Laptop wyłącza się podczas grania, przegrzewa się – jak rozwiązać problem?

Jesteś tutaj:>>Laptop wyłącza się podczas grania, przegrzewa się – jak rozwiązać problem?

Laptop wyłącza się podczas grania, przegrzewa się – jak rozwiązać problem?

Ten wpis posiada: Jeszcze nie posiada komentarzy, badź pierwszy!
Ocena użytkowników:
[Głosów:8    Średnia:4.6/5]

laptop-wylaczasie-podczas-graniaLaptop wyłącza się podczas grania

 • Dlaczego

 • Co zrobić

 • Jak zrobić

wyjaśnienie i porady

Słowo wstępu:

Czy zdarzyły Ci się sytuacje, że podczas grania, laptop nagle się wyłączył, bez żadnego ostrzeżenia – tak jakby po prostu odcięto od niego zasilanie? Jeśli tak, w tym artykule znajdziesz przyczynę tego problemu oraz jego rozwiązanie. Zaprezentowane tutaj porady także pozwolą Ci znacznie obniżyć temperaturę pracy laptopa co na pewno przełoży się na komfort pracy -laptop będzie pracował znacznie ciszej, będzie chłodniejszy no i co najważniejsze – laptop przestanie się wyłączać podczas grania.

Dlaczego laptop wyłącza się podczas grania?

Odpowiedź jest prosta – laptop po prostu się przegrzewa i gdy osiągnie temperaturę krytyczną, zaczyna działać zabezpieczenie, które odcina zasilanie aby zapobiec uszkodzeniu laptopa.

Ale dlaczego laptop wyłącza się podczas grania? Otóż dlatego, że gry są najbardziej wymagającymi “programami” z jakimi może zmierzyć się laptop, szczególnie nowe, trójwymiarowe gry z zaawansowaną grafiką. Podczas grania wszystkie podzespoły laptopa (procesor, pamięć RAM, karta graficzna, zasilanie) pracują na maksimum swoich możliwości a to z kolei przekłada się na ilości wydzielanego ciepła.

Ale dlaczego laptop się przegrzewa? Przegrzewanie się laptopa może powodować co najmniej kilka czynników. Na pewno najczęściej spotykanym jest po porostu zaniedbywanie regularnej konserwacji laptopa – czyli okresowe czyszczenie układu chłodzenia. Najczęstsze przyczyny przegrzewania się laptopa to:

Zakurzony układ chłodzenia – zgromadzony kurz uniemożliwia przepływ powietrza między żeberkami radiatora. Ciepłe powietrze zamiast wylatywać z laptopa, zostaje w nim, doprowadzając do przegrzania.

Zaschnięta pasta termoprzewodząca i utrata jej właściwości – żeby ciepło z podzespołów laptopa zostało jak najlepiej odprowadzone, stosuje się między nimi a elementem chłodzącym (radiatorem) pastę termoprzewodzącą. Jest to substancja, która znacznie poprawia transfer ciepła między dwoma powierzchniami. Jeśli pasta ta wyschnie, traci swoje właściwości, znacznie pogarszając wymianę ciepła. Dodatkowo jeśli dołączymy do tego zakurzony układ chłodzenia mamy gotową receptę na szybkie przegrzewanie się laptopa.

Używanie laptopa na nieodpowiedniej powierzchni – często użytkownicy laptopów grzeszą używając urządzeń na powierzchniach zupełnie do tego nieprzeznaczonych – na kolanach, na kołdrach, na kocu, zatykając często jego otwory wentylacyjne, którymi ulatuje nagrzane powietrze. Laptop powinien zdecydowanie stać na płaskiej, twardej powierzchni – na biurku, na stole – nigdy na żadnej miękkiej powierzchni!

laptop-przegrzewa-się-pasta-termoprzewodzaca-laptop-gpu-cpu

Tak wygląda pasta termoprzewodząca, która na pewno już nie spełnia swojej roli.

zaschnięta-pasta-laptop-przegrzewa-się

Uschnięta pasta termoprzewodząca nie wymieniana od nowości. Taka pasta nie ma praktycznie żadnych właściwości termoprzewodzących.

laptop-przegrzewa-się-kurz-hp-pavilion-dv9000

Nagromadzony kurz w układzie chłodzenia laptopa. Taki kołtun kurzu zdecydowanie utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać - zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać – zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Co zrobić żeby laptop nie wyłączał się podczas grania?

To proste – wyczyścić układ chłodzenia z kurzu oraz wymienić pastę termoprzewodzącą na nową, dobrej jakości. Brzmi to banalnie, jednak zrealizowanie tego może już nastręczyć sporych problemów. Dlaczego? Ponieważ duża części laptopów wymaga całkowitego rozkręcenia aby dostać się do systemu chłodzenia. Także kupno dobrej jakości pasty termoprzewodzącej to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Nie wspominając już o chemii, która niekiedy jest konieczna do rozpuszczenia starej skorupy jaką pozostawiła zeschnięta pasta, ponieważ próba jej zdrapania, może skończyć się uszkodzeniem laptopa.

Tak więc albo zadecydujemy się na samodzielną próbę wyczyszczenia laptopa, albo oddamy go w ręce specjalistów. Koszt takiej usługi nie jest wysoki.

Dodatkowo aby nieco obniżyć temperaturę pracy laptopa, możemy zacząć używać podkładek chłodzących. Są to podstawki, które najczęściej posiadają co najmniej jeden wentylator, który nadmuchuje laptopa od spodu, zapewniając cyrkulację powietrza pod nim. W dużej części przypadków pomaga to nieco obniżyć temperaturę pracy. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko wspomaganie chłodzenia a nie skuteczne rozwiązanie problemu przegrzewania się laptopa!

Dlaczego NIE czyścić laptopa sprężonym powietrzem?
Pozornie wydaje się to dobrym rozwiązaniem, jednak nie polecamy takiej metody z prostej przyczyny – powietrze wdmuchiwane do wnętrza laptopa, odrywa kurz, który może wpaść między łopatki wentylatora skutecznie go blokując – w taki przypadku możemy więcej zaszkodzić niż pomóc.

Arctic Cooling MX2 - jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Arctic Cooling MX2 – jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Cleanser IPA - alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Cleanser IPA – alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

podkładka-chłodząca-zasada-działania

Zasada działania podkładki chłodzącej pod laptopa.

Jak samemu wyczyścić laptopa?

Aby samodzielnie wyczyścić laptopa, będziesz potrzebował narzędzia:

 • Śruborkrętu krzyżakowego
 • Śrubokrętu płaskiego
 • Nowej, dobrej jakości pasty termoprzewodzącej
 • Preparatu do usunięcia starej pasty termoprzewodzącej
 • Wacików i chusteczek higienicznych
 • Instrukcji, jak zdemontować laptopa (tak zwany service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć)

Wymagane umiejętności:

 • Zręczność i ostrożność
 • Precyzja
 • Minimalna wiedza na temat obchodzenia się z urządzeniami elektronicznymi
 • Niekiedy cierpliwość

Zdjęcia będą tutaj niepotrzebne, ponieważ jeśli posiadasz już instrukcję (service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć) opisującą jak rozebrać Twojego laptopa – wszystkie niezbędne ilustracje powinny być w tej instrukcji zawarte. Tak więc gdy już rozkręcisz laptopa i będziesz miał przed sobą płytę główną ze zdjętym układem chłodzenia:

Układ chłodzenia wyczyść z kurzu za pomocą pędzelka lub innych metod i narzędzi, które uznasz za konieczne (układy chłodzenia często są zróżnicowane w swojej konstrukcji, dlatego trudno tu opisać jednolity proces czyszczenia).

Z miejsc, które stykały się z procesorem i innymi chipami usuń resztę starej pasty, najlepiej za pomocą alkoholu izopropylowego i chusteczki. Jeśli warstwa jest twarda, możesz spróbować ją zeskrobać, jednak żadnym metalowym narzędziem, aby nie porysować powierzchni – spróbuj czymś miększym np, wykałaczką albo kartą telefoniczną bądź innym plastikowym narzędziem.

Tak samo usuń starą pastę z procesora i innych chipów. Jeśli stara warstwa jest twarda, do jej zeskrobania też użyj delikatnych narzędzi. Zachowaj tutaj szczególną ostrożność, gdyż krzemowe rdzenie chipów są bardzo kruche! Nie używaj zbyt dużej siły, poświęć więcej czasu, ale zrób to delikatnie, gdyż w przeciwnym wypadku możesz nieodwracalnie uszkodzić któryś z chipów!

Po usunięciu starej pasty nałóż nową. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Nałóż odrobinę nowej pasty na chip i rozsmaruj ją za pomocą np. karty telefonicznej tak jakbyś smarował kanapkę masłem. Drugi sposób to nałożenie małej ilości pasty (odrobinę większej niż główka od szpilki) na środek chipu. Docisk radiatora podczas zakładania chłodzenia, powinien równomiernie rozprowadzić nową pastę.

Złóż laptopa z powrotem i ciesz się wyczyszczonym chłodzeniem, nową pastą i obniżonymi temperaturami pracy!

Jak rozkręcić laptopa?

Rozkręcanie laptopa jest na tyle zróżnicowane, ile modeli laptopów jest dostępnych na rynku. Tak naprawdę najlepiej czynność tą powinniśmy wykonać “za jednym zamachem” czyli jak najszybciej, póki pamiętamy w jakich miejscach były dane śrubki. Dla ułatwienia możemy fotografować każdy etap rozkręcania laptopa, lub nawet go filmować.

Dobrze jest robić zdjęcia wszelkich kabelków i tasiemek aby przy składaniu podpiąć je w to samo miejsce. W przypadku owych tasiemek i kabelków należy je demontować bardzo, ale to bardzo delikatnie, gdyż kabelki są cienkie i łatwo je zerwać, natomiast tasiemki posiadają bardzo cienkie żyły, które mogą się po prostu złamać gdy taką tasiemkę za mocno zagniemy.

Niektórzy producenci laptopów udostępniają tzw. Service Manual, czyli instrukcje wraz z obrazkami, jak krok po kroku rozkręcić laptopa. Nie wszyscy producenci, ale cześć z nich tak. Na pewno instrukcje takie udostępnia IBM oraz DELL.

Jak szukać instrukcji serwisowych?

Najłatwiej zrobić to przy użyciu wyszukiwarki Google wpisując w niej odpowiednie kombinacje słów kluczowych. Trzy istotne frazy którymi będziemy się tutaj posługiwać to “service manual”, “service guide” oraz “dissasembly”. Te trzy frazy po prostu łączymy z modelem naszego laptopa i przeszukujemy wyniki. Dla przykładu:

 • Dell N5110 service manual
 • IBM T61 dissasemby
 • Acer Extensa 5220 service guide

 

dell-n5110-service-manual

Fragment tzw. “Service Manual” do laptopa DELL N5110.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie do wszystkich modeli laptopów tworzone są tzw. “service manual” więc jeśli nie znajdziemy za którymś razem instrukcji do naszego laptopa, to najprawdopodobniej nie została ona ona opublikowana w sieci albo po prostu nie istnieje.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj

About the Author:

Przez wiele lat główny technik i wdrożeniowiec wielu nowatorskich rozwiązań w Serwisie Laptopów Express IT. Autor wielu artykułów i filmów o tematyce serwisowania laptopów. Pasjonat i w sporej części samouk ale też certyfikowany technik montażu układów scalonych w obudowie BGA. Człowiek orkiestra - naprawia, pomaga, pisze, nagrywa - to dzięki niemu tysiące zainteresowanych osób poznało przyczyny i rozwiązania swoich problemów z laptopami.

Jeszcze nikt nie napisał, napisz pierwszy!

avatar
wpDiscuz