Ocena użytkowników:
[Głosów:152    Średnia:4.8/5]

 

Odczytywanie hasła IBM ThinkPadW dzisiejszym artykule nasz serwis laptopów opisze procedurę odzyskiwania hasła w laptopach IBM ThinkPad. Pozornie mogło by się wydawać, że hasło BIOS jest łatwe do usunięcia (np. poprzez wyjęcie bateryjki) lecz jednak w przypadków laptopów IBM hasło jest zapisane na trwałe w specjalnym chipie ATMEL 24RF08 i jest nie do usunięcia tradycyjnymi sposobami a jedynie do odczytania poprzez ingerencje w elektronikę – dokładniej chip z hasłem i odczytanie jego zawartości a następnie odkodowanie hasła.

Nasz serwis laptopów opisze jak skonstruować prosty interfejs dzięki któremu odczytamy hasło bios a następnie pokażemy jak je zdekodować. Nie jest tutaj wymagana szczególna wiedza elektroniczna, wystarczą podstawy oraz w miarę sprawne posługiwanie się lutownicą – trzeba będzie przylutować interfejs do  małych nóżek chipu z hasłem. Poradnik powstał przy użyciu laptopa IBM ThinkPad T23.

 

Laptopy na których możemy odczytać tym sposobem hasło:

 • 240, 240x

 • 390E, 390x

 • 570, 570E

 • 600e, 600X

 • 770Z

 • A20m, A21e, A21m, a22m, A30p, A31, A31p

 • G40, G41

 • R30, R31, R32, R40, R50, R51

 • Transnote, T20, T21, T22,T23, T30, T40, T40p, T41, T42, T42p

 • X20, X21, X22, X23, X24, X30, X31, X40, X41

 

Przygotowanie rzeczy niezbędnych do odzyskania hasła

Aby pomyślnie przeprowadzić odzyskiwanie hasła będziesz potrzebować:

 • Gniazda COM żeńskiego – do kupienia w większości sklepów elektronicznych.

 • 2 rezystory o wartości 2.2 KΩ (kilooma)

 • 2 diody zenera 5,1V

 • Komputer z portem szeregowym COM (RS232)

No i oczywiście kilka kabelków, lutownicę, cynę, kalafonię.

hasło bios ibm think pad odzyskiwanie

Wszystko to lutujemy według poniższego schematu:

hasło bios ibm

Całość powinna wyglądać mniej więcej tak, chociaż sposób montażu może być różny, ważne żeby był zgodny ze schematem. Poniższa konstrukcja powstała aby łatwo można było dostrzec co jest z czym połączone:

ibm thinkpad password hasło bios

Następnie wlutowujemy się do chipa na płycie głównej laptopa. Należy tutaj zachować ostrożność, bowiem nóżki układu są małe i cyna może nam się zlać, powodując zwarcie.

Odnajdujemy na naszej płycie chip (przeważnie znajduje się on w okolicach mostka południowego). Będzie na nim napisane ATMEL 24RF08. Będzie on miał 8 lub 14 nóżek (zależnie od modelu laptopa) poniższy układ ma 14 nóżek:

ATMEL 24RF08

Na schemacie interfejsu widać, że ma on 2 linie – SDA i SCL oraz uziemienie. Wlutowujemy luźne kabelki (nie połączone z interfejsem – kabelki należy podłączać pojedynczo w trakcie pracy laptopa!) w nóżki SDA oraz SCL na chipie. Które to nóżki, przedstawi poniższy rysunek dla układów 8 jak i 14 nóżkowych:

ibm think pad bios password

Po wlutowaniu należy się dokładnie przyjrzeć, najlepiej za pomocą szkła powiększającego – czy nie ma zwarcia na nóżkach:

ATMEL 24RF08 chip ibm thinkpad

Uziemienie (GND) możemy podłączyć w dowolne miejce które jest połączone z masą laptopa. Całość po zamontowaniu w laptopie IBM ThinkPad Wygląda tak (w przypadku laptopa IBM ThinkPad T23):

ATMEL 24RF08 reader ibm thinkpad

 

 

Odczytywanie hasła BIOS IBM ThinkPad.

Do odczytu hasła należy pobrać 2 programy:

Wszystkie  poniższe czynności wykonujemy rzecz jasna – na komputerze z portem szeregowym COM (rs232).

Rozpakowujemy archiwum r24rf08_setup i instalujemy plik. Po instalacji uruchamiamy wiersz poleceń (CMD), nawigujemy w nim do folderu z programem i wpisujemy polecenie r24rf08 dump.bin ale NIE WCISKAMY ENTER, czekamy z tym aż do podłączenia interfejsu.

Teraz skupiamy się na laptopie. Będziemy podłączać interfejs pod kabelki wlutowane do nóżek chipa.Ustawmy sobie wszystko tak, aby możliwe było wygodne podłączenie każdego kabelka w trakcie pracy laptopa. Polecam zrobić haczykowate zakończenia końcówek kabelków i interfejsu – ułatwi to podłączanie.

Uruchamiamy więc normalnie laptopa i czekamy aż dojdzie on do momentu w którym należy wprowadzić hasło.

Kabelki należy podłączyć w odpowiedniej kolejności, jeden po drugim w trakcie pracy laptopa:

 1. GND  czyli uziemienie jako pierwsze.

 2. SDA jako drugie.

 3. SCL jako trzecie.

Gdy już mamy wszystko podłączone naciskamy enter we wcześniej przygotowanym wierszy poleceń. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie rozpocznie się odczytywanie hasła, powinniśmy zobaczyć takie okienko:

cmd

Plik z hasłem został zapisany w folderze z programem pod nazwą dump.bin.

Teraz z tego pliku należy odczytać hasło. Do tego celu użyjemy programu IBM Pass 2.0 Lite. Instalujemy program oraz uruchamiamy go. Wskazujemy plik z odczytanym hasłem (menu FIle>Open… Po otwarciu pliku klikamy przycisk translacji wskazany strzałką oraz przesuwamy się do offsetu 330.

Powinniśmy tam zobaczyć odczytane hasło, w tym przypadku jest to CHIPPZ:

IBM pass lite

Tym sposobem znamy hasło. Wpisujemy je i cieszymy się pełnym dostępem do laptopa.

Powyższy artykuł powstał w celach edukacyjnych i firma Express IT – serwis laptopów nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sytuacje powstałe wskutek stosowania opisanych w nim metod.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj