Ocena użytkowników:

dell_17r_n7110_DAV03AMB8E0_plyta_glowna

Wymiana płyty głównej w laptopie.

Jak, dlaczego, kiedy, gdzie?

Poradnik.

 

wymiana-plyty-glownej-w-laptopie

Wymiana płyty głównej w laptopie.

W tym artykule postaramy się doradzić w kwestii wymiany płyty głównej w laptopie. Generalnie rzecz ujmując – laptop jest urządzeniem osobliwym i znacznie różniącym się od zwykłego komputera stacjonarnego – choć zasada działania jest taka sama, to rozwiązania konstrukcyjne tworzą dwa osobne światy między laptopem a komputerem stacjonarnym i z tego też powodu wymiana płyty głównej w laptopie jest zadaniem dość trudnym, nie tyle z powodu doboru odpowiedniej płyty (co też jest bardzo istotne i niekiedy szczegóły decydują czy płyta będzie pasować czy nie) a z powodu mnogości płyt u różnych dostawców z okresem gwarancyjnym wahającym się od 1 do 6 niekiedy 12 miesięcy. Niekiedy opłaca się naprawiać starą płytę, niekiedy opłaca się kupić nową, a niekiedy też opłaca się kupić używaną.

Tutaj opiszemy podstawowe kryteria w wyborze płyty głównej do laptopa, naświetlimy wady i zalety takiej wymiany i określimy w przypadku jakich laptopów dany wariant jest najkorzystniejszy (naprawa, kupno nowej, kupno używanej)

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE- czy to się opłaca?

Podstawowym kryterium przy wymianie płyty głównej w laptopie, dla większości z nas jest rzecz jasna – cena. Zazwyczaj w tym miejscu ucinają się wszelkie dylematy i decydujemy się – co logiczne – na najtańsze rozwiązanie. Jednak jest też zasada, która mówi – tańsze nie zawsze jest dobre. W przypadku wymiany płyty głównej w laptopie ta zasada sprawdza się w większości wypadków, ale są też sytuacje, gdzie droższe rozwiązanie okazuje się nieopłacalne. Natomiast w największej części przypadków opłaca się naprawa płyty głównej i jej regeneracja. Dlaczego akurat naprawiać coś co ma już kilka lat zamiast kupić nowe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – kiedy wymieniać?

Serwis w moim mieście mówi – Płyta do wymiany!

Płytę główną w laptopie chcemy najczęściej wymieniać z oczywistych powodów- gdy stara ulegnie uszkodzeniu. Niekiedy sami dochodzimy do takich wniosków, niekiedy poprzez sugestię innych serwisów, które bezlitośnie wydają werdykt „Płyta główna do wymiany!” i nie ma innego wyjścia.
Właśnie że jest! Większość serwisów – i tutaj nie ma się co czarować – nie posiada nawet najprostszego zaplecza technicznego pozwalającego wymienić choćby gniazdo zasilania, czy układ ładowania w laptopie i właśnie z tego powodu pada jednogłośny werdykt o wymianie płyty.
Koszt wymiany płyty głównej w laptopie często zaczyna się od 400 zł a może kończyć się nawet na 1000 zł i wyobraź sobie teraz sytuacje, że Twoja płyta została zaklasyfikowana do wymiany za setki złotych tylko dlatego, że ktoś nie ma odpowiednich narzędzi do jej naprawy, podczas gdy naprawa jej usterki u fachowca mogła by się mieścić w okolicach 100-200 zł.

Kupiłem używanego laptopa i podziałał 2 tygodnie!

Niekiedy trafiają do nas klienci nabici w butelkę przez nieuczciwego sprzedającego. Sytuacja często wygląda tak, że klient kupił używanego laptopa, oczywiście bez żadnej gwarancji i podziałał mu on 2 tygodnie, niekiedy 2 miesiące, niekiedy dłużej przy odrobinie szczęścia.

Tak naprawdę klient kupił kota w worku w postaci laptopa, który uległ uszkodzeniu i zamiast znaleźć się w profesjonalnym serwisie, został przez właściciela naprawiony domowym sposobem, czyli najczęściej piekarnikiem lub opalarką, co niestety jest tragiczne w skutkach dla płyty głównej laptopa.

W tej sytuacji najczęściej płyta główna nadaje się tylko do wymiany, gdyż po amatorskich próbach naprawy często jest zdeformowana, zdelaminowana – jednym słowem – zmasakrowana. Najczęściej wygląda to tak:

Układ oblany topnikiem. Próba naprawy opalarką.

Tak wygląda próba domowej naprawy laptopa opalarką. Płyta niestety do wymiany.

naprawa laptopa w piekarniku

Inny przykład amatorskiego wygrzewania. Tą płytę na szczęście udało się reanimować.

Naprawa 400 zł?! Oszalał Pan – ja widziałem na allegro sprawną za 250!

Powyższe stwierdzenie ma sens, ale najczęściej tylko pozorny, bo o ile na logikę rzeczywiście wychodzi taniej kupić płytę niż naprawiać własną, to mało kto sobie zadaje pytanie w jakim ona jest stanie, czy wcześniej nie była naprawiana i czy w ogóle jest na nią jakaś gwarancja dłuższa niż 3 miesiące albo często co gorsza – tak zwana „rozruchowa”, czyli 7, 10, może 14 dni – zależnie od woli sprzedającego.

Plusem naszej obecnej płyty, nawet gdy jest uszkodzona, jest to, że mamy pewność co do jej historii i pochodzenia oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy pierwszymi właścicielami laptopa. Dodatkowo jej naprawa z użyciem nowych części daje nam pewność że usterka nie powinna się powtórzyć, natomiast kupno „nowej” płyty jest loterią – nie wiadomo ile taka płyta nam posłuży. Nowej celowo w cudzysłowie, gdyż za tą cenę nie jest możliwe kupno fabrycznie nowej nigdy nie używanej płyty, tym bardziej jeśli chodzi o laptopy obecnej generacji czyli nie starsze niż 5 lat.

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – czy opłaca się naprawiać starą?

Wchodzimy tutaj w dość zawiły temat, gdyż jak to się mówi – „to zależy”. Zależy od wielu czynników, duża część z nich została już przedstawiona powyżej, jednak nadal są kryteria, które mają wpływ na opłacalność naprawy naszej obecnej płyty, lub na zastąpienie jej nową.

Jeśli miałbym z własnego doświadczenia w powiedzieć wprost – Tak! Bardzo często opłaca się naprawiać płytę główną, zamiast wymieniać ją na nową. Najlepiej będzie przedstawić za i przeciw w formie tabeli:

 

NAPRAWA NASZEJ ZEPSUTEJ PŁYTY

ZA PRZECIW
Naprawiamy płytę z naszego laptopa czyli znamy jej pochodzenie. Być może wysoka cena względem kupna używanej, sprawnej płyty.
Podczas naprawy montowane są do niej nowe podzespoły co gwarantuje długie działanie. Zawsze może zepsuć się jeszcze coś innego (lecz to samo ryzyko ponosimy kupując sprawną płytę używaną).
Na rzetelną naprawę powinno być udzielone 12 miesięcy gwarancji.

 

KUPNO „NOWEJ” PŁYTY

ZA PRZECIW
Często niższa cena względem naprawy naszej uszkodzonej płyty. W cenach niższych niż naprawa naszej płyty, znajdziemy najczęściej płyty używane.
Nie znamy historii płyty którą możemy kupić.
Płyta najczęściej jest używana a elementy na niej wyeksploatowane, co za tym idzie – może powtórzyć się ta sama usterka jak w przypadku naszej obecnej płyty.

To tylko ogólne naświetlenie tematu. W tej kwestii można się jeszcze posiłkować naszym innym artykułem, który porusza tematykę opłacalności naprawy laptopa: Czy opłaca się naprawiać laptopa?

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – nowa, czy używana?

Tutaj istnym czynnikiem jest określenie awaryjności poszczególnych platform. Poprzez platformy rozumie się podział na producentów procesorów dla jakich płyta została stworzona – na rynku mamy dwóch wiodących – AMD oraz Intel. Tak więc możemy mieć płytę na platformie AMD lub na platformie Intel.

Drugim czynnikiem jest rodzaj zastosowanej karty graficznej – może być dedykowana lub zintegrowana. W połączeniu z platformami opisanymi powyżej, możemy mieć następujące konfiguracje:

 • Płyta główna na platformie Intel z dedykowaną kartą graficzną
 • Płyta główna na platformie Intel ze zintegrowaną kartą graficzną
 • Płyta główna na platformie AMD z dedykowaną kartą graficzną
 • Płyta główna na platformie AMD ze zintegrowaną kartą graficznąJak widać są dwie platformy i cztery możliwości, z których tak naprawdę jednak jest tylko warta kupna używanej płyty.

W tym przypadku czy opłaca się kupić nową czy używaną zadecyduje awaryjność danej platformy. Tak więc opłaca się kupić używaną płytę tylko i wyłącznie jeśli jest ona na platformie Intel i posiada zintegrowaną kartę graficzną.

KTKAE-LA-4581P-A350D-amd-naprawa

Płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE A350D/A355D. KTKAE-LA-4581P. Platforma AMD

plyta-glowna-dell-15r-17r-N5010-N5110-M5010-M5110-N7010,-N7110-nowa-naprawa

Przykład płyty głównej do laptopa dell 15R / 17R. Platforma Intel

W każdym innym przypadku, w grę wchodzi albo kupno fabrycznie nowej płyty albo odpuszczenie kupowania używanej w którejś z trzech pozostałych konfiguracji gdyż charakteryzują się one często wadliwymi układami mostków północnych i dedykowanych kart graficznych. Jeśli jesteśmy posiadaczami płyty w którymś z trzech pozostałych wariantów, najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie jej naprawa z użyciem fabrycznie nowych podzespołów. Cena takiej naprawy może być różna – zależna od modelu konkretnych podzespołów. Najlepiej o cenę naprawy zapytać serwis.

WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – na co uważać?

Dużo cennych wskazówek zostało wymienionych powyżej i temat ten w pewnym stopniu został już wyczerpany, lecz można podsumować wskazówki i dopisać kilka podpowiedzi. Zatem:

Gdy kupujesz używaną płytę główną, zwróć uwagę na:

 • Czy jest na platformie Intel ze zintegrowaną kartą graficzną. Każdy inny wariant (Dedykowana karta graficzna, czy platforma AMD nie opłacają się w przypadku używanej płyty głównej).
 • Czy jest wymontowana ze sprawnego laptopa i nie była nigdy naprawiana.
 • Czy jest na nią gwarancja dłuższa niż 3 miesiące.
 • Jeśli była naprawiana, zapytaj dokładnie co, być może było to tylko coś nieistotnego np, gniazdo zasilana.

Jeśli kupujesz nową płytę główną, zwróć uwagę na:

 • Czy płyta jest rzeczywiście FABRYCZNIE NOWA (często sprzedawcy oferują używaną płytę opisując ją jako nową).
 • Upewnij się, że ma 12 miesięcy gwarancji.
 • Jeśli kupujesz faktycznie nową płytę, to brak innych zastrzeżeń :).

Jeśli decydujesz się na naprawę obecnej płyty głównej, zwróć uwagę na:

 • Czy naprawa wykonywana jest przy użyciu nowych podzespołów.
 • Czy wykonawca oferuje 12 miesięcy gwarancji na naprawę.
 • Czy jesteś pierwszym właścicielem laptopa. Jeśli nie, być może Twoja płyta byłą już wcześniej naprawiana a jeśli było to przeprowadzone nieprofesjonalnie, być może nie nadaje się już ona do dalszej naprawy.

 

 WYMIANA PŁYTY GŁÓWNEJ W LAPTOPIE – jak wymienić płytę główną?

Wymiana płyty głównej w laptopie to zadanie łatwe i skomplikowane jednocześnie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych zdolności manualnych, cierpliwości i narzędzi jakimi dysponujemy, ale na szczęście nie jest ich potrzebnych wiele.

Na pewno będziemy potrzebować:

 • Śrubokrętu krzyżakowego
 • Śrubokrętu płaskiego
 • Jakiegoś sztywnego kawałka plastiku do podważania elementów obudowy (idealnie nadaje się kostka do gitary)
 • Pasty termo przewodzącej do nałożenia jej po przełożeniu podzespołów
 • Chusteczek (do wyczyszczenia starej pasty)
 • Pęsety do wyjmowania małych elementów i tasiemek

Jak rozkręcić laptopa i wymienić płytę główną?

Rozkręcanie laptopa jest na tyle zróżnicowane, ile modeli laptopów jest dostępnych na rynku. Tak naprawdę najlepiej czynność tą powinniśmy wykonać „za jednym zamachem” czyli jak najszybciej, póki pamiętamy w jakich miejscach były dane śrubki. Dla ułatwienia możemy fotografować każdy etap rozkręcania laptopa, lub nawet go filmować.

Dobrze jest robić zdjęcia wszelkich kabelków i tasiemek aby przy składaniu podpiąć je w to samo miejsce. W przypadku owych tasiemek i kabelków należy je demontować bardzo, ale to bardzo delikatnie, gdyż kabelki są cienkie i łatwo je zerwać, natomiast tasiemki posiadają bardzo cienkie żyły, które mogą się po prostu złamać gdy taką tasiemkę za mocno zagniemy.

Niektórzy producenci laptopów udostępniają tzw. Service Manual, czyli instrukcje wraz z obrazkami, jak krok po kroku rozkręcić laptopa. Nie wszyscy producenci, ale cześć z nich tak. Na pewno instrukcje takie udostępnia IBM oraz DELL.

Jak szukać instrukcji serwisowych?

Najłatwiej zrobić to przy użyciu wyszukiwarki Google wpisując w niej odpowiednie kombinacje słów kluczowych. Trzy istotne frazy którymi będziemy się tutaj posługiwać to „service manual”, „service guide” oraz „dissasembly”. Te trzy frazy po prostu łączymy z modelem naszego laptopa i przeszukujemy wyniki. Dla przykładu:

 • Dell N5110 service manual
 • IBM T61 dissasemby
 • Acer Extensa 5220 service guide

 

dell-n5110-service-manual

Fragment tzw. „Service Manual” do laptopa DELL N5110.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie do wszystkich modeli laptopów tworzone są tzw. „service manual” więc jeśli nie znajdziemy za którymś razem instrukcji do naszego laptopa, to najprawdopodobniej ona nie istnieje.

W razie pytań i wątpliwości odnośnie naprawy lub wymiany zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem laptopów.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj