Ocena użytkowników:
[Głosów:4    Średnia:3/5]

 

Kolejny dzień w serwisie i kolejne ciekawe przypadki.

Dziś trafił do nas laptop Samsung NP350V5C. Niby przypadek jak każdy inny, ale naszą uwagę zwróciło to, iż to kolejny Samsung na tej samej płycie głównej (LA-8861P QCLA4), który cierpi na bardzo powtarzalne przypadłości tak samo jak inne Samsungi oparte o tą samą płytę.

Nasz egzemplarz omawiany  tym artykule nie uruchamiał się i nie reagował na włącznik, jednak jest też garść innych objawów pojawiających się w tych konstrukcjach, które omówimy w dalszej części.

Samsung NP350V5C

Samsung NP350V5C – bohater dzisiejszego wpisu, ale omawiać także będziemy jego braci czyli SAMSUNG NP350E7C oraz SAMSUNG NP350E5C.

 

Warto wspomnieć w tym miejscu, że artykuł ten dotyczy w takim samym stopniu innych modeli laptopów opartych o tą samą płytę (LA-8861P QCLA4), a są to: SAMSUNG NP350E7C oraz SAMSUNG NP350E5C.

Objawy usterek

Jako, że omawiane laptopy SAMSUNG cierpią na wiele przypadłości także i objawy mogą być zróżnicowane. Do najczęściej spotykany zachowań laptopa można zaliczyć:

  1. Laptop nie uruchamia się, ale brak obrazu
  2. Laptop nie uruchamia się w ogóle
  3. Laptop nie reaguje na włącznik
  4. Laptop działa na zasilaczu, ale nie ładuje baterii

Powyżej wymienione cztery usterki to najczęściej notowane u nas w serwisie przyczyny problemów. Poniżej w tej samej kolejności wymienimy ich potencjalne pochodzenie – przynajmniej według tego, co odnotowaliśmy w trakcie napraw (oczywiście z powodu złożoności urządzenia jakim jest laptop, może się okazać, że przyczyny mogą być także inne lub może być ich więcej niż te przez nas opisane).

Przyczyny usterek

Zgodnie z obietnicą, poniżej opiszemy w uporządkowanej kolejności przyczyny usterek, które opisaliśmy w akapicie powyżej:

  1. Uszkodzenie karty graficznej ATI Radeon HD 7670 (216-0833000) lub uszkodzenie wsadu BIOS
  2. Również możliwe uszkodzenie wsadu BIOS, uszkodzenie układu wejścia zasilania, zwarcie w płycie głównej (często w linii 5V ALW)
  3. Możliwe uszkodzenie wsadu BIOS, zwarcie w którymś z układów zasilania płyty głównej
  4. Uszkodzenie tranzystorów układu ładowania baterii, uszkodzenie kontrolera ładowania baterii
Samsung_NP350V5C_LA-8861_QCLA4

Płyta główna Samsung NP350V5C_LA-8861 QCLA4 .

Naprawa usterek

Jeśli już poznaliśmy przyczyny usterek, to forma ich naprawy wydaje się dosyć oczywista – uszkodzone elementy wymienia się na nowe. Wyjątkiem jest tutaj kość BIOS, którą raczej się programuje bez potrzeby jej wymieniania na nową, jednak w coraz to nowocześniejszych konstrukcjach wymiana kości BIOS na nową także jest wymagana z powodu błędów odczytu-zapisu jakie powoduje już na poziomie wgrywania wsadu z programatora – oznacza to, że też jest uszkodzona i wymaga wymiany na nową.

Jak wyglądają poszczególne rodzaje napraw – przedstawiliśmy na filmach z naszego serwisu, które można obejrzeć poniżej:

 

Wymiana układu BGA karty graficznej (na przykładzie laptopa DELL):

 

Naprawa zwarcia w układzie zasilania (na przykładzie laptopa TOSHIBA):

 

Wymiana zwartej przetwornicy w obudowie QFN (na przykładzie laptopa HP):

 

Programowanie wsadu BIOS (na przykładzie laptopa Sony Vaio):

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rzucił nieco światła na problemy z wyżej omawianymi laptopami. Jeśli masz jeszcze jakieś dodatkowe pytania odnośnie tego artykułu, zachęcamy do kontaktu z nami:

KONTAKT

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj