Ocena użytkowników:

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC – niezbędne informacje

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC

 • Stosowana w notebookach: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zazwyczaj niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Jednakże nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź kwota jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBX-237 V030 REV 1.3 Sony Vaio VPC-SA SB SC

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj