Ocena użytkowników:
[Głosów:2    Średnia:5/5]

 

 

Dziś na stół trafił kolejny laptop z kolejną masową usterką, którą można określić jako wada fabryczna. W tym krótkim artykule pisać będziemy o laptopach SAMSUNG NP700Z5A / NP700Z5B  i problemie jaki je dotyka masowo. Śmiało używamy określenia wada fabryczna gdyż jest to kolejny laptop tej serii w przeciągu miesiąca, w którym występuje dokładnie taki sami problem a jego przyczyna za każdym razem leży w tym samym miejscu.

SAMSUNG NP700Z5A / NP700Z5B – bohater dzisiejszego wpisu.

 

 

Objawy problemu w laptopach SAMSUNG NP700Z5A / NP700Z5B

Opisywany przez nas problem ma dość jednoznaczne i powtarzalne objawy a dzięki temu łatwo możemy rozpoznać, czy nasz SAMSUNG też cierpi na opisywany tutaj problem.

Do najczęściej spotykanych zachowań laptopa, w którym wystąpiła opisywana tutaj usterka można zaliczyć następujące:

  • Nie wchodzi do systemu, staje w miejscu
  • Zawiesza się przy uruchamianiu, często na ekranie z logiem SASMUNG
  • Zawiesza się przy ładowaniu Windows w różnych momentach, najczęściej na logo startowym
  • Nie można wejść do BIOSU w trakcie uruchamiania laptopa
  • System nienaturalnie “zamula” bez wyraźnej przyczyny

Tak więc jeśli któryś z powyżej wymienionych objawów pojawił się w Twoim laptopie SAMSUNG to z bardzo dużym prawdopodobieństwem dopadła go opisywana przez nas usterka o której więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

 

Stojące w miejscu, zawieszone logo ładowania systemu Windows. jeden z objawów opisywanej usterki.

 

 

Przyczyny problemu

Za każdym razem gdy laptop SAMSUNG NP700Z5A lub NP700Z5B trafiał do naszego serwisu laptopów z opisanymi powyżej objawami, to okazywało się, że przyczyna problemu jest dla każdego przypadku jest taka sama.

Jak się okazuje winowajcą powodującym dziwne zachowanie laptopa jest wbudowany w płytę główną laptopa dysk SSD (SanDisk iSSD P4 SDIS4BH 008G C). Dysk ten ma przyspieszyć uruchamianie laptopa i swoją funkcję często pełnił dobrze, jednak w momencie jego uszkodzenia z laptopem zaczynają się dziać dziwne, wyżej opisane rzeczy.

 

Winowajca zamieszania czyli wbudowany dysk SSD SanDisk iSSD P4 SDIS4BH 008G C.

 

Dysk ten występuje na dwóch płytach głównych stosowanych w laptopach SAMSUNG NP700Z5A / NP700Z5B. Płyty główne na których występował wspomniany dysk SanDisk iSSD P4 SDIS4BH 008G C to:

  • BA41-01724A NY
  • BA41-01725A GCE

 

Umiejscowienie wadliwego dysku SanDisk iSSD P4 SDIS4BH 008G C na płycie głównej laptopa SAMSUNG NP700Z5A / NP700Z5B

 

Dysk SSD SanDisk iSSD P4 SDIS4BH 008G C ulega uszkodzeniu z powodu wady fabrycznej jednak nie jest to zaskoczeniem gdyż pamięci Flash na których zbudowane są dyski typu SSD, szczególnie te starszej daty produkcji są bardzo wrażliwe i po paru latach ich awaria nie jest niczym szczególnym. Na szczęście coraz nowsze dyski są produkowane w coraz to doskonalszych procesach i ich awaryjność obecnie jest znacznie niższa.

 

Naprawa

Opcji napraw jest tutaj kilka zależnie od potrzeb użytkownika laptopa i tego czy dysk ten jest mu niezbędny (laptop może bez problemu pracować bez tego dysku) czy też może się obejść bez niego i korzystać z drugiego dysku na normalnym złączu SATA.

Pierwsza z nich i najtańszą jest wyłączenie wbudowanego dysku poprzez wykonanie kilku modyfikacji na płycie głównej laptopa tak aby dysk przestał być widoczny i laptop nie brał go pod uwagę przy starcie oraz pracy.

Druga to całkowity demontaż dysku twardego z płyty głównej, jednak z racji tego, że jest on przylutowany do płyty a w dodatku jest to układ typu BGA to jego demontaż w domowych warunkach raczej nie będzie możliwy i po pomoc trzeba będzie się zwrócić do serwisu laptopów.

 

W taki sposób montowany jest wbudowany dysk SSD, Po jego drugiej stronie widać kulki, którymi jest on przylutowany do płyty głównej. Montaż tego typu układu (BGA) w domowych warunkach jest raczej niewykonalny.

 

Trzecia opcja jest dla tych, który wbudowany dysk SSD SanDisk iSSD P4 SDIS4BH 008G C jest niezbędny. Opcją tą jest po prostu wymiana dysku na nowy. Podobnie jak w drugim wariancie – potrzebna będzie pomoc serwisu z powodu typu montażu dysku do płyty głównej (BGA).

 

Jak widać rozwiązanie problemu istnieje i od użytkownika zależy w jaki sposób wybierze. Jeśli podejrzewasz w swoim laptopie SAMSUNG ten sam problem to zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem – postaramy pomóc się rozwiązać ten problem.

KONTAKT

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj