W dzisiejszym poradniku pokażę jak wyciszyć komputer tanim lub nawet zerowym kosztem. Nie będą nam potrzebne żadne kontrolery obrotów, potencjometry ani bajeranckie panele.
Przedstawię jak uzyskać napięcie 7 volt bezpośrednio z zasilacza. Standardowo wentylatory komputerowe pracują przy napięciu 12v, co niekiedy może być drażniące dla ucha. 7 volt jest napięciem które daje kompromis między ciszą a wydajnością chłodzenia.
Jeśli chodzi o wentylator na procesorze – ten lepiej zostawić podłączony tam gdzie jest. Każda nowsza płyta główna potrafi kontrolować obroty wentylatora zależnie od temperatury procesora.Opisany w tym poradniku sposób najlepiej stosować do wiatraków poruszających powietrze w obudowie. A więc do rzeczy.
Jeśli miałeś kiedyś w ręku miernik uniwersalny i jesteś złotą rączką a w dodatku uważałeś w szkole na fizyce – powyższy obrazek powinien Ci w zasadzie wszystko wyjaśnić :) Jeśli jednak jesteś tylko złotą rączką, postaram się opisać Ci jak uzyskać efekt widoczny na obrazku.
Na początek trochę teorii.
Wybacz że przynudzę, ale ten kawałek wiedzy na pewno będzie pomocny w zrozumieniu skąd się wzięło owe 7 volt. Jeśli jednak nie lubisz takiego przynudzania, przewiń w dół – w dalszej części znajduje się gotowy opis co i jak :)
No więc w każdym zasilaczu komputerowym znajduje się kilka linii napięciowych. My dzisiaj skupimy się na liniach 12 (kolor żółty) i 5 (kolor czerwony) volt. Linie te zawsze znajdują się we wtyczkach MOLEX, czyli w tych jak te widoczne na zdjęciu poniżej. W gnieździe tym znajdziemy również dwa czarne przewody pomiędzy 12 i 5 volt które są masą, a mówiąc prościej – minusem (napięcia 5 i 12v możemy umownie nazwać plusem). Najlepiej przedstawi to poniższe zdjęcie.
Tylko jak teraz wyciągnąć z tego 7 volt? Ano – ci którzy uważali na fizyce zapewne wiedzą czym jest napięcie, tym nieuważnym spieszę z wyjaśnieniem.
Napięcie jest to różnica potencjałów. Przekładając to na nasze – linia 12 v ma potencjał 12 volt, analogicznie linia 5 volt, natomiast masa ma potencjał zerowy.
Przyjmując, że linia 12v to plus(12 volt), a masa to minus (0 volt) – różnica między nimi wynosi 12 – stąd mamy napięcie 12 volt.
Teraz znowu jako plus bierzemy linię 12v ale tym razem jako masę wykorzystajmy linię 5v. Różnica między 12 a 5 to 7 (12-5=7). Czyli stąd mamy 7 volt – proste jak drut :)
Teraz tylko przełożyć odpowiednio kabelki we wtyczce wiatraka, podłączyć – i mamy ciszę
.
Co, gdzie i jak podłączyć?
Majsterkowicze zapewne zakończą na tym ten poradnik. Tym którzy chcieli by się dowiedzieć jak bezpiecznie i bez ofiar to wszystko podłączyć, opiszę to jak najkrócej się da.
A więc załóżmy, że mamy taki wiatrak i taką przejściówkę:
!!!UWAGA!!!
Po przestawieniu przewodów, nie podłączaj nic do wtyczki nr 2 – możesz uszkodzić jakieś urządzenie, najlepiej zaklej ją taśmą!!!
Żeby zamienić miejscami kabelki trzeba je wyjąć. Ale jak wyjąć, żeby nie zepsuć? Patrz – zdjęcie poniżej. Na stykach widoczne są „skrzydełka” które trzymają je we wtyczce. Wystarcz jakieś wąskie narzędzie, aby je lekko i z wyczuciem wcisnąć i można je bez problemu wyjąć:
Po wyjęciu odegnij te skrzydełka z powrotem tak jak były, aby po ponownym włożeniu do wtyczki, zatrzasnęły się. Powinny one wyglądać tak:
Następnie robimy tak – zamieniamy miejscami te 2 przewody, jak na zdjęciu:
Co w efekcie powinno wyglądać tak:
Podłączamy i cieszymy się ciszą. To by było na tyle :)
Formularz zamówienia
Nazwa | Cena | |
---|---|---|
zł |
Zostaw komentarz