Ocena użytkowników:

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 – niezbędne informacje

Masz problem z tym laptopem?

Nie da się go włączyć, jest „martwy” a po podłączeniu wtyczki zasilania gaśnie dioda na zasilaczu?

Mamy rozwiązanie tego problemu, więcej w naszym

artykule

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520

 • Używana w laptopach: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź kwota jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (chociaż nie zawsze). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna QCL00 LA-8241P REV 1.0(A00) CN-06D5DG Dell Inspiron 5520

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj