Ocena użytkowników:

Jak zdjąć hasło BIOS w laptopie?

Hasło na BIOSie w naszym laptopie może znaleźć się z kilku powodów. Pierwszym i chyba najpopularniejszym jest kupno laptopa w bardzo okazyjnej cenie (przynajmniej tak wynika z relacji klientów, którzy do nas przychodzą). Jednak gdy będziemy chcieli przestawić w BIOS godzinę lub zmienić kolejność uruchamiania urządzeń to nagle okaże się, że na naszym BIOS jest nałożone hasło.

Bywają też przypadki gdzie hasło zostało założone wiele lat temu i nagle okazuje się, że trzeba wejść do BIOS aby coś zmienić – a tu zonk! Hasło! Bywają też przypadki gdzie winowajcami zamieszania są domorośli majstrowie.

Tak czy inaczej, jaki by nie był powód – hasło przeważnie można zdjąć i przedstawimy tutaj kilka metod.

 

Zdejmowanie hasła BIOS generatorem

Gdy kilkukrotnie podamy złe hasło BIOS, to w niektórych laptopach zostanie wygenerowana tak zwana tak zwana suma kontrolna czy też hashcode albo BIOS password error code. Jest to zazwyczaj ciąg znaków o różnej długości (zależnie od producenta laptopa) na którego podstawie możemy wygenerować hasło, które pozwoli nam się dostać do BIOS.

bios_checksum_error_code

Błąd hasła BIOS w laptopie. Kod widoczny na zdjęciu może nam pomóc wygenerować działające hasło.

Gdy już dysponujemy wspomnianym kodem, wchodzimy na stronę https://bios-pw.org/ i podajemy tam wygenerowany kod. Skrypt w odpowiedzi wygeneruje nam kilka haseł które mogą pasować do naszego laptopa. Próbujemy aż nie się uda. Jeśli się nie uda to spróbujmy innego sposobu. Zatem  czytaj dalej.

Generator działa na biosach Insyde H20 oraz Phoenix, które stosowane są w wielu laptopach, między innymi: Acer, Asus, Compaq, Dell, Fujitsu-Siemens, Hewlett-Packard, Sony, Samsung

 

Zdejmowanie hasła BIOS poprzez zworkę (najczęściej komputery stacjonarne)

Część płyt głównych, szczególnie i w większości w komputerach stacjonarnych – posiada specjalną zworkę której odpowiednie ustawienie pozwala wyczyścić hasło BIOS. Zworka ta często jest opisana jako PSWD, CLEAR PW, PASS, REST PWD itp.

Czasami zworkę taką można znaleźć też na płytach głównych laptopów (jednak tych starszych). Poniżej kilka przykładowych zdjęć jak taka zworka może wyglądać:

Jednak mimo pozornej łatwości tej metody (bo rzeczywiście – przestawienie zworki to raczej nic trudnego ;) ) jest ona niestety praktycznie już niespotykana w nowszych pecetech czy  laptopach. Tak więc ta rada pomoże głównie posiadaczom starszych maszyn.

 

Zdejmowanie hasła BIOS przez wyjęcie baterii

Resetowanie hasła BIOS poprzez chwilowe wyjęcie bateryjki podtrzymującej ustawienia to chyba najczęstsza metoda, która jest wykorzystywana jako pierwsza przy próbie zdjęcia hasła BIOS. Nie dziwne, ponieważ ta metoda też jest często bardzo prosta (największą trudnością jest dostać się do bateryjki, czasami są komplikacje z jej demontażem gdy jest np. przylutowana do płyty głównej).

laptop_bios_battery

Bateria CMOS zamontowana na płycie głównej laptopa. Jej zadaniem jest podtrzymywanie ustawień BIOS. Niekiedy wyjmując ją można zresetować hasło BIOS. Na tym przykładzie widzimy baterię lutowaną do płyty głównej.

Jednak tak jak w powyższym przykładzie ze zworką, tak i tutaj metoda ta sprawdzała się w starszych komputerach. Na nowych laptopach nie robi to żadnego wrażenia gdyż hasło jest zaszyfrowane w nieulotnej pamięci, czyli kostce flash na której zapisany jest cały BIOS wraz z hasłem.

 

Najskuteczniejsza metoda: zdejmowanie hasła BIOS poprzez programowanie kości BIOS

Jak wiadomo, najskuteczniejsze są metody radykalne i bezkompromisowe. Do takich na pewno należy zaprogramowanie na nowo kości w której zapisany jest BIOS wraz z hasłem. Po całkowitym wymazaniu zawartości kostki z BIOSem (wraz z hasłem) wgrywamy do niej na nowo czysty plik BIOS (bez hasła) i tym sposobem mamy odblokowany BIOS.

UWAGA! Nie mylić tej metody z flashowaniem BIOS z użyciem procedury programowej. Pobranie BIOSu ze strony producenta i wgranie go za pomocą oprogramowania do aktualizacji BIOS nic nam NIE POMOŻE! Dlaczego? Dlatego, że ogromna część współczesnych programów do aktualizacji BIOS omija pewne jego fragmenty (m. in. te z hasłem) i nadpisuje tylko tyle, ile konieczne jest do wgrania kompletnego działającego BIOSu.

Dlatego w takich przypadkach, gdzie wszystkie powyższe metody zawiodły pozostaje nam programowanie BIOSu z użyciem programatora. Tylko, że mało kto posiada taki programator na wyposażeniu swojego komputera. Z pomocą przychodzi nasz serwis, który taki programator posiada i jest w stanie wgrać czysty wsad BIOS bez hasła.

 

Poniżej przedstawiamy film z naszego serwisu na którym programujemy kość BIOS:

 

Potrzebujesz pomocy ze zdjęciem hasła BIOS? Skontaktuje się z nami

    [0]
    0.00 zł Zobacz

    Formularz zamówienia

    NazwaCena
    Anuluj