Ocena użytkowników:
[Głosów:3    Średnia:5/5]

 

Dziś krótko o jednym ciekawym przypadku, który trafił do naszego serwisu – laptop działał, ale bardzo szybko się wyłączał z powodu przegrzania, a przecież klient zastosował ciekły metal do chłodzenia – czyli najlepszą pastę jaką do tej pory wynaleziono więc o przegrzewaniu nie mogło być mowy, zatem co mogło pójść nie tak? ;)

Pasta termoprzewodząca w postaci ciekłego metalu to zdecydowanie jeden z lepszych wynalazków w dziedzinie termoprzewodnictwa w urządzeniach komputerowych. Jej gęstość oraz parametry przewodzenia ciepła biją na głowę dotychczasowe rozwiązania takie jak pasty na bazie srebra, ceramiczne czy wszelkie inne “konwencjonalne” wynalazki.

Obecnie na rynku dominują dwie pasty będące ciekłym metalem, są to: Coollaboratory Liquid Pro, Thermal Grizzly Conductonaut:

 

Oprócz wielu zalet pasta w postaci ciekłego metalu ma dwie poważne wady: przewodzi prąd i niszczy aluminium – można ją stosować tylko z miedzianymi radiatorami! 

O ile przewodzenie prądu nie jest aż taką wadą to wymaga jednak ostrożności przy nakładaniu, aby przypadkiem nawet najmniejsza kropelka pasty nie miała kontaktu z elementami wokół rdzenia procesora – kondensatorami oraz rezystorami.

pasta_ciekly_metal_on_cpu

Przy nakładaniu ciekłego metalu trzeba uważać aby nie dostał się on na drobne elementy zaznaczone na czerwono. Gdy się tam dostanie, może nieodwracalnie uszkodzić procesor czy kartę grafiki.

 

Druga poważna wada, czyli niekompatybilność pasty z aluminium, w połączeniu z niedoinformowanym użytkownikiem doprowadzić do ciekawych aczkolwiek bardzo destrukcyjnych efektów.

Mówiąc w prostych słowach, ciekły metal “zjada” aluminium powodując, że wykrusza się ono i dosłownie zamienia w pył no i właśnie z takim przypadkiem mieliśmy od czynienia w naszym serwisie. Po rozebraniu laptopa w celu sprawdzenia co powoduje jego przegrzewanie, odpowiedź nadeszła niemal natychmiast, resztę niech powiedzą zdjęcia:

Tak więc na koniec najważniejsza konkluzja: Pasty typu “ciekły metal” używamy tylko i wyłącznie gdy nasze chłodzenie (albo przynajmniej część mająca kontakt z pastą) jest wykonane z miedzi! NIE MOŻNA stosować ciekłego metalu w połączeniu z aluminium gdyż w najlepszym wypadku grozi to uszkodzeniem chłodzenia a w gorszym możemy bezpowrotnie uszkodzić procesor lub nawet płytę główną!

 

Metryczka:

Użytkownicy najczęściej znajdowali ten artykuł poprzez frazy:

Ciekły metal na procesor, laptop ciekły metal, pasta termoprzewodząca płynny metal, ciekły metal, ciekły metal pasta, ciekły metal chłodzenie, Coollaboratory Liquid Pro, Thermal Grizzly Conductonaut ciekły metal

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj