Ocena użytkowników:

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 – bazowe informacje

Masz problem z tym laptopem?

Nie da się go włączyć, jest „martwy” a po podłączeniu wtyczki zasilania gaśnie dioda na zasilaczu?

Mamy rozwiązanie tego problemu, więcej w naszym

artykule

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560

 • Używana w laptopach: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już sporo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie można zanegować, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania lub kwota jej naprawy sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest głównie cena (chociaż nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna LA-8241P QCL00 Dell Vostro 3560

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj