Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

Jesteś tutaj:>>Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

Ocena użytkowników:
[Głosów:314    Średnia:4.7/5]

dell_17r_n7110_DAV03AMB8E0_plyta_glowna

Wymiana płyty głównej w laptopie.

Jak, dlaczego, kiedy, gdzie?

Poradnik.

 

wymiana-plyty-glownej-w-laptopie

Wymiana płyty głównej w laptopie.

W tym artykule postaramy się doradzić w kwestii wymiany płyty głównej w laptopie. Generalnie rzecz ujmując – laptop jest urządzeniem osobliwym i znacznie różniącym się od zwykłego komputera stacjonarnego – choć zasada działania jest taka sama, to rozwiązania konstrukcyjne tworzą dwa osobne światy między laptopem a komputerem stacjonarnym i z tego też powodu wymiana płyty głównej w laptopie jest zadaniem dość trudnym, nie tyle z powodu doboru odpowiedniej płyty (co też jest bardzo istotne i niekiedy szczegóły decydują czy płyta będzie pasować czy nie) a z powodu mnogości płyt u różnych dostawców z okresem gwarancyjnym wahającym się od 1 do 6 niekiedy 12 miesięcy. Niekiedy opłaca się naprawiać starą płytę, niekiedy opłaca się kupić nową, a niekiedy też opłaca się kupić używaną.

Tutaj opiszemy podstawowe kryteria w wyborze płyty głównej do laptopa, naświetlimy wady i zalety takiej wymiany i określimy w przypadku jakich laptopów dany wariant jest najkorzystniejszy (naprawa, kupno nowej, kupno używanej)

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE- czy to się opłaca?

Podstawowym kryterium przy wymianie płyty głównej w laptopie, dla większości z nas jest rzecz jasna – cena. Zazwyczaj w tym miejscu ucinają się wszelkie dylematy i decydujemy się – co logiczne – na najtańsze rozwiązanie. Jednak jest też zasada, która mówi – tańsze nie zawsze jest dobre. W przypadku wymiany płyty głównej w laptopie ta zasada sprawdza się w większości wypadków, ale są też sytuacje, gdzie droższe rozwiązanie okazuje się nieopłacalne. Natomiast w największej części przypadków opłaca się naprawa płyty głównej i jej regeneracja. Dlaczego akurat naprawiać coś co ma już kilka lat zamiast kupić nowe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – kiedy wymieniać?

Serwis w moim mieście mówi – Płyta do wymiany!

Płytę główną w laptopie chcemy najczęściej wymieniać z oczywistych powodów- gdy stara ulegnie uszkodzeniu. Niekiedy sami dochodzimy do takich wniosków, niekiedy poprzez sugestię innych serwisów, które bezlitośnie wydają werdykt “Płyta główna do wymiany!” i nie ma innego wyjścia.
Właśnie że jest! Większość serwisów – i tutaj nie ma się co czarować – nie posiada nawet najprostszego zaplecza technicznego pozwalającego wymienić choćby gniazdo zasilania, czy układ ładowania w laptopie i właśnie z tego powodu pada jednogłośny werdykt o wymianie płyty.
Koszt wymiany płyty głównej w laptopie często zaczyna się od 400 zł a może kończyć się nawet na 1000 zł i wyobraź sobie teraz sytuacje, że Twoja płyta została zaklasyfikowana do wymiany za setki złotych tylko dlatego, że ktoś nie ma odpowiednich narzędzi do jej naprawy, podczas gdy naprawa jej usterki u fachowca mogła by się mieścić w okolicach 100-200 zł.

Kupiłem używanego laptopa i podziałał 2 tygodnie!

Niekiedy trafiają do nas klienci nabici w butelkę przez nieuczciwego sprzedającego. Sytuacja często wygląda tak, że klient kupił używanego laptopa, oczywiście bez żadnej gwarancji i podziałał mu on 2 tygodnie, niekiedy 2 miesiące, niekiedy dłużej przy odrobinie szczęścia.

Tak naprawdę klient kupił kota w worku w postaci laptopa, który uległ uszkodzeniu i zamiast znaleźć się w profesjonalnym serwisie, został przez właściciela naprawiony domowym sposobem, czyli najczęściej piekarnikiem lub opalarką, co niestety jest tragiczne w skutkach dla płyty głównej laptopa.

W tej sytuacji najczęściej płyta główna nadaje się tylko do wymiany, gdyż po amatorskich próbach naprawy często jest zdeformowana, zdelaminowana – jednym słowem – zmasakrowana. Najczęściej wygląda to tak:

Układ oblany topnikiem. Próba naprawy opalarką.

Tak wygląda próba domowej naprawy laptopa opalarką. Płyta niestety do wymiany.

naprawa laptopa w piekarniku

Inny przykład amatorskiego wygrzewania. Tą płytę na szczęście udało się reanimować.

Naprawa 400 zł?! Oszalał Pan – ja widziałem na allegro sprawną za 250!

Powyższe stwierdzenie ma sens, ale najczęściej tylko pozorny, bo o ile na logikę rzeczywiście wychodzi taniej kupić płytę niż naprawiać własną, to mało kto sobie zadaje pytanie w jakim ona jest stanie, czy wcześniej nie była naprawiana i czy w ogóle jest na nią jakaś gwarancja dłuższa niż 3 miesiące albo często co gorsza – tak zwana “rozruchowa”, czyli 7, 10, może 14 dni – zależnie od woli sprzedającego.

Plusem naszej obecnej płyty, nawet gdy jest uszkodzona, jest to, że mamy pewność co do jej historii i pochodzenia oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy pierwszymi właścicielami laptopa. Dodatkowo jej naprawa z użyciem nowych części daje nam pewność że usterka nie powinna się powtórzyć, natomiast kupno “nowej” płyty jest loterią – nie wiadomo ile taka płyta nam posłuży. Nowej celowo w cudzysłowie, gdyż za tą cenę nie jest możliwe kupno fabrycznie nowej nigdy nie używanej płyty, tym bardziej jeśli chodzi o laptopy obecnej generacji czyli nie starsze niż 5 lat.

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – czy opłaca się naprawiać starą?

Wchodzimy tutaj w dość zawiły temat, gdyż jak to się mówi – “to zależy”. Zależy od wielu czynników, duża część z nich została już przedstawiona powyżej, jednak nadal są kryteria, które mają wpływ na opłacalność naprawy naszej obecnej płyty, lub na zastąpienie jej nową.

Jeśli miałbym z własnego doświadczenia w powiedzieć wprost – Tak! Bardzo często opłaca się naprawiać płytę główną, zamiast wymieniać ją na nową. Najlepiej będzie przedstawić za i przeciw w formie tabeli:

 

NAPRAWA NASZEJ ZEPSUTEJ PŁYTY

ZA PRZECIW
Naprawiamy płytę z naszego laptopa czyli znamy jej pochodzenie. Być może wysoka cena względem kupna używanej, sprawnej płyty.
Podczas naprawy montowane są do niej nowe podzespoły co gwarantuje długie działanie. Zawsze może zepsuć się jeszcze coś innego (lecz to samo ryzyko ponosimy kupując sprawną płytę używaną).
Na rzetelną naprawę powinno być udzielone 12 miesięcy gwarancji.

 

KUPNO “NOWEJ” PŁYTY

ZA PRZECIW
Często niższa cena względem naprawy naszej uszkodzonej płyty. W cenach niższych niż naprawa naszej płyty, znajdziemy najczęściej płyty używane.
Nie znamy historii płyty którą możemy kupić.
Płyta najczęściej jest używana a elementy na niej wyeksploatowane, co za tym idzie – może powtórzyć się ta sama usterka jak w przypadku naszej obecnej płyty.

To tylko ogólne naświetlenie tematu. W tej kwestii można się jeszcze posiłkować naszym innym artykułem, który porusza tematykę opłacalności naprawy laptopa: Czy opłaca się naprawiać laptopa?

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – nowa, czy używana?

Tutaj istnym czynnikiem jest określenie awaryjności poszczególnych platform. Poprzez platformy rozumie się podział na producentów procesorów dla jakich płyta została stworzona – na rynku mamy dwóch wiodących – AMD oraz Intel. Tak więc możemy mieć płytę na platformie AMD lub na platformie Intel.

Drugim czynnikiem jest rodzaj zastosowanej karty graficznej – może być dedykowana lub zintegrowana. W połączeniu z platformami opisanymi powyżej, możemy mieć następujące konfiguracje:

 • Płyta główna na platformie Intel z dedykowaną kartą graficzną
 • Płyta główna na platformie Intel ze zintegrowaną kartą graficzną
 • Płyta główna na platformie AMD z dedykowaną kartą graficzną
 • Płyta główna na platformie AMD ze zintegrowaną kartą graficznąJak widać są dwie platformy i cztery możliwości, z których tak naprawdę jednak jest tylko warta kupna używanej płyty.

W tym przypadku czy opłaca się kupić nową czy używaną zadecyduje awaryjność danej platformy. Tak więc opłaca się kupić używaną płytę tylko i wyłącznie jeśli jest ona na platformie Intel i posiada zintegrowaną kartę graficzną.

KTKAE-LA-4581P-A350D-amd-naprawa

Płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE A350D/A355D. KTKAE-LA-4581P. Platforma AMD

plyta-glowna-dell-15r-17r-N5010-N5110-M5010-M5110-N7010,-N7110-nowa-naprawa

Przykład płyty głównej do laptopa dell 15R / 17R. Platforma Intel

W każdym innym przypadku, w grę wchodzi albo kupno fabrycznie nowej płyty albo odpuszczenie kupowania używanej w którejś z trzech pozostałych konfiguracji gdyż charakteryzują się one często wadliwymi układami mostków północnych i dedykowanych kart graficznych. Jeśli jesteśmy posiadaczami płyty w którymś z trzech pozostałych wariantów, najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie jej naprawa z użyciem fabrycznie nowych podzespołów. Cena takiej naprawy może być różna – zależna od modelu konkretnych podzespołów. Najlepiej o cenę naprawy zapytać serwis.

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – na co uważać?

Dużo cennych wskazówek zostało wymienionych powyżej i temat ten w pewnym stopniu został już wyczerpany, lecz można podsumować wskazówki i dopisać kilka podpowiedzi. Zatem:

Gdy kupujesz używaną płytę główną, zwróć uwagę na:

 • Czy jest na platformie Intel ze zintegrowaną kartą graficzną. Każdy inny wariant (Dedykowana karta graficzna, czy platforma AMD nie opłacają się w przypadku używanej płyty głównej).
 • Czy jest wymontowana ze sprawnego laptopa i nie była nigdy naprawiana.
 • Czy jest na nią gwarancja dłuższa niż 3 miesiące.
 • Jeśli była naprawiana, zapytaj dokładnie co, być może było to tylko coś nieistotnego np, gniazdo zasilana.

Jeśli kupujesz nową płytę główną, zwróć uwagę na:

 • Czy płyta jest rzeczywiście FABRYCZNIE NOWA (często sprzedawcy oferują używaną płytę opisując ją jako nową).
 • Upewnij się, że ma 12 miesięcy gwarancji.
 • Jeśli kupujesz faktycznie nową płytę, to brak innych zastrzeżeń :).

Jeśli decydujesz się na naprawę obecnej płyty głównej, zwróć uwagę na:

 • Czy naprawa wykonywana jest przy użyciu nowych podzespołów.
 • Czy wykonawca oferuje 12 miesięcy gwarancji na naprawę.
 • Czy jesteś pierwszym właścicielem laptopa. Jeśli nie, być może Twoja płyta byłą już wcześniej naprawiana a jeśli było to przeprowadzone nieprofesjonalnie, być może nie nadaje się już ona do dalszej naprawy.

 

 WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – jak wymienić płytę główną?

Wymiana płyty głównej w laptopie to zadanie łatwe i skomplikowane jednocześnie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych zdolności manualnych, cierpliwości i narzędzi jakimi dysponujemy, ale na szczęście nie jest ich potrzebnych wiele.

Na pewno będziemy potrzebować:

 • Śrubokrętu krzyżakowego
 • Śrubokrętu płaskiego
 • Jakiegoś sztywnego kawałka plastiku do podważania elementów obudowy (idealnie nadaje się kostka do gitary)
 • Pasty termo przewodzącej do nałożenia jej po przełożeniu podzespołów
 • Chusteczek (do wyczyszczenia starej pasty)
 • Pęsety do wyjmowania małych elementów i tasiemek

Jak rozkręcić laptopa i wymienić płytę główną?

Rozkręcanie laptopa jest na tyle zróżnicowane, ile modeli laptopów jest dostępnych na rynku. Tak naprawdę najlepiej czynność tą powinniśmy wykonać “za jednym zamachem” czyli jak najszybciej, póki pamiętamy w jakich miejscach były dane śrubki. Dla ułatwienia możemy fotografować każdy etap rozkręcania laptopa, lub nawet go filmować.

Dobrze jest robić zdjęcia wszelkich kabelków i tasiemek aby przy składaniu podpiąć je w to samo miejsce. W przypadku owych tasiemek i kabelków należy je demontować bardzo, ale to bardzo delikatnie, gdyż kabelki są cienkie i łatwo je zerwać, natomiast tasiemki posiadają bardzo cienkie żyły, które mogą się po prostu złamać gdy taką tasiemkę za mocno zagniemy.

Niektórzy producenci laptopów udostępniają tzw. Service Manual, czyli instrukcje wraz z obrazkami, jak krok po kroku rozkręcić laptopa. Nie wszyscy producenci, ale cześć z nich tak. Na pewno instrukcje takie udostępnia IBM oraz DELL.

Jak szukać instrukcji serwisowych?

Najłatwiej zrobić to przy użyciu wyszukiwarki Google wpisując w niej odpowiednie kombinacje słów kluczowych. Trzy istotne frazy którymi będziemy się tutaj posługiwać to “service manual”, “service guide” oraz “dissasembly”. Te trzy frazy po prostu łączymy z modelem naszego laptopa i przeszukujemy wyniki. Dla przykładu:

 • Dell N5110 service manual
 • IBM T61 dissasemby
 • Acer Extensa 5220 service guide

 

dell-n5110-service-manual

Fragment tzw. “Service Manual” do laptopa DELL N5110.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie do wszystkich modeli laptopów tworzone są tzw. “service manual” więc jeśli nie znajdziemy za którymś razem instrukcji do naszego laptopa, to najprawdopodobniej ona nie istnieje.

W razie pytań i wątpliwości odnośnie naprawy lub wymiany zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem laptopów.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
2017-04-02T08:53:06+00:00

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

22 komentarze

 1. Patryk 04-06-2018 w 14:34 - Odpowiedz

  Witam. czy do 8-letniego samsunga qn310 można włożyć najnowsze podzespoły: płyta główna, procesor, karta graficzna, pamięć itd. (nie przeznaczone do gier) ?

  • Kamil Janicki - serwisant 06-06-2018 w 18:22 - Odpowiedz

   Witam. Domyślam się, że chodzi o samsunga N310? Jeśli tak, to można w nim zmodernizować jedynie pamięć RAM i dysk twardy. Pozdrawiam.

 2. Marcin 11-05-2018 w 22:52 - Odpowiedz

  Witam! Mój laptop to lenovo g 505 z procesorem a4. W pewnym momencie zaczął sprawiać problemy przy uruchamianiu. Po naciśnięciu na przycisk uruchamiania komputer zawsze startował, jednakże coraz częściej kończyło się tylko na czarnym ekranie i palących się normalnie diodach. Ponieważ swego czasu mocno się nagrzewał, winę widzę w chłodzeniu. Oczyściłem mocno zabrudzony wentylator. Jednakże laptop nadal albo ma czarny ekran, brak pracy wentylatora, ale słychać działanie dysku, albo raz na dzień/dwa uruchomi się po 2-3 minutach i działa normalnie aż do wyłączenia. Dałem do serwisu i dziś zadzwonili, że płyta nie reaguje i że konieczna jest wymiana. Dziwi mnie to trochę bo gdyby płyta padła to komputer całkowicie by się nie uruchamiał, a tak czasami się udało. Jak udało się jeszcze przed serwisem go uruchomić to komputer skanowany programem lenovo do analizy komputera iwykazało 100% sprawności. Zero błędów. W poniedziałek odbiorę z serwisu komputer, bo wymiana płyty za ponad 400 to jakieś nieporozumienie i będę kombinował sam, albo zakup nowego. Czy faktycznie płyta jest do wymiany? Może wystarczy wymienić jakiś mały element i by wszystko grało? Kozt do 200 byłby tu rozsądny…

  • Kamil Janicki - serwisant 14-05-2018 w 07:58 - Odpowiedz

   Witam. Płyta główna jest bardzo skomplikowanym i jednym z głównych elementów laptopa. Może się zepsuć na setki sposobów dając również setki różnych objawów od całkowitej “matrwicy” poprzez połowiczne i wybiórcze uruchamianie się, więc diagnoza serwisu nie jest tutaj wcale przesadzona. Być może da się płytę naprawić niższym kosztem niż jej wymiana lecz bez diagnozy nikt tego zdalnie nie stwierdzi. W razie zainteresowania, diagnoza w naszym serwisie jest bezpłatna. Pozdrawiam.

 3. Wojtek 11-04-2018 w 14:54 - Odpowiedz

  Witam. Pacjent to Lenovo b5400 po zalaniu wodą. Serwis wysuszył płytę ale nic to nie dało. Po wciśnięciu klawisza power dioda zasilania miga na zielono trzy razy i cisza. Bateria nie jest ładowana (nie świeci się dioda). Odebrałem laptopa i na ślepo wymieniłem płytę główną, niestety to też nic nie pomogło, sytuacja jak wcześniej z migającą diodą.
  Co może być przyczyną.
  Pozdrawiam.

  • Kamil Janicki - serwisant 13-04-2018 w 08:26 - Odpowiedz

   Witam. Przyczyną może być albo uszkodzona płyta główna albo awaria któregoś z podpiętych do niej elementów, który blokuje start laptopa. Sugeruję spróbować uruchomić laptopa bez matrycy, dysku, touchpada, klawiatury itp. i jeśli się uruchomi to po kolei metodą prób i błędów wykluczać elementy mogące blokować laptopa. Pozdrawiam.

   • Wojtek 19-04-2018 w 14:17 - Odpowiedz

    Witam. Odłączyłem wszystkie elementy tj. matrycę, dysk, touchpada, cd, klawiaturę itp. Została sama płyta główna, podłączona do modułu zasilania i po podłączeniu zasilacza dioda jak wcześniej mignie trzy razy i nic się nie dzieje. Bateria dalej nie jest ładowana. Czy może być uszkodzony moduł zasilania lub taśma, która go łączy?
    Pozdrawiam

    • Kamil Janicki - serwisant 24-04-2018 w 06:00 - Odpowiedz

     Sugeruje jeszcze podmienić pamięć RAM i procesor. Jeśli to nie pomoże, to awaria leży po stronie płyty głównej ale niestety bez możliwości wykonania chociaż podstawowych pomiarów nie będę w stanie nic więcej powiedzieć. Pozdrawiam.

 4. adam 07-01-2018 w 14:13 - Odpowiedz

  Czy da się wymienić płytę główną w laptopie dell e4300 na płytę z della e4310,procesory są lutowane a chciałbym swojego e4300 odświeżyć

  • Kamil Janicki - serwisant 08-01-2018 w 18:22 - Odpowiedz

   Witam. Niestety taka zamiana nie jest możliwa. Te płyty nie są ze sobą kompatybilne, mają różne wymiary i układ elementów. Pozdrawiam.

 5. karol 17-11-2017 w 13:29 - Odpowiedz

  A jeśli w Toshiba satellite po włączeniu laptopa nie ma żadnych sygnałów od biosu,i czarny ekran to będzie awaria płyty głównej?opłaca się inwestować w niego?

  • Kamil Janicki - serwisant 20-11-2017 w 11:43 - Odpowiedz

   Ciężko mi stwierdzać teraz opłacalność naprawy tego laptopa gdyż nawet nie podano jego modelu. Pozdrawiam.

 6. Łukasz 12-10-2017 w 17:45 - Odpowiedz

  witam. kupilem nowa płytę do laptopa lenovo g 580. niestety wiekszosc tasiem nie pasuje. jak mam wybrać właściwą płytę.

  • Kamil Janicki - serwisant 19-10-2017 w 13:43 - Odpowiedz

   Dzień dobry. Szczerze to nie wiem jak mam odpowiedzieć na to pytanie, gdyż odpowiedź nasuwa się sama – przez zakupem płyty proszę sprawdzić czy jej symbole się zgadzają a na zdjęciu porównać gniazda z obecną płytą. Pozdrawiam.

 7. Konrad 26-07-2017 w 07:51 - Odpowiedz

  W podpowiedziach na stronie dostawcy płyt głównych, (na samym dole strony) http://laptopsmotherboards.com/hp-motherboard/hp-pavilion-dv2415nr.htm
  a konkretnie w p. 2 jest napisane:
  “New Pavilion dv2415nr Motherboard usually comes in a discharged condition and with a very low capacity. It is generally recommended to fully charge new Motherboard packs before use. The HP Pavilion dv2415nr Motherboard pack needs to be circulated (fully discharged and recharged) 3 – 5 times to reach its optimum performance.”

  Moje zgrubne tłumaczenie powyższego tekstu:
  Nowa płyta główna XYZ jest dostarczana w postaci rozładowanej, z bardzo niską pojemnością. Zaleca sie w pełni naładować tę nową płytę przed jej użyciem. ta płyta główna potrzebuje być w pełni naładowana i rozładowana 3 – 5 razy, aby osiągnęła optymalną wydajność.

  Co to oznacza: w jaki sposób można takie ładowanie i rozładowanie płyty głównej przeprowadzić?

  • Kamil Janicki - serwisant 27-07-2017 w 05:17 - Odpowiedz

   Witam. Też nie bardzo rozumiem w sensie merytorycznym ten opis. Nigdy nie spotkałem się z taką procedurą dla płyt głównych. Natomiast brzmi to bardziej jak opis formatowania baterii i wydaje mi się, że właśnie tego on dotyczy a przez pomyłkę ktoś użył go do opisu płyty głównej. Pozdrawiam.

 8. Paulina 15-09-2015 w 09:32 - Odpowiedz

  Witam mam laptopa Asus F5Z.po wloczeniu slychac ze komputer się wlancza ale na pulpicie na chwilke wyskoczy tylko napis i pokaze pulpit pozniej mruga przez chwile i gaśnie.chciałam się zapytać czego to może być przyczyna? I czy oplaca się naprawiać ma laptopa okolo8lat i do tej pory nie byl w naprawie.

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów 13-12-2015 w 10:27 - Odpowiedz

   Witam. Może to świadczyć o problemie z systemem operacyjnym na przykład z uszkodzonym sterownikiem, może to być problem z urządzeniem które jest uszkodzone i nie chce działać poprawnie. W tych laptopach znany jest też problem z wadliwą kartą graficzną z integrowaną w mostku Północnym. Patrząc na prostotę konstrukcji tego laptopa nawet jeśli miałoby dojść do wymiany mostka to praktycznie i tak nic innego się w nim nie pasuje Tak więc sądzę że opłaca się go naprawić. Pozdrawiam.

 9. siama waldemar 11-09-2014 w 08:46 - Odpowiedz

  mój laptop ASPIRE 5553 po włączeniu przycisku power wogóle nie chce zalancza sie

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol 16-09-2014 w 06:49 - Odpowiedz

   Witam serdecznie.

   Proszę na początek sprawdzić czy zasilacz ładuje baterię, jeśli ładuje, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem układu wejścia zasilania. Proszę opisać, czy po podłączeniu ładowarki zapala się jakakolwiek dioda na przednim panelu laptopa.

   Pozdrawiam.

   • Magda 06-04-2015 w 20:21 - Odpowiedz

    Mam podobny problem jak osoba wyżej mam della inspiron n7010 po naciśnięciu klawisza startu włącza się dioda ładowania lecz komputer nie startuje czy to jest wina płyty głównej?

    • Kamil Janicki - serwisant laptopów 15-05-2015 w 13:57 - Odpowiedz

     Witam serdecznie. W tych konstrukcjach takie objawy jak wyżej przedstawione, najczęściej oznaczają problem z kartą graficzną. Dodatkowo jeśli laptop wydaje z siebie 6,7 lub 8 dźwięków pod rząd, to prawie pewne jest, ze karta graficzna uległa awarii i należy ją wymienić na nową. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

ZIMOWA PROMOCJA!
Naprawa laptopów do 35% taniej!
Szczegóły promocji.PROMOCJA DO KOŃCA STYCZNIA 2019!