Na przestrzeni ostatnich lat prawdziwą plagą wśród laptopów stały się awarie wszelkich chipów wykonanych w technologii BGA. Awarie tych chipów odpowiedzialne są za niemal 3/4 usterek występujących w laptopach. Jest jedna dominująca teoria tłumacząca taki stan rzeczy – zimne luty, które zostały opisane w innym artykule na naszej stronie. Jednak chcielibyśmy dzisiaj uściślić, kiedy naprawa laptopów wymaga poprawy zimnych lutów, a kiedy po prostu wymiany wadliwego układu BGA na nowy – co gwarantuję działanie tak naprawionego laptopa przez długi okres czasu.
Naprawa laptopów – kiedy reballing?
Czym jest reballnig?
Reballing to jedna z metod naprawy laptopów, która polega na wymianie skorodowanego lub pękniętego spoiwa łączącego układ BGA z płytą główną laptopa. Prawidłowy proces reballingu powinien przebiegać kolejno:
Wylutowanie układu > Usunięcie resztek spoiwa z układu BGA i płyty głównej > Nałożenie nowego spoiwa na układ BGA > Ponowne wlutowanie układu do płyty głównej > Inspekcja oraz testy.
Generalnie krótko mówiąc, reballing jest metodą naprawy laptopa, która jest skuteczna jedynie wtedy, gdy faktycznie miało miejsce uszkodzenia połączenia BGA. Jednak bardzo często bywa tak, iż mniej doświadczone serwisy błędnie wydają diagnozę pęknięcia spoiwa, podczas gdy w rzeczywistości przyczyną awarii laptopa jest wada układu BGA samego w sobie.
Nie ma ścisłych metod diagnostycznych pozwalających jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z wadą układu BGA czy wadą połączenia między układem a płytą główną. Jednak doświadczenie pozwala nam stwierdzić w jakich układach występują nienaprawialne wady fabryczne, a jakie układy wymagają reballingu. W ogólnym ujęciu, układy Intel oraz ATI w dużej części wymagają jedynie reballingu, aby naprawić uszkodzonego laptopa.
Naprawa laptopów – kiedy wymiana układu?
Wymiana uszkodzonego układu BGA wymagana jest gdy jednoznacznie można stwierdzić, że jest on przyczyną awarii laptopa. Można to orzec na przykład poprzez rozeznanie modelu układu i stwierdzenie czy należał on do wadliwej serii, lub gdy po reballingu takiego układu w dalszym ciągu laptop nie działa, a wyeliminowaliśmy wszystkie inne możliwe przyczyny usterki.
Naprawa laptopa poprzez wymianę układu na nowy jest najskuteczniejszą metodą naprawczą, bowiem doświadczenie mówi, że żywotność tych najbardziej awaryjnych i najczęściej wymienianych układów to ok 3-4 lata. Wstawiając nowy układ możemy być pewni, że nasz laptop będzie działała bezawaryjnie przez następne kilka lat chyba, że wystąpi w nim inna usterka – jednak takie prawdopodobieństwo jest niewielkie, ponieważ jak już zostało wspomniane na początku – uszkodzenia układów BGA stanowią około 3/4 wszystkich usterek w laptopach.
Główną grupą wadliwych chipów, są układy graficzne oraz mostki północne znanego producenta – nVidia. Stanowią one duży procent ogółu wśród uszkodzeń układów BGA i 80% z nich nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany na nowe.
Nasz serwis wykonując naprawę laptopa poprzez wymianę układu BGA na nowy, udziela na niego przedłużonej gwarancji, co jest świadectwem skuteczności takich napraw.
Konkluzja
Jeśli chcemy mieć pewność skutecznej naprawy popartej przedłużoną gwarancją, powinniśmy się decydować na naprawę laptopa poprzez wymianę układu BGA.
Być może cena jest dość wysoka, lecz na pewno wiele niższa niż zakup nowego laptopa, a żywotność takiej naprawy niejednokrotnie przewyższa okres gwarancyjny naszego serwisu a nawet producenta (przypomnijmy, że średnia żywotność nowego chipu to 3-4 lata).
Owszem sam reballing też często pomaga ożywić laptopa, jednak reballing wadliwych chipów nie jest nigdy do końca pewny, bowiem nieznana jest wewnątrz strukturalna kondycja takiego chipu, przez co serwis nigdy nie jest w stanie udzielić pełnej gwarancji na usługę naprawy takiego laptopa.
Treści powiązane z poruszanym w tym artykule tematem:
-
Przyczyny wadliwości układów BGA
-
Reballing BGA na przykładzie laptopa
-
Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!
-
Wymiana układu BGA w laptopie
-
Laptopy – tani serwis, reballing BGA i naprawa domowym sposobem – PRZESTROGA!
-
Wymiana układu BGA na przykładzie HP Pavilion DV6000/9000 [Film]
-
Wadliwe układy BGA firmy nVidia – lista
Formularz zamówienia
Nazwa | Cena | |
---|---|---|
zł |
Zostaw komentarz