Ocena użytkowników:

 

 

Dzisiejszy artykuł poruszy kwestię nieszczęśliwego wypadku, jakim jest zdarzenie się upadku ;)

Ten rymowany wstęp to niestety chyba jedyny i ostatni wesoły akcent w tym artykule, bo dalej będziemy poruszać jedynie smutne konsekwencje zdarzenia jakim jest upadek laptopa. Jednak, żeby nie pozbawić czytelnika wszelkiej nadziei to już na starcie podpowiem, że opiszemy też jak w niektórych przypadkach poradzić sobie samemu z uszkodzeniami wywołanymi niechlubnym zdarzeniem zetknięcia się laptopa z ziemią.

Jak łatwo można się domyślić, upadek laptopa może spowodować uszkodzenie w każdym możliwym miejscu,  gdyż każdy upadek jest „inny”. Zależnie od tego czy laptop upadnie na róg, czy do góry nogami, czy bokiem czy też tyłem – w każdym z tych upadków uszkodzeniu może ulec inny fragment laptopa – może zbyć się matryca, może połamać się kawałek obudowy, mogą powypadać klawisze z klawiatury a może stać się równie dobrze wszystko na raz.

Upadek laptopa na ziemie jest zdarzeniem, którego konsekwencje w każdym indywidualnym przypadku będą inne, dlatego też opiszemy najczęściej spotykane problemy po upadku laptopa oraz podpowiemy gdzie szukać ich źródła i czy jest sens próbować naprawić je samodzielnie czy może konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

 

Najczęstsze problemy i awarie po upadku laptopa

 

Stłuczona matryca, zbity ekran

Objawy: Pęknięcia na ekranie, zniekształcony obraz, może się wydawać, że coś się rozlało w środku.

Stłuczona matryca to chyba jedna z częściej spotykanych szkód, gdy laptop upadł nam na ziemię. Gdyby ktoś się zastanawiał. czy stłuczoną matrycę da się naprawić to od razu ostudzę entuzjazm i powiem, że niestety – nie da się.

 

 

Sposoby naprawy: Stłuczoną matrycę po prostu należy wymienić. Zależnie od naszych potrzeb możemy wymienić na nową lub używaną – wiadomo, że używana będzie tańsza. Wymiana stłuczonego ekranu w większości laptopów nie jest trudnym zadaniem (prócz wyjątków, gdzie matryca i jej obudowa jest klejona, zamiast śrubek i zatrzasków – jak w większości popularnych laptopów). Jeśli w miarę zgrabnie władasz śrubokrętem i masz żyłkę majsterkowicza, powinieneś sobie poradzić z wymianą matrycy. Pamiętaj o podstawowych zasadach – odłącz wszelkie zasilanie – baterię oraz zasilacz i rób wszystko ostrożnie i powoli!

Uszkodzenie dysku twardego

Objawy: Zależnie od stopnia uszkodzenia: przy mocnym uszkodzeniu charakterystyczne „klikanie” wewnątrz laptopa lub też inne nietypowe cykliczne dźwięki oraz komunikaty o problemach z dyskiem twardym i brak możliwości uruchomienia systemu. Przy lżejszych uszkodzeniach problemy z uruchamianiem się systemu, długie ładowanie systemu lub jego powolna praca, zacinanie się laptopa w trakcie pracy, komunikaty o błędach plików.

 

Dysk twardy jest podzespołem, który nie lubi wstrząsów ani innych gwałtownych ruchów, a upadek laptopa zdecydowanie zalicza się do wstrząsów i to tych wyższej kategorii. Mowa tutaj o dyskach talerzowych – gdzie talerze wirują z prędkością ponad 5000 obrotów na minutę a kilka mikrometrów nad nimi zawieszona jest głowica, która w takcie upadku dotyka talerzy uszkadzając je bądź sama się blokuje i potem odczyt danych jest niemożliwy. Nowoczesne dysku typu SSD oparte o pamięć typy FLASH nie są narażone na tego typu uszkodzenia.

 

Sposoby naprawy: generalnie zalecana wymiana dysku na nowy. Przy całkowitym uszkodzeniu nie będziemy mieli innego wyjścia, a przy lżejszym uszkodzeniu nie warto próbować naprawiać dysku twardego, gdyż jest to magazyn naszych danych i przetrzymywanie ich na „wpół żywym” dysku twardym nie było by zbyt rozsądne gdyż taki nadwyrężony dysk może w każdej chwili odmówić współpracy zabierając ze sobą na zawsze ważne dla nas pliki. Wymiana dysku jest stosunkowo łatwym zadaniem i najczęściej wymaga jedynie dwóch typów śrubokrętu (krzyżakowy, płaski), odrobinę zdolności manualnych i cierpliwości. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach – odłącz wszelkie zasilanie – baterię oraz zasilacz i rób wszystko ostrożnie i powoli!

Połamane elementy obudowy

Objawy: ciężko tutaj opisać jakiekolwiek objawy – chyba każdy będzie w stanie zauważyć czy obudowa jego laptopa jest połamana i gdzie te złamania mają miejsce. Jednak warto dodać, że często zdarza się iż zewnętrzne oględziny nie ujawniają całego zakresu uszkodzeń i może się wydawać, że na pierwszy rzut oka mamy lekko połamany róg obudowy a dopiero po otwarciu laptopa dowiemy się, że zostały urwane także wszystkie tuleje mocujące klapę matrycy do reszty obudowy.

 

Sposoby naprawy: różne. Zależnie od wymagań właściciela – jeśli uszkodzenia mu nie przeszkadzają oraz nie wpływają na funkcjonalność laptopa – nie trzeba robić nic. Jeśli ktoś chciałby, żeby laptop w jakimś stopniu odzyskał swój pierwotny wygląd – można próbować sklejać uszkodzone elementy obudowy, ale czy takie klejenie jest warte zachodu – trzeba ocenić samemu. Na pewno trzeba się dobrze zastanowić przed klejeniem miejsc, które „pracują” czyli okolic zawiasów oraz innych fragmentów obudowy, gdzie działają jakieś siły fizyczne gdyż takie spojenie może długo nie wytrzymać. Natomiast jeśli sytuacja obudowy naszego laptopa jest beznadziejna i nic nie trzyma się kupy, należy uszkodzone elementy wymienić na nowe.

Wszystkie powyżej wymienione czynności bez większego problemu można wykonać samodzielnie – nie wymagają one specjalistycznych narzędzi ani wiedzy. Wystarczy podstawowy zestaw śrubokrętów, żyłka majsterkowicza oraz odrobina cierpliwości. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach – odłącz wszelkie zasilanie – baterię oraz zasilacz i rób wszystko ostrożnie i powoli!

Laptop uruchamia się, ale nie wyświetla obrazu

Objawy: Po wciśnięciu włącznika laptop uruchamia się, ale na ekranie nie ma żadnego obrazu. Ekran pozostaje czarny.

Ciężko tutaj wskazać jednoznaczność gdyż upadek jest usterką tak nieregularną, że w jego trakcie mogło stać się wszystko zależnie od siły upadku i miejsca, na które upadł laptop. Możemy zacząć wyliczać od banalnych rzeczy takich jak wypadnięcie pamięci RAM ze slotów aż po poważniejsze usterki typu oderwanie się od płyty jakiegoś układu scalonego lub pęknięcie płyty głównej samej w sobie. Sytuację można porównać do uderzenia samochodem w ścianę przy 60 km/h i potem zastanawianie się, dlaczego nie chce odpalić – przyczyn i odpowiedzi w takim wypadku mogą być setki.

 

Sposoby naprawy: Jeśli uważnie przeczytałeś powyższy akapit to zapewne domyślasz się, że nie znajdziesz tutaj odpowiedzi co zrobić z taką usterką, bo mimo tego, że bardzo chcielibyśmy ją tutaj podać, to ilość problemów z jakich mogą wynikać takie objawy (brak obrazu) jest na tyle duża, że nie starczyło by miejsca aby opisać to w tym artykule. Jednak ogólnie rzecz ujmując – najlepiej zacząć od szczegółowych oględzin laptopa i jego wnętrza. Być może rzeczywiście okazać się, że do czynienia mamy z jakimś banałem i poprawienie pamięci czy innego kabelka postawi naszego laptopa na nogi. Jednak może się też okazać, że nic nie zdziałamy a co gorsza nawet nie będziemy w stanie zauważyć, gdzie leży problem gdyż może być on ukryty wewnątrz laminatu płyty w postaci mikropęknięcia lub pod którymś z układów scalonych w postaci oderwanych mikrostyków.

Jeśli sam nie dasz rady, dobrze będzie skorzystać z pomocy serwisu laptopów – okazać się może bowiem, że jeszcze nie wszystko stracone.

Laptop w ogóle się nie uruchamia

Objawy:  Wciskamy na laptopie włącznik a ten w ogóle na niego nie reaguje. Zachowuje się tak jakby w ogóle nie dochodził do niego prąd. Można powiedzieć, że jest po prostu martwy.

Tego typu zachowanie w laptopie, który spadł na ziemię może zwiastować wiele problemów. Od najbanalniejszych typu uszkodzenie gniazda zasilania do bardziej groźnych, takich jak uszkodzenie (pęknięcie laminatu) płyty głównej. W sumie naturę tego typu usterki można porównać do tej opisywanej wyżej (laptop uruchamia się, ale nie wyświetla obrazu) czyli w prostych słowach – może być to tak naprawdę „wszystko”, w zależności od tego jak mocno laptop upadł na ziemię i którą częścią uderzył.

 

Sposoby naprawy:  Tutaj również odwołam się do powyższej części artykułu (laptop uruchamia się, ale nie wyświetla obrazu). Po prostu przyczyny nie da się wskazać bezpośrednio na zasadzie „jeśli laptop upadł to na pewno wystarczy wymienić to i tamto i zacznie działać”. Każda sytuacja w której laptop spada na ziemię jest inna i niesie za sobą inny zakres uszkodzeń w różnych miejscach wewnątrz laptopa. Po prostu dobrze będzie zrobić oględziny i przy odrobinie szczęścia uda nam się znaleźć przyczynę usterki i w prosty sposób ją naprawić, jednak niestety częściej konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

 

Laptop uruchamia się, ale działa niepoprawnie i dziwnie się zachowuje

Objawy: Mogą być bardzo różne. Przede wszystkim rozpoznamy je po tym, że laptop po upadku pracuje inaczej niż przed upadkiem. Anomalie mogą dotyczyć wielu rzeczy: obrazu, dźwięku, działania sieci WiFi, szybkości działania systemu,touchpada, klawiatury itp.

Niewykluczone, że problemy się zsumują czyli np. obraz będzie dziwnie wyglądać a do tego nie będzie działać większość klawiszy na klawiaturze.

 

Takie widoki mogą oznaczać dodatkowe uszkodzenia matrycy albo taśmy matrycy.

 

Sposoby naprawy: chyba najłatwiej będzie posłużyć się powiedzeniem: „po nitce do kłębka” czyli przekładając to na sens tego akapitu – po objawach dojdziesz do przyczyny. To raczej wydaje się być dosyć proste – na przykład jeśli mamy problem z wyświetlanym obrazem – przyczyny szukamy w matrycy, jeśli mamy problem z dźwiękiem – przyczyny szukamy w głośnikach i tak dalej. Ale wydaje mi się, że to dosyć oczywiste i logiczne. Schody mogą zacząć się, gdy zastanowimy się nad tym jak złożony jest każdy proces w laptopie. Dla przykładu za wyświetlanie obrazu odpowiada między innymi: karta graficzna, gniazdo matrycy, taśma matrycy, matryca – więc jak widać jeden problem może leżeć w co najmniej czterech miejscach. Inne procesy w laptopie bywają jeszcze bardziej złożone.

Jeśli czujemy się na siłach i jesteśmy pewni, że zdołamy zlokalizować problem, nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować. Jednak finalnie i tak może się okazać, że potrzebna będzie nam pomoc serwisu laptopów. Jeśli będziesz zabierać się za próbę naprawy usterki to pamiętaj jednak o podstawowych zasadach – odłącz wszelkie zasilanie – baterię oraz zasilacz i rób wszystko ostrożnie i powoli! Jeśli konieczne będzie uruchomienie rozkręconego laptopa upewnij się, że wszystko jest dobrze podłączone i nigdzie nie ma ryzyka zwarcia!

 

Uważaj! Usterki mogą się kumulować!

Warto wiedzieć, że gdy laptop nam upadł, to teoretycznie w jego wnętrznościach mogło się stać wszystko. Oprócz rzeczy widocznych na pierwszy rzut oka jak wszelkiego typu pęknięcia czy złamania – w środku laptopa może być istny armagedon ale równie dobrze może być wszystko w porządku.

Dążę do tego, żeby przestrzec czytelnika przed pochopnym kupowaniem części zamiennych bo może się okazać, że naprawiając jedną usterkę, za chwilę ujawni się kolejna a za nią jeszcze inna. Na przykład dopiero po wymianie potłuczonego ekranu jesteśmy w stanie używać laptopa, po czym  dopiero po jego uruchomieniu z nowym ekranem stwierdzimy, że zachowuje się on dziwnie i zacina bo mamy uszkodzony dysk twardy a do tego wentylator trzeszczy, gdyż połamały się w nim żeberka.

To tylko przykład – takich „kombinacji” usterek może być wiele więcej, Po prostu czasami naprawa jednej usterki odsłania kolejną. Zatem zanim zaczniemy kompletować listę nowych części, upewnijmy się wszelkimi sposobami, że na tym problemy się skończą, bo może się okazać, że po szczegółowym zbadaniu laptopa suma kosztów nowych części będzie wyższa niż wartość całego laptopa i rozsądniej będzie rozejrzeć się za nową maszyną.

 

Jak minimalizować ryzyko upadku?

Najlepiej było by przykleić laptopa do biurka i go stamtąd nie ruszać ;) Jednak wtedy przestałby on być laptopem, bo w laptopach głównie chodzi o mobilność. Od stania w miejscu są komputery stacjonarne.

Ogólnie rzecz ujmując – po prostu należy na laptopa uważać. Jeśli do laptopa mają dostęp dzieci (wielokrotnie nasi klienci przyznawali, że winowajcą uszkodzeń są ich pociechy), to ograniczyć im ten dostęp albo udzielić reprymendy, gdzie można i jak można używać laptopa oraz jak nie powinno się tego robić.

Jeśli sami jesteśmy winowajcami upadku laptopa, to przeanalizujmy czy czasem laptop nie upadł z powodu naszego zaniedbania (ile to razy widziałem u znajomych studentów bałagan na biurku, stos książek i innych szpargałów a na krawędzi biurka laptop – aż się prosi o nieszczęście).

W starszych i trochę zużytych laptopach często spod spodu odpadają gumowe antypoślizgowe stópki a ich brak powoduje, że na niektórych powierzchniach laptop ślizga się jak na lodzie – warto wtedy te stópki uzupełnić czy to oryginalnymi o ile będą dostępne czy też zaimprowizować jakieś rozwiązanie.

Gumowe stópki znajdujące się najczęściej pod spotem laptopa to niewidoczny bohater. Bez nich laptop ślizgałby się po każdej powierzchni jak po lodzie.

 

Nie mam zamiaru już więcej moralizować i pouczać użytkownika, gdy podejrzewam, że szkoda jaką wywołał upadek laptopa, skutecznie zmobilizuje jego właściciela do baczniejszego uważania na przyszłość ;)

Podsumowanie

Jeśli zdarzyło Ci się trafić na ten artykuł to pewnie i tak już jest za późno i zastanawiasz się jak laptopa po upadku poskładać do kupy. Postarałem się tutaj opisać w przejrzysty sposób najczęstsze szkody wyrządzone upadkiem laptopa jednak problemów tak naprawdę może być znacznie więcej i nie sposób było by je wszystkie tutaj opisać a jeszcze do tego udzielić jasnej odpowiedzi jak taki problem naprawić, dlatego jeśli ten artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, napisz do nas, być może my będziemy w stanie na nie odpowiedzieć.

KONTAKT

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj