Ocena użytkowników:

 

Dziś przyjrzymy się usterce, która trapi wielu posiadaczy MacBook’a Air, modelu A1466 (zapewne innych modeli także) a w sieci jakoś nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest jej przyczyną. Usterka, o której tutaj mówimy to brak podświetlenia matrycy. Opiszemy w tym artykule objawy, przyczyny i sposób naprawy tego problemu.

macbook_air_a1466_brak_podswietlenia_naprawa_thumb

Bohater dzisiejszego wpisu MacBook AIR model A1466.

MacBook Air brak podświetlenia – objawy

Nad objawem nie ma się co rozpisywać, bo jest on dosyć oczywisty – po prostu bak podświetlenia. Jednak warto tutaj wspomnieć o kilku rzeczach. Wiele osób myli brak podświetlenia w MacBook’u z usterką taką jak brak obrazu. Jak to odróżnić?
Przede wszystkim przy braku podświetlenia wystarczy popatrzeć na ekran pod światło lub podświetlić go latarką np. z telefonu i wtedy powinniśmy zauważyć zarys obrazu. Często też przy uruchamianiu słychać charakterystyczny dźwięk (chyba, że ktoś ma wyciszony) – jeśli jest to oznacza, że nasz MacBook żyje jedynie nie może poprawnie wyświetlić obrazu.

 

MacBook Air brak podświetlenia – przyczyny

Przyczyny tego problemu są zazwyczaj dwie.

Pierwszą z nich jest uszkodzenie kontrolera zasilania układu podświetlenia ekranu (wiem jak to brzmi ;) ) – uszkodzony kontroler najczęściej wymaga wymiany na nowy, do pary z nim bardzo często idzie kilka rezystorów.

macbook_air_a1466_plyta_glowna_820-00165-A_brak_podswietlenia_naprawa_LP8550

Wspomniany kontroler podświetlenia. Jak widać jest to układ w obudowie BGA więc do jego wymiany trzeba mieć odpowiedni sprzęt.

Druga przyczyny to często wina użytkownika – a jest to po prostu zalanie. Ale czemu akurat zalanie zawsze trafia w układ podświetlenia? No może nie zawsze, ale bardzo często  – jest to spowodowane konstrukcją obudowy, która jest stworzona tak, że ciecz akurat najczęściej dociera w okolice gniazda matrycy i jednocześnie uderza w kontroler podświetlenia.

macbook_air_a1466_plyta_glowna_820-00165-A_brak_podswietlenia_naprawa_zalanie

Tutaj widzimy skutek zalania cieczą która opanowała gniazdo matrycy i zarazem zasilanie podświetlenia matrycy.

 

MacBook Air brak podświetlenia – naprawa

Skoro przyczyny są dwie, to sposoby na naprawę też są dwa.

Przy uszkodzeniu kontrolera zasilania układu podświetlenia ekranu wymieniamy go na nowy plus ewentualnie dokładamy do tego kilka rezystorów i powinno być po sprawie. Jednak taka operacja to sprawne władanie lutownicą za równo grotową jak tą na gorące powietrze, więc nie jest to zadanie dla każdego. W naszym serwisie oczywiście z powodzeniem wykonujemy takie naprawy.

MacBook Air A1466 brak podświetlenia naprawa

Tego typu naprawy wymagają naprawdę precyzyjnego sprzętu, często elementy są tak małe, że do wykonania naprawy konieczny jest mikroskop.

 

Przy zalaniu często jest gorzej ponieważ zakres uszkodzeń zależy od tego jak wiele cieczy się dostało do środka i jak duże zdążyła zrobić spustoszenie. Niejednokrotnie okazuje się, że trzeba regenerować skorodowany laminat lub wymieniać zjedzoną przez korozję tasiemkę matrycy. Wyjątkowi pechowcy mogą być zmuszeni nawet do wymiany płyty głównej na nową, bo gdy korozja obejmie przelotki i wewnętrzne warstwy laminatu to nawet magia nie pomoże ;) Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko i najczęściej udaje się odratować zalany sprzęt.

macbook_air_a1466_plyta_glowna_820-00165-A_brak_podswietlenia_naprawa

Płyta główna do MacBook Air A1466. Model płyty to 820-00165-A. Czasami da się naprawić podświetlenie, czasami płytę trzeba wymienić.

Gdzie szukać pomocy?

Z naprawą możesz trudzić się samodzielnie, jednak jest to spore wyzwanie. Sporo pomocy można też znaleźć na forach internetowych jednak bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu nadal będziemy mieć związane ręce. Możesz też odezwać się do nas, naprawiliśmy już wiele tego typu usterek a laptopy zadowolonych klientów działają do dziś (taką mamy nadzieję – nikt się póki co nie skarżył ;) ).

Za pomocą poniższego formularza skontaktujesz się z naszymi serwisantami, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu:

    [0]
    0.00 zł Zobacz

    Formularz zamówienia

    NazwaCena
    Anuluj