Ocena użytkowników:
[Głosów:501    Średnia:4.4/5]

Windows jak wiadomo, ma tendencję do samoistnych awarii. Często nagle i bez zapowiedzi przestaje działać jak należy, lub nie działa w ogóle. Najgorsze jest to, że żadna nasza w tym wina, ot po prostu padł akurat wtedy, kiedy nie trzeba (w sumie to chyba nigdy nie powinien ;) ). Nie ma co rwać włosów z głowy, bowiem z każdej sytuacji jest wyjście. Taaa, niektórzy od razu polecą robić “formata” a przecież można dużo łagodniej, wystarczy trochę cierpliwości aby znaleźć mądre rozwiązanie, bez konieczności utraty plików i ustawień.

W tym poradniku znajdziesz opisy naprawy czterech najpopularniejszych usterek, które wytypowałem na podstawie masy komputerów, które przewinęły mi się przez serwis, z tymi właśnie usterkami. Nie musisz formatować dysku (co robi większość użytkowników, nawet w przypadku błahej awarii).

Ja spełnię swoją satysfakcję dzieląc się tą wiedzą i doświadczeniem, a Ty na pewno zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz jeśli masz żyłkę majsterkowicza – nauczysz się wielu pożytecznych rzeczy ;)

A więc z całego doświadczenia jakie zebrałem podczas pracy w serwisie komputerowym, mogę wytypować 4 najczęstsze usterki na jakie podatny jest system Windows XP.

Zacznijmy od tych najpopularniejszych i jednocześnie najłatwiejszych do naprawy.

 

Usterka nr 1: System Windows w kółko restartuje się podczas ładowania lub ładuje się w nieskończoność.

 • Przyczyna: Najczęściej uszkodzenie logicznej struktury plików.
 • Rozwiązanie: Nrzeprowadzenie skanowania dysku z konsoli odzyskiwania Windows używając parametru chkdsk /r (uwaga! ważna jest spacja między chkdsk a /)
 • Jak to naprawić? Przede wszystkim musimy posiadać przynajmniej oryginalny nośnik z systemem Windows XP, lub jego kopię 1:1.

Jeśli nie posiadamy takiej płyty,  możemy jako zamiennik zastosować samą konsolę odzyskiwania do pobrania stąd – konsola odzyskiwania Windows. (obraz płyty autorstwa picasso z forum searchengines.pl obecnie fixitpc.pl) – wypalamy jej obraz na CD i uruchamiamy komputer z płyty, tak samo jak w przypadku oryginalnej płyty z Windowsem.

Po uruchomieniu płyty i załadowaniu *niezbędnych sterowników, zostanie wyświetlony taki oto ekran, postępujemy kolejno:

instalacja windows

Wciskamy na klawiaturze klawisz R

konsola odzyskiwania

Wybieramy instalację którą chcemy naprawić. Zazwyczaj jest tylko jedna, więc wciskamy na klawiaturze 1 i potwierdzamy enterem. Jeśli zostaniemy poproszeni o hasło administratora, wpisujemy, jeśli takowe było ustawione, jeśli nie, nic nie wpisujemy i wciskamy enter.

chickdisk

Po zalogowaniu się, wpisujemy komendę chkdsk /r (pamiętaj o spacji pomiędzy chkdsk a /) i wciskamy enter po czym zaczyna się skanowanie. Jego długość jest uzależniona od wielkości danej partycji. W przypadku dużych rozmiatów może ono trwać nawet do 2 godzin.

Po wykonaniu powyższych czynności czekamy na zakończenie skanowania. Procedura ta w 90 procentach naprawia opisaną powyżej awarię systemu Windows.

*niezbędne sterowniki – w nowszych komputerach lub notebookach, konsola odzyskiwania nie zawsze wykryje nasz dysk twardy. Jest to spowodowane brakiem sterowników do kontrolera AHCI, możesz spróbować w BIOSIE przestawić jego tryb pracy na native lub IDE. Więcej w tym artykule.

 

Usterka nr 2: Brak pliku NTLDR. Naciśnij klawisze CTRL+ALT+DEL, aby zrestartować komputer.

brak pliku ntldr

Komunikat błędu

 • Przyczyny: Uszkodzenie sektora rozruchowego dysku, uszkodzenie struktury logicznej dysku, działanie wirusów, błąd pamięci RAM, zbyt mocne przetaktowanie proceosra lub pamięci.
 • Rozwiązania: Użycie komendy fixboot z konsoli odzyskiwania, użycie komendy chkdsk /r, przekopiowanie pliku NTLDR z płyty instalacyjnej, przywrócenie komputera do domyślnych ustawień.
 • Jak to naprawić? Błąd ten jest bardzo uparty, może zależeć od wielu czynników, przez co istnieje kilka procedur jego naprawy. Tutaj niezbędna będzie oryginalna płyta z Windows XP lub jej kopia 1:1.

#Rozwiązanie nr 1) W przypadku użycia komendy fixboot, nie potrzeba szczegółowego opisu, ponieważ stosujemy ją tak samo jak komendę chkdsk /r (patrz –  usterka nr 1.).

#Rozwiązanie nr 2) Jeśli jednak powyższe rozwiązania nie pomagają, musimy przekopiować plik NTLDR z płyty instalacyjnej Windowsa XP. Uruchamiamy więc konsolę odzyskiwania (patrz – usterka nr 1.) i używamy polecenia kopiowania:

copy X:\i386\ntldr C:\

X = litera naszego napędu CD-ROM

C= litera dysku na którym jest zainstalowany system Windows XP

kopiowanie pliku ntldr

Kopiowanie pliku NTLDR

Restartujemy komputer i sprawdzamy efekty.

Uwaga: Gdyby pojawiał się komunikat: Nieprawidłowy plik boot.ini rozruch z c:/windows , należy umieścić owy plik na dysku C:\. Do pobrania boot.ini (kliknij prawym i wybierz “zapisz element docelowy jako…).

#Rozwiązanie nr 3) Niekiedy przyczyną tego błędy bywa uszkodzenie pamięci ram. Jeśli mamy kilka kości RAM, wyjmijmy którąś z nich i sprawdźmy czy problem ustąpił. Innym powodem tej awarii bywa zbyt mocne przetaktowanie procesora lub pamięci. Wystarczy przywrócić ustawienia komputera do domyślnych ustawień i problem powinien ustąpić.

 

Usterka nr 3: Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

config/system

 • Przyczyna: Uszkodzenie rejestru systemowego.
 • Rozwiązanie: Przywrócenie pierwotnej kopii rejestru lub kopii utworzonej przez funkcję “przywracanie systemu”
 • Jak to naprawić? Aby rozwiązać ten problem, potrzebować będziemy narzędzia Hiren’s Boot CD (kliknij aby pobrać). Ściągamy plik, rozpakowujemy go i nagrywamy obraz na płytę przy pomocy Nero lub Alcohol 120% lub innego programu do nagrywania obrazów płyt.

Z tej płytki uruchamiamy komputer i wybieramy opcję Mini Windows XP:

mini windows xp

Ekran uruchamiania Hiren’s Boot CD

Po uruchomieniu Mini Windowsa XP, wchodzimy w c:\windows\system32\config\ i odnajdujemy i kasujemy pliki:

 • SYSTEM
 • SOFTWARE
 • SAM
 • SECURITY
 • DEFAULT

rejestr systemu windows

Po czym wchodzimy do folderu: c:\windows\repair\ gdzie znajdują sprawne pliki rejestru, które kopiujemy do folderu, z którego przed chwilą skasowaliśmy uszkodzone pliki rejestru. Pliki które kopiujemy z folderu c:\windows\repair\

 • system
 • software
 • sam
 • security
 • default

kopia rejestru

UWAGA! Ta opcja przywraca pierwotną kopię rejestru Windows, czyli taką, która została wykonana zaraz po instalacji systemu. W tym przypadku ogromna większość zainstalowanych programów i sterowników może przestać działać.

Jeśli mieliśmy wyłączoną opcję “przywracanie systemu” to pozostaje nam powyższa operacja. Jeśli jednak przywracanie systemu było u nas uruchomione, możemy przywrócić system do stanu sprzed ostatniej kopii zapasowej, czyli najdalej sprzed tygodnia.

W tym celu musimy otworzyć folder System Volume Information umiejscowiony bezpośrednio na dysku C w którym to znajdują się bieżące kopie zapasowe rejestru.

Wewnątrz tego folderu powinien znajdować się folder _restore{jakieś losowe liczby} a dalej foldery RP z różnymi numerami. Im wyższa liczba przy folderze RP tym świeższa jest kopia zapasowa.

Nie zaleca się wybierania najświeższej kopii, bo to właśnie ta kopia może zawierać błąd rejestru, najbezpieczniej będzie wybrać trzy kopie wstecz.

kopia zapasowa rejestru

Wybieramy najlepiej 3 kopie wstecz.

Wewnątrz folderu RP znajduje się katalog o nazwie snapshot, w którym to właśnie znajdują się właściwe pliki rejestru. Zaznaczamy  i kopiujemy pliki:

_REGISTRY_USER_.DEFAULT
_REGISTRY_MACHINE_SECURITY
_REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE
_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM
_REGISTRY_MACHINE_SAM

przywracanie kopii zapasowej

Zaznaczamy te pliki i kopiujemy je.

Następnie wklejamy je do folderu c:\windows\system32\config\ i przywracamy im ich domyślne nazwy, czyli:

_REGISTRY_USER_.DEFAULT = DEFAULT
_REGISTRY_MACHINE_SECURITY = SECURITY
_REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE = SOFTWARE
_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM = SYSTEM
_REGISTRY_MACHINE_SAM = SAM

Uruchamiamy ponownie komputer i cieszymy się sprawnym systemem i przywróconą kopią zapasową rejestru.

 

Usterka nr 4: BLUESCREEN, BSOD, NIEBIESKI EKRAN ŚMIERCI.

 • Przyczyna: A kto to wie… Bluescreen pojawia się, kiedy ma na to ochotę. Ale najczęściej po zmianie sterowników, bądź zainstalowaniu nowych urządzeń czy też po zabawie z plikami systemowymi.
 • Rozwiązanie: Najpierw trzeba wiedzieć co powoduje Bluescreena, a ten najczęściej pojawia się przy uruchamianiu systemu, a jeszcze częściej mignie tylko na ułamek sekundy, tak że nic nie można przeczytać. Patrz poniżej, jak zrobić, żeby móc odczytać treść bluescreena.
 • Jak to zrobić? Nie ma jednoznacznej procedury naprawy w przypadku bluescreena. Może się on odnosić do masy różnych przyczyn. W tym poradniku niestety nie sposób tego opisać. Wskazówką jaką mogę udzielić, to zobaczyć do jakiego pliku odwołuje się bluescreen lub jaki kod i nazwę błędu generuje, a następnie pogooglować na ten temat.

Jak zatrzymać bluescreena, żeby móc odczytać jego treść?

Podczas uruchamiania systemu, wciskamy klawisz F8 aby wywołać menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybieramy opcję wyłącz automatyczne uruchamianie ponownie po awarii komputera:

menu starowe windows

Wybieramy tą opcje aby móc odczytać treść bluescreena.

Bluescreen

1 – nazwa błędu, 2- kod błędu, 3 – plik mogący być przyczyną bluescreena

Tak oto przedstawiłem cztery najczęściej spotykane na serwisie przypadki samoistnych awarii Windowsa, pomijając te spowodowane przez użytkowników, bo o tym można by napisać książkę.

Bardzo się cieszę, że mogłem się z Wami podzielić wiedzą i na pewno jeszcze niejedno tutaj napiszę :)

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj