CZĘŚĆ 2:
DIAGNOZOWANIE LAPTOPA NA PODSTAWIE SYGNAŁÓW DŹWIĘKOWYCH I KODÓW LED ORAZ KODÓW BŁĘDÓW NA EKRANIE.
SPIS TREŚCI:
Wielu użytkowników laptopów często nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że ich laptop próbuje im wręcz powiedzieć co go boli. Najczęściej jeśli nie działa, to się popsuło i po co drążyć temat – trzeba wzywać fachowca, proste ;)
Ale jeśli nasz laptop piszczy w dziwny sposób jakby nadawał alfabetem Morse’a albo jego diody migają w jakichś dziwnych sekwencjach jakby nadawał S.O.S to Twój komputer wysyła Ci właśnie sygnał poprzez który chce Ci wskazać gdzie tkwi usterka.
Jeśli poprawnie odczytasz te sygnały (a ten poradnik Ci w tym pomoże) to możliwe, że dokonasz samodzielnej diagnozy i naprawy swojego laptopa i zostaniesz bohaterem w swoim domu a jeśli nawet okaże się, że usterka przerasta Twoje możliwości to przynajmniej zaspokoisz głód ciekawości tego co mogło się popsuć.
Kody błędów w laptopach – odczytywanie i interpretacja.
Czyli gdy laptop piszczy z głośników albo migają diody czy też na ekranie pojawiają się dziwne komunikaty.
Niektórzy producenci laptopów, szczególni Ci czołowi – wyposażyli swoje produkty w całkiem dokładne systemy komunikacji błędów wskazujące na przyczynę problemów, nawet gdy laptop teoretycznie wydaje się być bezużytecznym zombie z czarnym ekranem i szumem wiatraków to często próbuje nam zakomunikować gdzie jest problem.
Są trzy sposoby w jakie laptopy próbują nam zakomunikować swoje bolączki. Są to sekwencje sygnałów dźwiękowych, sekwencje migania diod LED oraz jeśli laptop się w ogóle włącza – kody błędów wyświetlane na ekranie.
Sekwencje te i kody błędów są niekiedy uniwersalne między różnymi markami laptopów, które posiadają BIOS tego samego producenta (każdy producent BIOS ma swoją tabelę błędów) ale niekiedy też producenci laptopów (najczęściej HP i DELL) wyposażają swoje laptopy we własny system komunikowania usterek.
Rozpiszemy tutaj wszystkie sekwencje i kody w tabelkach dla każdego z producentów laptopów. Producentów będzie osiemnastu, ale tak naprawdę tylko kilku z nich posiada klarowne i czytelne komunikaty, większość bazuje na uniwersalnych kodach dźwiękowych BIOS, ale są też takie laptopy, które nie komunikują absolutnie nic. Tylko czarny ekran i głucho – dla takich laptopów jest rozdział o diagnozie uszkodzeń bez komunikatów błędów.
Jako że artykuł powstał przy współpracy z serwisem laptopów Express IT, to do niektórych kodów błędów serwis dopisał coś od siebie, co może jeszcze bardziej ułatwić diagnozę i naprowadzić na rozwiązanie problemu.
Tabelki są umieszczone alfabetycznie.
Zanim jednak zaczniesz skakać po tabelkach krótka instrukcja jak interpretować sygnały.
Sygnały dźwiękowe
Dźwiękowe kody błędów rozpoznajemy poprzez ich ilość i długość. Tworzą one w ten sposób sekwencję poprze którą możemy potem odczytać kod błędu. Dla przykładu
– 1-3-2 brzmi tak: beep PAUZA beep beep beep PAUZA beep beep
– 1 długi, 2 krótkie brzmi tak: beeeeep, beep, beep
-ilość sygnałów od 1 do 8 – tutaj jedynie w przypadku laptopów DELL (Serie: Inspiron, Vostro, LATITUDE, XPS) UWAGA – niektóre modele tych serii posiadają także system komunikacji błędów diodami LED!
Sygnały diod LED
Jedynie 5 producentów spośród 18 ujętych w tym spisie sygnalizuje kody błędów także diodami LED (niektóre serie): Alienware, DELL, HP, Compaq, Toshiba z tym, że Alenware i DELL mają ten sam schemat tak samo jak HP oraz Compaq. Tak więc zostają nam 3 schematy do rozpoznania:
HP oraz Compaq
-HP (Seria HP Pavilion DV 5, DV 6, DV 7, seria G42, G62, G72, HP6735B/S)
-Compaq (seria Compaq Presario CQ42, CQ56, CQ52, Compaq 615)
DELL oraz Alienware
W przypadku tych laptopów niektóre modele danej serii posiadają albo sygnały dźwiękowe albo LED tak więc zależnie od modelu trzeba się posiłkować albo tabelką LED albo dźwiękową, ale na pewno odróżnisz z jakim rodzajem komunikatu masz do czynienia.
-DELL (Serie, Vostro, LATITUDE, XPS)
Dla wszystkich trzech serii sekwencje migania diod i kody błędów są identyczne, mogą się różnić jedynie ikonkami na panelu:
-Alienware (Serie M15x oraz M17x)
Alenware jest tak naprawdę produkowany przez DELLa, więc stosujemy się do sekwencji powyżej.
TOSHIBA (mało przydatne, ale ciekawe ;) )
Niektóre serie laptopów TOSHIBA mają ciekawy system komunikacji błędów diodami LED. Laptop komunikuje błąd diodą zasilania za pomocą kodu binarnego, który potem konwertujemy do systemu szesnastkowego otrzymując kod błędu. Generalnie większość tych kodów dotyczy układów zasilania i na niewiele się nam przyda, ale sam system jest na tyle ciekawy, że zasługuje na swój akapit J Kod odczytujemy poprzez długość i ilość mignięć.
Sekundowe mignięcie to 1, półsekundowe to 0. Więc liczymy mignięcia i zapisujemy je jako kod binarny a potem czytamy od tyłu i dekodujemy za pomocą konwertera (np. http://www.binaryhexconverter.com/binary-to-hex-converter ).
Np. kod 12h to: 01001000 a przeczytany od tyłu to 00010010. Po wklejeniu tego do konwertera otrzymujemy kod 12h co według tabeli oznacza „Current from the DC power supply is over the limit (6.16A).” czyli, że zasilacz przekroczył dopuszczalną wartość prądu podawanego do laptopa, który wynosi 6.16A.
Formularz zamówienia
Nazwa | Cena | |
---|---|---|
zł |
Zostaw komentarz