Ocena użytkowników:

 

30minutes-shutdown30minutes-shutdownTen artykuł opisuje i wyjaśnia problem regularnego wyłączania się laptopa co 30 minut. Zdarzają się też inne interwały czasowe (także regularne: 20 min., 15 min. 10 itd.) po jakich laptop gaśnie, jednak 30 minut jak wynika z naszych statystyk – to najczęściej spotykany wśród użytkowników czas, po jakim laptop się wyłącza.

Objawy usterki są dosyć jasne: gdyby wziąć stoper i odmierzyć nim dokładnie czas od wciśnięcia włącznika do samoistnego wyłączenia się laptopa, powinno minąć dokładnie 30 minut (lub inny regularny czas, zazwyczaj z przedziałem co 5 minut) a laptop wyłącza się tak, jakby odcięto mu zasilanie – gaśnie nagle i bez uprzedzenia, niezależnie czy coś się na nim robi czy po prostu stoi.

Jakich laptopów dotyczy ten problem?

Laptopy w których występuje problem wyłączania się po 30 minutach, można powiedzieć, że mają pewien wzorzec i jeśli nasz laptopa pasuje do tego wzorca i wyłącza się po 30 minutach (bądź innym regularnym przedziale czasowym) możemy być prawie pewni, że dopadła go opisywana tutaj usterka, jeśli natomiast twój laptop nie pasuje do poniższych wytycznych, to prawdopodobnie problem z wyłączaniem tkwi gdzie indziej. Wracając do tematu, laptopy wyłączające się po 30 minutach charakteryzują się kilkoma rzeczami, przede wszystkim są to najczęściej laptopy firm:

 • Acer
 • Asus
 • eMachines,
 • Hewlett Packard (HP)
 • Lenovo
 • Pakard Bell
 • SAMSUNG
 • SONY VAIO
 • TOSHIBA

Druga rzecz  jaką charakteryzują się laptopy z tą usterką to ich specyfikacja sprzętowa.  Problem ten dotyczy tylko i wyłącznie laptopów z procesorami Intel, serie: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 oraz płyt głównych opartych o chipsety:

 • Intel PM55 o symbolach: SLGWN, SLH23, SLGWP, BD82PM55
 • Intel HM55 o symbolach: SLGZS, BD82HM55
 • Intel HM57 o symbolach: SLGZR, BD82HM57
 • Intel QM57 o symbolach: SLGZQ, BD82QM57
 • Intel QS57 o symbolach: SLGZV, BD82QS57
 • Intel HM65 o symbolach: SLH9D, SLJ4P, BD82HM
 • Intel HM67 o symbolach: SLH9C, SLJ4N, BD82HM67
 • Intel UM67 o symbolach: SLH9U, SLJ4L, BD82UM67
 • Intel QM67 o symbolach: SLH9B, SLJ4M, BD82QM67
 • Intel QS67 o symbolach: SLHAG, SLJ4K, BD82QS67
 • Intel NM70 o symbolach: SLJTA, BD82NM70
 • Intel HM70 o symbolach: SJTNV, BD82HM70
 • Intel HM75 o symbolach: SLJ8F, BD82HM75
 • Intel HM76 o symbolach: SLJ8E, BD82HM76
 • Intel HM76 o symbolach: SLJ8E, BD82HM76
 • Intel HM77 o symbolach: SLJ8C, BD82HM77
 • Intel QM77 o symbolach: SLJ8A, BD82QM77
 • Intel QS77 o symbolach: SLJ8B, BD82QS77
 • Intel HM86 o symbolach: SR13J, SR17E, DH82HM86
 • Intel QM87 o symbolach: SR13G, SR17C, DH82QM87
 • Intel HM87 o symbolach: SR13H, SR17D, DH82HM87
 • Intel HM97 o symbolach: SR1JN, DH82HM97
slj4n-chipset

BD82 HM67 SLJ4N – jeden z chipsetów Intela współpracujących z Management Engine

Jeśli po przeanalizowaniu powyższych informacji stwierdzasz, że Twój laptopa do nich pasuje, zapraszam do dalszej części artykułu, jeśli jednak na podstawie powyższych danych wykluczyłeś swojego laptopa, to problem może leżeć gdzie indziej – np. zbyt wysokich temperaturach pracy (przegrzewanie) albo w wadliwym zasilaczu (za mała moc) – w takim wypadku skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc :)

 

Co jest przyczyną wyłączania się laptopa po 30 minutach?

Całemu zamieszaniu winny jest tak zwany Intel Management Engine znany także jako Intel ME, Intel ME Region, Intel Active Management Technology.

Najprościej mówiąc Intel ME (tak właściwie Intel AMT, ale na potrzeby tego artykułu, będziemy posługiwać pojęciem Intel ME) jest mikroprogramem zaimplementowanym w chipsety Intela, działającym w warstwie sprzętowej równolegle z systemem operacyjnym lecz poza jego kontrolą a jego ideą jest możliwość zdalnego, monitorowania, naprawiania, konfigurowania, modyfikowania czyli jednym słowem – możliwość zdalnego zarządzania komputerem wyposażonym w Intel ME. Rozwiązanie wydaje się praktyczne i wygodne, jednak w większości przypadków tylko dla administratorów większych sieci firmowych, bankowych itp. Dla przeciętnego „Kowalskiego” Intel ME pozostaje bezużyteczny. Dla bardziej zainteresowanych szerszy opis na Wikipedii (j. angielski) : https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Active_Management_Technology

Konsola zarządzania związana z Intel Management Engine. Umożliwia między innymi zdalną kontrolę komputera.

Intel Management Engine ma jednak wadę – potrafi się po prostu uszkodzić. Mogło by się wydawać, że to nic – wszak i tak większość domowych użytkowników z niego nie korzysta, jednak mechanizmy bezpieczeństwa wbudowane w Intel ME działają w ten sposób, że jeśli nie wykryją prawidłowej sygnatury mikroprogramu (a gdy ten jest uszkodzony to sygnatura również) nakazują komputerowi wyłączyć się dokładnie po 30 minutach.

Ot cały sekret problemu wyłączania się laptopa po 30 minutach :) Jak to rozwiązać?

 

Jak naprawić wyłączanie się laptopa po 30 minutach?

Na początek może powiem, że jeśli jesteś mało doświadczonym użytkownikiem to samemu nie dasz rady tego naprawić. Nawet jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem, usunięcie problemu z wyłączającym się po 30 minutach laptopem wymagać będzie specjalistycznych narzędzi serwisowych takich jak programator kości flash.

Najprościej mówiąc, procedura naprawy tego problemu polega na wgraniu do kości flash na płycie głównej laptopa zawierającej wsad BIOS w tym uszkodzony Management Engine sprawnego wsadu z nieuszkodzonym Management Engine. Brzmi dość łatwo prawda? Ale zawsze łatwiej mówić a trudniej zrobić ;)

Cały szkopuł polega na tym, że aby to zrobić należy dysponować specjalistycznym programatorem, a poza tym i tak trzeba rozkręcić laptopa, wyjąć z niego płytę główną i podejść do niej z lutownicą, co dobrze prezentuje film z naszego serwisu laptopów, w którym programujemy tego typu kość (co prawda filmik dotyczy innej usterki, ale sama procedura programowania jest taka sama):

Jak samemu zneutralizować Intel Management Engine? Zadanie dla ambitnych.

Od razu ostrzegamy, że jest to zadanie dla ambitniejszych użytkowników, dodatkowo operację tą wykonujesz na własną odpowiedzialność ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia laptopa w taki sposób, że nie będzie się już uruchamiał w ogóle. Ale bez paniki, gdy nawet do tego dojdzie, to da się to naprawić programowaniem z poziomu programatora, jednak wtedy trzeba będzie się zgłosić po pomoc do serwisu laptopów.

Do wykonania tego zadania potrzebny będzie nam program me_cleaner . Program został przetestowany na wielu platformach i działa w dużej części przypadków. Z powodzeniem neutralizuje ME Region w platformach od Nehalema po najnowszy Kabylake. Opisu tutaj nie będzie, wszystkie szczegóły na temat oprogramowania i jego wykorzystania znajdziecie w podanym linku w języku angielskim – dlatego jest to zadanie dla ambitnych ;) Jeśli ktoś z Was zechce się tego podjąć to na pewno sobie poradzi, niedoświadczonym użytkownikom nie radzę tego wykonywać.

Tabela kompatybilności me_cleanera stan na lipiec 2017:

PCH CPU ME SKU 250b2ec
Ibex Peak Nehalem/Westmere 6.0 Ignition WORKS (1)
Ibex Peak Nehalem/Westmere 6.x 1.5/5 MB WORKS (1)
Cougar Point Sandy Bridge 7.x 1.5/5 MB WORKS
Panther Point Ivy Bridge 8.x 1.5/5 MB WORKS
Lynx/Wildcat Point Haswell/Broadwell 9.x 1.5/5 MB WORKS
Wildcat Point LP Broadwell Mobile 10.0 1.5/5 MB WORKS
Sunrise Point Skylake/Kabylake 11.x CON/COR WORKS (2)
Union Point Kabylake 11.6 CON/COR UNTESTED
SoC TXE SKU 250b2ec
Bay Trail 1.x 1.25/1.375/3 MB UNTESTED
Braswell/Cherry Trail 2.x 1.375 MB WORKS

 

Podsumowanie

Problem z wyłączaniem się laptopa po 30 minutach jest już znany, wiadomo co go powoduje i wiadomo jak to rozwiązać. Jedyną bolączką dla przeciętnego użytkownika jest to, że rozwiązanie tej usterki wymaga zaangażowania pomocy serwisu lub też podjęcia ryzyka samodzielnej naprawy, która niekiedy może zakończyć się niepowodzeniem prowadzącym do całkowitego „uziemienia” laptopa, na szczęście odwracalnie. W razie jakichkolwiek pytań odnośnie usterki i artykułu zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.

 

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj