Ocena użytkowników:

CZĘŚĆ 3:

DIAGNOSTYKA OBJAWOWA

Diagnostyka objawowa pomoże Ci zlokalizować problem na podstawie obserwacji zachowania laptopa i miejsca, w którym występują problemy.

SPIS TREŚCI:

 

1. Problemy z uruchamianiem

Czyli gdy laptop nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub włącza się ale na ekranie brak obrazu.

Laptop nie reaguje na włącznik, zachowuje się jakby nie miał zasilania.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny:

1.1 Uszkodzony zasilacz

Sprawdzenie: zaobserwuj czy świec się dioda ładowania baterii po podłączeniu zasilacza lub czy w ogóle świeci się jakakolwiek dioda, jeśli nie to podmień zasilacz na sprawny jeśli takim dysponujesz – tak będzie najszybciej, niektóre zasilacze mają na swojej obudowie diodę sygnalizującą pracę – sprawdź czy się świeci. Możesz mieć także uszkodzoną wtyczkę – sprawdź czy nie jest ona wygięta albo zdeformowana, jeśli dysponujesz miernikiem napięcia – zmierz czy jest ono na wyjściu zasilacza.

Rozwiązanie:  naprawa/wymiana zasilacza, lecz ze względu na stosunkowo niskie ceny nowych zasilaczy raczej rozsądniejszym wariantem będzie zakup nowego.

1.2 Uszkodzone gniazdo zasilania

Sprawdzenie: zaobserwuj czy świec się dioda ładowania baterii po podłączeniu zasilacza lub czy w ogóle świeci się jakakolwiek dioda. Jeśli wykluczyłeś zasilacz a żadna dioda się nie świeci, to całkiem możliwe, że masz problem z gniazdem zasilania – czasami uszkodzone gniazdo potrafi zadziałać gdy wtyczkę do niego włożoną wygnie się pod odpowiednim kątem.

Rozwiązanie:  naprawa/wymiana gniazda zasilającego.

1.3 Uszkodzenie płyty głównej (najczęściej zwarcie w którymś z obwodów zasilania)

Sprawdzenie: to uszkodzenie może mieć wiele objawów i może powodować, ze laptop będzie reagował na podłączeni zasilacza, a może też powodować jego zupełną „martwicę” czyli brak reakcji na prąd. Nie da się tutaj opisać jednoznacznej metody weryfikacji tej usterki tak samo nie da się podać jej rozwiązania. Dodatkowo jeśli zasilacz laptopa wyposażony jest w diodę sygnalizującą pracę, to zwróć uwagę czy w momencie podłączenia zasilacza do laptopa dioda ta nie gaśnie albo nie miga – jeśli tak, to mamy do czynienia ze zwarciem w układzie wejściowym zasilania.

Rozwiązanie: ciężko tutaj podać jednoznaczne rozwiązanie ze względu na złożoność tego typu usterek i ilość przyczyn, które mogą je wywołać. Najprawdopodobniej najlepiej będzie zgłosić się po pomoc do serwisu laptopów.

dioda-zasilacza-miga

Tak wygląda migająca dioda w zasilaczu laptopa. W niektórych przypadkach dioda może całkiem przygasać po podłączeniu laptopa do zasilacza.

1.4 Uszkodzony wsad BIOS

Sprawdzenie: Uszkodzony wsad BIOS można zaliczyć do powyższego podpunktu, ale jest to ostatnimi czasy tak częste zjawisko, że można je opisać jako jedną z najczęstszych przyczyn. Dodatkowo prawdopodobieństwo uszkodzenia BIOS zwiększa się gdy w laptopie był system Windows 8/8.1 lub 10 lub były przeprowadzane aktualizacje do tego systemu. Bolączka ta dotyka najczęściej laptopów SAMSUNG, ASUS, HP, LENOVO.

Rozwiązanie: zaprogramowanie wsadu BIOS od nowa za pomocą specjalistycznego programatora albo wykonanie procedury CRISIS RECOVERY jeśli dany laptop taką procedurę wspiera.

Laptop reaguje na włącznik, słychać jego pracę, ale brak obrazu.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny sprzętowe (grafika, RAM, układy BGA)

Wskazówka: Niekiedy brak obrazu mylony jest z brakiem podświetlenia – sprawdź pod światło czy nie widać czegoś na ekranie, jeśli tak to masz do czynienia z brakiem podświetlenia a nie z brakiem obrazu.

  • 1.5 Uszkodzona matryca/taśma matrycy

  • 1.6 Uszkodzona karta graficzna

  • 1.7 Uszkodzony mostek północny

  • 1.8 Uszkodzona/poluzowana pamięć RAM

  • 1.9 Inne uszkodzenie płyty głównej

Informacja: Wszystkie z wyżej wymienionych problemów (oprócz problemów z podświetleniem) zostały opisane w rozdziale 1 o diagnozowaniu problemów bez kodów błędów – zajrzyj do tego rozdziału aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

1.10 Problem z podświetleniem

Sprawdzenie:  Jeśli wystawiając ekran pod światło jesteś w stanie zauważyć na nim jakiś obraz to wysiadło podświetlenie w Twoim laptopie. Przyczyny mogą być co najmniej 4: uszkodzona świetlówka matrycy, uszkodzona taśma matrycy, uszkodzony inwerter, uszkodzenie obsługi podświetlenia na płycie głównej laptopa.

Rozwiązanie: naprawa każdego z tych problemów wymaga wykonania pomiarów w odpowiednich miejscach więc raczej jest to zadanie dla serwisu laptopów. Jedyne co możesz spróbować stwierdzić samodzielnie to uszkodzenie taśmy matrycy – jeśli podświetlenie załącza się lub wyłącza zależnie od kąta wychylenia klapy to z dużym prawdopodobieństwem uszkodzona jest taśma, lecz należy pamiętać że ta metoda diagnostyczna sprawdza się tylko w niektórych przypadkach.

1.11 Laptop włącza się na sekund/chwilę i wyłącza.

Sprawdzenie: Za taki stan rzeczy odpowiadać może wiele elementów. Czasami jest to zwarcie w jakimś podzespole typu matryca, karta sieciowa itp, który załącza się kilka sekund po włączeniu laptopa i dopiero po tych kilku sekundach laptop napotyka zwarcie przy próbie zasilenia uszkodzonego elementu lecz zabezpieczenie przeciwzwarciowe od razu odcina zasilanie no i efekt dla użytkownika jest taki, że laptop wyłącza się po kilku sekundach a niekiedy po chwili włącza się sam i tak w kółko.  Taki sam problem mogą powodować np. uszkodzone czujniki temperatury, które zaraz po włączeniu laptopa błędnie odczytują temperaturę kluczowych podzespołów wysyłając do płyty głównej sygnał o przegrzaniu co także skutkuje natychmiastowym odcięciem zasilania.

Rozwiązanie: naprawa problemu nie jest jednoznaczna gdyż  trzeba metodą prób i błędów wykluczać po kolei podejrzane podzespoły a w przypadku uszkodzenia sensora termicznego sprawa komplikuje się, gdyż większość sensorów albo jest lutowana do płyty głównej albo jest zintegrowana z niewymiennymi w domowych warunkach układami scalonymi.

2. Problemy z obrazem/grafiką/kartą graficzną

 

Gdy laptop ma problemy z poprawnym wyświetlaniem obrazu oraz z obsługą gier i poprawnym działaniem karty graficznej.

Problem z poprawnym wyświetlaniem obrazu

2.1 Kreski/paski/kropki na ekranie

Sprawdzenie: Za ten problem mogą odpowiadać 3 rzeczy – uszkodzona taśma matrycy, matryca albo uszkodzona karta graficzna. Sposobów weryfikacji problemu jest kilka . Najprościej jest odróżnić „jakość” zakłóceń – choć brzmi to dziwnie to ma sens. Jeśli kreski czy inne zakłócenia są ostre i wyraźne, mają idealnie ostre krawędzie i występują od krawędzi do krawędzi ekranu to najprawdopodobniej pochodzą one z uszkodzonej taśmy albo matrycy, dodatkowy gdy przy poruszaniu klapą matrycy zmieniają one swoją postać i znikają – mamy potwierdzenie tej tezy a dodatkowo w celu upewnienia się możemy podłączyć ekran zewnętrzny i sprawdzić jak wygląda obraz.  Natomiast kreski czy inne zakłócenia pochodzące z karty graficznej błędnie wyświetlającej obraz często mają rozmyte krawędzie, występują w losowych miejscach na ekranie, często podobnie sytuacja wygląd po podłączeniu ekranu zewnętrznego.

Rozwiązanie: wymiana uszkodzonego elementu i o ile w przypadku taśmy matrycy lub samej matrycy jest to wykonalne w domowych warunkach, to wymiana karty graficznej wymaga już pomocy specjalisty.

Tutaj obejrzysz jak wygląda wymiana uszkodzonej karty graficznej w naszym serwisie laptopów.

2.2 Ekran miga/ Obraz skacze

 Sprawdzenie: Migotanie ekranu w laptopie może być spowodowane przez te same przyczyny wymienione w powyższym podpunkcie (2.1 – Kreski/paski/kropki na ekranie) z wykluczeniem karty graficznej gdyż niezmiernie rzadko jest to jej wina. Jeśli chodzi o uszkodzenie taśmy czy matrycy to różnica w objawach między powyższym punktem a tym wynika z tego, że mógł po prostu zostać uszkodzony inny fragment taśmy lub matrycy.

Rozwiązanie: takie samo jak w powyższym podpunkcie.

2.3 Ekran podzielony na kilka części

SprawdzenieTen objaw jest typowy dla uszkodzenia karty graficznej, bardzo rzadko (ale jednak) zdarza się aby związany był z awarią matrycy lub taśmy matrycy. Aby potwierdzić lub wykluczyć uszkodzenie któregoś z tych elementów – podłącz laptopa pod zewnętrzny ekran. Jeśli nie będzie problemu z wyświetlaniem obrazu a karta graficzna będzie działać poprawnie w grach itp. to może masz szczęście i uszkodziła się tylko taśma lub matryca, natomiast jeśli obraz dalej jest podzielony lub ma inne zakłócenia (kreski, kropki, przekłamane kolory) to niestety Twoja karta graficzna odmówiła posłuszeństwa.

Rozwiązanie: w przypadku taśmy matrycy albo rozwiązaniem jest wymiana i jest ona możliwa w domowych warunkach, natomiast w przypadku karty graficznej będziesz potrzebował pomocy specjalisty.

Problem z grafiką w grach / aplikacjach 3D.

2.4 Zniekształcenia obrazu, obiektów, ogólne zakłócenia

SprawdzenieProblemy z zakłóceniami w renderowanym obrazie trójwymiarowym najczęściej mają źródło w niewłaściwie pracującej karcie graficznej a przyczyny tych nieprawidłowości są najczęściej dwie: albo przegrzewanie się karty graficznej albo jej uszkodzenie – niestety z naciskiem na to drugie. Jeśli problemy występują od razu po włączeniu gry/programu 3D to y dużym prawdopodobieństwem kara jest uszkodzona, jeśli natomiast problem zaczyna występować po pewnym czasie działania gry lub programu na szczęście może być to tylko zwykłe przegrzewanie wynikające z zabrudzonego układu chłodzenia.

Rozwiązanie: W przypadku przegrzewania się karty graficznej najczęściej wystarczy przeczyścić chłodzenie z kurzu i wymienić pastę termoprzeowdzącą na nową – z tym powinieneś sobie poradzić w domowych warunkach natomiast w przypadku uszkodzenia karty graficznej raczej potrzebna Ci będzie pomoc fachowca.

2.5 Zawieszanie się gier / aplikacji 3D

Sprawdzenie: Gdy w trakcie gry wszystko zatrzymuje się w miejscu i pomaga tylko reset laptopa to możliwe, że jest to związane z kartą graficzną, choć za ten stan rzeczy może odpowiadać wiele innych czynników (procesor, pamięć RAM). Ale jeśli już w kręgu podejrzeń stawiamy kartę graficzną to może się ona albo przegrzewać, albo być uszkodzona lub też mieć problemy z wadliwym sterownikiem.

Rozwiązanie: Przegrzewanie można wykluczyć poprzez poprawę warunków chłodzenia np. podkładka chłodząca lub położenie laptopa w chłodniejszym miejscu (lub po prostu wyczyszczenie układu chłodzenia bo może być zabrudzony), sterownik możemy wykluczyć poprzez odinstalowanie starego i zainstalowanie najnowszego ale jeśli to nie pomaga to możemy mieć do czynienia po prostu z uszkodzeniem karty, wtedy po pomoc najprawdopodobniej będzie trzeba zwrócić się specjalistów.

Wskazówka: wyżej wymienione czynniki mogą powodować także niebieskie ekrany, tak zwane „bluescreeny”.  Jeśli bluescreeny występują jedynie w takcie używania aplikacji 3D – mogą one mieć związek z którymś z opisanych wyżej problemów. Często odnoszą się one do plików: atikmdag.sys oraz nvlddmkm.sys.

Problem z kartą graficzną / sterownikami karty graficznej

2.6 Komunikat „Sterownik przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”

Sprawdzenie: Problem ten ma dwa źródła. Pierwsze to wadliwy sterownik, a drugie to rozpoczynające się problemu z kartą graficzną, która prawdopodobnie w najbliższym czasie całkowicie odmówi posłuszeństwa. Sprawdzić to możemy poprzez zmianę wersji sterowników, jeśli to nie pomoże to niestety nasza karta graficzna zaczyna powoli odchodzić w zaświaty.

Rozwiązanie: Jeśli chcemy wykluczyć problem ze sterownikami to należy je odinstalować i wyczyścić pozostałości programami takimi jak np. Driver Cleaner. Potem pobrać najnowsze sterowniki i je zainstalować lub jeśli korzystaliśmy z najnowszych to zainstalować starszą wersję. Jeśli komunikat ustąpił to problem możemy uznać za rozwiązany, jeśli komunikat wciąż nas dręczy – wtedy trzeba szykować się na wymianę karty graficznej na nową, jedna w tym przypadku prawdopodobnie konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

2.7 Komputer uruchamia się tylko w trycie awaryjnym, w normalnym trybie brak obrazu albo bluescreen lub zawiesza się, Nie da się zainstalować sterowników karty graficznej ,Zniknęła druga karta graficzna

SprawdzenieTe trzy powyższe błędy wynikają w ogromnej części przypadków z uszkodzenia karty graficznej.  Pierwszy problem czyli praca tylko w trybie awaryjnym wynika z tego, że w tym trybie nie jest ładowany natywny sterownik karty graficznej tylko pracuje ona na sterowniku podstawowym, który nie wykorzystuje wszystkich funkcji karty i dzięki temu może ona działać poprawnie, odinstalowanie sterownika w trybie awaryjnym powinno umożliwić uruchomienie systemu w normalnym trybie.  Drugi problem to kłopoty przy instalacji sterownika karty graficznej objawia się w ten sposób, że karta graficzna bez powodu pojawia się w menadżerze urządzeń z problemem (kod błędu 01 albo 43) i w żaden sposób nie na się zainstalować sterownika, ręczne podanie sterownika kończy się błędem a automatyczny instalator sterowników zgłasza problem z nierozpoznaniem sprzętu. Trzeci problem dotyczy laptopów, które posiadają dwie karty graficzne (pierwsza energooszczędna do podstawowych zadań oraz druga wydajna do gier itp.) i zazwyczaj znika ta druga, wydajniejsza. Jeśli nastąpiło to samoistnie i nie były w laptopie zmieniane żadne ustawienia to w tym przypadku też możemy z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać uszkodzenie karty graficznej.

Rozwiązanie: Rozwiązaniem dla każdego z tych trzech przypadków jest wymiana karty graficznej na nową, jednak nie każdy użytkownik sobie z tym poradzi i w większości przypadków konieczna będzie pomoc wyspecjalizowanego serwisu laptopów.

3. Problemy ze stabilnością

Wskazówka: Ważne abyś wiedział, że są dwa rodzaje „zawieszania” często nie odróżniane przez użytkowników a rodzaj „zawieszenia” może świadczyć od charakterze usterki – sprzętowym lub programowym. Zawieszanie się laptopa spowodowane awarią sprzętową najczęściej powoduje całkowite  zamrożenie wszystkiego – laptop staje w miejscu „na amen” nie reaguje na żadne przyciski i pomaga tylko wyłączenie go z prądu lub poprzez przytrzymanie włącznika. Natomiast przy zawieszeniu się z powodu oprogramowania najczęściej możemy poruszać kursorem myszy, przy kursorze pojawia się animowane kółeczko lub klepsydra, często w ramkach okien pojawia się napis „brak odpowiedzi” – w tym przypadku sprzęt jest raczej sprawny a problemu należy dopatrywać się najczęściej  w „zasyfionym” systemie.

3.1 Laptop zawiesza się bez powodu, wszystko staje w miejscu.

Sprawdzenie: Usterka ta może być powodowana dosłownie przez wszystko ponieważ praktycznie każdy element laptopa musi być sprawny aby działał on stabilnie. Jednak jest kilka sposobów aby w domowych warunkach sprawdzić chociaż niektóre z nich.  Po pierwsze pamięć RAM – może ona występować w pojedynczych modułach jak i w podwójnych a jeśli mamy podwójne, to możemy wyjąć jeden z nich i sprawdzić zachowanie laptopa. Do testowania stabilności przyda nam się program OCCT. Po drugie dysk twardy – może być on uszkodzony a najczęstsze uszkodzenie to pojawienie się tzw. BAD SECTORÓW czyli obszarów niezdolnych do odczytu/zapisu danych i w momencie gdy system próbuje odwołać się do pliku zapisanego na takim obszarze – może nastąpić „zwis”. Do sprawdzania bad sectorów przyda nam się program HD Tune. Po trzecie uszkodzony/przegrzewający się procesor – aby wykluczyć ten element trzeba dysponować identycznym albo kompatybilnym aby móc go podmienić. Do testowania stabilności po podmianie procesora również posłuży nam program OCCT.  Po czwarte problem z systemem, najczęściej wadliwe sterowniki. W tym przypadku zwróć uwagę czy ostatnio nie instalowałeś nowych sterowników  jeśli tak, zainstaluj ich starszą wersję. Pozostałe najczęściej podejrzane elementy to karta graficzna, płyta główna (a na płycie podejrzani to mostek północny lub południowy).

Rozwiązanie: W przypadku każdego ze sprzętowych elementów należy go po prostu wymienić na sprawny (wyjątkiem jest płyta główna będąca naprawialnym elementem i można na niej przeprowadzać naprawy w przeciwieństwie do innych wspomnianych podzespołów, których naprawić się nie da).

3.2 Laptop zawiesza się przy poruszaniu nim, podnoszeniu

Sprawdzenie: jeśli zdarza się, że laptop zawiesza się w momencie jego podniesienia, przechylenia lub jakiegokolwiek innego fizycznego oddziaływania (czasami nawet podczas pisania klawiaturze) to z ogromnym prawdopodobieństwem mamy do czynienia ze zjawiskiem określanym potocznie jako „zimne luty” czyli pęknięcie połączenia między lutowanym elementem a płytą główną. Najczęściej dotyczy to układów w obudowach BGA lub układów „wielonóżkowych” np. w obudowach QFP czy QFN , czasami są to też pęknięcia elementów takich jak cewki ceramiczne czy kondensatory ceramiczne.

Rozwiązanie: rozwiązaniem jest tutaj poprawienie pękniętego połączenia albo za pomocą reballingu lub reflow (w przypadku układów BGA/QFN (QFN tylko reflow) ) albo wymiana pękniętego elementu czyli cewki, kondensatora itp. Każda z tych napraw wymaga jednak odpowiedniego sprzętu i umiejętności więc potrzebna będzie tutaj pomoc doświadczonego serwisu laptopów.

Dla zainteresowanych przedstawiamy 2 filmy z wymiany układu BGA i QFN przeprowadzonych w naszym serwisie laptopów:

Wymiana przetwornicy zasilającej procesor w obudowie QFN

Wymiana układu graficznego w obudowie BGA

3.3 Laptop zawiesza się po podłączeniu ładowarki

Sprawdzenie:  Ten objaw jest często spotykany w laptopach TOSHIBA czasami zdarza się w laptopach innych producentów. Powodem dla którego zawieszenie następuje akurat w momencie podłączenia zasilacza jest przejście laptopa w stan pełnej wydajności w momencie gdy wykryje on stałe źródło zasilania (przy pracy na baterii laptop najczęściej automatycznie pracuje z obniżoną wydajnością w celu zaoszczędzenia energii). Oczywiste, że przy przejściu do pełnej wydajności wzrasta pobór energii i tu następuje zgrzyt – gdyż najczęściej układ zasilania procesora z powodu swojej wady (najczęściej spowodowanej przez legendarny już kondensator NEC-TOKIN 0E907) nie jest w stanie dostarczyć stabilnego zasilania do procesora więc procesor przestaje pracować poprawnie powodując zawieszenie się całego laptopa. Oczywiście istnieją też inne usterki przez które laptop może zawieszać się po podłączeniu zasilania niemniej jednak zawsze mają one swoje źródło albo w wadliwie działającym układzie zasilania nie mogącym dostarczyć odpowiednie zasilania do jakiegoś podzespołu albo mogą wynikać z awarii samego podzespołu (karta graficzna, procesor) który nie jest w stanie poprawnie pracować w stanie pełnej wydajności.

Rozwiązanie: każdy z uszkodzonych podzespołów należy wymienić na nowy i o ile w przypadku procesora jest to względnie proste zadanie to awaria kondensatora  lub wadliwie działająca karta graficzna zmusi nas raczej do wizyty w serwisie laptopów.

Kondensator NEC-TOKIN na płycie głównej laptopa TOSHIBA.

Dla zainteresowanych film z wymiany kondensatora NEC-TOKIN w naszym serwisie laptopów:

Wymiana kondensatora NEC-TOKIN Toshiba Satellite A300/L300

3.4 Laptop wyłącza się w trakcie pracy bez powodu

Sprawdzenie:  Ogólnie powód zawsze jest tylko najczęściej go nie dostrzegamy.  Do najpopularniejszych czynników powodujących samoistne wyłączanie się laptopa należy przede wszystkim jego przegrzewanie się co objawia się najczęściej huczącym wentylatorem i nagrzanym laptopem. Drugą przyczyną może być źle dobrany zasilacz (o zbyt małej mocy, ale czasami te zasilacz po prostu traci moc)) albo po prostu jego uszkodzenie np. pęknięty przewód lub uszkodzona wtyczka lub gniazdo zasilania w laptopie – szczególnie prawdopodobne jest to gdy laptop nie posiada baterii lub bateria jest zupełnie „martwa” – wtedy przy przerwie w dostawie zasilania laptop po prostu się wyłącza. Kolejnym coraz częściej odnotowywanym przez nasz serwis przypadkiem jest uszkodzenie układu BGA karty graficznej a dokładniej mówiąc wbudowanego w nią sensora termicznego, który wysyła błędny sygnał o przegrzaniu co powoduje nagłe wyłączenie laptopa mimo tego, że ten się nie przegrzewa – dotyczy to głównie kart graficznych Radeon ale też coraz częściej kart GeForce. Kolejną przyczyną może być zwarcie w jakimś podzespole laptopa – najczęściej objawia się to na taśmie matrycy, która jest elementem pracującym mechanicznie i wyłączenie może nastąpić na przykład przy poruszeniu klapą matrycy. Ostatnia z najpopularniejszych przyczyn to wyłączanie się laptop przy poruszaniu nim – ale tutaj nie ma się co rozpisywać bo przyczyny są takie same jak w podpunkcie 3.2 tylko że w tym przypadku objawy mogą być inne.

Rozwiązanie: W przypadku przegrzewania się należy wykonać czyszczenie laptopa z kurzy oraz najlepiej nałożyć nowe pasty termoprzewodzące. Jeśli natomiast mamy problemy z zasilaczem należy po prostu zaopatrzyć się w nowy z parametrami odpowiednimi dla naszego laptopa. Gdy stwierdzimy, że problemem jest układ BGA karty graficznej wtedy raczej nie poradzimy sobie z tym sami i konieczna będzie wymiana takiego układu w specjalistycznym serwisie laptopów. Uszkodzona taśma matrycy to rzecz możliwa do wymiany samodzielnie aczkolwiek wymaga nieco wprawy i doświadczenia przy tego typy „majsterkowaniu”. W przypadku wyłączania się laptopa przy poruszaniu – podobnie jak w przypadku uszkodzonego układu BGA karty graficznej – potrzeba będzie nam pomoc specjalistycznego serwisu laptopów gdyż lutowanie tego typu elementów wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

 

4. Problemy z dźwiękiem

4.1 Zupełny brak dźwięku

Sprawdzenie: Pomijając banały takie jak upewnienie się czy głośność jest na odpowiednim poziomie, czy włączone są głośniki oraz czy kabel do głośników jest podłączony – brak dźwięku może być spowodowany przez uszkodzone głośniki – wtedy rzecz jasna sprawdzamy dźwięk na słuchawkach – jeśli jest to z dużym prawdopodobieństwem uszkodzone są głośniki, innym powodem mogą być uszkodzone sterowniki – wtedy wchodzimy w menadżer urządzeń i zakładkę „Kontrolery dźwięku, wideo i gier” i sprawdzamy czy przy urządzeniu odpowiadającym za dźwięk nie ma wykrzyknika bądź znaku zapytania – jeśli jest to znaczy, że sterownik prawdopodobnie wymaga reinstalacji. Inne rzadziej spotykane przyczyny to uszkodzenie sprzętowego kodeka dźwiękowego albo uszkodzenie wzmacniacza AUDIO na płycie głównej laptopa lub też elektroniki związanej z jego obsługą – dla tych przypadków nie istnieją domowe metody diagnostyczne i konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

Rozwiązanie: Dla uszkodzonych głośników konieczna jest ich wymiana na nowe – jest to możliwe w domowych warunkach, wymaga jednak odrobinę wprawy w tego typu naprawach. Jeśli uszkodzone okażą się sterowniki – często pomaga usunięcie urządzenia i ponowne uruchomienie komputera, wtedy zainstaluje się ono automatycznie albo można wykorzystać opcję „Przywróć sterownik”.  Dla pozostałych uszkodzeń sprzętowych związanych z układami zintegrowanymi z płytą główną laptopa jedyną pomocą będzie wizyta w serwisie laptopów.

4.2 Dźwięk trzeszczy albo słychać szumy, piski i inne zakłócenia

Sprawdzenie: Trzeszczenie może wynikać najczęściej z uszkodzonej taśmy bądź kabla łączącego głośniki z płytą główną laptopa ale równie prawdopodobne jest uszkodzenie samych głośników, ale sprawdzenie tego wymaga rozkręcenia laptopa i stwierdzenia stanu kabla/tasiemki lub ewentualnego poruszania nim – jeśli szum będzie się nasilał lub malał przy poruszaniu kablem/tasiemką to mamy odpowiedź. Trzeszczenie może też wynikać niekiedy z banalnej przyczyny rozstrojenia equalizera – choć te najczęściej służą do regulacji tonu dźwięku w obrębie jednej aplikacji, to niekiedy dodatkowe oprogramowanie dołączone do sterowników karty dźwiękowej pozwala na globalną zmianę brzmienia dźwięku w całym komputerze i jeśli ktoś tam „namieszał” możemy spodziewać się zniekształceń głosu. Kolejną przyczyną może być włączone nasłuchiwanie mikrofonu wbudowanego w laptopa – wtedy najczęściej pojawia się głośny irytujący pisk i szumy z otoczenia pobierane przez nasłuchujący mikrofon i powielane przez głośniki. Jeśli natomiast słychać szumy i inne dziwne zakłócenia nasilające się np. w trakcie obciążenia procesora laptopa albo podczas czynności maksymalizacji/minimalizacji/przesuwania okienek (jest to najczęściej zauważalne przy podłączeniu laptopa do zewnętrznych głośników za pośrednictwem wzmacniacza) – jest to spowodowane zakłóceniami generowanymi przez układu zasilające procesor, kartę graficzną itp. i są one przenoszone na układ dźwiękowy i niestety nie da się z tym praktycznie nic z robić. Ostatnimi czynnikami powodującymi zakłócenia mogą być uszkodzenia wzmacniacza Audio lub kodeka sprzętowego lub elementów  zasilających i obsługujących te układy.

Rozwiązanie: W przypadku uszkodzenia kabla/tasiemki lub głośników, należy je wymienić na nowe, no chyba że ktoś ma w sobie żyłkę majsterkowicza – wtedy może spróbować zlutować uszkodzony kabelek, lecz naprawa głośników lub tasiemki jest raczej niewykonalna. Jeśli podejrzewamy rozstrojenie equalizera po prostu przywróćmy jego domyślne ustawienia w aplikacji do zarządzania kartą dźwiękową. Natomiast gdy stwierdzimy, że winny jest nasłuchujący mikrofon – wyłączmy po prostu nasłuchiwanie z poziomu panelu sterowania. Jeśli chodzi i rzeczy ściśle sprzętowe jak zakłócenia generowane przez układy zasilania na płycie głównej laptopa czy też uszkodzenie wzmacniacza Audio lub sprzętowego kodeka – samodzielnie nie jesteśmy w stanie zrobić praktycznie nic i konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

4.3 Gra tylko jeden głośnik

SprawdzenieJeśli wykluczymy takie banały jak ustawienia balansu w panelu sterowania dźwiękiem lub upewnimy się czy laptopa na pewno posiada 2 głośniki (kilka razy trafiły nam się konstrukcje z fabrycznie pojedynczym głośnikiem i serwisanci kilka godzin zastanawiali się nad problemem zanim dokonali tego szokującego odkrycia ;) ) to przyczyną braku dźwięku w jednym z głośników może być po prostu jego uszkodzenie, lub uszkodzenie kabla/tasiemki łączącej go z płytą główną laptopa – wtedy jedyne co możemy zrobić by to sprawdzić to rozkręcić laptopa i sprawdzić wizualnie czy kabel/tasiemka jest cała (uszkodzenie głośnika jest raczej ciężkie do stwierdzenia no chyba że mamy inny na podmianę)  ewentualnie możemy poruszać kablem/tasiemką i sprawdzić czy dźwięk się zacznie pojawiać – jeśli tak to mamy odpowiedź. Inną przyczyną może być uszkodzenie jednego z kanałów na przykład we wzmacniaczu Audio albo w kodeku sprzętowym wbudowanym w płytę główną laptopa. Aby to sprawdzić podłączmy słuchawki i zwróćmy uwagę czy grają obie czy jedna. Jeśli gra jedna np. prawa i tak samo gra tylko prawy głośnik – to prawdopodobnie jest to uszkodzenie któregoś z kanałów w obwodzie kodek-wzmacniacz choć taka metoda kontroli też nie zawsze się sprawdza bo duża część układów dźwiękowych posiada osobne kanały dla słuchawek i osobne dla głośników.

Rozwiązanie: jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem kabla to najlepiej jest go wymienić na nowy albo jeśli czujemy się na tyle pewni to możemy spróbować zlutować taki kabelek, natomiast w przypadku uszkodzenia taśmy i głośników elementy te trzeba po prosty wymienić na nowe. Jeśli zaś mamy do czynienia z uszkodzeniem w obrębie obwodu kodek-wzmacniacz to najprawdopodobniej będziemy musieli skorzystać z pomocy serwisu laptopów gdyż wymaga to ingerencji w elektronikę płyty głównej laptopa.

4.4 Dźwięk znika po chwili

Sprawdzenie i rozwiązanieSzczerze powiedziawszy taka usterka zdarzyła się w naszym serwisie kilka razu w ciągu paru dobrych lat i za każdym razem dotyczyła uszkodzenia kodeka dźwiękowego a problem ustępował po wymianie tego kodeka na nowy.

Tak wygląda wymiana kodeka Audio. Jak widać użyć należy specjalistycznych narzędzi takich jak podgrzewacz czy lutownica na gorące powietrze, więc często samodzielna naprawa niestety nie będzie możliwa.

4.5 Brak dźwięku w słuchawkach

SprawdzeniePo wykluczeniu uszkodzenia samych słuchawek, brak dźwięku w słuchawkach ma najczęściej 3 przyczyny – najczęstsza to uszkodzenie gniazda słuchawkowego, ale to łatwo zauważyć bo często gniazdo takie jest charakterystyczne: może być popękane, wtyczka słuchawek prawie w ogóle się nim nie trzyma lub jest luźna albo słuchawki czasem załapią gdy wtyczkę wygnie się pod odpowiednim kątem. Druga przyczyna to uszkodzenie bramki logicznej sterującej przełączaniem dźwięku między głośnikami a słuchawkami – raczej nie da się tego sprawdzić domowymi sposobami ponieważ wymaga do dość złożonych pomiarów. Trzecia najpopularniejsza przyczyna to brak odpowiedniego oprogramowania do zarządzania kartą dźwiękową – mimo tego że dźwięk gra co oznaczało by, że karta dźwiękowa jest zainstalowana poprawnie, to niekiedy konieczne jest dodatkowe oprogramowanie sterujące takimi rzeczami jak właśnie przełączanie dźwięku z głośnika na słuchawki. Pozostałe, rzadziej spotykane możliwości to uszkodzenie sprzętowego kodeka audio lub wzmacniacza audio wbudowanego w płytę główną laptopa – lecz tego nie da się raczej sprawdzić domowymi sposobami i pozostaje zwrócić się o pomoc do serwisu laptopów.

Rozwiązanie: W przypadku uszkodzenia gniazda słuchawkowego sprawa jest prosta – trzeba je wymienić na nowe i jeśli posiadamy gniazdo na osobnym module to sprawa jest o tyle łatwa, że moduł taki możemy zamówić i zamontować samodzielnie, natomiast jeśli gniazdo mamy wlutowane w płytę główną laptopa (tak jest najczęściej) to konieczna może okazać się tutaj pomoc serwisu laptopów gdyż lutowanie tego typu elementów wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Jeśli chodzi o uszkodzenie bramki logicznej  sterującej przełączaniem dźwięku to po prostu bramkę taką po prostu wymienia się na nową ale jest to usterka wymagająca ingerencji w elektronikę płyty głównej laptopa i lepiej zwrócić się pomoc do fachowców. Trzecia rzeczy czyli brak odpowiedniego oprogramowania do zarządzania kartą dźwiękową to tylko kwestia pobrania tego oprogramowania – najłatwiej pobrać je na stronie producenta laptopa pod nasz model sprzętu. W przypadku ostatnich dwóch przyczyn – też jest to usterka związana z elektroniką płyty głównej i tutaj też potrzebna będzie nam pomoc serwisu laptopów.

4.6 Głośniki nie wyłączają się po podłączeniu słuchawek

Sprawdzenie i rozwiązanieW tym przypadku przyczyny i rozwiązania są identyczne jak w powyższym podpunkcie 4.5 czyli uszkodzenie bramki logicznej sterującej przełączaniem dźwięku między głośnikami a słuchawkami oraz to brak odpowiedniego oprogramowania do zarządzania kartą dźwiękową więc nie będziemy tego powielać tego wątku :)

 

4.7 Nie działa mikrofon albo działa bardzo cicho

SprawdzenieNajczęstszą przyczyną tego, że mikrofon nie chce działać jest jego niepoprawna konfiguracja w panelu sterowania dźwiękiem – jest albo całkowicie wyciszony albo jego głośność jest ustawiona na minimum. Drugą przyczyną jest uszkodzenie taśmy łączącej mikrofon z płytą główną laptopa a do uszkodzenia takiego dochodzi ponieważ najczęściej mikrofon znajduje się tuż nad ekranem a taśma łącząca go z płytą główną idzie aż do płyty głównej i po drodze przechodzi przez zawiasy matrycy które są elementem ruchomym i po pewnym czasie może dojść do przetarcia takiej taśmy.

Rozwiązanie:  w przypadku niewłaściwej regulacji poziomów głośności wystarczy zmienić ustawienia mikrofonu aby wszystko wróciło do normy (na ilustracji poniżej przedstawiono jak to zrobić). Natomiast w przypadku uszkodzonej tasiemki wystarczy ją wymienić na nową.

5. Problemy z wydajnością

Wskazówka: Większość problemów z wydajnością ma podłoże programowe czyli dotyczy najczęściej za dużej ilości programów działających w tle lub jakiejś aplikacji/procesu/złośliwego oprogramowania, które zajmuje większą część zasobów obliczeniowych laptopa lub po prostu w niektórych aplikacjach (szczególnie grach) nasz laptop po prostu sobie nie radzi gdyż jest zbyt słaby.  W mniejszym stopniu za problemy z wydajnością odpowiada jakaś awaria sprzętowa.

5.1 Laptop chodzi bardzo powoli, wszystko powoli się uruchamia i wczytuje

Sprawdzenie:  Najczęściej wynika to ze zbyt dużej ilości programów działających w tle  i najlepiej to sprawdzić za pomocą „Menadżera zadań Windows” (uruchamiamy za pomocą skrótu CTRL+ALT+DEL) i w dolnej części okienka widzimy ilość uruchomionych procesów oraz zużycie procesora oraz zajętość pamięci fizycznej. Generalnie dla każdego z tych trzech wskaźników – im więcej tym gorzej, jeśli mamy ponad 100 procesów, użycie procesora na  poziomie utrzymującym się powyżej 30% oraz zajętość pamięci fizycznej powyżej 75% to oznacza, że nasz system jest mocno „zamulony”.  Drugą rzeczą mogącą powodować takie zachowanie laptopa jest uszkodzony dysk twardy, który może mieć problemy z odczytem danych i najczęściej spowodowane jest to tzw. bad-sectorami czyli uszkodzonymi obszarami dysku z których odczyt jest utrudniony bądź niemożliwy. Sprawdzimy to za pomocą programu Victoria albo HD Tune. Trzecia sprawa to fragmentacja dysku czyli poziom „poszatkowania” plików na dysku twardym – najprościej mówiąc im większa fragmentacja tym więcej fragmentów może mieć pojedynczy plik i tym więcej czasu zajmie laptopowi poskładanie go do kupy aby móc go odczytać. Aby sprawdzić poziom fragmentacji dysku skorzystamy z wbudowanego w system narzędzia „Defragmentator dysków” i przeprowadzimy analizę, która powie nam czy konieczna jest defragmentacja.

Rozwiązanie: W przypadku zajętości zbyt dużej ilości zasobów zaleca się wykonanie optymalizacji systemu czyli wyłączenie (np. za pomocą narzędzia msconfig) zbędnych aplikacji i procesów zajmujących zasoby laptopa, natomiast w przypadku wykrycia na dysku twardym bad-sectorów najczęściej taki dysk trzeba wymienić na nowy. Można co prawda próbować jego naprawy za pomocą zerowania a potem remapowania, ale rzadko kiedy daje to pożądany efekt. Jeśli zaś mamy problem z pofragmentowanym dyskiem po prostu włączmy defragmentację.

5.2 Laptop co chwilę przycina, zawiesza się na chwilę i działa dalej

Sprawdzenie i rozwiązanieZa takie zachowanie najczęściej odpowiada problem z dostępem do danych na dysku twardym, czyli bad sectory, które zostały opisane w podpunkcie 5.1 powyżej. Rozwiązanie problemu też jest takie samo jak powyżej.

5.3 Laptop bardzo długo się uruchamia

SprawdzenieTen objaw może być spowodowany tym samym co w podpunkcie 5.1 czyli zbyt dużą ilością zbędnych aplikacji i procesów działających w tle, które spowalniają pracę laptopa  w tym uruchamianie systemu, może to być też spowodowane przez uszkodzone sektory na dysku twardym czy też przez dużą  fragmentacją plików na dysku (niekiedy może być to też suma wszystkich trzech czynników).

Rozwiązanie: identyczne jak w podpunkcie 5.1.

5.4 Laptop działa zbyt wolno jak na swoje parametry

Sprawdzenie i rozwiązanie:  Jeśli nagle Twój laptop zaczął działać zbyt wolno jak na swoje parametry i nie mam tutaj na myśli zacinania się, długiego ładowania programów i innych uciążliwych dolegliwości tylko po prostu spadek  wydajności na przykład w grach lub wymagających aplikacjach. Najczęstsza przyczyna takiego stanu rzeczy to przełączenie laptopa w energooszczędny tryb pracy, który między innymi obniża taktowanie procesora, wyłącza dedykowaną kartę graficzną co powoduje właśnie odczuwanie sporego spadku wydajności. Rozwiązanie jest banalnie proste – po prostu spróbuj zmienić tryb pracy na pełną wydajność.

 6. Problemy z chłodzeniem

6.1 Wentylator w laptopie bardzo głośno szumi

Sprawdzenie:  Ogólnie wentylator w laptopie powinien szumieć jeśli ma ku temu powód czyli gdy laptop jest obciążony (np. grą, albo jakimś programem) – wtedy szum jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem i nie ma się czym przejmować. Inaczej jest, gdy wentylator non stop szumi bez powodu, nawet gdy laptop nie jest niczym obciążony, wtedy mamy to czynienia z dwoma wariantami: albo dawno nie był czyszczony i wymaga odkurzenia oraz wymiany pasty termoprzewodzącej, a jeśli jest zadbany i regularnie czyszczony to możemy mieć uszkodzony układ chłodzenia (najczęściej uszkodzona jest rurka cieplna, tzw. heatpipe, który nie przewodzi ciepła tak jak powinien). Oba warianty sprawdzamy przez przyłożenie ręki do wylotu powietrza z wentylatora – jeśli prawie w ogóle nie czuć przepływu powietrza mimo kręcącego się wentylatora – to mamy do czynienia z zapchanym kurzem radiatorem natomiast jeśli czuć przepływ powietrza i nie jest ono ciepłe, to oznacza, że ciepło nie jest odpowiednio odprowadzane z podzespołów laptopa i mamy do czynienia z uszkodzeniem układu chłodzenia.

Rozwiązanie: raczej oczywiste – zapchany układ chłodzenia wyczyścić a uszkodzony wymienić na nowy.

6.2 Wentylator w laptopie nie kręci się

Sprawdzenie: Są trzy przyczyny przez które wentylator może się nie kręcić: albo jest uszkodzony sam w sobie (np. zatarł się albo uszkodził się jego napęd), uszkodzone jest jego zasilanie/sterowanie na płycie głównej laptopa albo po prostu jest zablokowany przez jakieś zabrudzenie, które dostało się między jego łopatki. Pierwsze dwa warianty możemy sprawdzić podmieniając wentylator na inny o ile oczywiści mamy taki do dyspozycji, drugi wariant wymaga wykonania odpowiednich pomiarów i sprawdzenia czy jest główne zasilanie oraz sygnał regulacji obrotów  natomiast w trzecim przypadku należy sprawdzić czy wentylator ma swobodę ruchów – wystarczy włożyć jakiś cienki przedmiot (przy wyłączonym laptopie rzecz jasna!) w kratkę przez którą widać wentylator i spróbować go pchnąć – jeśli nie obróci się swobodnie prawdopodobnie blokuje go jakiś paproch lub jest zatarty, natomiast jeśli obróci się to mamy do czynienia z uszkodzeniem napędu wentylatora albo elektroniki na płycie głównej laptopa, która zasila i kontroluje wentylator.

Rozwiązanie: W przypadku uszkodzenia samego wentylatora wystarczy go po prostu wymienić na nowy (jeśli ktoś chce zaoszczędzić, może spróbować naoliwić zatarty wentylator, ale nie rozwiąże to problemu na długo), w przypadku uszkodzenia elektroniki na płycie głównej laptopa raczej konieczna będzie pomoc serwisu laptopów, natomiast w przypadku zablokowania wentylatora przez zanieczyszczenie wystarczy zanieczyszczenie to usunąć.

6.3 Wentylator w laptopie terkocze/rzęzi/wydaje dziwne odgłosy

Sprawdzenie: Przy takich objawach przyczyny mogą być bardzo podobne jak te opisane w podpunkcie 6.2 z tą różnicą, że tutaj nie spowodowały one zatrzymania wentylatora tylko zakłóciły jego pracę. Przyczyny te to zatarcie łożyska, zabrudzenie między łopatkami. W przypadku zatarcia łożyska dźwięk jest charakterystyczny i kojarzy się z „rzężeniem” i ciężko pracą wentylatora, natomiast w przypadku zabrudzenia między łopatkami słychać „terkotanie” czyli dźwięk regularnego „obijania” się tego zabrudzenia o łopatki wentylatora.

Rozwiązanie: przy zatarciu łożyska wentylator najlepiej wymienić na nowy (jeśli ktoś chce zaoszczędzić, może spróbować naoliwić zatarty wentylator, ale nie rozwiąże to problemu na długo), natomiast w przypadku zabrudzenia obijającego się o łopatki wentylatora – zabrudzenie to wystarczy po prostu usunąć.

6.4 Laptop bardzo mocno się nagrzewa/przegrzewa się/obudowa jest gorąca

Sprawdzenie i rozwiązanie: Dwie najczęstsze przyczyny to zabrudzony układ chłodzenia lub jego uszkodzenie. Postępowanie jest takie samo jak w podpunkcie 6.1.

6.5 Laptop przegrzewa się i jest gorący mimo wyczyszczonego chłodzenia

Sprawdzenie i rozwiązanie: najczęściej jest to wina uszkodzonego chłodzenia a dokładniej mówiąc rurki przewodzącej ciepło z chłodzonego elementu do radiatora (tzw. heatpipe). Problem ten i jego rozwiązanie zostały opisane w podpunkcie 6.1

Informacja: Jest jeszcze jedna usterka mogąca powodować dziwne zachowanie laptopa, co prawda występuje rzadko ale warto o niej wspomnieć – mianowicie chodzi o uszkodzenie sensora termicznego w którymś z układów scalonych – np. w procesorze, karcie graficznej albo nawet na samej płycie głównej. Uszkodzenie to powoduje przekłamanie odczytu temperatury (albo jest za niska albo za wysoka albo niekiedy brak odczytu) co powoduje niekontrolowane zachowanie wentylatora – albo się w ogóle nie kręci albo kręci się na maksymalnych obrotach a czasami może też dojść do samoistnego wyłączenia się laptopa gdyż zadziała układ zapobiegający przegrzaniu się mimo, że laptop wcale się nie przegrzewa tylko sensor termiczny wysłał przekłamany odczyt o zbyt wysokiej temperaturze.  Reakcja będzie różna, zależnie od modelu laptopa i zasady działania kontroli układu chłodzenia oraz zabezpieczeń termicznych. Rozwiązanie tego problemu z racji swojej złożoności jest raczej niewykonalne samodzielnie i konieczne będzie skorzystanie z pomocy serwisu laptopów.

 

7. Problemy z zasilaniem

 

7.1 Gniazdo zasilania nie łączy/przerywa przy poruszaniu

Sprawdzenie: W tej sytuacji mamy dwie możliwe przyczyny – albo uszkodzone gniazdo zasilania albo uszkodzona wtyczka przy zasilaczu. Uszkodzone gniazdo zasilania niekiedy po prostu widać gołym okiem (jest zdeformowane, popękane itp.) ale jeśli nie widzisz żadnych uszkodzeń to postaraj się załatwić inny, sprawny zasilacz. Jeśli na innym zasilaczu problem nadal występuje to odpowiedź jest jasna – uszkodzone gniazdo, natomiast jeśli problem zniknął to uszkodzona jest wtyczka w Twoim zasilaczu (lub też może być pęknięty wewnętrznie kabel gdzieś w okolicy wtyczki).

Rozwiązanie: wymiana uszkodzonego gniazda lub wymiana zasilacza.

7.2 Gniazdo zasilania nagrzewa się

Sprawdzenie: Jeśli zauważyłeś nadmierne nagrzewania się w okolicy gniazda zasilania to najprawdopodobniej albo w gnieździe albo we wtyczce zasilacza naderwany/niedolutowany jest obwód przewodzący prąd, który zasila laptopa. Czasami takiemu zjawisku towarzyszy charakterystyczne „bzyczenie” uszkodzonego przewodu (jakby dźwięk przeskakujących iskier).  W tej sytuacji jak najszybciej zareaguj  gdyż zwlekanie może doprowadzić do wiele poważniejszych problemów. Na początek podmień zasilacz na inny, jeśli problem ustąpi to po kłopocie, natomiast jeśli podmiana zasilacza nic nie zmienia – problem leży w gnieździe.

Rozwiązanie: wymiana zasilacza lub gniazda zasilania.

7.3 Czuć spaleniznę z okolic gniazda zasilania

Sprawdzenie: Generalnie ten objaw jest kolejną fazą problemu opisanego w podpunkcie 7.2 z tym, że tutaj już naprawdę nie ma żartów – bo w najlepszym przypadku uszkodzony zostanie tylko laptop, w gorszym przypadku może dojść do pożaru. Przyczyny (uszkodzone gniazdo lub wtyczka zasilania) i metoda sprawdzenia jest taka sama jak dla podpunktu 7.2.

Rozwiązanie: wymiana uszkodzonego zasilacza lub gniazda, ale często w przypadku uszkodzenia gniazda dodatkowo konieczna jest regeneracja laminatu, który najczęściej jest nadpalony w miejscu lutowania gniazda i niejednokrotnie powoduje zwarcie między warstwami płyty głównej.

Do takiego uszkodzenia może doprowadzić pęknięte gniazdo zasilania. Widoczne uszkodzenie jest poważniejszą konsekwencją pękniętego „bolca” opisanego kilka akapitów wyżej. Przy takim uszkodzeniu niekiedy trzeba „amputować” sporą część laminatu aby uratować jeszcze płytę główną.

 

7.4 Wyświetlają się komunikaty o wpięciu złego zasilacza

Sprawdzenie:  Tego typu komunikat najczęściej można spotkać w laptopach DELL i HP. Spowodowany jest on najczęściej używaniem albo nieoryginalnego zasilacza albo uszkodzeniem tego oryginalnego a rzadziej spowodowane jest to uszkodzeniem gniazda zasilania. Praktycznie wszystkie laptopy firmy DELL oraz większość laptopów HP posiada 3-żyłowy kabel zasilający (większość laptopów ma 2 żyłowy kabel). Da dodatkowa trzecia żyła odpowiada za identyfikację zasilacza i jeśli zostanie ona uszkodzona – laptop ma problem z rozpoznaniem zasilacza i wyświetla komunikaty np. „The AC Power Adapter Type is Incorrect or Cannot be Determined” lub inne komunikaty o problemach z zasilaczem. Czasami dochodzi też do uszkodzenie tego samego obwodu, tylko że po stronie gniazda zasilania w laptopie.

Rozwiązanie: wymiana uszkodzonego zasilacza lub wymiana gniazda (niekiedy gniazdo takie da się naprawić poprzez ponowne przylutowanie naderwanego przewodu, lecz w większości przypadków dochodzi do uszkodzenia w miejscach  niedostępnych).

7.5 Laptop nie działa na zasilaczu działa tylko na baterii

Sprawdzenie:   Jeśli wykluczenie tak oczywistych przyczyn jak zasilacz nie daje efektu to zostaje nam jeszcze kilka możliwości. Pierwsza z nich to uszkodzone gniazdo zasilania, druga to uszkodzenie bezpiecznika za gniazdem zasilania i ostanie, trzecia bardziej złożona to uszkodzenie któregoś z tranzystorów sterujących wejściem zasilania lub nawet uszkodzenie samego układu ładowania baterii (układ ładowania baterii w laptopach pełni także funkcje dostarczania zasilania na całą płytę główną laptopa).

Rozwiązanie: w przypadku uszkodzenia gniazda zasilania – wymiana, w przypadku uszkodzonego bezpiecznika – wymiana lecz tutaj wymagana jest umiejętność posługiwania się lutownicą, w przypadku uszkodzenia układu ładowania baterii konieczne raczej będzie skorzystanie z pomocy serwisu laptopów gdyż usterki tego typu wymagają zaawansowanej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu pomiarowego i naprawczego.

7.6 Laptop nie włącza się z włożoną baterią

Sprawdzenie Najczęstsze dwie przyczyny to uszkodzenie baterii lub układu ładowania baterii – ale jeśli dysponujemy taką samą baterią na podmianę lub dogadamy się w sklepie z bateriami, że będziemy mogli to sprawdzić przed zakupem nowej baterii w ciemno to ze stwierdzeniem tej usterki poradzimy sobie samodzielnie. Natomiast jeśli nawet po podmianie baterii problem występuje nadal to przyczyna leży w układzie ładowania baterii i raczej nie ma sposobu aby sprawdzić to samodzielnie – konieczne będzie tutaj raczej skorzystanie z pomocy serwisu laptopów.

Rozwiązanie: w przypadku uszkodzonej baterii rozwiązanie oczywiste – wymiana baterii na nową natomiast w przypadku uszkodzenia układu ładowania baterii, ze względu na złożoność problemu – najlepiej będzie skorzystać z pomocy serwisu laptopów.

8. Problemy z baterią

8.1 Bateria w laptopie nie chce się ładować, system wyświetla komunikat „Podłączony, nie ładuje”

Sprawdzenie:   Ten objaw ma 4 przyczyny, najczęściej spotykana to uszkodzenie baterii i sposób sprawdzenia w domowych warunkach jest tylko jeden – podmiana baterii na inną. Druga często spotykana przyczyna to uszkodzenie gniazda ładowania lub wtyczki w zasilaczu (dotyczy to głównie laptopów DELL i HP z okrągłą wtyczką z bolcem w środku) , w przypadku uszkodzenia wtyczki często uszkadza się wspomniany bolec – wygina się lub pęka albo też uszkadza się kabel idący od niego do zasilacza, rzadziej dochodzi do uszkodzenia obwodu tego bolca po stronie gniazda zasilania w laptopie. Sposób sprawdzenia zasilacza taki sam jak baterii – podmiana na inny (no chyba, że widać od razu uszkodzenie bolca, wtedy sprawa jest oczywista) natomiast sprawdzenie uszkodzonego gniazda wymaga więcej wysiłku i przede wszystkim posiadania takiego gniazda na podmianę lub chociaż miernika aby sprawdzić ciągłość obwodu, więc tutaj może się okazać konieczna pomoc serwisu laptopów. Ostatnia przyczyna to uszkodzenie układu ładowania baterii i w tej materii naprawdę ciężko cokolwiek stwierdzić w domowych warunkach (no chyba, że drogą eliminacji wykluczyliśmy wszystkie 3 powyższe przyczyny). Układ ładowania baterii to zespół kilkudziesięciu lub nawet czasami kilkuset elementów i znalezienie w nim usterki może być zadaniem przerastającym przeciętnego użytkownika tak więc w tym przypadku także będziemy musieli zwrócić się po pomoc do specjalistów.

Rozwiązanie: W przypadku uszkodzonej baterii, zasilacza lub gniazda zasilania – wymiana na nowe natomiast w przypadku uszkodzonego układu ładowania baterii raczej wizyta w serwisie.

8.2 Bateria w laptopie szybko się rozładowuje

Sprawdzenie:   Ten problem ma zazwyczaj 2 źródła w tym jedno najczęściej spotykane i banalne – po prostu uszkodzona bateria albo najzwyczajniej zużyta (jeśli bateria ma kilka lat to utrata parametrów jest normalnym zjawiskiem) – sposób sprawdzenia oczywisty  – podmiana baterii na inną. Drugą rzadziej spotykaną przyczyną jest uszkodzenie w płycie głównej laptopa z tym, że jeśli energia z baterii jest nadmiernie pobierana to zgodnie z prawami fizyki musi ona zostać w coś zamieniona – w tym przypadku w ciepło (oczywiście jeśli laptop nie pracuje pod pełnym obciążeniem procesora, karty graficznej itp. – bo wtedy szybkie rozładowywanie też jest normalnym zjawiskiem) więc gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem na płycie głównej to powinniśmy to w jakiś sposób odczuć – być może nawet będzie wyczuwalny delikatny swąd spalenizny albo będzie się dało odczuć na obudowie jakiś gorący punkt w którym znajduje się uszkodzenie drenujące energię z baterii – w tym przypadku lepiej szybko działać bo zwlekanie może doprowadzić do całkowitego i nieodwracalnego uszkodzenia płyty głównej.

Rozwiązanie: W przypadku uszkodzonej baterii wymiana na nową, w przypadku uszkodzenia na płycie głównej raczej wizyta w serwisie laptopów.

Widoczne na zdjęciu uszkodzenie laminatu jest efektem zawyżonej rezystancji obwodu, której objawy były bagatelizowane przez dłuższy czas co doprowadziło w końcu do poważnego uszkodzenia widocznego na zdjęciu.

8.3 Laptop nie wykrywa baterii, Ładowanie baterii zatrzymuje się na pewnym poziomie i nie idzie dalej, Laptop pokazuje ładowanie baterii ale nie działa na niej

SprawdzenieTrzy powyższe punkty zostały scalone w jedno gdyż problemy w nich opisane mają te same wspólne cechy i przyczyny i zostały one też opisane w podpunktach 8.1 i 8.2 ale żeby zachować czytelność streścimy je też tutaj. Tak więc są to 2 główne przyczyny – uszkodzenie lub po prostu zużycie baterii (jeśli bateria ma kilka lat i jej żywotność spadała proporcjonalnie do jej wieku to możemy podejrzewać z dużym prawdopodobieństwem, że nadszedł jej kres) albo też druga przyczyna – uszkodzenie układu ładowania baterii na płycie głównej laptopa. Sprawdzenie pierwszej usterki sprowadza się do podmiany baterii na inną i sprawdzeniu czy problem ustąpił – jeśli nie to mamy do czynienia z uszkodzeniem układu ładowania baterii i tutaj samodzielnie niewiele zdziałamy. Jeszcze uwaga co do podpunktu 8.4 ” Ładowanie baterii zatrzymuje się na pewnym poziomie i nie idzie dalej” – w tym przypadku czasami winny okazuje się też zasilacz (zdarza się to rzadko ale warto to odnotować) który traci swoje parametry po pewnym czasie pracy co może zaowocować takim właśnie zjawiskiem – to też wykluczamy oczywiście poprzez podmianę zasilacz na inny.

Rozwiązanie: w przypadku uszkodzenia/zużycia baterii lub zasilacza po prostu wymian a na nowe ale w przypadku uszkodzenia układu ładowania baterii jest to sprawa bardziej skomplikowana i tutaj lepiej będzie zwrócić się po pomoc do fachowców.

9. Problemy z klawiaturą w laptopie

9.1 Nie działają niektóre przyciski na klawiaturze

Sprawdzenie:   Z doświadczenia możemy stwierdzić, że w ogromnej części przypadków za taki problem odpowiada uszkodzenie klawiatury szczególnie jest to prawdopodobne gdy nie działają bloki klawiszy, czyli przyciski będące ze sobą w bezpośrednim sąsiedztwie np. W,S,X , nie ma raczej domowego sposobu sprawdzenia takiej usterki jedynie można podmienić klawiaturę na inną, ale raczej mało kto dysponuje zapasową. Mniej prawdopodobne, ale możliwe jest poluzowanie się tasiemki klawiatury w gnieździe i aby to sprawdzić musimy zdjąć klawiaturę – w większości laptopów nie jest to nic trudnego. Ostatnia ale bardzo rzadko spotykana przyczyna to uszkodzenie układu KBC czyli układu scalonego odpowiadającego za kontrolę wielu rzeczy w laptopie w tym klawiatury. Jeśli uszkodzona jest jedna z linii sygnałowych w tym układzie, to nie będą działać niektóre klawisze a z racji złożoności takiego układu jest to nie do sprawdzenia w domowych warunkach.

Rozwiązanie: W przypadku uszkodzonej klawiatury wystarczy ją wymienić – jest to łatwe i wykonalne w domowych warunkach. W przypadku poluzowania tasiemki wystarczy ją wpiąć ponowne natomiast w przypadku uszkodzenia układu KBC konieczna raczej będzie wizyta w serwisie laptopów.

9.2 Klawiatura w ogóle nie działa

Sprawdzenie: Przyczyny identyczne jak w podpunkcie 9.1 z tą różnicą, że tutaj spowodowały one całkowitą dysfunkcję klawiatury.

Rozwiązanie: takie samo jak w podpunkcie 9.1.

 

9.3 Zamiast liter  wpisują się cyfry np. zamiast U, I, O wpisuje się 4,5,6

Tutaj sprawa jest prosta i dotyczy najczęściej 15 -calowych laptopów bez klawiatury numerycznej. Otóż wtedy funkcję klawiatury numerycznej przejmują literki a dzieje się tak, że prawdopodobnie nieświadomie została aktywowana taka funkcja. Wystarczy ją zdeaktywować i wszystko wróci do normy. Najczęściej robi się do przyciskiem Fn (lewy dolny róg klawiatury) + przycisk odpowiadający za włączenie/wyłączenie funkcji (najczęściej z symbolem klawiatury numerycznej albo napisem „num” „numpad” itp.)

W lewym dolnym rogu mamy zaznaczony klawisz Fn, trzymając go i wciskając klawisz do którego jest poprowadzona żółta strzałka aktywujemy lub dezaktywujemy cały blok klawiszy klawiatury numerycznej która zaznaczona jest w czerwonych ramkach. Jak widać, w narożnikach klawiszy są też małe cyfry i inne znaki, które zazwyczaj znaleźć można na klawiaturze numerycznej.

9.4 Nie działają przyciski F1, F2, F3 itp. a włącza się regulacja głośności, podświetlenia i inne opcje.

Sytuacja bardzo podobna do tej w podpunkcie 9.3 z tymże tutaj przycisk funkcyjny (Fn) jest wciśnięty jakby „na stałe” i wszystkie klawisze F realizują domyślnie dodatkowe funkcje do nich przypisane. Dopiero rzeczywiste wciśnięcie „Fn” spowoduje, że klawisze F odzyskają swoją pierwotną funkcjonalność. Nie jest to żadna usterka tylko dodatkowa opcja, którą łatwo wyłączyć w BIOSie.

9.5 Nie działa klawiatura numeryczna

Najczęściej przyczyna jest banalna, po prostu klawiatura numeryczna jest wyłączona i wystarczy ją włączyć. Odpowiada za to albo specjalny klawisz (NumLock) albo kombinacja klawiszy (Fn + klawisz odpowiedzialny za aktywację klawiatury numerycznej – najczęściej z symbolem klawiatury). Rzadko zdarza się, że jest to uszkodzenie fizyczne klawiatury bądź wypięcie się taśmy – szczegółowy opis tych zagadnień w podpunkcie 9.1.

Jeśli nagle przestała nam działać klawiatura numeryczna to prawdopodobnie po prostu ktoś ją przypadkowo wyłączył. Włączamy ją zaznaczonym na zielono przyciskiem, tak samo ją wyłączamy.

9.6 Wciska się kilka przycisków na raz, Cały czas jest wciśnięty jakiś przycisk

Te dwa problemy mają wspólne cechy dlatego zostały ze sobą połączone. Może być to uszkodzenie klawiatury albo uszkodzenie układu KBC na płycie głównej laptopa. Zagadnienia te są szczegółowo opisane w podpunkcie 9.1.

10. Problemy z touchpadem w laptopie

10.1 Nie działa touchpad

SprawdzenieW tym przypadku przyczyny są trzy, a jedna z nich jest bardzo banalna i w dodatku najczęstsza i wiele osób się na to łapie ;).  Po pierwsze touchpad może być po prostu wyłączony i wystarczy go włączyć aby zaczął działać ponownie. Służy do tego albo dedykowany włącznik obok touchpada albo skrót klawiszowy Fn+klawisz odpowiadający za włączenie (najczęściej ma na sobie symbol toucpada). Dodatkowo niektóre laptopy mają diodę sygnalizującą pracę touchpada i jeśli jest on wyłączony to dioda najczęściej świeci się na pomarańczowo. Druga przyczyna to uszkodzenie touchpada i niestety w domowych warunkach nie ma tego jak sprawdzić no chyba, że ktoś dysponuje innym na podmianę. Trzecia przyczyna to uszkodzenie elektroniki obsługującej touchpada na płycie głównej laptopa i tutaj tak jak w poprzednim przypadku – brak możliwości sprawdzenia tego domowymi sposobami.

Rozwiązanie: W przypadku wyłączenia touchpada sprawa jest oczywista – wystarczy go włączyć, natomiast w przypadku jego uszkodzenia lub uszkodzenia po stronie płyty głównej pozostaje tylko wymiana na nowy lub wykonanie naprawy na płycie głównej. W tym ostatnim przypadku pozostaje nam raczej tylko skorzystać z pomocy serwisu laptopów. Ostatecznie możemy spróbować wejść w menadżer urządzeń i w zakładce „Myszy i inne urządzenia wskazujące” sprawdzić czy touchpad jest obecny i jeśli jest to odinstalować jego sterowniki oraz uruchomić ponownie komputer – bardzo rzadko, ale niekiedy to pomaga.

10.2 Nie działa puknięcie i trzeba klikać lewym przyciskiem

Sprawdzenie i rozwiązanieTa sprawa jest najczęściej problemem konfiguracji oprogramowania touchpada lub też po prostu braku tego oprogramowania. Zależnie od producenta touchpada – należy w oprogramowaniu do jego obsługi aktywować opcję kliknięcia za pomocą puknięcia lub też po prostu pobrać i zainstalować oprogramowanie odpowiednie dla danego touchpada. Oprogramowanie najlepiej pobrać ze strony producenta naszego laptopa pod jego konkretny model.

Jeśli do tej pory klikałeś za pomocą puknięcia w płytkę dotykową ale z nieznanego Ci powodu przestało to działać, tutaj można to włączyć. Jednak umiejscowienie tej opcji może się nieco różnić w zależności od producenta touchpada.

10.3 Nie działa jeden z przycisków w touchpadzie

SprawdzeniePrzyciski w touchpadzie to najczęściej tak zwane „microswitche” czyli malutkie elementy reagujące na nasze klikanie. Jeśli zauważyłeś, że jeden z przycisków zaczął pracować dziwnie, wciska się ciężej albo jakoś inaczej niż zazwyczaj to prawdopodobnie właśnie doszło do uszkodzenia takiego microswitcha. Rzadziej zdarza się, że jest to problem po stronie płyty głównej laptopa, tym bardziej, że jeśli pozostałe przyciski i płytka dotykowa działają to raczej nie ma co podejrzewać uszkodzenia na płycie głównej.

Rozwiązanie: Wymiana uszkodzonego microswitcha, jednak jest to zadanie wymagające precyzyjnego lutowania i raczej niezbędna będzie tutaj pomoc serwisu. Jednak są też konstrukcje, gdzie przyciski są oddzielnym modułem touchpada i można ten moduł zakupić i wymienić samodzielnie.

10.4 Nie działa przewijanie w touchpadzie

Ten problem jest inną odmianą zagadnienia poruszanego w podpunkcie 10.2. Stosujemy także to samo rozwiązanie jak w ww. podpunkcie czyli poszukujemy opcji przewijania w menu zarządzania touchpadem.

10.5 Touchpad wariuje i sam jeździ myszką po ekranie, jest nieprecyzyjny

SprawdzenieTen problem może mieć takie same przyczyny jak w podpunkcie 10.1 czyli uszkodzenie touchpada lub uszkodzenie elektroniki go obsługującej po stronie płyty głównej, ale jest też jedna przyczyna, która nie została tam opisana czyli problem z zasilaniem. Dokładniej mówiąc problem dotyczy najczęściej baterii, która powoduje zakłócenia? na szynie SMBUS połączonej z układem KBC a układ ten jednocześnie odpowiada też za obsługę touchpada. Wystarczy odłączyć baterię i sprawdzić czy zachowanie touchpada wróci do normy. Jeśli nic się nie zmieniło to warto jeszcze podmienić zasilacz na inny. Jeśli problem występuje nadal to wracamy do początku – czyli uszkodzenia touchpada lub elektroniki na płycie głównej laptopa.

Rozwiązanie: w przypadku uszkodzenia touchpada lub elektroniki na płycie wymiana lub naprawa (więcej szczegółów w podpunkcie 10.1). W przypadku uszkodzenia baterii lub zasilacza – wymiana na nowe.

11. Problemy z dyskiem twardym w laptopie

11.1 Dysk wydaje dziwne odgłosy

SprawdzeniePrzede wszystkim pracujący dysk twardy zawsze wydaje jakieś odgłosy czyli szum będący efektem obrotu talerzy z dużą prędkością (5400 do 7200 obrotów na minutę) oraz „pyrkanie” będące efektem pracującej głowicy, która odczytuje i zapisuje dane na dysku – tego typu dźwięki są normalne. Natomiast nienaturalne są odgłosy takie jak regularne stukanie mogące być objawem zablokowanej głowicy dysku twardego, nienormalne jest też co chwilowe uruchamianie się i wyłączanie dysku (przy rozkręcaniu talerzy dysk wydaje charakterystyczny świst) co może świadczyć o jakichś problemach z zasilaniem dysku bądź jego talerzami/głowicą, złym znakiem jest także dźwięk przypominający bzyczenie mające swój regularny, powtarzalny rytm – może ono przypominać dźwięk pracującej drukarki igłowej lub pracującej stacji dyskietek jakie lata temu stosowano w komputerach (w ZUS podobno stosowane są do dzisiaj ;) ). Wszystkie te odgłosy nie wróżą niczego dobrego i najczęściej oznaczają mechaniczny problem z dyskiem twardym.

Rozwiązanie: przede wszystkim nie próbuj niczego na własną rękę jeśli masz na dysku ważne dane! Rozkręcenie dysku twardego spowoduje jego rozhermetyzowanie i bezpowrotne uszkodzenie, jeśli naprawdę zależy Ci na danych skontaktuj się ze specjalistycznym laboratorium odzyskiwania danych! Poza tym samodzielnie nie możesz zrobić tak naprawdę nic – dysk twardy jest tak wrażliwym elementem, że jakiekolwiek naprawy w domowych warunkach są praktycznie niewykonalne.

11.2 Laptop wyświetla komunikaty o problemach ze S.M.A.R.T

Sprawdzenie: S.M.A.R.T to skrót od Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology czyli system monitorowania I powiadamiania o błędach dysku twardego. Tak więc jeśli przy uruchamianiu laptopa lub w trakcie pracy systemy zobaczysz jakieś komunikaty związane ze S.M.A.R.T to oznacza, że Twój dysk ma Ci coś istotnego do powiedzenie i lepiej to sprawdź i podejmij działania zawczasu, bo jeśli będziesz zwlekać, dysk może się uszkodzić a dane mogą zostać bezpowrotnie utracone. S.M.A.R.T posiada konkretne kody błędów, które odnoszą się do rodzaju komunikatu określającego problem z dyskiem. Kodów tych jest sporo tak więc podamy odnośnik do tabelki według której można je zinterpretować (http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php ). Jeśli chcemy zapoznać się z pełnym raportem S.M.A.R.T naszego dysku możemy to zrobić za pomocą programu np. HD TUNE – wszystko to pod warunkiem, że system na naszym dysku w ogóle się uruchamia bo jeśli nie, dysk możemy spróbować podłączyć pod inny komputer. Niektóre laptopy (np. HP, DELL) posiadają wbudowany test sprawności dysku. Najczęściej przy wyświetlaniu błędu jest napisane jakim klawiszem taki test uruchomić.

Rozwiązanie: rozwiązanie problemów ze S.M.A.R.T zależne jest od rodzaju stwierdzonego problemu ale najczęściej i tak wszystko sprowadza się do zabezpieczenia danych i wymiany dysku na nowy.

11.3 Laptop wyświetla komunikaty o problemach z dyskiem twardym

Sprawdzenie: Komunikaty te biorą się najczęściej z problemów z dyskiem i są one wynikiem raportowania przez system S.M.A.R.T problemu, tylko niektóre laptopy nie wyświetlają tego problemu bezpośrednio tylko określają je ogólnym komunikatem o problemie z dyskiem. Jeśli mamy możliwość uruchomienia systemu na naszym laptopie to sprawdzamy dokładny raport S.M.A.R.T za pomocą HD TUNE aby dowiedzieć się co wywołuje komunikat, jeśli nie ma takiej możliwości – dysk możemy podłączyć do innego komputera i na nim sprawdzić raport S.M.A.R.T. Niektóre laptopy (np. HP, DELL) posiadają wbudowany test sprawności dysku. Najczęściej przy wyświetlaniu błędu jest napisane jakim klawiszem taki test uruchomić.

Rozwiązanie: takie samo jak w podpunkcie 11.2.

Komunikat systemowy Windows o poważnym problemie z dyskiem twardym. Takie komunikat powinien nas zainteresować i nie powinniśmy go ignorować jeśli zależy nam na zachowaniu ważnych danych. Awaria dysku może prowadzić do ich utraty.

11.4 Laptop wyświetla komunikaty o braku dysku twardego

Sprawdzenie: Takie komunikaty najczęściej oznaczają dość poważny problem – nie uruchamiający się dysk twardy. W dużej części przypadków, jeśli mamy na dysku ważne dane to mogą one być poważnie zagrożone. Komunikatom takim towarzyszą czasami objawy opisane w podpunkcie 11.1 czyli różne dziwne odgłosy, ale czasami dysk też po prostu milczy (póki co większość dysków to dyski magnetyczne z obracającymi się talerzami, które wydają cichy szum przy pracy, ale coraz więcej laptopów wyposażonych jest w dyski typu SSD, które nie mają talerzy i nie wydają żadnych dźwięków). Tak więc jeśli widzisz komunikat o braku dysku i masz dysk klasyczny dysk magnetyczny to przyłóż ucho do obudowy i postaraj się zwrócić uwagę czy słuchać jakiś szum (ale w laptopie szumią też wentylatory – postaraj się odróżnić te dźwięki od siebie) – jeśli dysk szumi to jest nadzieja, że albo poluzował się w gnieździe i wystarczy go poprawić albo na przykład uszkodziła się tasiemka łącząca go z płytą główną laptopa lub też uszkodziło się coś na płycie głównej laptop co uniemożliwia poprawną obsługę  dysku. Jeśli zamiast szumu słyszysz dźwięki opisane w 11.1 to niestety, ale jest źle (w 11.1 jest opisane co można z tym zrobić).  Aby sprawdzić, czy dysk w ogóle działa, spróbuj go podłączyć do innego komputera – jeśli zadziała to problem jest albo w tasiemkach łączących dysk z płytą albo w samej płycie głównej. Jeśli nie zadziała to problem jest z dyskiem i  gdy zależy Ci na odzyskaniu danych to lepiej nie kombinuj za dużo bo możesz pogorszyć sprawę, tylko zgłoś się do laboratorium odzyskiwania danych.

Rozwiązanie:  identyczne jak w podpunkcie 11.1.

Przykładowy komunikat o braku dysku twardego. Jego przyczyn może być kilka: uszkodzenie dysku, odpięcie się dysku od płyty głównej, rzadziej, ale też możliwe – problem z kontrolerem dysku na płycie głównej laptopa.

12. Problemy z napędem DVD/nagrywarką w laptopie

12.1 Napęd w ogóle nie widzi płyt

Sprawdzenie:  Tutaj możemy mieć trzy możliwe przyczyny – albo po prostu uszkodzona lub źle nagrana płyta, której napęd nie jest w stanie rozpoznać albo zabrudzona jest soczewka lasera w napędzie, albo sam napęd jest uszkodzony. Aby sprawdzić czy z płytą wszystko jest w porządku można zobaczyć czy da się ona odczytać w innym komputerze, jeśli tak to prawdopodobnie zabrudzony jest laser lub uszkodzony napęd.

Rozwiązanie: W przypadku źle nagranej lub uszkodzonej płyty po prostu poszukajmy nowego nośnika, natomiast w przypadku zabrudzonej soczewki można ją spróbować przetrzeć wacikiem suchym a jeśli to nie przyniesie efektu to nasączonym alkoholem (najlepiej czystym, wysokoprocentowym) – jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie czeka nas wymiana napędu na nowy.

12.2 Napęd ma problemy z odczytem płyt

Sprawdzenie i rozwiązanie:  Jeśli napęd nie może odczytać płyt, przerywa w połowie, wyświetlane są błędy odczytu to przyczyny o rozwiązanie są takie same jak w podpunkcie 12.1 z tym że są one łagodniejszą formą problemów opisanych powyżej.

12.3 Nagrywarka nie chce nagrywać płyt, albo przerywa nagrywanie

Sprawdzenie i rozwiązanie:  Czasami zdarza się, ze aplikacja z której korzystamy do nagrywania płyt, nie chce współpracować z naszą nagrywarką, wtedy warto spróbować z innymi aplikacjami. Jeśli zmiana aplikacji nie pomoże to przyczyny i rozwiązania są takie same jak dla podpunktu 12.1.

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj