Ocena użytkowników:

 

Dziś omawiać będziemy problem dotyczący laptopa ASUS R540L/R540LJ, Problem ten nie byłby problemem gdyby nie to, że producenci laptopów robią wszystko coraz bardziej zintegrowane, nienaprawialne i niewymienialne. Kiedyś gdy zepsuł się w laptopie procesor czy pamięć RAM nie trzeba było specjalistycznych narzędzi ani mistycznych zdolności aby je wymienić. Wystarczyło mieć dwa śrubokręty i nie mieć dwóch lewych rąk ;)

We współczesnych laptopach niestety coraz ciężej jest zrobić cokolwiek samodzielnie. Z jednej strony wynika to z postępu i miniaturyzacji a z drugiej – z oszczędności producenta przy produkcji i jednocześnie na „przymuszeniu” użytkownika do kupna nowego sprzętu. Jednak gdzieś pomiędzy tym wszystkim są jeszcze serwisy laptopów takie jam my, które wiedzą jak pomóc.

ASUS-R540L-R540LJ-czarny-ekran-brak-obrazu-naprawa-main

ASUS-R540L/R540LJ. O tym kolorowym tworze dziś mowa. Chociaż występowały też inne, bardziej przyziemne wersje kolorystyczne.

 

ASUS R540L/R540LJ – nie uruchamia się brak obrazu, czarny ekran, nie włącza się – OBJAWY

Usterka ta objawia się w dosyć standardowy sposób, bardzo podobny do wielu innych problemów (takich jak problem z grafiką czy BIOS). W tym przypadku objawy wyglądają następująco:

 • Czarny ekran
 • Brak obrazu
 • Nie uruchamia się
 • Nie chce się włączyć
 • Nie działa

Przy czym należy pamiętać, że laptop nie jest całkowicie martwy, lecz uruchamia się, świecą się kontrolki, słychać pracę wentylatorów, ale nie daje żadnego obrazu na ekranie. Nie uświadczymy też żadnej treści na wyjściu zewnętrznym, czy to D-SUB czy HDMI.

ASUS R540L/R540LJ - nie uruchamia się brak obrazu, czarny ekran, nie włącza się

Włączasz laptopa a tu nic -ciemność na ekranie i szum wentylatora! Tak właśnie zachowuje się laptop ASUS przy opisywanej dziś usterce.

 

ASUS R540L/R540LJ – nie uruchamia się brak obrazu, czarny ekran, nie włącza się – PRZYCZYNY

Przejdźmy w końcu do przyczyny tego problemu. Będzie ona pozornie banalna – jest to uszkodzenie pamięci RAM. Dla użytkownika, który posiada jako taką wiedzę o komputerach, na pierwszy rzut oka taki problem, to nie problem ;) Jednak schody zaczynają się w momencie gdy dowiemy się w jaki sposób zamontowana jest pamieć RAM w laptopie ASUS R540L/R540LJ. Jak zostało wspomniane na początku – laptopy są coraz bardziej zintegrowane i „niewymienialne”. W tym przypadku niewymienialna jest pamięć RAM ponieważ jest na stałe przylutowana do płyty głównej:

ASUS-R540L-R540LJ-czarny-ekran-brak-obrazu-naprawa X540LJ MAIN BOARD

Na czerwono zaznaczona wlutowana pamięć RAM. Na żółto dodatkowy slot, w który można zamontować dodatkowy, wymienialny moduł.

No ale zaraz – skoro jest na płycie dodatkowy slot, to czy zamontowanie w niego sprawnej pamięci nie rozwiąże problemu? Otóż nie. Uszkodzona, wlutowana pamięć i tak będzie blokować start laptopa. Wymiana tych wlutowanych kostek też mija się z celem ponieważ są one po obu stronach płyty głównej co generuje duże koszta i zajmuje dużo czasu. Nawet zdemontowanie uszkodzonych kostek niewiele zmieni, gdyż płyta musi zostać „przerobiona” tak aby obsługiwała tylko dedykowany slot a przestała widzieć wlutowane pamięci.

 

ASUS R540L/R540LJ – nie uruchamia się brak obrazu, czarny ekran, nie włącza się – NAPRAWA

Sposób naprawy został niejako przedstawiony w akapicie powyżej. Należy skonfigurować płytę główną tak, aby obsługiwała jedynie dodatkowy slot a zapomniała o tym, że ma wlutowaną pamięć a następnie w ten slot włożyć sprawną kostkę pamięci i dalej cieszyć się laptopem. Czyli w prostych słowach – wykonać wyłączenie wbudowanej pamięci RAM.

Jednak tutaj już konieczne jest zwrócenie się po pomoc do serwisu laptopów gdyż taka operacja wymaga skorzystania z dokumentacji technicznej takiej jak schemat czy boardview. Dokumentację tą trzeba posiadać a poza tym umieć z niej prawidłowo odczytać sposób konfiguracji płyty.

ASUS-R540L-R540LJ-czarny-ekran-brak-obrazu-naprawa-boardview

Przykładowy Boardview na którym widać rozmieszczenie elementów na płycie głównej. Dzięki Boardview można też rozeznać się jak przekonfigurować płytę główną.

Pytanie o naprawę

Za pomocą poniższego formularza skontaktujesz się z naszymi serwisantami, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu:

   

   

   

  –Metryczka wpisu–

  LAPTOP I OBJAWY: ASUS R540L/R540LJ:

  • Czarny ekran
  • Brak obrazu
  • Nie uruchamia się
  • Nie chce się włączyć
  • Nie działa

  PŁYTA GŁÓWNA:

  • X540LJ MAIN BOARD REV 2.1

  USZKODZENIE/NAPRAWA:

  • Uszkodzona wbudowana pamięć RAM
  • Wyłączenie wbudowanej pamięci RAM
  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj