Słowo wstępu
Dzisiejszy artykuł traktować będzie o laptopach oraz domowych sposobach ich naprawy. Często gdy nasz laptop zepsuje się, uciekamy się do internetu w poszukiwaniu pomocy. Szukamy odpowiedzi na temat tego, dlaczego nasz laptop zepsuł się. Często trafiamy na fora internetowe lub różne filmiki, na których przedstawione są domowe sposoby naprawy laptopa przy użyciu różnych dziwnych narzędzi – opalarki do drewna, świeczki, piekarnika oraz wielu innych nietuzinkowych sprzętów.
Mówiąc ściślej, w artykule tym poruszymy kwestie takie jak najczęstsze powody awarii współczesnych laptopów czyli awarie układów BGA . Artykuł ten powinien być obowiązkową lekturą dla właścicieli laptopów, ponieważ właśnie układy BGA powodują większość awarii w laptopach, oraz najczęściej awarie takie da się CHWILOWO usunąć przy pomocy porad znalezionych w internecie, jednak prawdę mówiąc jest to metoda wysoce ryzykowna a z punktu widzenia fachowca jest to po prostu głupota.
Często gdy laptop zepsuje się, użytkownicy starają się naprawić usterkę jak najniższym kosztem właśnie na podstawie amatorskich porad udzielonych przez użytkowników nie mających pojęcia w temacie naprawy laptopów. Co prawda w dużej części przypadków naprawa laptopa domowym sposobem za pomocą piekarnika lub opalarki przynosi efekt w postaci uruchomienia laptopa, jednak jest to najgorsze co mogliśmy zrobić naszemu laptopowi.
Po takiej domowej naprawie laptop i tak ponownie zepsuje się w bardzo krótkim czasie, a gdy zechcemy go w końcu zanieść do fachowca, ten może nam odmówić naprawy lub policzyć dużo większą kwotę za naprawę szkód wyrządzonych przez nas przy samodzielnej naprawie (najczęściej wygięcie płyty głównej, uszkodzone kondensatory elektrolityczne). Jak mówi stare porzekadło – „Skąpy dwa razy traci”.
Dodatkowo w tym artykule poruszymy kwestię reballingu BGA w laptopach z awarią układu BGA. Temat reballingu BGA w przypadku laptopów jest dużym polem do popisu dla nieuczciwych bądź niedoświadczonych serwisów laptopów, które świadomie bądź nieświadomie proponują klientowi reballing BGA. Nie zawsze reballing BGA jest skuteczną naprawą laptopa, ponieważ aktualnie w laptopach ogromna część układów BGA posiada wadę fabryczną – w takich przypadkach reballing BGA niewiele pomoże. Co prawda laptop zostanie chwilowo naprawiony, jednak usterka i tak powróci po krótkim czasie. Więcej na ten temat w dalszej części.
Jeśli właśnie Ciebie dotknęła awaria układu BGA laptopie , ten artykuł wyjaśni Ci dlaczego tak się stało, jaka jest skuteczna naprawa tej usterki oraz dlaczego naprawa laptopa domowym sposobem lub tania propozycja naprawy czy też reballing BGA to tylko strata czasu i pieniędzy. Dowiesz się dlaczego nie każdy serwis laptopów wart jest zaufania oraz jak nieprofesjonalne bądź nieuczciwe serwisy laptopów przeprowadzają naprawę laptopa niskim kosztem.
Współczesne laptopy i wadliwe układy BGA.
Bez zbyt długiego przynudzania, bez rozpisywania się o technicznych przyczynach wadliwości układów BGA we współczesnych laptopach, napiszemy w skrócie, że ogromna części laptopów z układami graficznymi firmy nVidia, jest w grupie ryzyka wystąpienia awarii.Ogromna część układów graficznych BGA firmy nVidia stosowanych we współczesnych laptopach jest obarczonych wadą fabryczną, która ujawnia się po kilku latach użytkowana laptopa. O przyczynach awarii układów pisaliśmy już w tym artykule: Naprawa laptopów a awaryjność układów BGA oraz Naprawa laptopów – kiedy reballing a kiedy wymiana układu?
Nadmienić należy, że nie tylko układy graficzne ulegają uszkodzeniu w laptopach . Jeśli mamy laptopa z procesorem AMD opartego o układ graficzny firmy nVidia, to dodatkowo na pokładzie laptopa, oprócz wadliwego układu graficznego, możemy mieć także wadliwy układ mostka północnego, więc w takim przypadku mamy do czynienia z jedną z najgorszych możliwości – 2 wadliwe układy nVidia w jednym laptopie.
Na dzień dzisiejszy lista wadliwych układów BGA firmy nVidia stosowanych w laptopach przedstawia się następująco (lista przedstawia oznaczenie kodowe układu oraz jego handlową nazwę):
-
nVidia NF-SPP-100-N-A2 / Most północny SPP100 – układ wadliwy
-
nVidia NF-G6150-N-A2 / Grafika GeForce 6100 lub 6150 – układ wadliwy
-
nVidia MCP67M-A2 / Układ hybrydowy, Grafika GeForce 7000/7100 – układ wadliwy
-
nVidia MCP67MV-A2 / Układ hybrydowy, Grafika GeForce 7000/7100 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7200-N-A3 / Grafika GeForce 7200 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7200-B-N-A3 / Grafika GeForce 7200 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7300-N-A3 / Grafika GeForce 7300 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7300-B-N-A3 / Grafika GeForce 7300 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7400-N-A3 / Grafika GeForce 7400 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7400-B-N-A3 / Grafika GeForce 7400 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7600-N-A2 / Grafika GeForce 7600 – układ wadliwy
-
nVidia GF-GO7600-H-N-B1 / Grafika GeForce 7600 – układ wadliwy
-
nVidia G84-600-A2 / Grafika GeForce 8600GT – układ wadliwy
-
nVidia G86-630-A2 / Grafika GeForce 8400M / GS – układ wadliwy
-
nVidia G86-730-A2 / Grafika GeForce 8400M / GS – układ wadliwy
-
nVidia G86-735-A2 / Grafika GeForce 9300M / GS – układ wadliwy
-
nVidia G86-770-A2 / Grafika GeForce 8400/8600M – układ wadliwy
Jeśli w Twoim laptopie jest któryś z powyższych układów, a do tego Twój laptop daje objawy takie jak te przedstawione na poniższej liście, to możemy mieć niemal 100% pewności że układ BGA uległ uszkodzeniu.
Najpopularniejsze objawy uszkodzenia układu BGA w laptopach:
-
Artefakty na ekranie (kreski, kropki)
-
Biały ekran z szarą poświatą
-
Brak obrazu na ekranie
-
Sygnały dźwiękowe – jeden długi, dwa krótkie
-
Praca w podstawowej palecie barw i niskiej rodzielczości
-
Niemożliwość zainstalowania sterowników karty graficznej
Gdy już upewniłeś się, że Twój laptop został dotknięty usterką układu BGA, wiedz że nie jest tak źle! Istnieje skuteczna naprawa tej usterki! Jednak musisz przeczytać ten artykuł do końca, aby nie dać się nabrać na nieskuteczną naprawę Twojego laptopa oraz aby nie popełnić błędu w postaci samodzielnej naprawy laptopa domowym sposobem na podstawie filmiku lub wpisu na forum znalezionego gdzieś w internecie polegającej na użyciu opalarki lub piekarnika.
Naprawa laptopa domowym sposobem – nie daj się zmylić!
Jeśli dotrwałeś do tej części artykułu, postaramy się tutaj wyjaśnić, dlaczego głupotą jest naprawa laptopa domowym sposobem. O dziwo informacji na ten temat możemy znaleźć w internecie mnóstwo a także możemy zobaczyć, że wielu ludzi stara się uparcie stosować te metody.Jednak z fachowego punktu widzenia jest to po prostu pogarszanie sprawy i przybliżanie naszego laptopa do całkowitego unicestwienia.
Być może przy poszukiwaniu metody naprawy laptopa z wadliwym układem BGA udało Ci się natknąć na poradnik lub filmik mówiący o tym, że aby naprawić laptopa należy podgrzać układ BGA opalarką do drewna albo wsadzić płytę główną laptopa do piekarnika. Jeśli zastosowałeś się do tych porad, to niestety zrobiłeś bardzo źle, jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, to NIGDY TEGO NIE RÓB – masz jeszcze możliwość skutecznej naprawy Twojego laptopa.
Powodów oraz konsekwencji dla których nie powinno się stosować amatorskich metod takich jak piekarnik czy opalarka jest co najmniej kilka:
-
Niekontrolowany przyrost temperatury (ryzyko uszkodzeń innych podzespołów)
-
Deformacja i rozwarstwianie laminatu płyty głównej
-
Uszkodzenia kondensatorów elektrolitycznych
-
Duże ryzyko całkowitego uśmiercenia płyty głównej
-
Dużo większe koszty naprawy w profesjonalnym serwisie laptopów
Poniżej przedstawiamy filmiki, które można znaleźć w internecie. Ideą autorów tych filmików było pokazanie jak naprawić laptopa. Jednak z naszego punktu widzenia jest to doskonały przykład jak nie naprawiać laptopa:
Mamy także następną ciekawostkę. Być może ciężko w to uwierzyć, ale właśnie takie metody napraw stosują niektóre serwisy komputerowe wmawiając klientom, że skutecznie naprawią ich laptopa. Takich „fachowców” należy omijać szerokim łukiem, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu powodują oni więcej szkód niż pożytku oraz narażają klientów na stratę niemałych pieniędzy.
Efekty takich „napraw” możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach:
Od lewej: Układ BGA karty graficznej potraktowany opalarką, wykrzywiony laminat płyty głównej wskutek wygrzewania w piekarniku (utrudnia to lutowanie na stacji lutowniczej), układ BGA wygrzewany opalarką aż do stopienia plastikowego gniazda (prawy dolny róg). Są to za równo efekty samodzielnej naprawy laptopa jak i efekty oddania laptopa do nierzetelnych serwisów.
Jeśli nadal zastanawiasz się czy nie lepiej naprawić laptopa na własną rękę, czy zanieść go do profesjonalnego serwisu, odpowiemy szczerze – lepiej zanieś laptopa od razu do serwisu, ale pamiętaj aby znaleźć rzetelnego wykonawcę!
Jak można zauważyć na powyższych filmikach, takie pseudo-naprawy mogą przynieść efekt, jednak jest to efekt krótkotrwały, tak więc ostatecznie będziemy musieli się udać do serwisu. Dodatkowo stosując powyższe metody narażamy naszego laptopa na dodatkowe uszkodzenia, tak więc stosowanie takich metod naprawy i późniejsze zaniesienie laptopa do serwisu może skumulować koszty naprawy, ponieważ oprócz naprawy pierwotnej usterki, konieczna może być także naprawa innych podzespołów, prostowanie laminatu płyty głównej oraz wiele innych.
Reballing BGA wadliwego układu – nie daj się nabrać!
Jeśli zdecydujesz się na znalezienie serwisu, który zechce naprawić usterkę układu BGA w Twoim laptopie – pamiętaj, że nie zawsze znajdziesz uczciwego lub rzetelnego wykonawcę. Wiele serwisów laptopów oferuje wciąż swoim klientom naprawę w postaci reballingu BGA wadliwych układów, niektórzy celowo, niektórzy nieświadomie.
Gdy ktoś zaproponuje Ci reballing BGA mówiąc przy tym o teorii zimnych lutów, pękaniu kulek BGA nie daj się na to nabrać, o ile posiadasz w swoim laptopie któryś z wadliwych układów nVidia wymienionych na poczatku tego artykułu.
Reballing BGA jest naprawą którą należy wykonywać jedynie w uzasadnionych i popartych diagnozą przypadkach. Jednak w przypadku laptopów z wadliwymi układami (lista układów znajduje się na początku artykułu) NALEŻY BEZWZGLĘDNIE WYMIENIĆ UKŁAD BGA NA NOWY, pozbawiony wady fabrycznej.
Co prawda reballing BGA ożywia uszkodzony układ BGA na jakiś czas, jednak nie wynika to z naprawy pękniętych kulek pod układem BGA a z chwilowej poprawy połączeń wewnątrz samego układu, wskutek działania wysokich temperatur jakie występują przy reballingu BGA. Dokładnie taki sam efekt uzyskujemy przy podgrzaniu układu opalarką lub wygrzaniu w piekarniku, jednak za równo po nawet profesjonalnym reballingu BGA jak i podgrzaniu układu opalarką czy wygrzaniu w piekarniku, laptop podziała kilka dni, tygodni – maksymalnie kilka miesięcy. Temat ten został wyczerpująco poruszony w znanym portalu o tematyce komputerowej, link to artykułu: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!
Zapoznaj się także z naszymi materiałami:
-
Jak wygląda profesjonalny reballing BGA można zobaczyć w tym artykule: Reballing BGA
-
Jak wygląda profesjonalna wymiana układu BGA na nowy, można zobaczyć w tym artykule: Wymiana układu BGA
Mamy nadzieję że powyższe wskazówki i materiały pomogą Ci uniknąć nieskutecznych napraw i nierzetelnych wykonawców.
Skuteczna naprawa laptopa – jak i gdzie?
Jeśli chcesz raz a dobrze naprawić usterkę wadliwego układu BGA w Twoim laptopie, jest tylko jedna skuteczna metoda naprawy – po protu wymiana wadliwego układu BGA na nowy.
Reballing BGA, wygrzewanie, czy inne dziwne metody naprawy, to w przypadku laptopa z wadliwym układem BGA jedynie przedłużanie jego „agonii” i strata czasu oraz pieniędzy.
Musisz po prostu znaleźć uczciwego wykonawcę, który posiada fabrycznie nowe układy oraz jest w stanie je wymienić. Istnieje sporo serwisów laptopów oferujących rzetelne i uczciwe podejście do sprawy naprawy laptopa z wadliwym układem BGA. Wystarczy dobrze poszukać w sieci oraz zadać kilka pytań, które możemy sformułować na podstawie zawartych w tym artykule informacji.
Pamiętaj jednak, że istnieją na tyle nieuczciwi wykonawcy, którzy za niską cenę deklarują wymianę układu na nowy a w rzeczywistości wykonują nieskuteczny reballing lub nawet wygrzewanie. Tacy wykonawcy najczęściej udzielają bardzo krótką gwarancję lub w ogóle jej nie udzielają.
Nasz serwis laptopów jest jednym z serwisów, które oferują uczciwą usługę w postaci wymiany wadliwego układu na nowy, udzielamy przy tym 12 miesięcy gwarancji na naprawę, jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami.
Jednocześnie informujemy, że artykuł ten nie jest sponsorowany a ani nie ma na celu przekonania do korzystania z naszych usług. Artykuł ten powstał w oparciu o prawdziwe zdarzenia, doświadczenia autora oraz informacje, które można znaleźć w sieci. Artykuł ten ma na celu głównie uświadomienie użytkowników laptopów o konsekwencjach amatorskich oraz nierzetelnych napraw laptopów.
Dziękujemy za uwagę!
Formularz zamówienia
Nazwa | Cena | |
---|---|---|
zł |
Witam
Przeczytałem artykuł i postanowiłem zadać pytanie.
Czy jeżeli w laptopie z grafiką z wadliwej serii nie ma obrazu na matrycy ale jest obraz na monitorze zewnętrznym to układ też jest do wymiany?
Wymieniona została taśma matrycy i dalej to samo, Laptop jest w serwisie a zaproponowany koszt naprawy przewyższa połowę wartości laptopa, dlatego to moje pytanie. bo jeżeli podłączymy zewnętrzny monitor jest na nim obraz to czy faktycznie układ GBA jest do wymiany.
Pozdrawiam
Witam. Ostatecznie wypadało by jeszcze wykluczyć samą matrycę poprzez jej podmianę na sprawną oraz wykonać pomiary w celu stwierdzenia czy matryca jest w ogóle zasilana. Jednak wadliwy, uszkodzony w połowie układ też może się zachowywać właśnie w taki sposób, że daje sygnał tylko na jedno wyjście. Jednak jako, że diagnoza nie została wykonana do końca, nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy jest to układ czy matryca albo jej zasilanie. Pozdrawiam.
Były wadliwe układy i były też pękające luty . Od kiedy weszła dyrektywa bezołowiowa usterek takich jest bez liku . Pytanie do serwisu, co wtedy jeśli układ nie pochodzi z wadliwej serii a sypie artefaktami ? Też wymieniać ten układ na nowy ? Przecież jeśli układ jest sprawny to wystarczy postawienie kulek na nowo ale już ołowiowych. Ale przecież serwis musi wyrwać jak najwięcej kasy od klienta wmawiając mu wymianę układu :). Do informacji ewentualnych oponentów – mam ponad dwadzieścia lat doświadczenia w elektronice i różne rzeczy już widziałem :)
Witam serdecznie.
Pytanie choć z pozoru ciekawe – samo w sobie zawiera odpowiedź. Jeśli układ nie jest z wadliwej serii a sypie artefaktami – owszem – trzeba go wymienić na nowy (najczęściej, jeśli kilkusekundowe pogrzanie rdzenia usuwa chwilowo problem), bo po prostu jest uszkodzony, bo czy „niewadliwemu” układowi nie może zdarzyć się uszkodzenie? Wszak nie ma rzeczy idealnych i nieśmiertelnych. Bo co wtedy gdy teoretycznie niewadliwy układ wciąż działa niepoprawnie mimo postawienia go nowych, już ołowiowych kulkach (pomijam sensowność takiej zamiany).
Ciekawi mnie też odgórne założenie, że serwis musi „wyrwać” jak najwięcej kasy od klienta. Nie przeczę, że usługi naprawy laptopów często do tanich nie należą, ale za ceną najczęściej kryją się w większości koszty nowych podzespołów, lata praktyki i nauki serwisanta, jego osobisty kapitał w postaci wiedzy i umiejętności oraz najczęściej roczna gwarancja na naprawę – co w większości serwisów jest rzadkością. Nie podważam też Pańskich kompetencji, gdyż 20 lat w elektronice to dużo, osobiście nie mam nawet połowy takiej praktyki, ale 8 lat w branży niejednokrotnie pokazało, że to właśnie elektronicy z długim stażem biorą najwięcej pieniędzy za kiepskiej jakości usługi gdyż ich wiedza i wyposażenie warsztatu zaczęło zwalniać odkąd zaczęły wymierać giełdy elektroniczne a paradoksalnie zatrzymały się w momencie spopularyzowania dostępu do internetu gdzie młodsza konkurencja zaczęła wieść prym w sprzedaży swoich usług drogą elektroniczną i obsługi ich na całą Polskę za pomocą kuriera a rynek serwisów zaczął rozkwitać często przy kooperacji z rynkiem chińskiem. Co niektórzy ze starszego pokolenia nie odnaleźli się w nowej sytuacji ich umiejętności stanęły w miejscu, żeby nie powiedzieć, że zaczęły się uwsteczniać, bowiem odpływ zleceń w stronę młodszej konkurencji nie pozwala na rozwój umiejętności nie wspominając o zgromadzeniu kapitału na wyposażenie warsztatu.
Pozdrawiam.
Zepsuty laptop traktuje się opalarką i na Allegro ,jako sprawny 100% tak robi wiele osób i ja taki kupiłem ,po niecałych dwóch miesiącach od zakupu awaria ,a koszt naprawy w serwisie przekracza wartość sprzętu !!! mam nauczkę na całe życie i dlatego pojechałem i kupiłem nowy !!! nigdy więcej używanego syfu z Allegro !!! na nowy mam 24 miesiące gwarancji i pewność pochodzenia.
A czy jeśli wlozylem do piekarnika kartę graficzna (mam nie wlutowany uklad w plyte tylko oddzielną kartę MXM II) to mogę wymienić uklad?
Dzień dobry! Jeśli karta MXM nie została rozwarstwiona ani uszkodzona w żaden inny sposób, to z dużym prawdopodobieństwem możliwa jest wymiana układu BGA na nowy. Pozdrawiam.