Ocena użytkowników:
[Głosów:5    Średnia:4.6/5]

 

 

Dziś nasz kolejny artykuł poruszający wady fabryczne laptopów. Tym razem pod lupę idzie laptop ASUS R556L, który był kolejnym w tym tygodniu przypadkiem, który trafił do nas z identycznym problemem co te same modele (albo oparte o tą samą płytę główną) kilka dni wcześniej.

Oto sprawca całego zamieszania o którym tutaj dziś piszemy.

 

 

Objawy i dokładny opis usterki

W sumie te laptopy dotknięte są dwiema wadami fabrycznymi, gdyż przyczyna jednej i drugiej leży praktycznie w tym samym miejscu, mimo, że ich objawy są od siebie różne. Te dwa główne problemy to:

  • Laptop nie widzi dysku twardego, albo widzi go sporadycznie (raz widzi raz nie), niekiedy zdarza się, że niektóre modele dysków są widoczne a inne nie.
  • W laptopie brak dźwięku, dodatkowo w menadżerze urządzeń znikła karta dźwiękowa, niekiedy, bardzo sporadycznie zdarza się, że karta dźwiękowa się pojawia i dźwięk zaczyna działać.

Warto dodać, że usterką tą nie jest dotknięty jedynie ASUS R556L. Problem z dyskiem twardym i problemy z dźwiękiem dotyczą wszystkich laptopów które oparte są o tą samą płytę główną, mianowicie:

X555LD MAIN BOARD Rev. 2.0

Płyta główna X555LD MAIN BOARD. Występuje ona w prawie 20 różnych modelach laptopów ASUS zatem każdy z tych modeli narażony jest na opisywane problemy.

 

Jak się okazuje, o tą płytę główną opartych jest jeszcze prawie 20 innych modeli laptopów ASUS, modele, które mogą mieć problem z dyskiem twardym i dźwiękiem to:

Asus A555LJ, Asus F555L, ASUS R556LJ, Asus x555ld, Asus X555L, ASUS X554LJ, ASUS R556L, Asus X554LD, ASUS A555LN, Asus R556LN, Asus K555L, Asus F555LD, Asus X555LJ, Asus A555L, Asus k555ln, Asus RV500s, Asus K555LD, Asus F555LJ

 

Przyczyny problemów z dyskiem i dźwiękiem

Jak wcześniej wspomniano, problemy z dyskiem twardym i dźwiękiem mają jedno źródło. Mianowicie jest nim problem z konektorem (X555LD HDD BOARD) łączącym dysk twardy z płytą główną. Dodatkowo na tym samym kawałku laminatu co złącze dysku twardego, znajduje się układ dźwiękowy, tak więc ten jeden element generuje dwa różne problemy.

 

Omawiany konektor dysku twardego X555LD HDD BOARD. Jest on “łącznikiem” czy też jak go inni nazwą – przejściówka miedzy dyskiem twardym a płytą główną. Dodatkowo pełni rolę karty dźwiękowej.

 

Mogło by się wydawać, że sprawa jest banalna, aby naprawić problem z dźwiękiem lub dyskiem, po prostu wystarczy wymienić konektor.

Jednak sprawa nie jest taka prosta. Ogólnie problem leży przy konektorze, jednak czasami a nawet często zdarza się, że dodatkowo, problem jest także w gnieździe po stronie płyty głównej a mianowicie naderwane są pola lutownicze. Tak więc nie zawsze wymiana konektora rozwiąże problem. Poniżej ilustracja obrazująca istotę problemu:

Widoczne obok zaznaczonego na czerwono gniazda “kreseczki” to właśnie pola lutownicze, które pękają powodując problemy z dyskiem twardym albo brak dźwięku w laptopie.

Wiemy już co jest problemem gdy w naszym laptopie nie działa dysk twardy albo dźwięk. Jednak co sprawa, że problem w ogóle występuje?

Powodem pękania złącza przy konektorze jest wadliwe jego mocowanie do płyty głównej. Konektor przymocowany jest i dociskany tylko jedną śrubą z jednego boku, natomiast po drugiej stronie nie ma aż takiej siły docisku co powoduje nierównomierne naprężanie się całości. Taki nierównomierny rozkład sił powoduje po pewnym czasie użytkowania zmęczenie materiału i w efekcie mamy pęknięcie pola lutowniczego co przekłada się na brak dźwięku i problemy z widocznością dysku twardego.

 

W zaznaczonym miejscu widać, że z lewej strony jest śruba trzymająca konektor na złączu natomiast z prawej strony jej nie ma co powoduje nierównomierny docisk a co za tym idzie po pewnym czasie powstają pęknięcia za równo po stronie konektora jak i płyty głównej.

 

Naprawa problemów z dyskiem i dźwiękiem

Na naprawienie wyżej wymienionych problemów nie ma jednoznacznej metody gdyż jak wspomniano wcześniej – problem może leżeć w kilki miejscach – po stronie samego konektora albo też po stronie płyty głównej (pękanie pól lutowniczych przy gnieździe łączącym konektor z płytą główną).

Zatem kupienie nowego konektora nie zawsze będzie dobrym pomysłem, tym bardziej, że na chwilę obecną ich ceny są dosyć wysokie właśnie ze względu na popularność usterki i zapotrzebowanie na nie.

Co ciekawe takiego konektora nie trzeba wymieniać gdyż da się go naprawić dużo niższym kosztem. Podobnie sytuacja wygląda gdy do naprawy jest złącze po stronie płyty głównej. Jednak raczej nie jest to zadanie do samodzielnego wykonania w domu gdyż wymaga specjalistycznych narzędzi takich jak lutownica na gorące powietrze (HOT-AIR), podgrzewacz, precyzyjna lutownica kolbowa a oprócz samego sprzętu potrzebne są przede wszystkim umiejętności.

Tego typu naprawy wymagają naprawdę precyzyjnego sprzętu, często elementy są tak małe, że do wykonania naprawy konieczny jest mikroskop.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie naprawy problemów z dźwiękiem lub problemów z obsługą dysków, skontaktuje się z naszym serwisem laptopów – postaramy się pomóc.

kontakt

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj