Kilka słów o wymianie procesorów w obecnych generacjach laptopów
Wymiana procesora lutowanego w technologii BGA do płyty głównej jest jak najbardziej, możliwa i wykonalna.
Jednak nie wszystkie serwisy wykonują tak skomplikowane naprawy jak właśnie wymiana procesora na płycie głównej i najczęściej wydają sprzęt klientowi nie sprawny.
Wymiana nie w, każdym przypadku jest jednak opłacalna – niektóre procesory kosztują połowę wartości płyty głównej a jak dodamy do tej kwoty robociznę to często koszt jest bardzo zbliżony do kosztu, używanej sprawnej płyty głównej.
Jak wygląda proces wymiany procesora?
Krok pierwszy to oczywiście diagnoza płyty głównej czy aby na pewno mamy do czynienia z uszkodzonym procesorem, jeżeli, już uda sie ustalić, że jest on uszkodzony to zaczynamy szukać procesora po sklepach które sprzedają tego typu części. Pozwoli nam to oszczędzić czas nasz i klienta, bo, jeżeli procesora nie będzie na rynku lub jego koszt będzie bardzo wysoki to praktycznie, już w tym momencie, można dać sobie spokój z dalszą naprawą płyty głównej i zacząć rozglądać się za płytą główną.
Na potrzeby artykuły zakładamy, że procesor jednak jest dostępny i jest on w przystępnej kwocie czyli np. 300 zł.
Zabieramy sie za kontakt z klientem i informujemy o wszystkim co, już wiemy ale, również o ryzyku, że naprawa niekoniecznie musi się udać – wpływa na to bardzo wiele zmiennych takich jak:
- Nie wiemy czy zakupiony procesor przyjdzie do nas sprawny i, jeżeli nie ma zwarcia tylko inne uszkodzenie to praktycznie bez wlutowania go do płyty głównej nie jesteśmy wstanie stwierdzić jego stanu,
- Błąd ludzki – wystarczy kilkanaście stopni za, dużo podczas lutowania i, może dojść do uszkodzenia procesora lub laminatu płyty głównej,
- Zawilgocenie płyty głównej którego nie jesteśmy wstanie określić i rzadko ale się zdarza, że wyskoczy tzw. bombel powietrza pod powłoką laminatu,
- Inne usterki które mogły wystąpić na płycie głównej oprócz samego uszkodzenia procesora – np. uszkodzona karta graficzna dedykowana,
Mając, już zgodę klienta wymieniamy procesor na nowy w przypadku platformy AMD praktycznie na tym etapie, można, już sprawdzić czy udało się nam naprawić płytę główną jednak w przypadku platformy INTEL w których most PCH jest zintegrowany z procesorem oprócz samej wymiany procesora, należy wyczyścić region Intel Menagement Engine który zaszyty jest w Biosie i ustawić go w taki sposób, żeby zgrał się z nowym mostem PCH i dopiero w tym momencie, możemy sprawdzić czy płyta da nam obraz na matrycę!
Czy można wymieniać procesory na inne?
Tak, można wymienić procesor np. z i3 na procesor i5 czy i7 – jednak nie zawsze, nie, każda płyta główna będzie miała osadzone elementy do działania mocniejszego procesora, niż ten który był zastosowany oryginalnie.
W przypadku wymiany z AMD na INTEL i odwrotnie – NIE, nie, można zamieniać ich ze sobą są zwyczajnie od innych producentów.
FILM Z WYMIANY PROCEOSRA INTEL CORE I5 NA 8 GENERACJI INTELA I CZYSZCZENIE REGIONU INTEL MENAGEMENT
W naszym serwisie diagnoza jest kompletnie DARMOWA po jej wykonaniu uzyskasz informację o kosztach naprawy jak i szczegółach telefonicznie a dopiero po zgodzie naprawa zostanie wykonana – dodatkowo zapewniamy przyjazd kuriera w całej Polsce jak i korzystamy z paczkomatów firmy Inpost! Sam wybierasz podczas zgłoszenia naprawy w jaki sposób chcesz dostarczyć do nas swój sprzęt. Klikając w przycisk poniżej „zamów naprawę” zostaniesz przeniesiony bez pośrednio do formularza zgłoszenia naprawy.
Klikając w jedną z ikon poniżej znajdziesz więcej informacji, zdjęć i filmów właśnie z naprawy Twojego sprzętu!
ZDJĘCIA Z PROCESU NAPRAWY WLUTOWANEGO PROCESORA
Formularz zamówienia
Nazwa | Cena | |
---|---|---|
zł |
Zostaw komentarz