Ocena użytkowników:
[Głosów:2    Średnia:5/5]

 

W dzisiejszym krótkim wpisie poruszymy temat problemów z dźwiękiem w laptopach opartych o pewne układy kodeka dźwiękowego. Ostatnimi czasu zauważyliśmy w serwisie tendencję do psucia się dźwięku w laptopach opartych o konkretne modele układów Audio.

 

Opis problemu

Objawy problemu to: 

  • Znikanie dźwięku w trakcie odtwarzania
  • Znikanie dźwięku po kilku minutach pracy laptopa
  • Przerywanie dźwięku w trakcie odtwarzania

Laptopy, w których jak do tej pory zaobserwowaliśmy ten problem:

  • MEDION Akoya P6634
  • TOSHIBA Satellite L755-19X (płyta główna: DA0BLBMB6F0)
  • TOSHIBA Satellite L750-12P (płyta główna: DA0BLBMB6F0)

 

Przyczyny problemu

Przyczyną problemu jak łatwo można się domyślić jest awaria układu dźwiękowego, jak do tej pory zanotowaliśmy dwa wadliwe modele układu dźwiękowego, przedstawiamy je poniżej:

Układy dźwiękowe, które powodują awarię:

  • CX20671-11Z
  • CX20587-11Z

 

Naprawa problemu

Naprawa jest dosyć prosta choć zależy to od punktu widzenia ;) Polega ona po prostu na wymianie uszkodzonego układu dźwiękowego. Dla doświadczonego serwisanta laptopów dysponującego odpowiednimi narzędziami nie będzie to większy problem. Utrudnienia pojawiają się w momencie gdybyśmy chcieli samodzielnie podjąć się naprawy w domu.

Układ karty dźwiękowej jest przylutowany do płyty głównej w technologii QFN a to oznacza, że przeciętny użytkownik laptopa sobie z tym nie poradzi gdyż zazwyczaj mało kto posiada w domu odpowiednie narzędzia.

Żeby nie rozpisywać się za dużo, najlepiej będzie gdy przedstawimy film z naszego serwisu na którym widać na czym polega wymiana układu w obudowie QFN (film co prawda dotyczy przetwornicy zasilającej, ale sposób montażu jest identyczny jak w omawianym układzie dźwiękowym):

 

Podsumowanie

Jeśli borykasz się z tym samym problemem lub masz jakieś pytania odnośnie tematów, których nie poruszyliśmy w tym artykule, zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.

KONTAKT

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj