graficznej na nowy za znacznie niższą cenę, powinniśmy się zastanowić i upewnić czy mamy do czynienia z rzetelnym wykonawcą.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj