Ocena użytkowników:

 

Dzisiaj pod lupę trafia kolejna masowa usterka, którą udało nam się namierzyć. Masowa dlatego, że to któryś już z kolei laptop tej samej marki i tego samego modelu z tymi samymi problemami. Tym razem na warsztat bierzemy sprzęt z jabłkiem, czyli MacBook Pro 15 A1398 z ekranem retina produkowany w latach 2012, 2013, 2014, 2015.

Jak na Apple przystało – jakość pierwsza klasa, ale szlag człowieka trafia gdy w sprzęcie za kilka, często kilkanaście tysięcy złotych psują się pierdoły uniemożliwiające normalną pracę.

macbook brak obrazu

Dziś omawiać będziemy problem z matrycą a dokładniej mówiąc z taśmą matrycy, czasami też z gniazdem co powoduje objawy takie jak zakłócenia w obrazie (różne paski, kreski, kropki, mrowienie) poprzez zanikanie obrazu przy odpowiednim kącie wychylenia matrycy aż po całkowity brak obrazu (abstrahując od problematycznych kart grafiki AMD Radeon czy nVidia GeForce, które w MacBookach też powodują niemałe zamieszanie).

 

Aplle MacBook Pro 15 A1398 – brak obrazu, zakłócenia w obrazie: OBJAWY

Do najczęstszych objawów jakie można spotkać przy tego typu usterce można zaliczyć:

 • Brak obrazu
 • Dźwięk w głośnikach mimo braku obrazu
 • Obraz widoczny na wyjściu zewnętrzym (HDMI lub DisplayPort)
 • Zakłócenia w obrazie (kreski, mrówki i inne dziwne kształty)
 • Problemy z obrazem zależnie od kąta wychylenia ekranu

Co ciekawe, wiele osób błędnie zakłada od razu awarię karty graficznej (nie ma się też co dziwić – problemy z grafikami znane są nie tylko w MacBookach). Jednak gdy mamy obraz na wyjściu zew. (HDMI/DP) – usterka grafiki raczej nas nie dotyczy.

Trzeba pamiętać o tym, że omawiana usterka potrafi się też objawić poprzez całkowity brak obrazu! Czasami towarzyszy temu biały ekran przechodzący w różne odcienie szarości!

 

Aplle MacBook Pro 15 A1398 – brak obrazu, zakłócenia w obrazie: PRZYCZYNY

Przyczyn opisanego powyżej stanu rzeczy jest kilka. Do najczęstszych należy uszkodzenie tasiemki matrycy, do tego w parze z uszkodzeniem tasiemki często idzie uszkodzenie gniazda a czasami nawet cewki zasilającej matrycę a to dlatego, że jeśli taśma matrycy jest gdzieś przerwana, to łatwo o zwarcie w jej wnętrzu a jak  wiadomo – zwarcie to nic dobrego i doprowadzić może do wypalenia gniazda matrycy czy też cewki zasilającej matrycę. Najgorsi pechowcy mogą mieć nawet do wymiany całe skrzydło matrycy a to jest już najdroższa z możliwych napraw.

 

Aplle MacBook Pro 15 A1398 – brak obrazu, zakłócenia w obrazie: NAPRAWA

Jeśli już znamy przyczyny, to sposób naprawy wydaje się dość oczywisty – wymienić uszkodzoną część. Jednak nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać.

Tasiemka matrycy w laptopie MacBook pro jest tak zamontowana, że do jej wymiany konieczny będzie zestaw co najmniej 4 śrubokrętów – w tym dwa gwiazdkowe i jeden krzyżakowy o możliwie najmniejszym rozmiarze – mało kto dysponuje w domu takim zestawem narzędzi. Wymianę dodatkowo utrudnia sposób montażu tasiemki – jest ona poprowadzona pod listwą osłaniającą dolną część ekranu, którą trzeba umiejętnie zdjąć aby nic nie uszkodzić, pod listwą dodatkowo znajduje się panel antenowy, który jest kolejną przeszkodą utrudniającą wymianę taśmy ekranu.

macbook-pro-brak-obrazu-pasy-na-ekranie

Umiejscowienie tasiemki ekranu LCD a raczej jej początek. Reszta chowa się w zawias i dalej idzie pod obudową klapy matrycy.

 

Uszkodzone gniazdo tasiemki matrycy komplikuje sprawę jeszcze bardziej, ponieważ całkowicie wyklucza to możliwość naprawy w domu, nawet gdy posiadamy specjalistyczny zestaw śrubokrętów. Jak wspomniano wcześniej – gniazdo lubi się przepalić jeśli taśma matrycy wywoła zwarcie a czasami pociąga za sobą także cewkę zasilającą matrycę – często z kawałkiem laminatu. Konieczność wymiany takiego gniazda jest oczywista, jednak w domu tego nie zrobisz – gniazdo jest lutowane do płyty głównej (czy też do elektroniki matrycy – jeśli do wymiany mamy gniazdo po stronie matrycy), a jak wiadomo laminaty w płytach głównych MacBook’ów są bardzo delikatne, więc trzeba do tego zadania podejść z lutownicą na gorące powietrze, aby takiego laminatu mechanicznie nie uszkodzić.

 

macbook-pro-brak-obrazu-pasy-na-ekranie

Na czerwono zaznaczono cewkę, która zasila matrycę. Gdy dojdzie do zwarcia, cewka ta często ulega spaleniu przepalając także laminat pod nią.

 

Podsumowanie

Jak widać Apple po raz kolejny pokazuje, że nawet bardzo duże pieniądze wydane na sprzęt nie idą w parze z jego żywotnością. Owszem i bez wątpienia – otrzymujemy bardzo wysoką jakość samą w sobie, jednak tej jakości brak jest wytrzymałości – przecież wydając tyle pieniędzy na sprzęt oczekujemy także, że posłuży nam wiele lat. Wszak nawet po kilku latach specyfikacja tych laptopów dalej trzyma wysoki pozio, ale co nam po tym, gdy sprzęt zawodzi.

Pytanie o naprawę

Za pomocą poniższego formularza skontaktujesz się z naszymi serwisantami, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu:

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj