Ocena użytkowników:

 

Opowiemy dziś o tym jak kupując sprzęt dla elity, wszak nazwa EliteBook do czegoś zobowiązuje – dostajemy sprzęt, który po kilku latach pracy zaczyna płatać figle, a żeby było jeszcze bardziej ironicznie – robi to masowo.

Bohater dzisiejszego wpisu, czyli HP EliteBook 8760W (oparty o płytę główną 652508-001 / 6050A2438101) to laptop z segmentu tzw. „workstation” czyli tłumacząc na polski – stacja robocza. W zamyśle producenta są to komputery do zadań specjalnych i jakby nie było – dobrze te zadania wypełniają, jednak gdy nadejdzie „ten dzień” – całkowicie im odbija i nie da się na nich pracować.

Nasz niechlubny bohater: HP EliteBook 8760W

Cena tego sprzętu też nie należy do najniższych bowiem w dniu premiery tego typu laptopy potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Normalne jest więc to, że za taką cenę oczekujemy nieskazitelnej jakości oraz wytrzymałości. Może obudowa i wygląd spełniają te wymagania, lecz gorzej jest od strony sprzętowej. W tym artykule opiszemy co bardzo boli laptopa HP EliteBook 8760W i jak sobie z tym poradzić.

Jak objawia się problem

Jak można wnioskować po tytule tego wpisu – problem to samoczynne wyłączanie się laptopa w trakcie pracy, dzieje się to nagle, tak jakby ktoś odciął mu zasilanie – może się to stać za równo już przy samym uruchamianiu laptopa jak i podczas pracy w systemie. Innym objawem jest całkowita ciemność przy starcie, czyli brak obrazu przy uruchamianiu laptopa – ot wciskamy włącznik, diody się świecą, wentylatory się kręcą ale ekran pozostaje czarny. Można się zdenerwować ;)

My też niekiedy mamy ochotę tak zrobić ;) Ale zawsze dajemy jeszcze jedną szansę.

Co jest przyczyną tego problemu

Przyczyna opisywanych powyżej problemów tkwi w karcie grafiki a konkretniej mówiąc w module MXM w którym dochodzi do zwarcia, co powoduje przeciążenie układu zasilania i stąd mamy efekty takie jak wyłączanie się laptopa czy też całkowity brak startu.

Moduł MXM do HP EliteBook 8760W, Na obrazku nVidia Quadro Q4000 na chipie BGA N12E-Q3-A1.

Teraz, zależnie od tego ile będziemy mieli szczęścia – skończyć się może na uszkodzeniu kilku kondensatorów, ewentualnie tranzystorów lub też usterka może przybrać bardziej złośliwą formę i zamienić laminat karty grafiki w węgiel. Wtedy naprawa stoi pod ogromnym znakiem zapytania gdyż niekiedy skończyć się może na całkowitej wymianie modułu MXM (w większości HP EliteBook 8760W jest to moduł 180-11044-1002-A01 z chipem N12E-Q-A1 co oznacza, że jest to model karty Quadro 3000M. Symbol PCB to: nVidia Corp. Model: P1044).

Tak wygląda wypalenie laminatu.

Jak to naprawić

Naprawa polega po prostu na wymianie zwartych elementów na sprawne. To jest scenariusz optymistyczny. Gorzej może być gdy okaże się, że zamiast laminatu mamy węgiel – wtedy można próbować to regenerować, jednak niekiedy wypalenie może być tak głębokie, że naprawa okaże się niemożliwa.

Tak czy inaczej – samodzielna naprawa wymaga naprawdę nie lada umiejętności. Przede wszystkim sokolego wzroku i chirurgicznej precyzji a po drugie odpowiedniego sprzętu lutowniczego – a w większości domów raczej znajduje się stara lutownica transformatorowa, którą nadaje się co najwyżej do polutowania kabla antenowego a nie do precyzyjnej i delikatnej elektroniki ;)

HP EliteBook 8760W naprawa karty graficznej

Tego typu naprawy wymagają naprawdę precyzyjnego sprzętu, często elementy są tak małe, że do wykonania naprawy konieczny jest mikroskop.

Gdzie szukać pomocy?

Z naprawą możesz trudzić się samodzielnie, jednak jest to spore wyzwanie.  Lepiej skontaktuj się z naszym serwisem, który już dokonywał takich napraw, nasi serwisanci mają z tym doświadczenie i wiedzą co robić.

    [0]
    0.00 zł Zobacz

    Formularz zamówienia

    NazwaCena
    Anuluj