Ocena użytkowników:
[Głosów:1    Średnia:5/5]

 

Jeszcze dobrze nie zaczęło się lato a upały już zaczynają dawać o sobie znać. O ile my się opalimy i skorzystamy z dobrodziejstw słońca o tyle nasze laptopy w tym okresie czeka katorga i kręcenie wentylatorem na maksymalnych obrotach. Wtedy zaczynają się pytanie czy da się z tym coś zrobić? Czy da się wymienić chłodzeni w laptopie na lepsze? Na takie żeby nasz laptop się nie przegrzewał?

W tym artykule odpowiemy na pytania związane z wymianą chłodzenia w laptopie a także poradzimy, co zrobić. żeby laptop się mniej grzał.

 

Czy da się wymienić chłodzenie w laptopie?

Oto zasadnicze pytanie – czy jest możliwość wymiany chłodzenia w laptopie na lepsze? Odpowiedź może być rozczarowująca dla niewtajemniczonych użytkowników – niestety w praktycznie w żadnym laptopie nie da  się wymienić chłodzenia na lepsze.

Jest to podyktowane tym, że laptop to wysoce zintegrowane urządzenie jeśli chodzi o konstrukcję i praktycznie każdy jeden model ma dopasowane wszystko na wymiar. O ile w komputerach stacjonarnych obowiązuje standard ATX mówiący o tym, jakie mają być wymiary płyty głównej, rozstaw gniazd i otworów montażowych dzięki czemu możemy sobie do woli żonglować podzespołami – to w laptopach nie ma takiego standardu i każdy producent projektuje laptopa tak aby w środku upchać jak najwięcej, czyli liczy każdy milimetr i dopasowuje wszystko tak, że praktycznie nie ma żadnego pola do popisu jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w obudowie laptopa (pomijając podmianę elementów takich jak RAM, procesor itp, które akurat są w jakiś sposób ustandaryzowane).

 

Mimo, że w laptopie nie można wymienić chłodzenia na wydajniejszy, to jest sporo sposobów aby poprawić jego wydajność i w tym artykule postaramy się przedstawić kilka z nich.

Jak polepszyć chłodzenie w moim laptopie?

Mimo to, że skazani jesteśmy na system chłodzenia jaki został nam zamontowany w laptopie i musimy tolerować jego wady takie jak nagrzewanie się laptopa czy głośną pracę wentylatora, to istnieje to te kilka sposobów wymienionych poniżej, których wdrożenie powinno pomóc zbić temperatury podzespołów. Każda z metod, które omówimy wnosi mniej lub więcej do wydajności systemu chłodzenia a wszystkie na raz mogą dać zaskakujące rezultaty.

 

Po pierwsze: Czyść regularnie układ chłodzenia w laptopie

Jedną z głównych przyczyn słabej wydajności chłodzenia w laptopie jest jego zabrudzenie a najczęściej zabicie kurzem co drastycznie zmniejsza przepływ powietrza między żeberkami radiatora a tym samym z laptopa wydmuchiwane jest dużo mniej gorącego powietrza niż powinno być wydmuchane. Jeśli chłodzenie w Twoim laptopie dawno albo w ogóle  nie było czyszczone to zrobienie tego może pomóc Ci zredukować temperaturę nawet o kilkanaście stopni!

kurz_w_wentylaorze_laptopa

W laptopach, w których chłodzenie nie było czyszczone przez kilka lat, potrafią zgromadzić kożuch z kurzu, który okropnie utrudnia odprowadzanie ciepła z laptopa.

Po drugie: Wymień pastę termoprzewodzącą na lepszą

Oprócz regularnego czyszczenia chłodzenia z kurzu, ważna jest jakość i kondycja pasty termorzpewodzącej między radiatorem a podzespołami laptopa (procesorem lub kartą grafiki). Pasta to substancja, która pomaga przekazywać ciepło z chłodzonego elementu do radiatora, uzupełnia mikronierówności miedzy nimi. Jeśli pasta jest stara, to wysycha i traci swoje właściwości a w efekcie dużo gorzej odprowadza ciepło. Wymieniając pastę, postaramy się wybrać jak najlepszą gdyż dobra pasta potrafi zbić temperaturę nawet o 10 stopni!

Po trzecie: Zmień termopady na miedziane blaszki

Termopady to takie “gumki”, które stosowane są w miejscach, gdzie między radiatorem a chłodzonym elementem jest niewielka szpara. Pasta nie dała by rady uzupełnić tej przestrzeni więc w takich miejscach stosuje się własnie termopady (niekiedy nawet na kartach graficznych, które przecież wytwarzają dużo ciepła). Co prawda mają one przyzwoitą przewodność cieplną jednak równie dobrze szczelinę można wypełnić miedzianą blaszką odpowiedniej grubości. Miedź ma wielokrotnie lepszą przewodność cieplną niż termopad i zastosowanie takiej blaszki potrafi zbić temperaturę nawet o kilkanaście stopni!

 

Po czwarte: Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza, użyj podkładki chłodzącej

Otoczenie w jakim pracuje laptop też ma wpływ na to jak działa jego układ chłodzenia. Dobra cyrkulacja powietrza w otoczeniu komputera też może wpłynąć na temperatury jego podzespołów. Oczywiście nie będziemy wietrzyć i robić przeciągu w pokoju tylko po to, żeby laptop miał lepsze warunki, jednak możemy zastosować urządzenia, które zapewnią cyrkulację powietrza w najbliższym otoczeniu laptopa a mówimy tutaj o podkładkach chłodzących, na których kładzie się laptopa a od spodu nadmuchiwane jest powietrze co zapewnia dodatkową wymianę ciepła między obudową laptopa a otoczeniem co czasami może poskutkować kilkustopniowym spadkiem temperatury. W trakcie poszukiwania materiałów do tego artykułu natrafiłem na ciekawy wynalazek, który jest wart wspomnienia. Nazywa się to Ice Troll III i działa trochę jak odkurzacz, który dodatkowo wysysa powietrze, które wypchał z laptopa wentylator dzięki czemu jeszcze szybciej opuszcza ono obudowę.

 

 

 

Jak inni radzą sobie z usprawnianiem chłodzenia w laptopie? Kreatywne pomysły.

Dla niektórych użytkowników, przegrzewający się laptop może być rzeczą na tyle irytującą, że nie mają oni ochoty wydawać pieniędzy na rozwiązania usprawniające chłodzenie i biorą sprawy w swoje ręce  wymyślając niekiedy dość ciekawe sposoby na zbicie temperatury w sowim sprzęcie. Oto niektóre z kreatywnych rozwiązań (nie próbujcie tego w domu! Chyba, że wiecie, co robicie ;) ):

 

Jak nie doprowadzić do przegrzania laptopa w upały?

Jeśli powyżej opisane porady to za mało albo nie chce Ci się za dużo kombinować, możesz też postarać się w inny sposób aby Twój laptop nie gotował się aż tak mocno w gorące dni. Nie będą to niestety złote rady a garść wskazówek jak nie doprowadzić do zagotowania sprzętu:

Nie przeciążaj laptopa jeśli nie musisz – czyli po prostu nie graj, nie obciążaj procesora ani karty grafiki ani nie rób nic co wyciska pot z Twojego sprzętu – niestety jeśli chcesz aby laptop posłużył trochę dłużej, niekiedy trzeba dać mu fory.

Przenieś się z laptopem do chłodniejszego pomieszczenia – jeśli już musisz grać czy obciążać laptopa w inny sposób to postaraj się przenieść z nim w chłodniejsze miejsce – gdy układ chłodzenia będzie zasysał powietrze o temperaturze kilka stopni niższej to na pewno dobrze wpłynie to na jego wydajność.

Nie blokuj wlotów powietrza, nie używaj laptopa na kocu, kołdrze – po prostu używaj go na płaskiej powierzchni i zadbaj o to aby otwory wentylacyjne były drożne i nic nie blokowało wloty i wylotu powietrza.

 

Używanie laptopa w łóżku to często jeden z powodów jego przegrzewania się.

 

I tak dobrnęliśmy do końca. Co prawda artykuł miał odpowiedzieć tylko na pytanie czy da się wymienić chłodzenie w laptopie a jak zwykle wyszło tego trochę więcej. Mamy nadzieję, że się podobało.

Jeśli czegoś nie zrozumiałeś albo masz pytanie odnośnie powyższego artykułu zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem laptopów:

KONTAKT

 

Metryczka:

Użytkownicy, którzy znaleźli ten artykuł, szukali:

wymiana chłodzenia w laptopie cena, chłodzenie laptopa, wymiana wentylatora w laptopie, dodatkowe chłodzenie do laptopa, jak poprawić chłodzenie laptopa, wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie, chłodzenie laptopa domowe sposoby, chłodzenie laptopa program

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj