Programowanie układu KBC w laptopie. Wgrywanie wsadu EC/KBC. Programator KBC.

Jesteś tutaj:>>Programowanie układu KBC w laptopie. Wgrywanie wsadu EC/KBC. Programator KBC.

Programowanie układu KBC w laptopie. Wgrywanie wsadu EC/KBC. Programator KBC.

Ocena użytkowników:
[Głosów:19    Średnia:4.6/5]

Słowo wstępu.

Dzisiejszy artykuł poruszy zagadnienie z tej bardziej zaawansowanej części naprawy laptopów. Omawiać tutaj będziemy programowanie układów KBC. Doświadczeni serwisanci laptopów pewnie pominą ten artykuł gdyż doskonale to zagadnienie znają tak więc postaramy się wyjaśnić na czym polega programowanie układu KBC tak aby pojął to przeciętny użytkownik laptopa.

Programowanie KBC jest czynnością, która dosyć często towarzyszy procesowi naprawy laptopa i gdy mówimy naszym klientom, że w ich laptopie konieczne było zaprogramowanie układu KBC, nie bardzo rozumieją oni co tak naprawdę zrobiliśmy. Tak więc w celu zaspokojenia ciekawości i rozwiania wątpliwości napisaliśmy poniższy artykuł.

Dla głodnych wiedzy zapraszamy do pokrewnego artykułu wyjaśniającego zasadę działania układu KBC i jego rolę w laptopie.

Na czym polega programowanie układu KBC?

W wielkim uproszczeniu programowanie układu KBC polega na wgraniu do specjalnego typu pamięci odpowiedniego programu. Ale jaki jest to typ pamięci i czym jest ten program?

Przy układach KBC jak do tej pory wyróżniamy dwa typy pamięci (być może w przyszłości będzie ich więcej albo będą one inaczej rozwiązane, na razie skupmy się na tym co jest obecnie):

Pamięć SPI Flash w osobnej kości, zazwyczaj ośmionóżkowej, która jest wlutowana w płytę główną laptopa i to z niej układ KBC pobiera program:

 

 

Pamięć Flash wbudowaną w bezpośrednio w układ KBC, dzięki czemu nie trzeba stosować osobnej kostki aby zapisać w niej program – program zapisuje się bezpośrednio do układu KBC:

 

Układ KBC ENE KB9012QF. Chyna jeden z najpopularniejszych programowalnych układów KBC do laptopów.

 

 

Wiemy już jak wygląda pamięć układu KBC, którą się programuje zatem zobaczmy jak wygląda sama procedura tego programowania. Jak można się domyślić – zależnie od rodzaju pamięci (osobna, wbudowana) procedura programowania wygląda inaczej. Rzeczą zasadniczą jest to, że programowanie jednego i drugiego typu pamięci trzeba przeprowadzić przy użyciu specjalnego programatora, który jest osobnym urządzeniem do tego przeznaczonym. Zacznijmy od tego łatwiejszego sposobu.

Programowanie KBC do zewnętrznej kości SPI FLASH. Czyli należy wylutować kostkę pamięci z płyty głównej i zaprogramować ją przy użyciu programatora. Czynność ta jest względnie prosta i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Najłatwiej będzie zobrazować to pokazując nasz film, w którym programujemy tego typu kość:

 

 

Programowanie KBC do wbudowanej w układ KBC pamięci. Ten sposób jest nieco bardziej złożony, choć co prawda nie wymaga lutowania (ale to też zależy od tego jaki posiadamy programator) to konieczne jest posiadanie całego specjalistycznego zestawu do programowania tego typu układów KBC. Zestaw ten najczęściej zawiera różnego typu tasiemki do różnych złącz klawiaturowych (programowanie pamięci wbudowanej w KBC odbywa się przez złącze klawiaturowe), różne typy adapterów. W sumie na tym skończę bo można by o tym pisać w nieskończoność a przejdę do rzeczy. Powyższe słowa najlepiej zobrazują zdjęcia pokazujące proces programowania KBC za pomocą różnych programatorów:

 

 

Po co programuje się układ KBC

Układu KBC na pewno nie programuje się z kaprysu ani dla przyjemności ;) Zazwyczaj są dwa scenariusze, w których konieczne jest zaprogramowanie układu KBC:

1. Uszkodzenie wsadu (programu) KBC – takie uszkodzenia zdarzają się i to zaskakująco często. Po prostu z jakiegoś powodu program (wsad – pojęcia program i wsad mogą być używane zamiennie) wgrany do KBC ulega dezintegracji – zostaje skasowany albo nadpisany jakiś jego fragment i to bez wyraźnej przyczyny. Zapewne jest to jakiś błąd oprogramowania, ale jego dokładnej natury nie udało nam się niestety poznać. Objawem takiego uszkodzenia jest brak reakcji ze strony laptopa. Po prostu laptop albo w ogóle nie reaguje na włącznik albo włącza się i nie wyświetla żadnego obrazu.

2. Uszkodzenie układu KBC i jego wymiana na nowy -w tym przypadku kiedy konieczna jest wymiana całego układu KBC, który na przykład uległ spaleniu, musimy zakupić nowy i go wstawić na miejsce starego. Jednak nowe układy KBC zazwyczaj są niezaprogramowane tak więc sama wymiana nie przyniesie pożądanych efektów. Dodatkowo musimy taki układ zaprogramować (najczęściej za pomocą złącza klawiaturowego co opisano w poprzedniej części artykułu).

 

 

Lista programowalnych układów KBC

Nie wszystkie układy KBC trzeba programować. Programowalne układy KBC jest to cecha nowych laptopów, starsze konstrukcje (z czasów około Core2Duo czyli mniej więcej sprzed 10 lat) nie posiadały osobnego programu do układu KBC. Nie oznacza to, że za tamtych czasów układ KBC nie miał żadnego programu – owszem miał, jednak był on zintegrowany z BIOSem. Dopiero od kilku lat producenci laptopów zaczęli stosować rozwiązanie w postaci osobnej pamięci specjalnie dla programu KBC.

Lista programowalnych układów KBC (tych, które zawierają wbudowaną pamięć) stosowanych w dzisiejszych laptopach nie jest szczególnie długa. najpopularniejsze programowalne układy KBC to:

Układy firmy ENE:

 • ENE KB9010
 • ENE KB9012
 • ENE KB9016
 • ENE KB9020
 • ENE KB9022
 • ENE KB9028
 • ENE KB930

Układy firmy ITE:

 • ITE IT8586
 • ITE IT8587
 • ITE IT8580
 • ITE IT8887
 • ITE IT8986
 • ITE IT8586
 • ITE IT8580
 • ITE IT8585

Układy firmy Nuvoton:

 • Nuvoton NPCE288
 • Nuvoton NCPE388

Układy firmy SMSC:

 • SMSC MEC1609

 

Programatory do układów KBC

Układ KBC można zaprogramować na kilka sposobów oraz różnymi typami programatorów.

Np. osobne kości przechowujące wsad dla układu KBC zaprogramujemy większością dostępnych na rynku programatorów obsługujących interfejs SPI. Wybór jest tutaj bardzo duży od prostych programatorów poniżej 100 zł (np. EZP2010), poprzez bardziej rozbudowane za około 500 zł (TL866CS). po kombajny za które trzeba będzie zapłacić ponad 2000 zł (Wellon VP990).

 

Tematu tego typu programatorów nie ma sensu rozwijać przesadnie – wystarczy powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie, byle obsługiwało interfejs SPI oraz najpopularniejsze modele kości FLASH – do większości laptopów wystarczy.

Prawdziwe schody zaczynają się, gdy trzeba zaprogramować KBC, które ma wbudowaną wewnętrzną pamięć. Do tego typu układów potrzeba wyspecjalizowanego programatora . Choć niektóre układy np. ENE KB9012 da się zaprogramować programatorem RT809F, który obsługuje dodatkowo wiele innych kości pamięci, to co z pozostałymi programowalnymi układami, które wymieniliśmy na naszej liście?

Programator RT089F.

 

Dla nich powstał specjalistyczny programator rozwijany pod nazwą SVOD PROJECT. Jest to programator, który jak do tej pory obsługuje największą ilość programowalnych układów KBC i jest chyba najpopularniejszy wśród serwisów laptopów.

 

Programator SVOD PROJECT wraz z zestawem tasiemek do złącz klawiaturowych.

 

Istnieją jeszcze inne mniej znane programatory, które obsługują kilka układów KBC, choćby jeden z nich o dość pokrętnej a jednocześnie sugestywnej nazwie “KB9012QF+EDID eeprom USB Programmer + Keyboard Tester“, który jest w stanie zaprogramować kilka innych układów a nie tylko KB9012. Zapewne nowe programatory będą w miarę potrzeb powstawać a obecne będą rozwijane obsługując coraz większą ilość układów KBC, ale nie wiadomo jakie rozwiązania technologiczne w tej kwestii poczynią producenci laptopów w przyszłych konstrukcjach i czy nie będzie konieczne stworzenie nowego rozwiązania dla serwisów laptopów.

 

Programator “KB9012QF+EDID eeprom USB Programmer + Keyboard Tester”.

 

To by było na tyle jeśli chodzi o kwestie związane z programowaniem KBC. Choć artykuł nie poruszał dogłębnych kwestii technicznych, to mamy nadzieję, że w przejrzysty sposób wyjaśnił użytkownikom laptopów chcącym poszerzyć swoją wiedzę – na czym to całe “programowanie KBC” polega i gdy usłyszą takie słowa od serwisu nie będzie to brzmiało już jak zaklęcia czarnej magii ;)

Jeśli masz jakieś pytanie zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem laptopów:

KONTAKT

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
2018-01-22T08:33:25+00:00

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

Zostaw komentarz

ZIMOWA PROMOCJA!
Naprawa laptopów do 35% taniej!
Szczegóły promocji.PROMOCJA DO KOŃCA STYCZNIA 2019!