Ocena użytkowników:

 

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie nie możesz włączyć swojego laptopa ponieważ zatrzymuje się on w miejscu zaraz po starcie. W tym artykule pomożemy Ci zweryfikować co dokładnie sprawia, że laptop się zawiesza przy włączaniu, co może być tego przyczyną oraz jak to (w miarę możliwości) samodzielnie naprawić.

Przede wszystkim trzeba określić w którym momencie laptop zatrzymuje się gdyż od tego zależy prawidłowa ocena źródła problemu i co za tym idzie – sposób jego rozwiązania. Jednak dla mniej cierpliwych od razu powiem, że każda usterka opisywana w tym artykule ma zasadniczo 2 źródła: uszkodzony system operacyjny lub uszkodzony dysk twardy, rzadziej, w 1/100 przypadków przyczyną okazuje się uszkodzony wsad BIOS. Dla chcących poznać szczegóły zapraszam do dalszej części artykułu.

Tak więc z technicznego punktu widzenia laptopa może zatrzymywać swoje uruchamianie w na jednym z trzech etapów:

  1. Przed rozruchem systemu operacyjnego
  2. W trakcie rozruchu systemu operacyjnego
  3. Po rozruchu systemu operacyjnego, np. na napisie „zapraszamy”.

Typowe objawy zawieszania się przed rozruchem systemu – naprawa.

Jeśli któryś z poniżej wymienionych objawów pasuje do Twojego przypadku, to jest akapit dla Ciebie:

Objawy:

Laptop staje na: na biosie (gdy wyświetlane są podstawowe parametry laptopa), na logo producenta (np. Lenovo), na na napisie startowym z nazwą producenta laptopa.

Możliwe przyczynia i rozwiązana:

Laptop zatrzymuje się na biosie: z dużym prawdopodobieństwem uszkodzony dysk twardy lub system operacyjny, możliwe także zresetowanie się ustawień bios bądź ich nieprawidłowa konfiguracja, błąd któregoś z urządzeń (wtedy często wyświetla się komunikat „Press F1 to continue” lub podobny, który przy okazji mówi co może być przyczyną problemu). Rozwiązania: w przypadku awarii dysku twardego jedynie jego wymiana na nowy, w przypadku uszkodzenia systemu operacyjnego jego ponowna instalacja lub próba naprawy, w przypadku błędu urządzeń należy zweryfikować które to urządzenie i je naprawić/wymienić. Możliwe do naprawy samodzielnie? Tak, ale wymagana jest podstawowa wiedza techniczna na temat laptopów.

Laptop staje na napisie startowym z logo producenta (np. Lenovo): z dużym prawdopodobieństwem awaria systemu operacyjnego, z mniejszym prawdopodobieństwem uszkodzenie dysku twardego. Dodatkowo jeśli laptop posiada system Windows 8, Windows 8.1 lub Windows 10, możemy być prawie pewni że to powoduje problem. Rozwiązania: w przypadku awarii dysku twardego jedynie jego wymiana na nowy, w przypadku uszkodzenia systemu operacyjnego jego ponowna instalacja lub próba naprawy. Możliwe do naprawy samodzielnie? Tak, ale wymagana jest podstawowa wiedza techniczna na temat laptopów.

Mniej prawdopodobne, ale możliwe przyczyny: uszkodzenie wsadu BIOS. Rozwiązanie: zaprogramowanie wsadu BIOS od nowa. Możliwe do naprawy samodzielnie? Niestety nie, wymagany jest do tego specjalistyczny programator więc konieczna będzie pomoc serwisu.

Przykłady problemów:

 

Typowe objawy zawieszania się w trakcie rozruchu systemu – naprawa.

Jeśli któryś z poniżej wymienionych objawów pasuje do Twojego przypadku, to jest akapit dla Ciebie:

Objawy:

Laptop stoi na logo producenta (np. Lenovo) a pod spodem ciągle kręci się kółko i system nie chce się załadować (dla Windows 8, 8.1 oraz Windows 10), laptop zatrzymuje się na ładowaniu systemu, ciągle przesuwa się pasek lub wyświetla się animowana flaga, system nie chce się włączyć (dla Windows XP, Vista, oraz Windows 7).

Możliwe przyczynia i rozwiązana:

Laptop stoi na logo producenta (np. Lenovo) a pod spodem ciągle kręci się kółko o i system nie chce się załadować (dla Windows 8, 8.1 oraz Windows 10): z dużym prawdopodobieństwem jest to awaria systemu operacyjnego, z mniejszym prawdopodobieństwem uszkodzenie dysku twardego. Rozwiązania: w przypadku awarii dysku twardego jedynie jego wymiana na nowy, w przypadku uszkodzenia systemu operacyjnego jego ponowna instalacja lub próba naprawy. Możliwe do naprawy samodzielnie? Tak, ale wymagana jest podstawowa wiedza techniczna na temat laptopów.

Laptop zatrzymuje się na ładowaniu systemu, ciągle przesuwa się pasek lub wyświetla się animowana flaga, system nie chce się włączyć (dla Windows XP, Vista, oraz Windows 7): przyczyna oraz rozwiązania w zasadzie identyczne jak w akapicie powyżej.

Przykłady problemów:

 

Typowe objawy zawieszania się po uruchomieniu systemu – naprawa.

Jeśli któryś z poniżej wymienionych objawów pasuje do Twojego przypadku, to jest akapit dla Ciebie:

Objawy:

Laptop stoi na: ekranie „zapraszamy”, na ekranie startowym systemu Windows, na nazwie użytkownika, na kręcącym się kółku lub klepsydrze, na samym kursorze i nie wyświetla się pulpit.

Możliwe przyczynia i rozwiązana:

W większości przypadków taki objaw związany jest z „zamulonym” systemem operacyjnym: a dokładniej mówiąc z jakąś aplikacją, która blokuje start systemu – takie problemy najczęściej mają miejsce w komputerach z których korzystają mało doświadczeni użytkownicy, w tym dzieci, które często instalują w komputerze „co popadnie” w tym wiele złośliwego lub wątpliwego pochodzenia oprogramowania.

Druga możliwość to uszkodzony dysk twardy z tak zwanymi „BAD SECTORAMI”: czyli uszkodzonymi rejonami dysku na których może być zapisany istotny dla uruchomienia laptopa fragment systemu, a jako, że są one uszkodzone to odczyt trwa bardzo długo lub jest wręcz niemożliwy stąd efekt zatrzymywania się laptopa na ekranie startowym systemu.

Rozwiązania: w przypadku problemów z uszkodzonym systemem, gdy nie ma ważnych danych na dysku zalecana jest jego reinstalacja, gdy jednak istnieje ryzyko utraty danych można spróbować narzędzi do naprawy i przywracania systemu wbudowanych w system Windows (przy większości awarii systemu, po którymś ponownym uruchomieniu system Windows sam zaproponuje naprawę). W przypadku uszkodzonego dysku twardego raczej w grę wchodzi jedynie wymiana na nowy. Możliwe do naprawy samodzielnie? Tak, ale wymagana jest podstawowa wiedza techniczna na temat laptopów.

Przykłady problemów:

 

Podsumowanie i artykuły dodatkowe

Powyższe porady dotyczą najczęściej spotykanych problemów z uruchamianiem laptopa. Jak widać większość z nich sprowadza się do awarii systemu lub dysku twardego, rzadziej do awarii jakiegoś urządzenia Niestety nie ma prostego sposobu napraw tych problemów na zasadzie „zrób to, naciśnij tam i będzie działać”. Każdy przypadek może mieć różne przyczyny albo przyczyny te mogą nakładać się na siebie więc ciężko stworzyć uniwersalną solucję, która pomoże w każdym przypadku.

Jeśli nie odnalazłeś w tym artykule pomocy, to bardzo przepraszamy, ale ciężko jest zmieścić wszystko w jednym wpisie :) Zawsze możesz do nas napisać i przedstawić swój problem a wtedy postaramy się pomóc indywidualnie, dopasowując się do Twojego przypadku.

Jako artykuł pomocniczy do powyższego zobacz:

Laptop nie uruchamia się, nie działa, nie włącza się – Przyczyny oraz naprawa

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj