Ocena użytkowników:
[Głosów:142    Średnia:4.8/5]

Samsung-R580-naprawa-serwis

SAMSUNG NP-R580

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Nie chce się włączyć

Skuteczna naprawa

 

Ten artykuł traktować będzie o laptopie samsung NP-R580 lub po prostu Samung R580.Samsung R580 jest laptopem generalnie dość wydajnym i o dobrym stosunku wydajności do ceny. Posiada on wydajny procesor Intel z serii Core i5 (z możliwością modernizacji do Core i7), wydajną pamięć DDR3 oraz kartę graficzną GeForce GT 330M. Właśnie ta karta jest piętą achillesową tego laptopa, bo oprócz niej, wszystkie inne podzespoły cechują się bezawaryjną pracą. Dowiesz się tutaj co powoduje problemy z kartą GeForce GT 330M takie jak czarny ekran, brak obrazu, artefakty, oraz dowiesz się jak skutecznie naprawić te usterki.

Usterka ta objawia się najczęściej tym, że laptop Samsung R580 nie włącza się, ekran pozostaje czarny i brak jest obrazu. Czasem możemy się spotkać z tak zwanymi artefaktami, czyli zaburzeniami w wyświetlanym obrazie. Wszystkie szczegóły poniżej.

Samsung-R580-naprawa-serwis

Samsung NP-R580. Laptop z problematyczną kartą graficzną GeFroce GT 330M

 

Aby naświetlić sytuację opiszemy tutaj najczęściej spotykane objawy świadczące o wystąpieniu usterki karty graficznej GeFroce GT 330M.

Jak najczęściej objawia się ta usterka?

We wszystkich laptopach Samung R580 usterka objawia  się w przynajmniej jednej postaci z poniżej wymienionych a niekiedy jedna po drugiej:

  • Samsung R580 nie włącza się.

  • Słychać pracę wiatraków i dysków, brak obrazu

  • Świecą się kontrolki pracy, czarny ekran

  • Brak obrazu także na wyjściu monitorowym

  • Jeśli laptop włącza się to w grach i w Windowsie widoczne są artefakty

Powyżej przedstawiono najczęstsze objawy usterek w laptopie Samsung R580. Pamiętać należy, że niekiedy objawy te mogą się różnić od wyżej przedstawionych. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem laptopów.

 

Co jest przyczyną występowania tej usterki?

W dużej ilości laptopów Samsung R580 za usterki typu “nie włącza się, czarny ekran, brak obrazu, problem z grafiką” (jak mówią statystyki serwisowe – ok 76%) laptopach SAMSUNG R580, odpowiada układ BGA karty graficznej GeForce GT 330M. Układy te ulegają często uszkodzeniu po kilku latach użytkowania.

Układ BGA karty graficznej GeFroce GT330M występuje pod nazwą kodową:

NVIDIA N11M-GE1-B-A3

GeForce_gt_330m-r580

Poglądowe zdjęcie ukłądu BGA karty graficznej GeForce GT 330M. Z drugiej strony układu widać kulki którymi układ przylutowany jest do płyty głównej laptopa SAMSUNG R580

 

NVIDIA N11M-GE1-B-A3

Dokładne zdjęcie układu BGA karty graficznej GeForce GT 330M. Oznaczenie kodowe: NVIDIA N11M-GE1-B-A3

Powyższe układy są układami montowanymi w technologii BGA. BGA jest zaawansowaną technologią montażu układów scalonych w laptopach, do ich wymiany wymagane są specjalistyczne narzędzia i umiejętności.

Jak skutecznie naprawić tą usterkę?

Jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki w laptopach SAMSUNG R580 jest wymiana układu BGA karty graficznej GeFroce GT 330M na nowy. Układ ten wlutowany jest na stałe na płytę główną laptopa.

samsung r580 płyta główna

Płyta główna do laptopa SAMUSNG R580. Na zdjęciu zaznaczono układ BGA karty graficznej GeForce GT 330M.

Czy mogę wymienić ten układ BGA karty graficznej samemu?

Wymiana układu BGA karty graficznej jest operacją skomplikowaną, wymagającą posiadania przede wszystkim specjalistycznych narzędzi do napraw elektroniki oraz dużej wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Mostek północny jest układem w obudowie BGA (definicja BGA) tak więc operacja jego wymiany jest praktycznie niewykonalna w domowych warunkach więc lepiej temat ten oddać w ręce specjalistów posiadających odpowiednie zaplecze techniczne oraz wiedzę i doświadczenie.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

 

Poniżej prezentujemy nagranie z montażu nowego układu BGA karty graficznej w naszym serwisie:

(film przedstawia montaż w laptopie DELL INSIPRION 15R/17R, lecz przebieg procedury w przypadku laptopa SAMSUNG R580 wygląda niemal identycznie, więcej filmów na naszym KANALE YOUTUBE)

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj