Miga dioda zasilacza w laptopie, zasilacz laptopa cyka, pyka, tyka, niekiedy czuć zapach spalenizny.

Jesteś tutaj:>>Miga dioda zasilacza w laptopie, zasilacz laptopa cyka, pyka, tyka, niekiedy czuć zapach spalenizny.

Miga dioda zasilacza w laptopie, zasilacz laptopa cyka, pyka, tyka, niekiedy czuć zapach spalenizny.

Ocena użytkowników:
[Głosów:154    Średnia:4.6/5]

miga-dioda-zasilacza-w-laptopie-zasilacz-cyka1-921x379Migająca dioda zasilacza

 • Zasilacz laptopa “cyka”

 • Czuć zapach spalenizny

Przyczyny i naprawa

 

Właśnie zauważyłeś, że Twój laptop nie chce się włączyć? Szukając przyczyny zauważyłeś że dioda zasilacza miga? Albo może zasilacz laptopa cyka lub wydaje inny cykliczny dźwięk, poczułeś spaleniznę a może wszystko na raz?
Jeśli tak właśnie się dzieje, prawdopodobnie problem tkwi albo w zasilaczu do laptopa albo w samym laptopie. Wyjaśnimy tutaj szczegółowo jak rozpoznać przyczyny tej usterki oraz jak wyglądają rozwiązania tego problemu.

Miga dioda zasilacza w laptopie – co to oznacza?

Migająca dioda w zasilaczu laptopa to najczęściej oznaka problemów z jego układem zasilania. Problem może pojawić się nagle lub czasami może występować sporadycznie, lecz w ostateczności i tak się nasili na tyle, żeby laptop przestał się włączać.

dioda-zasilacza-miga

Tak wygląda migająca dioda w zasilaczu laptopa.

Jednak migająca dioda w zasilaczu laptopa jest bardzo dobrą wskazówką diagnostyczną. Już na tym etapie możemy stwierdzić, czy problem tkwi w laptopie czy w samym zasilaczu, a jest to istotne gdyż w przypadku awarii samego zasilacza powinniśmy uporać się z tym sami po prostu wymieniając zasilacz na nowy, jednak jeśli przyczyna tkwi w laptopie, tutaj potrzebna już raczej będzie pomoc serwisu laptopów. Bardzo często zjawisku migającej diody w zasilaczu, towarzyszy regularny dźwięk “cykania”.

Zasilacz laptopa cyka, pyka,tyka – co to oznacza?

Jeśli zasilacz do Twojego laptopa cyka, pyka, tyka – po prostu jeśli wydaja jakiś jednostajny dźwięk – jest to równoznaczne z migającą diodą, z tym że po prostu niektóre zasilacze nie posiadają diody sygnalizującej pracę, tak więc problem z zasilaczem laptopa możesz stwierdzić na podstawie tego, że “cyka”.

zasilacz-cyka-pyka-tyka

Zasilacz bez diody sygnalizującej pracę. Problemy z nim można rozpoznać poprzez charakterystyczne jednostajne “cykanie”.

Czuć zapach spalenizny – co to oznacza?

Gdy z laptopa wydobywa się zapach spalenizny, z całą pewnością mamy do czynienia z dość poważnym uszkodzeniem, gdyż doszło do przepalenia się któregoś z elementów płyty głównej laptopa. Usterka jest poważna z tego powodu, że musiała zaistnieć bardzo wysoka temperatura, która mogła uszkodzić obwody na płycie głównej laptopa co bardzo komplikuje naprawę, lecz mimo wszystko w dużej części przypadków da się to naprawić poprzez regenerację spalonych ścieżek laminatu.

laptop-zapach-spalenizny-przetowrnica

Widać tutaj zaznaczone spalone elementy płyty głównej laptopa, które są źródłem zapachu spalenizny.

Co jest przyczyną tej usterki?

Migająca dioda zasilacza laptopa, zapach spalenizny lub też regularne cykanie to najczęściej oznaka wystąpienia zwarcia. Zwarcie mogło wystąpić w w samym zasilaczu, co jest wariantem optymistycznym, lecz mogło do niego dojść także na płycie głównej laptopa, co jest już mniej komfortową sytuacją, gdyż w tym wypadku nie obejdzie się bez wizyty w serwisie.

Usterka ta często występuje samoistnie, więc użytkownik nie ma większego wpływu na jej wystąpienie, prędzej można powiedzieć, że za występowanie tego problemu odpowiedzialne są komponenty które ulegają wyeksploatowaniu lub awarii z powodu ich wadliwości. Lecz czasem można spotkać się z przypadkami w których ktoś majsterkował i samodzielnie próbował naprawić przetarty przewód od zasilacza laptopa podłączając odwrotnie bieguny i powodując zwarcie co może powodować spalenie się elementów na płycie głównej laptopa (przykład na zdjęciu powyżej). Dobranie zasilacza o zbyt małej mocy też może owocować takimi skutkami.

Jak sprawdzić czy zwarcie jest w zasilaczu?

Po prostu odłącz zasilacz od laptopa. Jeśli dioda zasilania będzie dalej migać, bądź zasilacz będzie cykać – wtedy mamy do czynienia ze zwarciem w samym zasilaczu. Przyczyną tego zwarcia jest najczęściej przetarcie izolacji kabla na odcinku od zasilacz do laptopa – przetarcie powoduje połączenie się dwóch biegunów wewnątrz przewodu co właśnie owocuje zwarciem. W tym wypadku pomoże wymiana zasilacza.

Jak sprawdzić czy zwarcie jest w laptopie?

Odłącz zasilacz od laptopa. Jeśli dioda zasilacza przestanie migać bądź “cykanie” ustąpi, wtedy z pewnością mamy do czynienia ze zwarciem w płycie głównej laptopa. Usterka ta jest dość skomplikowanym uszkodzeniem i niekiedy może być bardzo rozległa z tego też powodu w przypadku zwarcia w laptopie najlepiej zgłosić się z tą usterką do serwisu laptopów.

Za zwarcie w laptopie może odpowiadać tak naprawdę każdy z tysięcy elementów znajdujących się w jego wnętrzu. Począwszy od tak banalnych podzespołów jak kondensatory ceramiczne, poprzez tranzystory i kontrolery przetwornic, na układach scalonych kończąc.

plyta-glowna-hp-dv-9000 przetwornica

Na obrazku zaznaczono przykładową przetwornicę w laptopie. W przetwornicach często pojawiają się zwarcia. Lecz tak na prawdę zwarcie może nastąpić prawie w każdym widocznym na płycie elemencie.

Jak naprawić tą usterkę?

Przedstawiliśmy dwie możliwości wyeliminowania tej usterki. Pierwsza to po prostu wymiana zasilacza na nowy, co raczej nie powinno nikomu przysparzać żadnych problemów. Natomiast w drugim wypadku czyli zwarciu w laptopie, naprawa tej usterki to czynność dość skomplikowana i prawie zawsze wiąże się z dość długim poszukiwaniem przyczyny zwarcia i nawet gdy znajdziemy jego źródło, często okazuje się, że jest to jakiś element elektroniczny na płycie głównej laptopa, który trzeba wylutować i na jego miejsce wstawić sprawny a i bywają przypadki gdzie naprawa nie kończy się na wymianie jednego elementu.

Tutaj przykładowy filmik z wymiany zwartego kontrolera przetwornicy w laptopie HP Pavilion DV5 w naszym serwisie laptopów:

Układ KBC też może być przyczyną zwarcie, tutaj prezentacja jego wymiany w naszym serwisie laptopów:
 

Artykuł ten dotyczy laptopów praktycznie wszystkich marek:

Asus, Acer, Hp, Dell, Toshiba, Samsung, MSI, IBM, Lenovo, Sony Vaio, HP Compaq, BenQ, Fujitsu Siemens

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
2017-04-02T08:53:06+00:00

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

23 komentarze

 1. Waldek 06-12-2018 w 20:31 - Odpowiedz

  Witam. Mam problem z Lenovo G500s (i3). Przy włączeniu zapala się lampka zasilania i baterii, ale nie miga (ładowanie). Słychać tylko po chwili cyknięcie napędu DVD i koniec. Wiatrak nie włącza się. Na pracy z baterii i identycznie. Ekran ciemny. Bateria i osprzęt ok. Pozdrawiam.

  • Kamil Janicki - serwisant 10-12-2018 w 11:38 - Odpowiedz

   Witam. W tym przypadku prawdopodobnie jest to problem z uszkodzeniem wsadu BIOS, EC lub obu na raz. Po zaprogramowaniu wsadów laptop powinien wrócić do życia. Pozdrawiam.

 2. ania 19-11-2018 w 09:44 - Odpowiedz

  mam lonovelo laptopa jak chce właczyc to tylko pyk i swiatełko z prawwej storny sie zapala i znika a monitor nie reaguje i tyle, co kolwiek chce nacisną nic tylko to swiatełko bateria chyba działa bo odłącze prąd to samo sie powtarza ? prosze o poomoc ?????????

  • Kamil Janicki - serwisant 20-11-2018 w 08:26 - Odpowiedz

   Wygląda to na jakiś problem z układem zasilania jednak z tak chaotycznego opisu w dodatku bez modelu laptop nie jestem w stanie więcej wywnioskować. Pozdrawiam.

 3. HONIA 05-11-2017 w 19:02 - Odpowiedz

  Witam mam problem ponieważ nie mogę uruchomić laptopa, żadne kontrolki się nie palą ani światełko przy włączniku, klawisz włącznika nie reaguje. Podlączajac ładowarkę nie świeci się dioda od ładowania . Nie wiem co mam zrobic … i moje pytanie czy jest nadzieja ze odzyskam dane pliki zdejcia itp ?

  • Kamil Janicki - serwisant 06-11-2017 w 15:39 - Odpowiedz

   Dzień dobry. Poszukiwania problemu sugerują zacząć od ładowarki. Natomiast co do plików to są one zapisane na dysku twardym i ich odzyskanie to kwestia podłączenia dysku do innego komputera. Pozdrawiam.

 4. Adam 03-08-2017 w 17:37 - Odpowiedz

  Witam.
  W moim przypadku zasilacz przestał działać nagle. Laptop działa tylko na baterii. Kontrolka nie mruga nie świeci się. Mruga dopiero jak jest dołączona bateria a laptop podłączony do zasilania.
  Zasilacz nie wydaje żadnych dźwięków nie jest osmolony a szpilka jest cała. Czy to może być wina płyty?

  • Kamil Janicki - serwisant 04-08-2017 w 04:27 - Odpowiedz

   Witam. Jak dobrze zrozumiałem – bez baterii laptop działa z zasilacza bez problemu, po zamontowaniu baterii zasilacz nagle zaczyna mrugać diodą? Jeśli tak to wina może być po stronie płyty lub baterii. Jeśli będzie to płyta prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzeniem układu ładowania baterii. No a jeśli miała by to być bateria łatwo można sprawdzić – po prostu podłączyć inną sprawną :) Pozdrawiam.

   • Adam 04-08-2017 w 14:56 - Odpowiedz

    Przepraszam, że nie do psiałem – po wyjęciu baterii, również nie działał.
    Sytuacja wyglądała tak, że po podpięciu zasilacza, nie ładowała się bateria, a po wyjęciu baterii, komputer nie uruchamiał się, jednak wtedy dioda zasilania migała.
    Co ciekawe, dziś rano, zasilacz zaczął w czasie kiedy był wyłączony, ładować baterię, ale nie od razu-zaczęła się świecić dioda po włączeniu prądu, ale tylko chwilę. po jakimś czasie zaczęło się ładować normalnie.
    Nie wiem, czy winne nie było napięcie w domu (Sprawdzałem na innym gniazdku) ale TV działał normalnie światło też.

    • Kamil Janicki - serwisant 07-08-2017 w 05:42 - Odpowiedz

     Raczej nie jest to wina napięcia w sieci domowej. Jeśli po wyjęciu baterii problem też występuje to mamy do czynienia z awarią układu ładowania baterii na płycie głównej laptopa i niestety wygląda na to, że konieczna będzie wizyta w serwisie. Pozdrawiam.

     • Adam 07-08-2017 w 14:35 - Odpowiedz

      Dziękuję za odpowiedź. :)

 5. karol 29-03-2017 w 12:28 - Odpowiedz

  W moim compaq presario cq71 jest taki problem, otoz jak podlacze zasilacz to cyka i nie swieci sie dioda ladowania przy laptopie. Natomiast gdy wyjme baterie na podlaczonym to swieci. O co chodzi?

  • Kamil Janicki - serwisant 20-04-2017 w 13:36 - Odpowiedz

   Prawdopodobnie uszkodzony jest układ ładowania baterii lub sama bateria. Najłatwiej będzie to stwierdzić podstawiając inną baterię i jeśli problem ustąpi to mamy odpowiedź. Jeśli natomiast dalej będzie to samo to problem tkwi w płycie głównej i tutaj raczej potrzebna będzie już pomoc serwisu. Pozdrawiam.

 6. Mateusz 26-02-2017 w 16:49 - Odpowiedz

  Witam.

  Ja mam z kolei dość nieznaczący problem w porównaniu z opisanymi powyżej. Otóż od pewnego czasu (parę miesięcy). Dioda zasilania na obudowie laptopa (gdy sprzęt jest wyłączony) zaczyna mrugać (zapala się i gaśnie). Nigdy wcześniej tak nie robiła, zawsze była po prostu zapalona ciągle. Poza tym 1 raz na kilka włączeń sprzętu, laptop nie chce uruchomić się za 1-szym razem. Muszę czasem nacisnąć włącznik 3-4 razy aby odpalił. Potem jest OK, komputer pracuje nawet do 10 godzin bez żadnych nieoczekiwanych spięć ani awarii.
  Może nie powinienem się martwić, ale obawiam się, że ten stan może się pogorszyć, a kompletnie nie wiem skąd ta nagła zmiana zachowania się diody i czasami włączania.
  Dodam tylko, że posiadam laptop Toshiba L505-111 oraz mam komp-a podłączonego do prądu i baterię stale wyjęta (nie pracuję w ogóle na niej)

  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Kamil Janicki - serwisant 20-04-2017 w 08:21 - Odpowiedz

   Witam. Mi również ciężko stwierdzać co to może być gdy laptopa pomimo tego działa poprawnie. Migająca dioda zasilania zazwyczaj świadczy o problemach z baterią lub o jej ładowaniu. Co do problemów z uruchamianiem to przyczyna może być tak banalna jak np. uszkodzony przycisk włącznika, który nie zawsze “załapie” za pierwszym razem. Ale póki sprzęt służy proszę korzystać :) Pozdrawiam.

 7. rafal 29-05-2016 w 21:03 - Odpowiedz

  Witam, mam nieco inny problem HP probook 4320s. mialem wspomniany cykający zasilacz, stara bateria, nie wiem dokladnie z jakich przyczyn, ale pekla. ostatecznie zasilacz przestal ladowac, bateria szybko sie rozladowala. kupilem nowy komplet, niby oryginalny. dzisiejszy problem mam taki – po odłączeniu zasilacza i ponownym podłączeniu HP go nie widzi, nie ładuje baterii i nie zasila laptopa. w czym może być problem? po wyjęciu baterii i ponownym włożeniu i podłączeniu ładowarki, działa do następnego odłączenia zasilania…będę wdzięczny za podpowiedź.

  • Kamil Janicki - serwisant 22-06-2016 w 06:34 - Odpowiedz

   Witam serdecznie. Problem może leżeć w uszkodzonym pinie logicznym zasilacza (ta malutka szpilka wewnątrz wtyczki), problemem może też być uszkodzenie samego gniazda zasilania lub nawet układu ładowania baterii co już wiąże się z ingerencją w płytę główną laptopa. Z tego miejsca będzie mi bardzo ciężko określić co może powodować takie zachowanie gdyż brak możliwości bezpośredniej diagnozy laptopa ogranicza mnie w wydaniu trafnej diagnozy. Pozdrawiam.

 8. Damian 23-07-2015 w 11:46 - Odpowiedz

  Dell 6400 (PP20L)
  Witam, w laptopie z włożoną baterią po podłączeniu zasilacza dioda ładowania nie świeci się, próba włączenia powoduje zaświecenie się na chwilę wszystkich kontrolek klawiatury (CAPS, NUM, SCR) oraz diody uruchamiania, uruchamia się wentylator po czym wszystko gaśnie.
  Ponowne naciśnięcie przycisku power nie daje żadnej reakcji, dopiero po odczekaniu kilku chwil laptop znowu daje się na tą sekundę uruchomić.

  Po wyjęciu baterii i pozostawieniu laptopa na samym zasilaczu zaczyna mrugać dioda ładowania w kilku sekundowych odstępach. Co ciekawe w tym przypadku laptop można uruchomić tylko wtedy, gdy świeci się dioda baterii, ale efekt końcowy jest ten sam – zapalają się kontrolki klawiatury, zaczyna kręcić wentylator i po chwili wszystko się wyłącza.

  Zmierzyłem napięcie na wtyczce zasilacza (odpiętym od laptopa) i wynosi deklaroweane 19,5 V.

  Czy mimo to zasilacz może być uszkodzony?

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów 14-12-2015 w 16:24 - Odpowiedz

   Witam. Może to być uszkodzenie zasilacza, ale równie dobrze może to być problem z układem ładowania baterii, albo nawet ze zwarciem w płycie głównej laptopa. Oczywiście najłatwiej będzie wykluczyć zasilacz, ale jeśli jego podmiana nic nie zmieni to prawdopodobnie mamy do czynienia z którąś z dwóch pierwszych usterek. Pozdrawiam.

 9. Kasia 19-08-2014 w 08:55 - Odpowiedz

  witam ! mam problem z laptopem. Dioda przy laptopie do miejsca do podłączenia zasilacza mruga a laptop nie chce się włączyć. Da się coś z tym zrobić?

  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol 25-08-2014 w 18:37 - Odpowiedz

   Witam serdecznie.

   Podane objawy są zbyt ogólne, dobrze było by znać model laptopa. Jedynie mogę stwierdzić, że może to wskazywać na zwarcie. W domowych warunkach nie sposób tego naprawić i prawdopodobnie trzeba będzie dostarczyć laptopa do serwisu.

   Pozdrawiam.

   • daniel 19-09-2016 w 14:50 - Odpowiedz

    u mnie natomiast mruga dioda ladowania w laptopie sprawdzalem miernikiem zasilacz na koncu pokazuje ponad 18v mimo podlaczenia nie wlaczy sie.

    nie moge sparwdzic jak sie zachowuje z bateria gdyz jej nie mam w lapku chodzil caly czas na kablu zasilajacym prosze o doradzenie

    • Kamil Janicki - serwisant 18-04-2017 w 13:09 - Odpowiedz

     Prawdopodobnie dioda mruga właśnie dlatego, że w laptopie nie ma zamontowanej baterii. Nie jest to oznaka awarii a komunikat, że coś jest nie tak z baterią – w tym przypadku jest jej brak :) Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

ZIMOWA PROMOCJA!
Naprawa laptopów do 35% taniej!
Szczegóły promocji.PROMOCJA DO KOŃCA GRUDNIA 2018!