W tym artykule dowiesz się jak wygląda programowanie BIOSu w laptopach praktycznie wszystkich firm – Acer, Asus, DELL, eMachines, Fujitsu Siemens, HP, Lenovo, IBM, SAMSUNG, TOSHIBA i wielu innych.
Do uszkodzenia BIOSU dochodzi najczęściej z trzech powodów: po nieudanej aktualizacji, z powodu wgrania złego BIOSu (najczęściej wynika to z „kombinowania” wbrew zaleceniom producenta ;) ) lub też z powodu samoczynnego uszkodzenia się BIOSu co jest coraz częściej spotykane w nowych laptopach.
Uszkodzenie BIOSu jakie są objawy?
Oto lista najczęściej spotykanych zachowań laptopa przy uszkodzeniu BIOSu:
- Uruchamia się, ale brak obrazu
- Nie uruchamia się w ogóle, nie reaguje na włącznik
- Stoi na logo startowym albo na napisach startowych
- Miga dwukrotnie diodą CAPS-LOCK i NUM-LOCK (w laptopach HP Pavilion)
- Piszczy 5 razy z głośników (w laptopach DELL)
- Wyłącza się po 5-15-20-25 minutach pracy bez żadnego powodu (dotyczy to najczęściej uszkodzenia wsadu EC lub PCH, który jest czymś bardzo podobnym do BIOS, ale jest częścią układu KBC bądź mostu PCH)
Uszkodzenie BIOSu w laptopie może także powodować wiele innych objawów, których nie sposób tutaj opisać gdyż jest ich zbyt wiele – jednak przedstawiliśmy najpopularniejsze z nich.
Co to jest BIOS i do czego służy, jak wygląda i gdzie się znajduje?
Co to jest BIOS?
Wyraz BIOS jest tak naprawdę skrótem od Basic Input Output System czyli po polsku – Podstawowy System Wejścia i Wyjścia. Jest on pierwszym programem jaki uruchamia się wraz ze startem laptopa (dopiero później ładuje się system operacyjny). Zarządza on wszystkimi podstawowymi urządzeniami laptopa i ich dostępem do zasobów komputera, pozwala je włączać, lub wyłączać. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że BIOS jest podstawowym programem płyty głównej który mówi jej jak ma działać, dopóki nie uruchomi się system operacyjny, który w większości przejmuje rolę BIOSu i kontrolę nad komputerem.
Gdzie się znajduje BIOS?
BIOS sam w sobie jest programem więc fizycznie nie istnieje natomiast jak każdy program – musi gdzieś być zapisany. BIOS zapisywany jest na kościach pamięci FLASH. Rodzajów tych kości jest wiele (w różnych obudowach, z różnymi ilościami nóżek, o różnych pojemnościach) natomiast ich zadanie jest takie samo – przechować zapisany program jakim jest BIOS i umożliwić jego odczyt gdy tylko będzie potrzebny.
Jak zaprogramować od nowa kośc BIOS, jak wgrać nowy BIOS?
Jeśli już jesteś tym nieszczęśnikiem, któremu uszkodził się BIOS w laptopie czy to w skutek błędu przy aktualizacji czy też po prostu z powodu złośliwości rzeczy martwych – jest dla Ciebie ratunek :)
Samodzielnie:
Jednak nie w każdym przypadku poradzisz sobie z nim samodzielnie. Niektórzy producenci laptopów (np. Acer, HP) oferują procedurę zwaną CRISIS BIOS RECOVERY – dzięki niej będziesz mógł przywrócić sprawny BIOS bez konieczności oddawania laptopa do serwisu, lecz warunek jest jeden – laptop musi się uruchamiać (a przy poważnym uszkodzeniu BIOS nie zawsze tak się dzieje). Dodatkowo w starszych modelach laptopów do przeprowadzenie tej procedury konieczna jest stacja dyskietek 1,44 na USB (w nowszych laptopach można to zrobić z pendrive).
Procedura Crisis Bios Recovery jest zróżnicowana w zależności od producenta laptopa i producenta BIOS (tak – BIOS piszą niezależne od producentów laptopów firmy). W tym artykule nie dalibyśmy rady zmieścić wszystkich opisów, jednak łatwo będzie Ci je znaleźć za pomocą wyszukiwarki wpisując „Crisis Bios Recovery + model i marka Twojego laptopa”.
Abyś nie bał się samodzielnie spróbować przywrócić Twojego laptopa do życia, poniżej jest link do artykułu opisującego szczegółowo przykładową procedurę Crisis Bios Recovery dla starszej serii laptopów HP Pavilion DV6000 / 9000:
Procedura Crisis Bios Recovery DV6000 / 9000
Film prezentujący jak procedura ta wygląda:
Gdy nie dasz rady samodzielnie:
Niestety często jest tak, że choć nie chcemy to musimy skorzystać z pomocy fachowca. Będzie to konieczne jeśli Twój laptop w ogóle się nie włącza lub nie da się na nim wykonać procedury Crsis Bios Recovery. Wtedy konieczny będzie serwis laptopów, który dysponuje przede wszystkim programatorem do kości BIOS, po drugie odpowiednim wsadem do tej kości a po trzecie – wiedzą jak to zrobić.
Generalnie programowanie kości BIOS z programatora wymaga najczęściej kompletnego rozebrania laptopa na czynniki pierwsze i użycia lutownicy do wylutowania kości BIOS (bardzo rzadko zdarza się aby kość można było wyjąć bez lutowania i rozkręcania laptopa). Programowanie kości za pomocą programatora to:
- Rozkręcenia laptopa na części pierwsze
- Wylutowanie kości BIOS z płyty głównej i umieszczenie jej w programatorze
- Znalezienie sprawnego BIOSU
- Wgranie BIOSu do kości
- Wlutowanie kości BIOS na płytę główną laptopa
- Złożenie laptopa
Tak to wygląda w praktyce:
Częstym problemem po wgraniu BIOS z programatora jest wyzerowanie numerów seryjnych jak i kodów regionalnych laptopa co powodować może nieprawidłowe działanie niektórych jego funkcji jak np karta Wi-Fi i LAN (wyzerowanie macadress), klawiatura numeryczna itp. Tak więc po wgraniu BIOS z programatora i tak często trzeba uzupełniać dodatkowe wartości za pomocą narzędzi producenta – tzw „DMI Tool”.
Więc co powinienem zrobić gdy uszkodził mi się BIOS?
Po prostu skorzystaj z któregoś powyżej przedstawionego sposobu. Jeśli jesteś złotą rączką możesz też samodzielnie spróbować z programowaniem BIOS, podstawowe programatory można nabyć w cenie poniżej 100 zł, można je też zrobić samemu na podstawie dostępnych w internecie schematów. Jednak koszty i ryzyko związane z samodzielnym programowaniem powodują, że lepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisu gdyż cena usługi programowania BIOS jest niewiele większa niż cena samodzielnej naprawy – a gdy coś zepsujesz – trzeba będzie płacić jeszcze więcej.
Formularz zamówienia
Nazwa | Cena | |
---|---|---|
zł |
Hej, jaka cena jest za wgranie Biosu?
Witam. Cena zależna jest od modelu laptopa, generacji procesora, platformy (Intel czy AMD) itp. Tak więc po dokładną wycenę zapraszam na maila biuro@expressit.pl lub pod nr tel 787-615-336. Pozdrawiam!
Witam! Hp envy 24 aio wyłączyłem podczas aktualizacji i już się nie chce włæczyć! podobno bios na nowo do zaprogramowania! hp nie udostępnia i co mam zrobić?
Witam. Jeśli rzeczywiście uszkodzony jest BIOS to pozostaje zaprogramowanie go z zewnętrznego programatora a to już wymaga wizyty w serwisie. Tutaj można zobaczyć jak taka procedura wygląda u nas: https://www.youtube.com/watch?v=mbHEcuqGrHQ&t=80s
Pozdrawiam!
Witam, mam trochę śmietnika w laptopie(gateway ne71b) i chciałem na nowo zainstalować system z pendrive. Ale … BIOS nie widzi pendrive. Inna sprawa z napędem optycznym. Widzi napęd, ale nie widzi płyty z obrazem .iso. Przed 2 laty nie maiłem problemu z instalacją systemu z pendrive. Gdzie ewentualnie mogę szukać przyczyny tego stanu? Pozdrawiam, Marek
Witam. Zdalnie ciężko mi określić co może być przyczyną. Domyślam się, że sprawdził Pan wszystkie dostępne porty i na każdym jest ten sam problem? Jeśli tak to sugeruje sprawdzić w BIOS czy nie są zmienione opcje od obsługi urządzeń zewnętrznych oraz wszystkie ustawienia USB są zgodne z posiadanym pendrive (np. USB Legacy). Co do problemów odczytu płyty w napędzie to są 2 możliwości – albo płyta bootowalna jest źle spreparowana albo napęd jest po prostu uszkodzony lub zabrudzony i nie może płyty odczytać. Pozdrawiam.
Ale płyta – nagrałem aż 3 razy różnych producentów – daje się czytać w systemie. Podobnie jak płyty z muzyką. Więc napęd wydaje się być sprawny. Kupiłem nowego pendrive tylko dla tego. Ale jak wcześniej napisałem, przed około dwoma laty wszystkie napędy – i to co w nich wsadzone – były widziane i działały, bo wówczas robiłem to samo co teraz chcę zrobić. Podejrzewam, że „coś” może być z BIOS-em. Gdy wchodzę w BIOS-ie na zakładkę, gdzie ustawia się skąd ma być bóotowany system, widzę napęd dvd ale nie widzę wsadzonego do niego płyty. Tak samo jest z napędem pendrive.
Jeśli nie ma pojawiły się żadne zmienne przez 2 lata (nie zostały zmienione ustawienia BIOS, nośniki zostały spreparowane w ten sam sposób do bootowania) to możliwe, ze awaria tkwi rzeczywiście w BIOS lub gdzieś w sekcji mostu odpowiedzialnego za obsługę USB lecz jak wspomniałem – zdalnie ciężko mi cokolwiek się domyślać bez możliwości osobistego sprawdzenia sprzętu.
Rozumiem. Dziękuję. Pozdrawiam
Panie Kamilu laptop pracuje ale obraz czarny matryca sprawdzałem pod światło czarna przewody dobre. Baterie z biosu mierzylem sprawną. Podpinajac hdmi przewód to tv jest tylko ze kompiyer napotkal problem video tdr failure i restartuje laptop co 6 s. Skoro na tv jest obraz to karta graficzna jest sprawna . Jest możliwe że kośc biosu padła? Jeśli tak to jaki jest średni koszt wymiany czy tam programowania.. ? Matryca powinna być dobra bo skoro na tv coś pokazuje to widocznie system nie rusza że względu na bios..
Witam. Raczej nie jest to kość BIOSu a właśnie karta graficzna o czym świadczą błędy karty grafiki przy uruchamianiu sprzętu. Pozdrawiam.
mam drugie pytanie, ciakawe filmiki dodajecie, lubie was ogladac. brak reakcji na wlaczanie moze nosic w sobie rozne przyczyny, np; niestpanwy zasilacz, albo uszkodzone gniazdo zasilania, itd, skad wiecie ze to akurat problem z BIOS -em? jak do tego doszliscie? dzieki
Witam. Takie diagnozy zazwyczaj wystawiane są na podstawie odchyleń od normy np. w trakcie procedury POST, czy też na podstawie obecności lub braku stanów logicznych lub sygnałów na danych liniach jak i napięć na danych liniach zasilania. Najprościej mówiąc – należy na początek należy poznać zasadę działania danej konstrukcji a potem szukać nieprawidłowości. Pozdrawiam.
Witam, na fimie BIOS recovery facet nacisnal 3 klawisze, ktore dzieki.
Cześć, z tej strony Michał.
Mam stacjonarkę i komputer się podnosi, ale są tu opisane jedynie opcje naprawy laptopów. Co zrobić? Oddać do serwisu, czy jest jakiś sposób?
Witam. Komputery stacjonarne często wydają dźwięki przy uruchamianiu jeśli napotkają jakiś błąd, te dźwięki to kody błędów i ich sekwencje można rozszyfrować przy pomocy tabeli błędów najczęściej znajdującej się w instrukcji dołączonej do płyty głównej. Jeśli jednak komputer jest całkowicie martwy proponuję zacząć diagnozę od podmiany zasilacza, jeśli to nie pomoże problem może być poważniejszy i wtedy rzeczywiście może być konieczna pomoc serwisu. Pozdrawiam.
Hej tu Arek mam pytanie mam laptopa acer 7750g ciemny ekran jest jak się włączy,podświetla klawisz power i pali się dioda zasilania,wentylator się kręci,dysk słychać chodzi ,próbowałem wyjąc baterie cmos nic nie dało,ram przekładałem tez nic nie dało,po wyjęciu ramu nie ma żadnych dźwięków,pisków,czy to uwalony bios?czy procesor czy grafika?,dodam jeszcze ze przez hdmi i monitor przełączanie nic nie daje
Witam Panie Arku! Widzę, że samodzielnie zdołał Pan już wykluczyć wiele rzeczy, tak więc na tym etapie najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest uszkodzona karta graficzna Radeon, tym bardziej, że karty te znane są ze swojej wysokiej awaryjności. Podejrzewam, że po wymianie karty na nową, wszystko wróci do normy. Pozdrawiam.