Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2

 • Stosowana w notebookach: Sony VAIO
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, czyli, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo wydajnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelkie próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie można zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bo bywają usterki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież koszt jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama awaria może ukazać się ponownie toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX-243 A1840944A Sony Vaio VPC-F2

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj