Ocena użytkowników:
[Głosów:153    Średnia:4.7/5]

uklad-kbc-w-laptopieUkład KBC w laptopie

  • Co to jest?

  • Jak działa?

  • Jak wymienić?

Informacje i porady

 

W tym artykule przybliżymy nieco funkcję układu KBC na płycie głównej laptopa. Oprócz głównych części składowych, takich jak procesor, mostek północny, mostek południowy i karta graficzna – płyta główna laptopa posiada inny bardzo istotny element niezbędny do jej funkcjonowania – właśnie układ KBC, który odpowiada za kontrolę i wykonywanie wielu funkcji, tak więc bez przesady można stwierdzić, że układ KBC jest bardzo istotnym elementem laptopa, choć większość użytkowników nie ma pojęcia o jego istnieniu.

Układ KBC w laptopie – co to jest?

Układ KBC w laptopie jest układem scalonym najczęściej w obudowie typu QFP lub LQFP. Układy KBC we współczesnych płytach głównych posiadają najczęściej 128, 144 lub niekiedy nawet 176 wyprowadzeń, czyli po prostu nóżek.

hp-dv5-motherboard-plyta-glowna

Układ KBC na płycie głównej laptopa HP Pavilion DV5

KBC-ene3926qf

Zbliżenie na układ KBC zamontowany na płycie głównej laptopa.

KBC-ene3926qf-chip

Układ KBC ene 3926QF z 128 wyprowadzeniami.

Głównym zadaniem układu KBC jest miedzy innymi kontrola klawiatury oraz touchpada (KBC = KeyBoard Controller), ale oprócz tego, układ KBC pełni szereg innych funkcji, niezbędnych do działania laptopa: kontroluje temperaturę procesora, prędkość obrotową wentylatorów, odpowiada za kontrolę podświetlenia matrycy, ładowanie baterii, steruje stanami aktywności laptopa, czyli odpowiada za stan uśpienia, czuwania, kontroluje przyciski multimedialne (głośniej, ciszej, pauza, play – jeśli laptop takowe posiada). Dzięki układowi KBC działają też wszelkie przełączniki od uruchamiania Wi-Fi, Bluetooth – układ KBC kontroluje też pracę diod sygnalizujących ładowanie, pracę dysku, uruchomienie laptopa itp.

Układ KBC w laptopie – Jak działa?

Najprościej mówiąc układ KBC odpowiada za podstawowe funkcje życiowe płyty głównej. Można powiedzieć, że jest dyrygentem kierującym pracą większości urządzeń obecnych na płycie głównej.

Tak wygląda schemat blokowy płyty głównej laptopa, na którym widzimy zaznaczony układ KBC i jego umiejscowienie względem innych podzespołów oraz szyny jakimi jest połączony z konkretnymi urządzeniami:

schemat-blokowy-dv5-kbc

Schemat blokowy płyty głównej z zaznaczonym na czerwono układem KBC.

Tutaj widzimy wycinek schematu płyty głównej przedstawiający wszystkie wyprowadzenia układu KBC i funkcje im przypisane. Dla ułatwienia interpretacji zaznaczyliśmy za co odpowiadają konkretne wyprowadzenia:

kbc-dv5

Wycinek schematu z układem KBC i zaznaczonymi wyprowadzeniami, które pełnią poszczególne funkcje.

Jak zatem widać, w tym przypadku układ KBC odpowiada między innymi za zarządzanie wentylatorem, kontrolę klawiatury i touchpada, zapalanie i gaszenie poszczególnych diod sygnalizacyjnych, włączanie i wyłączanie urządzeń peryferyjnych.

Funkcje jakie pełni układ KBC mogą się różnić w zależności od jego modelu i konstrukcji płyty głównej w której został zastosowany. W niektórych konstrukcjach przydzielany jest mu jeszcze większy zakres funkcji a w niektórych konstrukcjach wręcz przeciwnie – jest on odciążany z zadań, które zostają przejęte albo przez specjalizowane układy albo przez któryś z głównych układów scalonych (najczęściej most południowy).

Układ KBC w laptopie – wymiana układu KBC.

Jeśli nadejdzie konieczność wymiany układu KBC w naszym laptopie, należy pamiętać, że jest to procedura dość skomplikowana, wymagająca specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy. Układ KBC posiada nawet do 176 malutkich nóżek, z których każda musi być przylutowana osobno i precyzyjnie – tak aby nie wywołać zwarcia miedzy nimi i tak, żeby każda z nich była trwale przylutowana do pola lutowniczego.

Poniżej prezentujemy materiał z naszego serwisu na temat wymiany układu KBC w laptopie:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj