Ocena użytkowników:

 

Ten artykuł to kolejny z serii „masowe usterki w laptopach”. Dziś trafił do nas jeszcze jeden sprzęt spod marki Acer, dokładniej mówiąc Acer Aspire E5-571 (ale artykuł dotyczy też Acer Aspire E5-531 – mają one ten sam typ płyty głównej z tą samą podatnością). Masowa usterka jest wtedy gdy ten sam laptop już któryś raz z kolei trafia do nas z tym samym objawem i naprawiamy go w ten sam sposób – nie inaczej jest w tym przypadku.

Co tym razem sprawia, że nasz Acer nie chce się włączyć? Wyjaśnienia znajdziecie kilka linijek poniżej.

acer-aspire-E5-571-e5-531-nie-dziala-naprawa

Bohater dzisiejszego wpisu.

 

Acer Aspire E5-571/E5-531 series. Nie uruchamia się – OBJAWY

Objawy tej usterki są dosyć jednoznaczne i raczej nie da się ich pomylić z niczym innym – gdy próbujemy włączyć laptopa wciskając przycisk włącznie, nie dzieje się nic. Absolutnie nic – nie zapali się żadna kontrolka, nie będzie słychać pracy wentylatorów czy dysków – żadnej reakcji, laptop będzie totalnie martwy, tak jakby nie dochodził do niego prąd.

Acer Aspire E5-571 nie włącza się

Włączasz laptopa a tu nic – martwica! Tak właśnie zachowuje się Acer przy opisywanej dziś usterce.

Oczywiście przyczyną nie musi w 100% być omawiany dzisiaj problem, jednak w ilości zgłoszeń tych modeli Acera do naszego serwisu, tego typu objawy powodowane są najczęściej przez usterkę, którą dziś poruszamy.

 

Acer Aspire E5-571/E5-531 series. Nie uruchamia się – PRZYCZYNY

Przyczyną takiego zachowania laptopa jest zwarcie w jego układzie zasilania na płycie głównej. Martwica wynika z tego, że jeśli gdzieś w jednej z głównych linii zasilania wystąpi takie zwarcie, to obwód główny (zazwyczaj 19VIN) jest na tyle „mądry”, że potrafi zabezpieczyć zwarty element przed jego spaleniem (jak wiadomo – zwarcie często oznacza podwyższoną temperaturę) blokując dostęp prądu do płyty głównej poprzez zamknięcie tranzystorów kluczujących (tzw. kluczy) w efekcie czego do płyty nie dociera żaden prąd i wtedy mamy efekt martwego laptopa.

Zwarcie w omawianym dziś laptopie Acer powoduje najczęściej jeden z kondensatów w głównej linii zasilania, który nagle dostaje zerowej rezystancji i w końcu przebicia (z reguły kondensator nie powinien mieć zerowej rezystancji) i zamiast separować plus od minusa zwiera je. Chyba każdy kto miał styczność z elektryką wie co się stanie po zwarciu plusa z minusem – będą iskry i duże ilości ciepła. Tak więc bardzo dobrze, że układ zasilania potrafi się zabezpieczyć i odciąć dopływ prądu do takiego uszkodzonego kondensatora bo gdyby ten zaczął się grzać, mogło by być nieciekawie.

 

Acer Aspire E5-571/E5-531 series. Nie uruchamia się – NAPRAWA

Znając przyczyny tej usterki, jej naprawa wydaje się być tylko formalnością – wymienić co jest zepsute i po sprawie. W praktyce też tak jest. Ale zawsze jest jakieś „ale”.

Po pierwsze – trzeba umieć namierzyć zwarty kondensator (w jednej linii zasilania jest ich kilka, niekiedy kilkanaście) – zazwyczaj nie jest on aż tak strasznie spalony jak na zdjęciach powyżej, często nie różni się niczym od innych. Pomiar rezystancji i „przebicia” też niewiele da, bo jeśli w obwodzie zwarty jest jeden kondensator to wszystkie inne będące z nim w tym samym obwodzie, też będą pozornie wykazywały „przebicie”.

Po drugie – w związku z powyższym – konieczna jest próba zwarciowa, a tą można przeprowadzić jedynie posiadając specjalistyczny zasilacz laboratoryjny z możliwością regulacji prądu dostarczanego do urządzenia.

Po trzecie – lutowanie. Przede wszystkim trzeba umieć posługiwać się lutownicą, ale to i tak połowa sukcesu, gdyż kondensatory o których tutaj mówimy są lutowane powierzchniowo (SMD) a do tego nie wystarczy zwykła lutownica transformatorowa, jaką zapewne większość majsterkowiczów w domu poosiada. Tutaj potrzeba jest specjalna lutownica kolbowa z odpowiednimi końcówkami albo lutownica na gorące powietrze tzw. „HOT-AIR” – dopiero posiadając taki zestaw można bezpiecznie przystąpić do wymiany uszkodzonego kondensatora.

 

Tego typu naprawy wymagają naprawdę precyzyjnego sprzętu, często elementy są tak małe, że do wykonania naprawy konieczny jest mikroskop.

 

Pytanie o naprawę

Za pomocą poniższego formularza skontaktujesz się z naszymi serwisantami, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu:

   

   

  —Metryczka wpisu:–

  Model: Acer Aspire E5-571/E5-531

  Płyta: A5WAH LA-B991P REV 1.0

  Objaw: brak reakcji na włącznik, martwy, nie dochodzi zasilanie do płyty głównej

  Naprawa: Wymiana kondensatora na nowy

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj