Ocena użytkowników:

 

W tym artykule poruszymy kolejną masową usterkę, która zaczyna coraz częściej pojawiać się w naszym serwisie.

Mowa tutaj o laptopach Lenovo z serii: Lenovo G700, Lenovo G710 oraz Lenovo Z710 – przynajmniej z naszego punktu widzenia te 3 modele coraz częściej ulegają awarii a dotyczy ona za każdym razem tego samego podzespołu – karty graficznej. Przedstawimy jak objawia się tak usterka oraz jak wygląda jej naprawa.

Oto trójka bohaterów dzisiejszego artykułu:

 

Kilka szczegółów technicznych

Omawiany tutaj problem stwierdziliśmy jak na razie w 3 najczęściej występujących w tych laptopach, modelach karty grafiki:

  • N14M-GE-B-A2 (GeForce GT 720M)
  • N15V-GM-B-A2 (GeForce 820M)
  •  N14P-GS-A2 (GeForce GT 740M)

 

Wyżej wymienione karty grafiki montowane są na płytach odpowiednio dla modelu laptopa:

  • Lenovo G700, płyta główna: Pegatron BAMBI MAIN BOARD REV: 2.1
  • Lenovo G710, Z710, płyta główna: Pegatron Dumbo2 MAIN BOARD REV: 2.1

 

Objawy usterki

Najbardziej rozpoznawalnym objawem uszkodzenia karty graficznej w tych laptopach jest problem z poprawnym generowaniem grafiki trójwymiarowej. Problem z grafiką objawia się poprzez różnego typu tak zwane „artefakty” czyli błędy w wyświetlanej grafice. Mogą one mieć bardzo zróżnicowana postać od zniekształconych tekstur aż po całkowicie błędnie wyrenderowane modele postaci czy innych obiektów w grach.

Innym, rzadziej spotykanym objawem jest po prostu zniknięcie karty dedykowanej GeForce – po prostu system przestaje ją widzieć i laptop jest w stanie pracować tylko na zintegrowanej grafice Intel HD.

Jako kolejny objaw można podać problem z zainstalowaniem sterownika do karty graficznej GeForce – po prostu co byśmy nie robili – sterownik nie chce się w grać a w menadżerze urządzeń na karcie GeForce cały czas jest wykrzyknik albo znak zapytania.

 

Przyczyny usterki

Przyczyna tej usterki to nic innego jak uszkodzenie układu BGA karty graficznej. Nie jest to zaskakujące zjawisko, gdyż awarie kart graficznych to w laptopach jedna z bardziej popularnych usterek w laptopach, jednak w omawianych w tym artykule laptopach Lenovo – zdarza się ona ostatnio bardzo często o czym można poczytać w naszym artykule o najczęstszych awariach w laptopach.

O tym dlaczego układy BGA się psują można poczytać w naszym innym artykule o przyczynach awarii układów BGA, w którym szczegółowo opisaliśmy istotę tego typu usterki.

reballing bga

Przekrój układu BGA.

Naprawa usterki

Naprawa tej usterki jest niemniej oczywista jak jej przyczyna. Jeśli układ BGA karty grafiki uległ uszkodzeniu, to oczywiście trzeba go wymienić na nowy – logiczne ;).

Jednak nie jest to taka prosta sprawa jak by się z pozoru mogło wydawać gdyż karta grafiki w tych laptopach jest wlutowana w płytę główną laptopa i do jej wymiany wymagane są specjalistyczne narzędzia oraz umiejętności. Jak wygląda wymiana karty grafiki wlutowanej w płycie, przedstawiliśmy na jednym z naszych filmów:

 

 

Na koniec ważna uwaga: jeśli ktoś będzie Wam proponował reballing albo inne formy naprawy nie będące wymianą karty grafiki – nie dajcie się na to nabrać, gdyż często tego typu „naprawy” są bardzo krótkotrwałe a problem powraca po kilku miesiącach a nawet tygodniach. O co dokładnie chodzi, wyjaśniliśmy w jednym z naszych artykułów na łamach portalu PurePC.pl.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rzucił nieco światła na problemy z wyżej omawianymi laptopami. Jeśli masz jeszcze jakieś dodatkowe pytania odnośnie tego artykułu, zachęcamy do kontaktu z nami:

KONTAKT

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj