Ocena użytkowników:

 

Aktualizowałeś właśnie BIOS? Albo może Windows zaczął instalować aktualizacje? Twój laptop już nie chce się włączyć po aktualizacji, masz czarny ekran i brak obrazu?

 

laptop_nie_wlacza_sie_po_aktualizacji_wtf

Czasami, a nawet dosyć często – aktualizacje Windows powodują więcej problemów niż korzyści. W ekstremalnych przypadkach potrafią nawet zepsuć BIOS!

 

Zdarza się – i to nawet dosyć często, ale nie martw się. W tym artykule opowiemy Ci dlaczego tak się dzieje i jak to można naprawić.  Są zazwyczaj dwie sytuacje w których zdarza się taka usterka – albo po aktualizacji BIOS albo po aktualizacjach Windows. Nie będziemy lać wody i przejdźmy od razu do rzeczy.

 

Po aktualizacjach mój laptop nie chce się włączyć

Wyjaśnijmy sobie tylko jedną rzecz – mając na myśli „laptop nie chce się włączyć”, mówimy o tym, że laptop albo nie uruchamia się w ogóle (nie reaguje na nic) albo uruchamia się, ale nic nie wyświetla na ekranie.

Artykuł ten nie dotyczy sytuacji w której laptop się uruchamia, widać, logo, ładowanie systemu, ale system nie chce się załadować – to jest usterka programowa, którą opiszemy innym razem.

 

Dlaczego aktualizacje Windowsa psują laptopa?

Zapewne dlatego, że Windows nie jest idealny ;) Ale ściślej mówiąc, sprawa leży po stronie oprogramowania BIOS UEFI (taka nowsza wersja BIOS), które w razie potrzeby może wymieniać dane z systemem operacyjnym na bieżąco (stary BIOS jedynie „startował” wszystkie urządzenia i dalszą kontrolę przekazywał systemowi). No i czasami zdarzy się, że w trakcie takiej wymiany danych coś pójdzie nie tak, szczególnie przy instalacji aktualizacji Windows dotyczących funkcji sprzętowych. Wystarczy, że taka aktualizacja spowoduje nadpisanie kilku bitów o oprogramowaniu BIOS UEFI i nasz laptop zostanie uziemiony. Zazwyczaj po aktualizacjach Windows prosi o ponowne uruchomienie i nagle okazuje się, ze po uruchomieniu laptop nie chce się włączyć – na ekranie ciemno a w cięższych przypadkach w ogóle nie będzie reagował na włącznik. Warto dodać, że problem ten najczęściej dotyczy komputerów z Windows 8/8.1/10.

 

nie_masz_wyboru_przy_aktualizacjach

Niestety bardzo często aktualizacje Windows natrętnie zmuszają nas do ich instalacji. Nawet gdy będziemy je odkładać, to one tak czy inaczej wcisną nam się „na chama”. Po prostu nie mamy wyboru – co jest bardzo irytujące!

 

Sprawa jest o tyle irytująca, że często nie mamy wpływu na aktualizacje, gdyż Windows wciska je na siłę i często instaluje je bez naszej wiedzy – no ale co zrobić. Nie od dziś wiadomo, że sztandarowy produkt Microsoftu idealny nie jest, ale chcąc czy nie chcąc – jesteśmy poniekąd skazani na jego użytkowanie, szczególnie gdy komputera używamy do celów zawodowych.

 

 

Dlaczego mój laptop zepsuł się w trakcie aktualizacji BIOS?

Tutaj wyjaśnienie jest o wiele prostsze niż w przypadku uszkodzenia w trakcie aktualizacji Windows.

Jeśli Twój laptop się wyłączył gdy aktualizacja była w toku – to tutaj raczej przyczyna jest oczywista. Taka sytuacja dosyć często na miejsce gdyż dostajemy przynajmniej kilka razy w miesiącu do naprawy laptopa po takiej nieudanej aktualizacji. Po części jest to spowodowane nieuwagą użytkownika (np. wypięcie kabla zasilającego w trakcie aktualizacji i słaba bądź uszkodzona bateria w laptopie) a po części niedoskonałością starszego typu programów do aktualizacji BIOS, które dopuszczały do aktualizacji laptopy z uszkodzoną baterią albo nawet bez baterii (nowsze programy do aktualizacji są zabezpieczone na taką ewentualność) – inna sprawa, że takie zabezpieczenie też można łatwo obejść – i często robią tak użytkownicy laptopów z uszkodzoną baterią bądź bez baterii.

 

ostrzezenie_o_baterii_aktualizacja_bios

Ostrzeżenie dotyczące baterii przy próbie aktualizacji BIOS.

 

Jeśli aktualizacja BIOS przebiegła pomyślnie a Twój laptop nie chce się już włączyć – to też się zdarza. Niestety tego typu sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć – po prostu jeśli będziemy mieli pecha to nasz BIOS się uszkodzi i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu. Jest to spowodowane błędnym zapisem aktualizacji do kości BIOS a winne jest temu najczęściej oprogramowanie do aktualizacji BIOS, które jak każde inne oprogramowanie – nie jest idealne i narażone jest na błędy.

 

 

Jak naprawić laptopa po nieudanej aktualizacji?

Do wyboru są dwie możliwości naprawy – samodzielna (o ile pozwoli na to nasz laptop) oraz wymagająca pomocy serwisu laptopów albo znajomego z umiejętnością lutowania i programatorem BIOS ;)

Metoda samodzielna – choć teoretycznie możliwa, to jednak trudna i niestety większość laptopów jej nie wspiera. Ale może Ci się poszczęści i akurat Twój laptop będzie posiadał taką funkcję. Mówimy tutaj o procedurze CRISIS BIOS RECOVERY (więcej w naszym artykule na ten temat). Mówiąc w uproszczeniu, procedura polega na uruchomieniu laptopa w trybie odzyskiwania BIOS (najczęściej za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy trzymanej przy starcie laptopa) i podaniu mu sprawnego pliku BIOS na pendrive bądź na dyskietce, przez stację dyskietek na USB (w starszych laptopach). Metoda ta jest wspierana np. w wybranych modelach laptopów HP oraz Acer. Nie starczyło by miejsca aby tutaj opisać w jakich laptopach procedura jest wspierana i jak ją wykonać, dlatego dajemy Ci wskazówkę, aby poszukać w sieci haseł pod kątem Twojego laptopa i procedury CRISIS BIOS RECOVERY.

 

kombinacja_klawiszy_laptop

Niekiedy laptopy posiadają wbudowaną procedurę przywracania BIOS. Zazwyczaj można ją wywołać przy użyciu określonej kombinacji klawiszy.

 

Metoda z pomocą serwisu albo kolegi – ta metoda na pewno działa za każdym razem. Jednak ma jedną poważną wadę – nie zrobisz tego sam, chyba, że posiadasz lutownicę ze specjalną końcówką i programator do kości BIOS lub znajomego, który takie cuda posiada ;)

Jeśli nie, to pozostaje Ci skorzystać z pomocy serwisu na przykład takiego jak nasz. Na czym polega ta naprawa, że jest niby taka trudna? Na tym, że przede wszystkim laptopa trzeba rozkręcić i wylutować z płyty głównej kostkę, do której trzeba wgrać sprawny plik BIOS, który też nie zawsze jest łatwy do znalezienia. Poza tym w nowszych laptopach (głownie w procesorami Core i3, i5, i5) są dodatkowe utrudnienia w postaci Regionu ME, który musi być prawidłowo dobrany do wersji chipsetu na płycie głównej laptopa, inaczej laptop może nie działać poprawnie. Poza tym w nowszych BIOS’ach UEFI bardzo często wgrany jest klucz licencyjny Windows, który też wymaga „przeszczepienia” do nowego pliku BIOS, inaczej stracimy licencje na system. Można by się jeszcze rozpisywać na ten temat, ale najwięcej wyjaśni chyba film z naszego serwisu, na którym właśnie wgrywamy plik BIOS do laptopa w którym aktualizacje go popsuły:

 

 

Pomożecie mi naprawić tą usterkę?

Jasne! Zawsze pomagamy! Chcesz się coś dowiedzieć – skontaktuj się z nami!

    [0]
    0.00 zł Zobacz

    Formularz zamówienia

    NazwaCena
    Anuluj